Audiohobby.pl

JVC TD-V66

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
03-10-2021, 15:32
Silniki niektórzy wypisują tylko te, które biorą udział w napędzie, np piszą 3 a są 4, bo 4 -ty od klapki jest.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
03-10-2021, 20:14
W końcu wymęczyłem JVC  :) 
  Niestety obiekt został oddany do użytku z opóźnieniami z przyczyn - naturalnych :)   Silnik nie dał łatwo za wygraną i okazało się że
po całkowitym zainstalowaniu w tym jego ekranującym korpusie ponownie nieco hałasuje.   Od strony komutatora nie ma żadnego sensownego podparcia które utrzymałby jego oś .   Całość stabilizowana jest za pomocą odrobiny pianki która najpierw zresztą napiera na płytkę z regulatorem a silnik zwyczajnie dalej >kosi < sobie oś jak chce.
  Trzeba było to cholerstwo poprawić :(



Dopiero po dorobieniu poduszek zamilkł :)   Kurna ten skrót w nazwie > TD  to chyba jakieś nawiązanie do VW
   No i zabrałem się za rysę na klawiszu


 
W czasie gdy klej sobie zasychał dla urozmaicenia tak jakby :) 



Po jakiej godzinie



Teraz już tak łatwo nie będzie :)  Też dobra godzina

 A potem jeszcze trochę żeby złożyć




Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
03-10-2021, 20:22
Jak silnik ma luzy na osiach tzn że się wyrobiły łoża, zwłaszcza to przy pasku napędowym.
Możesz sobie dotoczyć łożyskowanie z mosiądzu nowe albo wymienić silnik z innego dawcy, ewentualnie odwrócić o jakiś kat mocowanie silnika.

Do polerowania szybek stosuje się doskonale pastę do zębów.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
03-10-2021, 20:41
Ten silnik żadnych luzów na osiach nie ma.   Zwyczajnie grzechotał jako całość w korpusie-  jakoś tak to nie bardzo zrobili.
  Zapewne gdy ta pianka na której jest z tyłu osadzony była nowa to było dobrze.  Ale ona swoje lata już ma :)
  A ja akurat żadnej meblowej w domu nie miałem żeby ją zastąpić.
      No a sam silnik zamontowałem obrócony o 180 stopni-  żeby drugą stronę bieżni sobie wycierał- tak na wszelki wypadek.
:)
   Pasta do zębów jest OK i już Adam Słodowy jej używał.  Jednak specjalna do polerowania działa zdecydowanie lepiej a i czasu oszczędza.
« Ostatnia zmiana: 03-10-2021, 20:45 wysłana przez pień »

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
05-10-2021, 21:39
Chyba mi odbiło na punkcie tego magnetofonu.
   Postanowiłem jeszcze fachowo szybkę od klapy przeszlifować bo ktoś kiedyś podrapał
Od środka i na zewnątrz.


  Przy okazji jest możliwość poprawić błąd w opisie.    Zrobić 3 zamiast 2  ew.   dodać jedynkę  :)
typu   1+2
 hahah

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
06-10-2021, 08:45
Tak się zastanawiałem nad tym napisem i wydumałem że najprawdopodobniej chodziło im o 2 silniki sterowane porzez układy logiki i to jest prawdą. Bo trzeci od capstanu jest zasilany osobno i nie jest sterowany z układów logiki. Ale sam napis jest trochę pokrętny... :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
06-10-2021, 09:08
 Faktycznie, zgadza się.   Ten od kapstanu leci na swoim kablu.
     Fajnie bo w razie W można go zastąpić jakimś innym który ma własny regulator.  Ostał mi się jeden z Wegi solidny motor o tyle lepszy od tego z JVC  że zdaje się być lepiej > antywibracyjnie< zbudowany.   Większy o jeden rozmiar ale tam miejsca wystarczająco dookoła żeby zmieścić dowolny inny.
Fabrycznie  to jest tak trochę nie za bardzo i pomimo moich usilnych prób ciągle go drania słyszę gdy magnet na >jałowym biegu.
    Poza tym jeszcze wyszło że coś mechanicznie jest niesprawne i podczas odtwarzania od czasu do czasu jakby któreś koło zębate od strony ciągnącej przeskakiwało.
Złapałem go też na tym że przewijanie do przodu  >>  nie zaskoczyło a silnik kręcił powietrze.
   Trzeba będzie zobaczyć :) co przeoczyłem.  Zresztą- w mak mechanizmu nie rozmontowywałem bo uznałem że nie ma takiej potrzeby

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
06-10-2021, 22:08
Jak Ci przypasuje to poszukaj silników FG Servo na identyczne napięcie (w skrócie, porównanie częstotliwości ). Ale DC Servo także są dobre ale już "mniej dokładne" ponieważ nastawiają się na pomiary różnic napięć DC jak sama nazwa wskazuje. To tak w gigantycznym uproszczeniu.
Trochę więcej o silnikach tutaj : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13807.0
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
07-10-2021, 07:54
Gdzieś w szufladzie mam jeden bardzo fajny silnik BLDC  wraz ze sterowaniem, który wymontowałem ze zniszczonego gramofonu.
    Odszukam go bo może będzie się nadawał :) 
Ten by był doskonały jak myślę.
 

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
09-10-2021, 14:45
Dzisiaj zacząłem od lakiernictwa :)


  A w czasie gdy pierwsza warstwa farby sobie schła, ponownie na stół poszedł mechanizm.  Coś mu w kółkach strzela i myślę sobie że starość nie radość.   Już miałem zamiar pruć ale wspomniałem już wcześniej że ten mechanizm jest bardzo przejrzysty.
   No i wypatrzyłem, wydłubałem wykałaczką :



Zamek od trytki, kurna.   I to nie jest moja robota, wygląda na urwany.  Pewno jeszcze w fabryce ten co spinał kable trafił na taką felerną
która pękła ale olał sprawę i nie szukał gdzie poleciało.
   Niechluje te japończyki :)

Wszelkie boleści przeszły.   JVC-  ja go prywatnie nazywam Victor :)      No więc Victor już nagrywa taśmę.  Nagranie porównam z analogicznym pochodzącym od Kenwooda.

Poszła druga warstwa



Dosycha sobie w cieniu, ale jeszcze trochę. 
   Idealną pogodę mam dzisiaj na balkonie :)

ed:   Bardzo fajna farba trafiła się.  Ale czuć ją będzie pewnie przez kilka dni


Pod światło<> cień
« Ostatnia zmiana: 09-10-2021, 15:16 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
09-10-2021, 15:30
Te mechanizmy to autorska konstrukcja JVC, dość skomplikowane. Ale jak się okazuje mają bardzo niskie wartości W/F. Nawet w najprostszych wersjach bez DD.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
09-10-2021, 19:20
Może i skomplikowany :)   Jednak, przez swoją fachowo zaprojektowaną budowę okazał się bardzo >  uprzejmy :)
    Nie ma praktycznie żadnych problemów żeby go zbadać, zobaczyć co i jak.  Nawet w serwisówkę patrzeć nie trzeba.
Jak dla mnie to mistrzostwo w projektowaniu.
   Ponadto wyjąć go z magnetofonu to wprawiony pewno zrobi w dwie minuty łącznie z uprzednim zdemontowaniu pokrywy oraz dna obudowy.    Jest dostęp z dwóch stron, śruby na wierzchu wtedy i po odpięciu kabli mechanizm wyjmuje się jednym ruchem.  Trochę do dołu i na lewo i trzymamy gościa w ręku.   

  No ja już chyba teraz- po wyschnięciu blachy finalnie montowałem.  Miała blacha niezły piec bo słońce ją suszyło cały dzień i prawie nawet już nie czuć że malowana.
 
      Victor po złożeniu :)



AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
09-10-2021, 19:24
Wyszło piknie :)
Na pewno będzie Ci dobrze służył.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
09-10-2021, 20:06
Dzięki :)
  Już zaczął służbę.   
     Mam też pierwsze wnioski bo i przy okazji testowałem.  Gdy blacha się suszyła to Victor nagrywał taśmy dla Kena.  A gdy go montowałem do kupy to dla odmiany Ken nagrywał :)
  Teraz już nieco odsłuchałem i sprawa wygląda tak że:   Victor świetnie odtwarza swoją taśmę, ale wcale nie gorzej idzie mu z taśmą nagraną przez 7050.   Po drugie > nie zrobił wtopy z tym przesterem który zaobserwowałem w najpierw w 5010 a potem w 7050.
   Teraz tak, Ken 7050 również nieźle odtwarza taśmę Victora z tym że lewy kanał jest w nim cichszy o jakie 2 dB prawie.
I na odwrót>  taśma z 5070 w Victorze jest głośniejsza na lewy kanał również o 2 dB.
  Któryś z nich jest rozjechany w tym punkcie lekko.  Przypuszczam że Victor bo oba Keny miedzy sobą są zgodne w poziomach.
   No i sprawa przesteru.
Na pewno nie jest to wina toru odczytu w Kenwoodach bo taśma z Victora idzie wzorcowo-   wali poziomami do +5 i ani śladu przesteru.
Myślę również że ATCS należy wykluczyć jako winowajcę ponieważ przester występuje niezależnie czy się go włączy czy też nie.
   Pozostaje więc jedynie sam tor zapisu-   tak na logikę.
W obydwu moich Kenwoodach ta sama zaraza siedzi :(




 

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
10-10-2021, 11:18
  Nie daję biedakowi spokoju :)
No i teraz tak sobie zbieram do kupy co usłyszałem do tej pory.
   Victor nie lubi taśm chromowych a szczególną niechęć czuje do BASF Chrome Extra II :)   Chyba ma z tym gorzej niż ja ze zjedzeniem brukselki
hahaha.
   Porażka normalnie, nie potrafi na tej taśmie  nagrać.
Zdaje się że on generalnie BASF-a nie lubi chociaż LH maxima   to jeszcze od biedy jest dla niego do przeżarcia, ale już czuć że go trochę cofa od niej.
  Maxella dostanie to z miejsca inaczej gada :)
  W sumie fajna zabawa z tymi magnetami jest i nie spodziewałem się tyle radochy.
Tutaj teraz ujawnia się przewaga Kena ze swoim ATCS-  który pomimo że ma tam jakiś problem z sygnałem to Victora bije na łeb i szyję
jeżeli chodzi o nagrywanie.  Nawet ta chrome extra II  dla Kena wydaje się być całkiem niezłą taśmą.
I gdy on ją przedzwoni i nagra to Victor całkiem ładnie ją odtwarza :)

ed.   zapomniałem dodać :) 
   Tak jak go odrzuca od BASF  to przyciąga go Sony :)   No fantastycznie mu idzie z np.  HF
« Ostatnia zmiana: 10-10-2021, 11:34 wysłana przez pień »