Audiohobby.pl

Regeneracja niedostępnych głowic laserowych CD KSS151,271,272,273,SPU3011,SPU301

tomek05

  • 176 / 1619
  • Aktywny użytkownik
15-02-2020, 11:31
Witam wszystkich.
Nie wiem czy kogoś to zainteresuje, bo widzę że mój wątek o przeszczepie KSS210 jakoś przeszedł bez echa :-(
Kolejnym stopniem "tajemnej wiedzy" po podmiance głowic jest wymiana diody laserowej w oryginalnej głowicy.
Pierwsza sztuka ożyła. Powiadają "nie róbcie tego w domu" a mnie się udało. Łatwo nie było, ale teraz już z górki.
Na pierwszy ogień poszła SPU3011 z Onkyo.
Działa jak natura chciała. Można rzec że teraz nówka. Dopracuję przyrząd do kalibracji i mogę bez problemu zregenerować praktycznie każdą głowicę z tych w tytule.
Reszta jak rozpracuję jakie siedzą w nich oryginalne diody.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
15-02-2020, 17:04
Brawo tomek!

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
15-02-2020, 18:09
Nie dawno chciałem poznać budowę 213 Sony i ...wyciągnąłem sobie diode popatrzyłem do środka, włożyłem, zakleiłem i działa , choć laser był już biedniutki taki do testów.
Sama idea podmiany tylko diody jest słuszna, potem własnie ta kalibracja jest najważniejsza.
Na aliexpresie widziałem same diody w sprzedaży.
Jeszcze zapytam czy różnią się czymś same diody w laserach np firmy Sony 150( 210), 213, 240 ? tż myślałem żeby podmienić

Co do Twojego przeszczepu Sony do Onkyo to chyba Ty sam mi to opowiadałeś niedawno .....w serwisie....
« Ostatnia zmiana: 15-02-2020, 18:12 wysłana przez Hammer »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
17-02-2020, 18:07
Nie wiem czy kogoś to zainteresuje, bo widzę że mój wątek o przeszczepie KSS210 jakoś przeszedł bez echa :-(

Musz poszukać tego twojego wątki.
Głęboko w schowku mam cdm2 do reanimacji, ale to pewnie poza zasięgiem.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

tomek05

  • 176 / 1619
  • Aktywny użytkownik
17-02-2020, 23:38
Głęboko w schowku mam cdm2 do reanimacji, ale to pewnie poza zasięgiem.

Czemu tak sądzisz? CDM1,2,3  praktycznie są do odratowania. Kilka w swojej karierze ożywiłem :-)
Największy problem że nie mam na czym ich testować. Z CD zostały mi tylko ONKYO i jakieś Sonówki.



...wyciągnąłem sobie diode popatrzyłem do środka, włożyłem, zakleiłem i działa , choć laser był już biedniutki taki do testów

Coś mi się wierzyć nie chce, chyba coś innego wyjąłeś :-) 
Trafienie na chybił trafił graniczy z cudem, albo szóstką w lotto.
Droga jaką musi pokonać wiązka jest dość długa i powyginana. Po drodze jest siatka dyfrakcyjna, kolimator, pryzmat, lustro, kilka soczewek a na końcu musi trafić idealnie na matrycę i to jeszcze w kształcie idealnie okrągłej plamki na skrzyżowanie czterech fotodiod.
Plamka na płycie ma 16 mikrometrów nie mówiąc o tym że to 780nm czyli nie widoczne dla oka ludzkiego.

Problem polega również na tym że nie znajdziesz diody z identycznie posadzoną strukturą. Odchylenie wiązki o kilka nanometrów od osi i dupa. Nie przeczyta, może co najwyżej kręcić silnikiem i usiłować złapać fokusa.

Takich cudotwórców to już widziałem. Rozebrali w drobny mak pickup'a i po złożeniu twierdzili że działa :-) Tyle że nie pokazali. U Niemców na jakimś forum też jakiś magik diody wymieniał. Jak mu kazali pokazać jakieś fotki to gość znikł.

Na zdjęciu następny co mu działał :))))))  Pewnie z ręki i w CD wyjustował.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
22-02-2020, 14:47
No dobrze znalazł cały tutorial  o przywracaniu do życia cd650 na którym bazuje mój B&O CDx. Przyjdzie wiosna na dobre to zabieram się za robotę.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
22-02-2020, 15:49
tomek05 coś ci skombinuje żebyś miał co robić .... mam np Technicsa chyba 202 model i tam jest Philpsa stary napęd 4/12 ? coś takiego chodzący po krzywce, jeszcze popatrze co tam leży w piwincy........
Wisz jak to jest, jak nie zrobisz to nie uwierzą i nie ma sensu pokazywać technologii  bo ktoś zacznie małpować, zepsuje i będzie wyzywał i płakał.

Dawid Szydełko

  • 1 / 912
  • Nowy użytkownik
29-09-2021, 02:20
No dobrze znalazł cały tutorial  o przywracaniu do życia cd650 na którym bazuje mój B&O CDx. Przyjdzie wiosna na dobre to zabieram się za robotę.

Dla ścisłości B&o cdx2 albowiem cdx jest na Philips cd 104 oraz cdm 1 :)

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
29-09-2021, 16:07
Minęło półtora roku a napęd nadal w schowku. No nic to, teraz na zimę czekam. :)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
28-01-2023, 18:00
Proponuje zamknąć temat bo twórca jego po prostu spierdzielił, narobił smaka i ludzi i szkoda dalej żeby to wisiało i niepotrzebnie wzbudzało sensacje.