Audiohobby.pl

Technics RS-B765 PXS

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
13-04-2023, 18:01
Cytat: Frytejro
Jak kupowałem to białą, wtedy chyba jeszcze nie doczytałem, że niby czerwone są lepsze. Teraz widzę że sprzedawca robi je w kolorze... Lodów jagodowych :D  nie wiem czy tutaj można linki wrzucać, jak coś to mogę wrzucić.  Swoją drogą zbieram się już te 1,5roku by kupić następna do drugiego rs-bx707 i aż sprzedawca kolory zmienił
Faktycznie, te drugie są teraz w kolorze jagodowym ;) Dawno nie śledziłem aukcji z nimi, stąd zmiana koloru mi umknęła.

Nigdy nie widziałem aby w zębatce RDG0034 uszkodziły się zęby. Zawsze pęka tulejka, która nachodzi na trzpień silnika. Myślę, że producent przewidywał problem, bo owa tulejka w późniejszym czasie stała się grubsza. Modele takie jak RS-B555/565 czy 755/765 miały ją cieńszą, ale już RS-BX828 znacznie grubszą, nie pamiętam już jak ma 707, ale pewnie też tą grubszą. 

Naprawienie tego pęknięcia sprężynką jest bardzo skuteczne i jak do tej pory z mojego doświadczenia wynika bezawaryjne. Cały problem w znalezieniu odpowiedniej sprężynki, tak aby kilka zwojów weszło ciasno na tulejkę. Jakby nie patrzeć te zębatki wytrzymują ponad 30 lat i dopiero po tym czasie pojawiają się uszkodzenia. Żaden zamiennik nie będzie tak wytrzymały. Ja jestem zdania, że lepiej ratować oryginał, dopiera jak firmówka zupełnie się rozpadnie, użyć zamiennika.

artekk

  • 1694 / 5881
  • Ekspert
13-04-2023, 18:19
Gratuluję udanej naprawy Jakubie :)

W Technicsach tej generacji dość często występują problemy z przegrzanymi padami i ścieżkami, co na wstępie Tobie sugerowałem. Mnie trafiło się to w RS-B965 i RS-B900. Nie kontaktujące tranzystory były przyczyną "głupawki" magnetofonów, wyłączania się, migania wyświatlaczem etc. W 965 trzeba było naprawiać druk tulejkami miedzianymi, bo nie dało się tego inaczej uratować. Te magnetofony nie mają żadnych otworów wentylacyjnych i "gotują" się, szczególnie podczas nagrywania. Widziałem, że ktoś przenosił grzejące się tranzystory na tylną ściankę chassiss, dorabiając kable do płyty głownej. Jest to jakiś sposób, ale przy okazji żegnaj stanie fabryczny magnetofonu. W przypadku tak drogich urządzeń jak RS-B900 ma to jednak znaczenie dla właścicieli.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Frytejro

  • 25 / 446
  • Użytkownik
13-04-2023, 18:39
Zawsze bezinwazyjnie można zdjąć górna obudowę podczas nagrywania, jak to modne się stało w lampowcach 😂  i ew komputerowy wentylator wolnoobrotowy by był niesłyszalny dołożyć :D

W onkyo integra ta-2870 mam wyloty na całej tylniej ścianie, każdy tranzystor ma radiator, a i tak po 3h grania pokrywa jest tak ciepła że gramofon jest podgrzewany :D   chociaż i tak brakuje mu do cedeka Philipsa na 220V 😂

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
14-04-2023, 15:13
Naprawienie tego pęknięcia sprężynką jest bardzo skuteczne i jak do tej pory z mojego doświadczenia wynika bezawaryjne.

Ja swoją w swoim po prostu podkleiłem i siedzi od kilku lat.

Gratuluję udanej naprawy Jakubie :)

W Technicsach tej generacji dość często występują problemy z przegrzanymi padami i ścieżkami, co na wstępie Tobie sugerowałem.

Dzięki :)
Dlatego w pierwszym rzędzie sprawdziłem i przelutowałem tranzystory, później wymieniłem kondy przy nich. Za to teraz mamy kolejną przyczynę tego uszkodzenia :)

Jak sobie tak teraz pomyślałem o tym 965 którego mi sami wiecie kto podpier..... pod pretekstem naprawy tej usterki, to znowu mnie krew zalewa haha... Teraz bym to ogarnął, skoro z tym daliśmy radę. Ale te 8 lat temu człowiek był za głupi...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
14-04-2023, 19:36
Jak sobie tak teraz pomyślałem o tym 965 którego mi sami wiecie kto podpier..... pod pretekstem naprawy tej usterki, to znowu mnie krew zalewa haha... Teraz bym to ogarnął, skoro z tym daliśmy radę. Ale te 8 lat temu człowiek był za głupi...
To było to samo uszkodzenie ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
14-04-2023, 22:38
Właśnie o tym mówię... Mógł leżeć np stabilizator a nie tylko głupi rezystor jak tutaj, ale bym go zrobił.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
15-04-2023, 20:05
Cytat: JaKub92
Ja swoją w swoim po prostu podkleiłem i siedzi od kilku lat.
Trochę się wzbraniam od wklejania czegokolwiek, bo jakby było trzeba po coś zdjąć zębatkę (np.: awaria silnika) to jednak się nie da. Zawsze jednak preferuję rozwiązania, które da się zdemontować. Tak czy inaczej wiem, że wklejanie działa, gdyż te zamienniki, przynajmniej czerwone, są/muszą być wklejane. Widziałem też różne próby naprawy w postaci nakładania rurki termokurczliwej czy zgrzewania, ale skuteczność tych metod raczej nie jest zbyt dobra.

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
21-04-2023, 19:00
Pograł już chyba kilkanaście godzin i poskładałbym go, ale...
Mam problem z tą durnowatą złączką. Najpierw przewody za nic nie chciały wyjść - nawet po zdjęciu plastikowej osłony. Żeby je wyjąć, każdą z blaszek musiałem delikatnie odginać śrubokrętem, przy czym było słychać delikatne pyknięcie. Później za to siedzą w niej na tyle luźno, że można je sobie swobodnie wsuwać i wysuwać. Zabezpieczenie ich tą osłoną nic nie daje. Próbowałem również dogiąć blaszki - również nic :(
Nie mam już innego pomysłu, jak po prostu delikatnie je "podlutować", ale wstrzymałem się, bo stwierdziłem, że może któryś z kolegów z tym walczył i może ma na nią patent?...

Swoją drogą - straszny idiotyzm zrobili, biorąc pod uwagę, że wszystkie inne złączki w tym magnetofonie są normalnie - po zdjęciu blokady bez problemu wychodzą, a po jej założeniu siedzą sztywno. Tylko ta nie... :/
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
21-04-2023, 21:19
Rany, co tam się stało ? Taśmę wyjmuje się bardzo łatwo, wystarczy nacisnąć w dół plastikowy element, który jest na górze (u Ciebie go nie ma), zamieszczam zdjęcie. Ponowny montaż taśmy również zaczynamy od wciśnięcia w dół wspomnianego elementu, włożenia taśmy i puszczeniu go.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
21-04-2023, 22:35
Jak nie było górnej ramki to już ktoś filozof tam był wcześniej........ i zrobiło to zmyłke bo nie było czym nacisnąć.

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
22-04-2023, 17:21
Była, tylko ją zdjąłem. I wychodzi na to, że spieprzyłem :( Ale nigdy wcześniej nie spotkałem złączki, którą należy nacisnąć, żeby wyciągnąć przewody. I dlaczego w całym magnetofonie tylko tą jedną zrobili w ten sposób?... Pozostaje mi szukać gniazda na podmianę :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
22-04-2023, 17:39
 Kenwoodach takie naciskane były  i ja też kiedyś się dałem nabrać, tylko że u mnie udało się system odwrócić i udało się włożyć z powrotem, a już se kupiłem nowe co by przelutowywać ....