Audiohobby.pl

Kasety serwisowe.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
27-07-2023, 21:12
co oznacza wysokość głowicy nie równa ?

RetroTape

  • 454 / 804
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2023, 21:23
Widzę, że proces regulacji się coraz bardziej komplikuje, może spróbuję coś doradzić.

Zostaw wg. obudowy Basf i równej wysokości. Przesłuchaj kilka oryginalnych kaset lub innych nagranych na dobrze ustawionym sprzęcie, jak wszystko będzie ok, zostaw. Jeśli nie, wróć do wersji drugiej (nierówna wysokość i obudowa od Hansa). Znowu posłuchaj oryginałów, jak będzie ok to zostaw. Jak nie, to ustaw wg. oryginalnej kasety na słuch, sporo osób tak robi i sobie chwali ;)

Pamiętaj, że idąc za tym co opisał Hans w swoim pdf-ie, nawet różnica 6 dB dla kanałów na kasecie wysokości głowicy jest ok i nie trzeba tego zmieniać.

Sprawdziłem swoją kasetę od wysokości głowicy w czterech magnetofonach, tylko jeden miał w miarę równo, dwa dużo gorzej, a jednen (Denon) słyszalny tylko jeden kanał. Tam gdzie jest fabryczna regulacja wysokości jeszcze można powalczyć, w innych lepiej nie ruszać wysokości i zostawić fabryczne nastawy.

Jeszcze ważna rzecz, 707-mka nie ma regulacji wysokości głowicy, uznaj że nie da się jej regulować i skup się wyłącznie na prawidłowym ustawieniu azymutu. Faktycznie, ruszając azymut zmienia się też nieco odczyt wysokości i to jest normalne, ale prawidłowy azymut wcale nie musi oznaczać idealnie ustawionej wysokości, gdy nie da się jej regulować. Dlatego jak sądzę tak duże odchyłki w głośności kanałów są akceptowalne. Dopiero gdyby różnica między kanałami była ogromna, byłby powód do niepokoju.

co oznacza wysokość głowicy nie równa ?
Kanały mają dużą różnicę w głośności między sobą.
« Ostatnia zmiana: 27-07-2023, 21:26 wysłana przez RetroTape »

zepter

  • 254 / 853
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2023, 21:42
Dzięki za merytoryczne  wsparcie. Muszę trochę ochłonąć. Jutro spokojnie jeszcze raz do tego usiądę . Z zimną głową. I twoimi wskazówkami. Co prawda nie mam kaset fabrycznie nagranych i to jeszcze najlepiej z dobrych wytwórni. Ale twoje wskazówki przynajmniej mnie nakierowały jak do tego podejść kolejny raz.
Czuję się jak bokser po pierwszej przegranej rundzie. Ale trener mówi jak podejść do drugiej rundy aby wszystko poszło dobrze. Dziękuję.
Za bardzo się skupiłem na kasecie od wysokości i popłynąłem w złym kierunku.
Hammer z wysokością chodziło mi że odczyt z kasety od wysokości głowicy jest nie równy na oscyloskopie.
« Ostatnia zmiana: 27-07-2023, 21:47 wysłana przez zepter »

RetroTape

  • 454 / 804
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2023, 22:16
Drobiazg, na spokojnie wszystko się uda ustawić.

Oryginalne kasety z dobrych wytwórni warto mieć, w razie różnych problemów często się przydają. Ja mam kilka amerykańskich z EMI, Atalantic czy Polydor i już nie raz się przydały. Najlepiej byłoby jednak upolować jakąś oryginalną kasetę testową z sygnałem od azymutu, TEAC czy ABEX. Wiem, że to trudne i drogie, ale aukcje czy inne oferty się zdarzają.

Nawiasem mówiąc na załączonym zdjęciu masz napięcia 377 i 211 mV co daje różnicę około 5 dB, więc jak najbardziej akceptowalną dla wysokości głowicy :)

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
27-07-2023, 22:26
Za bardzo się skupiłem na kasecie od wysokości i popłynąłem w złym kierunku.
Pisałem o tym niedawno...ale drążyłeś temat dalej ;-)

Ale proszę temat dotyczący Technics-a "RS-BX xxx" kontynuować w odpowiednim dziale.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

zepter

  • 254 / 853
  • Zaawansowany użytkownik
27-07-2023, 23:14
Dzięki jeszcze raz panowie. Troszkę za rękę muszę być poprowadzony aby wrócić na właściwą ścieżkę.
Tak myślałem że pan moderator da reprymendę za odbieganie od tematu. Dalej będę pisać w dziale RS BX 707.
Pewnie gdyby kaseta do kalibracji była właściwa nie było by tematu. Jutro walczę dalej.
Drążyłem temat bo co z teorii jak nie ma się praktyki.  A i czasem coś pójdzie nie tak jak się uczymy nowych rzeczy.
« Ostatnia zmiana: 27-07-2023, 23:19 wysłana przez zepter »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
19-08-2023, 20:06
Dawno niczego nie pokazywałem... kolejne kasety z mojego parku maszynowego.
Jedna z ciekawszych, kaseta z sygnałem "Dolby" ale wyprodukowana przez bardzo znaną firmę wykonująca taśmy i kasety serwisowe w USA czyli STL. A kaseta jest wykonana dla Harman/Kardon-a. Długość tylko 80sekund. Brak oryginalnej wkładki, nawet nie wiem czy istniała kiedykolwiek. (wykonałem sam wyrób etykieto-podobny ;-)  Zdjęć w internecie takowej kasety brak. Poniżej foto posiadanej kasety.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
19-08-2023, 20:08
Faktycznie króciutka, wygląda prawie jakby była pusta obudowa kasety. Fajny nabytek Wojtku.
Paweł

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
19-08-2023, 20:26
No piękny unikat ustrzeliłeś. Do niedawna nie wiedziałem, że H/K miał swoje kasety serwisowe :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

RetroTape

  • 454 / 804
  • Zaawansowany użytkownik
21-08-2023, 00:11
A kaseta jest wykonana dla Harman/Kardon-a.
Fajna kaseta i bardzo stara. Widnieje już w instrukcjach Harmana w 1980 roku, choćby modelu HK400XM. Jako ciekawostka, wspomniany magnetofon miał regulację poziomu Dolby za pomocą dwóch potencjometrów umieszczonych z tyłu magnetofonu. Po odtworzeniu tej kasety, ustawiało się nimi poziom 0 dB na wskaźnikach kanału lewego i prawego, co raczej nie było super dokładne ale tak mówi instrukcja serwisowa. Nigdy nie widziałem takiego sposobu kalibracji. Ciekawe czy kaseta trzyma jeszcze prawidłowy poziom.

Wojciech7

  • 1498 / 1095
  • Ekspert
09-03-2024, 19:52
ooo ciekawostka może się Wam przyda.
http://www.elektronikjk.com/pdf/KASETY_POMIAROWE_AUDIO-VIDEO.pdf
A widziałeś to : kogoś chyba porządnie szurnęło:(

Ale ceny-:)))  Za takie pieniądze mógłbym ewentualnie kupić średniego szpulaka, kaseciaka ,albo jakiś prezent dla małżonki-hehehehe.....