Audiohobby.pl

Odlutowanie kabli od przetwornika w słuchawkach

gruesome

  • 778 / 5825
  • Ekspert
09-02-2020, 23:08
Gdzieś słyszałem, że przy odlutowywaniu kabli od przetwornika słuchawkowego jest ryzyko uszkodzenia przetworników poprzez ich zbytnie nagrzanie. Czy to prawda? Jaką techniką najlepiej odlutować kable? Mam regulację temperatury w lutownicy (chyba do 400 st.), lepiej ustawić wysoką aby skrócić czas lutowania czy niższą aby zmniejszyć temperaturę?

royal

  • 369 / 1707
  • Zaawansowany użytkownik
10-02-2020, 08:44
Gdzieś słyszałem, że przy odlutowywaniu kabli od przetwornika słuchawkowego jest ryzyko uszkodzenia przetworników poprzez ich zbytnie nagrzanie. Czy to prawda? Jaką techniką najlepiej odlutować kable? Mam regulację temperatury w lutownicy (chyba do 400 st.), lepiej ustawić wysoką aby skrócić czas lutowania czy niższą aby zmniejszyć temperaturę?
Mogę potwierdzić że miałem sukces w takim unieczynnieniu  jednego Sennheisera. Na szczęscie został ten na drugie ucho. Coś mi jednak teraz w nich brakuje.

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
10-02-2020, 09:59
Na szczęscie został ten na drugie ucho. Coś mi jednak teraz w nich brakuje.
:)

Trzeba dość mocno rozgrzać lutownicę a następnie dotknąć grotem na bardzo krótko  kabelek wchodzący w lutowie- jeśli jest taka możliwość nie dotykać kropli cyny na głośniku. Operacja musi trwać części sekundy.
« Ostatnia zmiana: 10-02-2020, 10:03 wysłana przez jjurek »

whero2

  • 275 / 2052
  • Zaawansowany użytkownik
10-02-2020, 23:07
Gdzieś słyszałem, że przy odlutowywaniu kabli od przetwornika słuchawkowego jest ryzyko uszkodzenia przetworników poprzez ich zbytnie nagrzanie. Czy to prawda? Jaką techniką najlepiej odlutować kable? Mam regulację temperatury w lutownicy (chyba do 400 st.), lepiej ustawić wysoką aby skrócić czas lutowania czy niższą aby zmniejszyć temperaturę?
jak chcesz tylko odlutować to lepiej odciąć blisko punktu lutowania - zmniejszać ilość procesorów przy których coś może pójść nie tak z dwóch do jednego końcowo

gruesome

  • 778 / 5825
  • Ekspert
10-02-2020, 23:16
jak chcesz tylko odlutować to lepiej odciąć blisko punktu lutowania - zmniejszać ilość procesorów przy których coś może pójść nie tak z dwóch do jednego końcowo

Też o tym myśłałem. W ogóle można łączyć pojedyncze żyły cienkich kabelków (ok. 0.2mm) za pomocą lutowania, czy to nie będzie się trzymać albo jakieś parametry elektryczne zostaną zaburzone? Na pewno fizyczne trzymanie można by poprawić przez związanie takich żył przed zalutowaniem supła, ale nie wiem czy to nie zaburzy jakichś parametrów?

Wybaczcie jeśli pytania są dziwne, ja się nie znam i bardziej rozumuję na chłopski rozum.