Audiohobby.pl

Sugden Masterclass + Living Voice vs. Harbeth SHL5

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
10-09-2008, 07:23
Witam,
Czy ktoś z Was miał możliwość porównać Living Voice'y z Harbethami SHL5? Ponieważ żona zgodziła się na zakup Sugdena Masterclass (cd + integra), więc będę miał w przyszłości niemałą przeprawę z dobraniem do niego kolumn. W założonym przedziale - do ok. 15 Kzł (za nowe) - te dwie kolumny są - przynajmniej zgodnie z opisami i recenzjami - dokładnie tym, czego szukam.

A może polecicie mi jeszcze coś innego? Na pewno przetestuję go z Proac Ref 8 Sig, może też z Response 1SC. Ale to tylko malutkie monitorki, obawiam się, że nie dadzą rady potencjałowi Sugdena. Wyższe Proaci (marzy mi się D38) są niestety za drogie.


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
10-09-2008, 13:53
> Piotr Ryka, 2008-09-10 13:19:36
> Nic z tego nie słuchałem, ale pozdrowienia dla żony.

A dziękuję, przekażę :-)


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
10-09-2008, 15:01
Jest CD Masterclass (http://www.audioenz.co.nz/2008/images/sugden_masterclass-l.jpg). Kupuję integrę (IA-4) i CD (PDT-4). Tylko co z tymi kolumnami.. Na razie na liście mam trzy typy:
1. Spendor S8E - główny kandydat
2. Harbeth SHL5
3. Living Voice - nie wiem który

Chyba, że się nadarzy okazja kupić okazyjnie Proac D38 :-)


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
10-09-2008, 18:11
> ale te Sugdeny będą super grały, bo to przezacna firma.

Wiem o tym, stąd mój wybór :-)

> A nie lepiej szukać kolumn jak już będziesz miał klocki na podstawie własnych odsłuchów?

Odsłuchy na pewno będą. Ale z dostępnością do niszowych kolumn w Łodzi jest... kiepsko. A na jeżdżenie po Polsce nie mam za bardzo czasu. Dlatego chcę się ograniczyć do maksymalnie 4 typów..


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

Adamo D

  • 194 / 5832
  • Aktywny użytkownik
11-09-2008, 22:14
Witaj Adamie

Na pewno bym spróbował z Harbethami SHL5 - ale odsłuch moim zdaniem konieczny, ta integra ma chyba 30W na kanał wiec nie wiem czy sobie poradzi z SHL5 - one w przeciwieństwie do 7es3 są trudne do napędzenia
do Warszawy  z Łodzi na odsłuch nie jest daleko (sam jeździłem) chętnie potowarzyszę ci w podróży jak się będziesz wybierał
ze spendorami będzie miodzio, łatwe kolumny do wysterowania - ale ja bym wybrał model 1/2

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
11-09-2008, 22:42
> Na pewno bym spróbował z Harbethami SHL5

Harbethy 5 mam na liście, nawet na nie żona mi się zgodziła (z oporami :-). Na którymś z angielskich forów czytałem, że Sugden ma za mało drive\'u do Harbethów i muzyka traci na żywiołowości.. zobaczymy. Co do Twojej propozycji wspólnych odsłuchów - będę pamiętał.
Spendory też wezmę pod uwagę - wstępnie S8E, ale może być coś z serii Classic. Wiem, że masz doświadczenie ze Spendorami - czy one też wymagają dedykowanych standów?

Na dzień dzisiejszy lista wygląda tak:

1. Proac D28 - kandydat numer 1 :-), chyba że trafi się D38 z drugiej ręki - jest teraz na Audiogonie jedna para w super cenie, ale niestety na razie nic z zakupów nie będzie :-(
2. Harbeth SHL5 - na ich temat opinie są najmniej sprzeczne :-). Co do napędzania: Shaw twierdzi, że napędzić je jest łatwo.. Zobaczymy.
3. Spendor 1/2, S8E, może S9E (SP100 to już >22Kzł) - nie wiem których z nich będzie dostępny do odsłuchu.
4. Living Voice Avatar

PS. Skontaktuję się w sprawie naszych odsłuchów (moje Bijou i Twój A21) na początku października.


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

Adamo D

  • 194 / 5832
  • Aktywny użytkownik
12-09-2008, 09:05
Fakt Harbeth + Sugden - to dynamiką to zestawienie nie poraża ... ale barwa, spójność dźwięku, muzykalność bez wątpienia bardzo wysokiej próby a co z tym idzie ogromna przyjemność słuchania - mimo że dźwięk daleki jest od audiofilskiego wzorca...
Alan również poleca zestawienie sugden harbeth...
Podstawki do spendorów 1/2 mogą ( a nawet muszą) być identyczne jak do SHL 5 - tu mogę ci pomóc trochę eksperymentowałem (choć do moich 7 popełniłem błąd - mogły by być niższe... hehehe)    
z odsłuchami spendorów nie wiem jak jest - dystrybutor decibel - trza zadzwonić i się zapytać co mają na stanie
Czekam Adamie na kontakt od ciebie a zarazem zapraszam serdecznie

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2008, 09:43
> Fakt Harbeth + Sugden - to dynamiką to zestawienie nie poraża ... ale barwa, spójność dźwięku, muzykalność bez wątpienia bardzo wysokiej próby a co z tym idzie ogromna przyjemność słuchania - mimo że dźwięk daleki jest od audiofilskiego wzorca...

E, audiofilski wzorzec to dla mnie jakaś mrzonka. Mój cel jest prosty: maximum pleasure :-) Ale ospały dźwięk może ten pleasure skutecznie zaburzyć..

> Alan również poleca zestawienie sugden harbeth...

To prawda, używa też takiego zestawienia podczas prezentacjach na targach hi-fi. Ale z drugiej strony Tyler (szef Proaca) używa Sugdena do testowania Proaców i też zestawia z nim swoje kolumny na targach.

Problem chyba w tym, że Harbethy i Spendory to kolumny (tak mi się wydaje) mniej "uniwersalne" od np. Proaców, a ja słucham bardzo różnorodnej muzyki (od rocka, dub-u przez ambient, barok do fado), nie chciałbym, aby to co najwżniejsze - czyli muzyka - była w jakiś sposób "preferowana" przez sprzęt..

> Podstawki do spendorów 1/2 mogą ( a nawet muszą) być identyczne jak do SHL 5

No to z podstawkami nie ma problemu - korespondowałem ze Skylan-em, wysyłają swoje standy do Polski, cena jest bardzo przystępna. Czy miałeś może okazję porównać starsze Spendory (1/2, 2/3) z serią Se (np. z interesującym mnie S8e)?


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

  • Gość
12-09-2008, 10:12
Adamie,

Od lat jestem posiadaczem i wielkim miłośnikiem kolumn Harbeth.
Aktualnie posiadam SHL5 których próbowałem w wielu konfiguracjach i przyznam otwarcie że zestawienie Harbeth - Sugden było jednym z najlepszych.

Barwa, mikrodynamika i przestrzeń zjawiskowa ... do akustycznego jazzu, klasyki wręcz idealna konfiguracja. Mnie osobiście zabrakło jednak  timingu i dlatego właśnie pojawił się w torze NAIM.

Napisz proszę coś więcej o pokoju w jakim zamierzasz ustawić sprzęt, o muzycę którą preferujesz itp.

Pamiętaj że Harbethy to specyficzne kolumny ...

zdezintegrowany

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2008, 10:22
> Napisz proszę coś więcej o pokoju w jakim zamierzasz ustawić sprzęt, o muzycę którą preferujesz itp.

Pokój będzie miał 33 m2, standardowo umeblowany, z adaptacji akustycznych jedynie wiele roślinek :-) Kolumny będą stały wzdłuż ok. 5 m ściany, naprzeciwko słuchaczy, rozstaw pomiędzy nimi dowolny, sprzęt na niskim stoliku pomiędzy kolumnami lub z boku.

Muzyka - napiszę co mam w tej chwili pod ręką i w słuchawkach podczas pracy: Misia, Clapton, Lisa Gerrard, Peter Ulrich (solowa płyta perkusisty Dead Can Dance), Dire Straits, sonaty klawesynowe Domenico Scarlattiego w wykonaniu Pinnocka, Janis Joplin i Messiah (Gabrieli Consort i McCreesh). Generalnie, spokojne klimaty, małe składy, wokale. To dobrze oddaje zakres słuchanej przeze mnie muzyki.

> Pamiętaj że Harbethy to specyficzne kolumny ...

Wiem, i to mnie martwi nieco..


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

Adamo D

  • 194 / 5832
  • Aktywny użytkownik
12-09-2008, 10:44
zdezintegrowany - też uważam ze zestawienie sugden - harbeth jest super - a wiesz że trochę przesłuchałem sprzętu z H7
jedyny mój problem to odpowiedni dobór źródła ...

Adamie - oprócz klasycznych konstrukcji Spendora 1/2,  2/3 i lsa35 - słuchałem tylko podłogowych 7/1 - moim zdaniem "gorsze" są od ich wzorca czyli 2/3 - zresztą ja jestem miłośnikiem monitorów więc nigdy podłogówki mnie nie interesowały, do 33m2 z monitorów spendora to 2/3 odpada - moim zdaniem- musisz celować w 1/2 a może nawet w sp 100 ?....
Harbeth - są specyficzne to fakt - ale z ich odsłuchem akurat problemów nie ma więc sam stwierdzisz czy to jest dla ciebie - ale ... coś mi mówi że je pokochasz ... skoro podoba ci się sugden...
Spendory - są troszkę łatwiejsze do "przyjęcia" niż Harbeth, łatwiej je ustawić  - nie wymagają tyle wolnego miejsca co Harbeth
Ale to są tylko moje dywagacje o wszystkim zdecyduje twój odsłuch
A kolumny które podałeś że chcesz kupić wszystkie są wyjątkowe więc będziesz miał spory problem z podjęciem ostatecznej decyzji - tak mi się przynajmniej wydaje

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2008, 10:57
> musisz celować w 1/2 a może nawet w sp 100 ?....

SP100 odpadają ze względu na cenę - w Polsce obecnie >22 kzł, chora cena :-(
Co do SP1/2 Czytałem sobie recenzję SP1/2 na www.enjoythemusic.com i w porównaniu z Harbethami (ale chyba z modelem 30) wypadły gorzej. Zobaczymy które z tych modeli będzie można odsłuchać.. Przeczucie podpowiada mi, że jednak skończy się na Proacu.. albo na SHl5.. Czas pokaże :-)


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

  • Gość
12-09-2008, 11:30
Adamie -

Jeśli będiesz przeprowadzał odłuchy koniecznie posłuchaj utworu  "The Wind That Shakes the Barley" z płyty Into The Labirynt (Dead Can Dance). Te nicałe trzy minuty pozwolą Ci podjąć jedyną słuszną decyzję :)

zdezintegrowany

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2008, 11:40
> Jeśli będiesz przeprowadzał odłuchy koniecznie posłuchaj utworu "The Wind That Shakes the Barley" z płyty Into The Labirynt (Dead Can Dance). Te nicałe trzy minuty pozwolą Ci podjąć jedyną słuszną decyzję :)

Znam i bardzo lubię ten utwór. I domyślam się dlaczego polecasz mi odsłuchanie właśnie tej perełki wokalistyki ;-)


__________
I am weasel!
Pozdrawiam,
Adam

AdamWysokinski

  • 358 / 5878
  • Zaawansowany użytkownik
05-03-2009, 21:17
Postanowiłem odgrzać nieco wątek, gdyż dzisiaj zapadła decyzja co do wyboru kolumn.. Harbeth SHL5 :-)
Na odsłuch szedłem pozytywnie nastawiony, ale to co usłyszałem przeszło moje oczekiwania. Koniec poszukiwań, kolumny są wybitne.


______________________
What a fine day for science!
Pozdrawiam,
Adam