Audiohobby.pl

Pomiary kołysania i drżenia, ustawianie prękości obrotowej.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
27-01-2020, 12:24
Najpierw zajmiemy się pomiarami przy użyciu specjalizowanego miernika. Po tym będę starał się opisać programowy mierniki dla PC.

Miernik do pomiaru drżenia i kołysania Kenwood FL-180 i poczyniłem taką oto instrukcje obsługi :

Magnetofon 3 głowicowy możemy zmierzyć bez kasety serwisowej, używamy tylko czystej kasety i generatora wbudowanego w miernik. Sygnał porównujemy w czasie rzeczywistym przy użyciu przycisku "MONITOR" w magnetofonie. Tak samo robimy przy magnetofonach 2 głowicowych tylko najpierw nagrywamy sygnał z generatora (ustawiamy poziom nagrania między -20dB a 0dB), po czym cofamy kasetę i odtwarzamy nagrany sygnał i dokonujemy wtedy pomiaru.
(Tylko nie wiem czy taki pomiar będzie prawidłowy, muszę to sprawdzić czy wartości się nie podwoją)

Pomiary wykonujemy przy użyciu kasety pomiarowej (testowej) z odpowiednimi sygnałami testowymi dla danej normy 3khz lub 3,15khz . Wtedy tylko odtwarzamy kasetę testową z sygnałami i wynik odczytujemy ze wskazań miernika .


Magnetofon powinien mieć wyłączony wszystkie układy redukcji szumów i filtry (MPX itp).


Mamy do wyboru dwie stałe częstotliwości w zależności od norm:
1. DIN(norma Niemiecka) 3,15khz.
2. JIS(Japonia), NAB(USA), CCIR(Francja) 3khz.
Wybieramy przyciskiem "OSC" najczęściej jest to norma DIN lub taka w jakiej były podane pomiary zawarte w instrukcji serwisowej danego magnetofonu.
Potem przełącznikami "INDICATION" wybieramy odpowiednią normę .
Przełącznik "LEVEL" ustawiamy w pozycji 5mV-30V.
Przełączniki "FUNCTION" ustawiam w zależności od rodzaju co chcemy mierzyć mamy do wyboru 4 pozycje:
1. WTD -  pomiar drżenia i kołysania w przedziale częstotliwości 0,2-200Hz (ważony)
2. WOW- drżenie
3. FLUTTER- kołysanie
4. UNWTD - pomiar drżenia i kołysania w przedziale częstotliwości 0,5-200Hz (nie ważony)
Przełącznikami "RANGE(%)" wybieramy odpowiedni poziom wskazań miernika w procentach, jest to najczęściej 1%(skala dolna), 0,3%(skala górna), 0,1%(skala dolna), i wskazania odpowiednio przeliczamy.

Chciałem w miarę jasno przedstawić obsługę tego prostego miernika, mam nadzieję że przyda się ten króciutki opis.

Dołożę także video, proszę tylko o cierpliwość.
« Ostatnia zmiana: 27-01-2020, 20:29 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
27-01-2020, 16:09
czyli potrzeba 2 x przejsciowke z jack 3,5   na  chinch  L  i  R
czy bierzesz tyko sygnal z jednego kanalu ?

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
27-01-2020, 16:12
Sygnał z jednego kanału, nie ważne czy prawy czy lewy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
27-01-2020, 19:02
Poniżej nagrałem takie video z testem miernika FL-180, testowany magnetofon to SONY TC-KA6ES.

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
27-01-2020, 19:24
Miernik programowy do pomiaru kołysania i drżenia. Który także wykorzystujemy do pomiaru prędkości.

Jest do pobrania ze strony Alex Nikitin ( A.N.T. )

http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=library
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
27-01-2020, 19:56
Poniżej dwa testy:

1. Test oprogramowania z kasetą na której jest nagrany sygnał 3kHz.
(Magnetofon w teście czyli AIWA XK-S7000 miała wymienione paski i idler jakieś 5 lat temu, mechanizm zwykły bez DD silnik zwykły.)



2. Test oprogramowania z kasetą na której jest nagrany sygnał 3150Hz
(Magnetofon w teście czyli Arcam delta 100 nie miał wymienionych pasków, tylko idler miał małe czyszczenie podejrzewam że pierwszy raz od nowości, mechanizm zwykły bez DD silnik zwykły.)




Oprogramowanie działa bardzo dobrze, jak widać na testach.
Bardzo pomocne narzędzie jeśli nie posiadamy miernika W&F.
Prostszy w obsłudze wydaje się miernik programowy, ze względu na natychmiastowo wyświetlany wynik, w przypadku miernika analogowego musimy sobie przeliczyć wskazania miernika wychyłowego.


« Ostatnia zmiana: 28-01-2020, 10:27 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
29-01-2020, 14:01
super bardzo dziekuje

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
29-01-2020, 14:06
super bardzo dziekuje

Niema problemu.

Muszę jeszcze zrobić test (W&F) z nagrywaniem sygnału w czasie rzeczywistym (magnetofony 3 głowicowe) prosto z generatora wbudowanego w miernik np. FL-180 lub inne. Wtedy będziemy mieli porównanie, czy czasami wskazania się nie powielą (podwoją lub będą nieprawidłowe).
Aczkolwiek takie połączenie także sugeruje instrukcja od miernika Kenwood FL-180. Czyli gdy to wpływało na wynik pomiaru, to raczej by nie było tego w instrukcji obsługi. Tak to widzę. I właśnie drugie zdjęcie z pierwszego wpisu to pokazuje.
« Ostatnia zmiana: 29-01-2020, 17:17 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
29-01-2020, 21:26
ciekawe ..testnij ak bedziesz mial czas

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
30-01-2020, 20:16
Test wykonany na poniższym video.
1. Wpierw kaseta serwisowa 3kHz, miernik ustawiony w pozycji DIN, pomiar WTD, mnożnik x0.1 na wskazaniu.
2. Kaseta czysta nagrywany sygnał to 3kHz z generatora wewnątrz miernika i magnetofon ustawiony w pozycje "TAPE" zaś miernik w takich samych ustawieniach jak powyżej.



Żeby nie było, wiem że DIN to 3150Hz, ale Naki ( użyty na video to CR-7E) maja podawane jako prędkość to 3kHz dlatego użyłem 3kHz a nie 3150Hz.

Końcowa opinia.
Niema żadnej różnicy, jak odczytujemy z kasety testowej sygnał (3kHz lub 3,150Hz) czy nagrywany go z generatora i w czasie rzeczywistym odtwarzamy (magnetofony 3 głowicowe) .
« Ostatnia zmiana: 30-01-2020, 20:18 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4956
  • Ekspert
30-01-2020, 21:28
ciekawy numeryczmy test tak to bezuczuciowo  zero jedynkowo powiem... dzieki

Vinyloid

  • 2470 / 5079
  • Ekspert
31-01-2020, 01:13
Zwięźle, fachowo i do rzeczy. To lubię! Dzięki za założenie tego wątku Chyba z ciekawości pomierzę moje graty z piwnicy :)

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
31-01-2020, 11:27
Zwięźle, fachowo i do rzeczy. To lubię! Dzięki za założenie tego wątku Chyba z ciekawości pomierzę moje graty z piwnicy :)

Dziękuję.

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje, czyli magnetofony 2-głowicowe i pomiar także bez kasety serwisowej. Czyli nagranie z generatora i potem odtworzenie sygnału z nagranej taśmy. Czy wtedy nie będą jakieś widoczne różnice. Ale to za jakiś czas, bo mam sporo na głowie ostatnio.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Vinyloid

  • 2470 / 5079
  • Ekspert
31-01-2020, 13:43
Zwięźle, fachowo i do rzeczy. To lubię! Dzięki za założenie tego wątku Chyba z ciekawości pomierzę moje graty z piwnicy :)

Dziękuję.

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje, czyli magnetofony 2-głowicowe i pomiar także bez kasety serwisowej. Czyli nagranie z generatora i potem odtworzenie sygnału z nagranej taśmy. Czy wtedy nie będą jakieś widoczne różnice. Ale to za jakiś czas, bo mam sporo na głowie ostatnio.

Chcąc nie chcąc, tak właśnie będę zmuszony zrobić, bo nie mam kasety serwisowej :)

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
31-01-2020, 13:45
W przyszłym tygodniu ogarnę temat z dwu-głowicówkami. To będziesz mieć już wtedy rozeznanie. Ale sądzę, że będzie tak samo jak w przypadku magnetofonów 3 głowicowych czyli brak różnic. Ale mogę się mylić, sprawdzę.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.