Audiohobby.pl

Samodzielne zestawy głośnikowe

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
07-02-2020, 04:20
Jeśli chodzi o wytłumienie, to dobra jest wełna owcza, świetne podzespoły dostaniemy na stronie poweraudio.pl , osobiście daję wytłumienie przy basowym , oraz wokoło w tunelu, trzeba pamiętać że przy wylocie tunelu na kilka cm trzeba pozostawić pustą( bez wytłumienia) przestrzeń. wylot tunelu(otwór) najlepiej zasłonić maskownicą.

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
08-02-2020, 21:29
... jestem ciekawy ile osób w ogóle wie o czym napisałem? ile osób słyszało o Linii Transmisyjnej, ile osób w ogóle zna się na dźwięku... wiem że w tym kraju wszystko jest okrojone heh a bass-refleksy to szczyt marzeń :D

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-02-2020, 00:10
Z tego co piszesz, można wywnioskował, ze przez 20 lat budowania kolumn stałeś w miejscu i niczego sensownego się nie nauczyłeś.

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
09-02-2020, 00:28
każdy co innego określa mianem „sensowne”, mam ważniejsze sprawy w życiu , uwielbiam dźwięk ale moje życie wokół niego nie płynie. Akurat nie cierpię BR czy innych obudów , polubiłem TL więc o tym napisałem. Połowa tego kraju i tak szaleje za tonsilem. I dla nich to jest sensowne. A ja pewnie bym określił ich ,tak jak Ty mnie. Swego czasu kupiłem subwoofer JBL , otrzymał mnóstwo nagród , był zachwalany przez cały akustyczny świat. Pewnie wszyscy stwierdzili że firma JBL osiągnęła coś sensownego , a moje TL-ki grają lepszym basem niż ten wspaniały subwoofer heh , Ile lat istnieje ta firma? osiągnęła coś sensownego? dlatego nie ma co mówić o sensie bo każdy na niego patrzy ze swego punktu widzenia, na szczęście :D
« Ostatnia zmiana: 09-02-2020, 01:00 wysłana przez Xman Akustic »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-02-2020, 00:53
Nie lubię się chwalić :) ale znacznie więcej niż zwrotnice z kalkulatora, obliczenie TL z jednego wzoru i obudowy na wkręty i sylikon.

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
09-02-2020, 01:06
hahaha jeden wzór to podałem TUTAJ , artykuł o zwrotnicach jest dla początkujących, żeby chwycili jakiekolwiek czucie tematu :D

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-02-2020, 01:09
Kreujesz się na eksperta, ale zrobić wrażenie swoją wiedzą, to może mógłbyś na pryszczatych małolatach z elektrody. Sorry, ale nie masz w ogolę pojęcia o czym piszesz.

Xman Akustic

  • 27 / 1519
  • Użytkownik
09-02-2020, 01:30
po pierwsze nigdy nie napisałem że jestem expertem, staraj się dokładnie czytać. po drugie zawodowo tym się NIE zajmuję, po trzecie na nikim nie planuję zrobić wrażenia, po czwarte widocznie Ty tu rządzisz więc sorry jeśli uraziłem Twoje uczucia, po piąte oglądam w przekrojach itp kolumny zawodowych firm, i często nie ma tam nic nieziemskiego, a filtry całkiem często są proste ino zastosowane są drogie przetworniki, a dodane jest 10kilo lakieru na ozdobę i wykwintne nóżki-podstawki , po szóste tylko bardzo drogie i topowe modele są fajne, mówimy o wielu tysiącach złotych, po siódme sięgam po ilość i jakość wiedzy stosownie do wolnego czasu, bo zajmuję się innymi rzeczami na codzień, i po ósme absolutnie nie do popisu wiedzy(mam szerszą niż tu napisałem) to wszystko zawarłem a po to aby ktoś mógł zrobić sobie fajne kolumienki do słuchania muzyki :)

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
09-02-2020, 01:42
Problem w tym, że stosując Twoje rady, nie da się zrobić dobrych kolumn głośnikowych, a jedynie ich namiastkę. Tu nie ma żadnej inżynierii, żadnego projektowania, symulacji, pomiarów. Robisz coś na pałę i zachęcasz ludzi do kopiowania? Zawsze będę piętnować takie podejście, bo jest wiele osób, którzy chcą się uczyć i zrobić coś zgodnie ze sztuka, ale jak trafia im się taki domorosły amator, który sam nie wie co robi, to tylko im to zaszkodzi, a nie pomoże.
 
Internet to wylęgarnia marnej wiedzy, teorii wyssanych z palca i pseudo ekspertów, a to smutne, bo z drugiej strony jest w nim ogromna ilość rzetelnej wiedzy. Trzeba tylko się nad tym pochylić i chcieć się uczyć ale do tego trzeba pokory, cierpliwości, samozaparcia i niewybujałego ego.

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
09-02-2020, 06:33
Ja może nawiążę do tytułu tematu - "Samodzielne zestawy głośnikowe" - i jeśli miałbym konstruować jakiekolwiek, to prawdopodobnie byłyby to kolumny zamknięte, w których jest najlepsza odpowiedź impulsowa basu. Ilość basu (podobno) jest mniejsza, ale można pomyśleć nad tym, aby wyrównać ten zakres odtwarzanych częstotliwości poprzez odpowiednie dopasowanie powierzchni czynnej głośnika, do pojemności obudowy.
We wszelkiego typu kolumnach typu BR (bass reflex), czy TL (kanał transmisyjny dla basu) bas musi mieć opóźnienie w stosunku do reszty pasma i bardzo często, a zwłaszcza w źle zrealizowanych kolumnach, snuje się jak "smród po gaciach".
I jeszcze jedno.. w wielu przypadkach kolumny głośnikowe są po prostu "instrumentem", strojonym pod dany zestaw audio. Z jednym zagrają, z innym będą kaleczyć muzykę - przykłady kolumn głośnikowych znanych i uznanych firm audio, które rewelacyjnie zagrają w towarzystwie produktów tylko "tej firmy" nie muszę chyba wymieniać  ;)

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
09-02-2020, 10:15
Xman nie przejmuj się.Ja Ciebie czytam i zgadzam się z Twymi obserwacjami.

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
09-02-2020, 10:21
... jestem ciekawy ile osób w ogóle wie o czym napisałem? ile osób słyszało o Linii Transmisyjnej, ile osób w ogóle zna się na dźwięku... wiem że w tym kraju wszystko jest okrojone heh a bass-refleksy to szczyt marzeń :D

 Moja pierwsza linia którą zresztą do dziś uważam za najlepszą jaka mi się "udała" to był rok (ale   zgodnie z regulaminem można sie pomylic o 5 lat) 1973. Sądzę że wiem o nich niewiele teroretycznie i to jest zawstydzające ale posunąłem moją praktyczną wiedzę troche do przodu o tyle że stworzyłem rodzaj  linii koncentrycznej ktorej na swiecie nikt poza mną nie zrobił a w każdym razie nie zauważyłem. Ma przewagi i to jest jej słaby punkt bo jest niechciana a może tylko niezrozumiana. .   Ale  jak z każdą milością  przyszedł dzień zerwania z TL jako calością - niedawno - jakieś 4 lata temu i rzuciłem się na  młodsze i takie bardziej do noszenia na rękach.

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
09-02-2020, 10:30
I na potwierdzenie moich słów.. kolumny w obudowie zamkniętej, czyli BR, TL

od 1:45 - możliwości kolumn w odtwarzaniu perkusji


a tu już szersze spektrum muzyczne.. brakuje komuś miękkiego i nisko schodzącego basu ? ;)

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
09-02-2020, 11:13
He he - słuchając po kolei mój wniosek po pierwszym był że tu BARDZO brakuje czwartego głosnika sredniotonowego dla wąskiego pasma. . Patrzę na następny - o  właśnie  tu już jest. Posłuchali ? Czary? Ciekawe ile trzeba dodatkowo zaplacić żeby mieć taką z czterema ;).  Też sądzę że zamknięta obudowa ma czar.

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
09-02-2020, 11:30
Ciekawe ile trzeba dodatkowo zaplacić żeby mieć taką z czterema ;).
Poszukaj, ale nie wiem, czy ceny aktualne ;)
https://audio-database.com/MITSUBISHI-DIATONE/diatoneds/index2.html