Audiohobby.pl

Naprawy naszych maszyn - ogólnie.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
01-03-2021, 07:28
No i jest najlepszy ruski miernik świata z lat mojej młodości szkolnej....ile ja się nim namierzyłem normalnie nie odstępował mnie na krok..... i stan idealny nawet dokładnie działa , sprawdziłem.
Fajna sprawa - ma bezpiecznik przy pomiarach napięcia jak przekracza zakres zanim wskazówka walnie w poprzeczke......

Drugi miernik to też jeden z najpopularniejszych Polski UM-5B, też dobra maszyna tylko zakresy opisane trzeba przeliczać ze skalą ...

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
01-03-2021, 19:27
Ten UM-5B fajny tylko zakresy trochę z dupy... ponieważ najbardziej interesujący nas zakres czyli pomiar napięcia przemiennego jest od 0 do 10 V przy podziałce 0,2V (200mV). Czyli bardzo niedokładnie, nas by interesowało np. od 0 do 1V przy podziałce chociaż 0.02V (20mV). Owszem pomiar pasmo jest od 15 Hz do 10kHz na napięciu przemiennym na zakresie do 10V ale to wciąż zbyt duży zakres. Szkoda, bo "mietek" fajny :)
Poniżej opis UM-5B dotyczący zależności pomiaru napięcia przemiennego względem pasma.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
01-03-2021, 19:46
Czyli raczej miliwoltomierz....trzeba polować, coś widziałem.
Taki byłby pewnie dobry.
https://archiwum.allegro.pl/oferta/v640-miernik-sprawny-plomba-i7557850882.html

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
01-03-2021, 19:56
V640 jest bardzo dobry na naszych celów. Więcej o miernikach tutaj w tym temacie się znajduje :
http://audiohobby.pl/index.php?topic=12066.0  i nie wiem czy tych naszych rozważań o miernikach tam nie przemieść by było wszystko w jednym miejscu ?

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
01-03-2021, 20:12
V640 jest bardzo dobry na naszych celów. Więcej o miernikach tutaj w tym temacie się znajduje :
http://audiohobby.pl/index.php?topic=12066.0  i nie wiem czy tych naszych rozważań o miernikach tam nie przemieść by było wszystko w jednym miejscu ?

Właśnie czytałem przed chwilą jak tą hybrydę co jest w v640 zamienić jak padnie na płytkę z elementami normalnymi......

czyli nawet uszkodzony może żyć .....dalej

tomek05

  • 176 / 1618
  • Aktywny użytkownik
01-03-2021, 21:59
Właśnie czytałem przed chwilą jak tą hybrydę co jest w v640 zamienić jak padnie na płytkę z elementami normalnymi......

czyli nawet uszkodzony może żyć .....dalej
Sratatata, tylko oryginał hybryda, te hand made to już w życiu mierniczek nie będzie działał jak należy. Czemu? zadzwoń to Ci wytłumaczę.
Ten V640 wbrew pozorom to bardzo wysokiej jakości przyrząd. Tak jak Ci mówiłem, ŻADEN przyrząd zwłaszcza tej klasy bez wzorcowania nie nadaje się do pomiarów. Możesz sobie w markecie kupić chiński multimetr za 20 zeta i na to samo wyjdzie.
Firma co robi wzorcowanie to NDN, sprawdzona. Niestety tanie to nie jest.
https://ndn.com.pl/pl/content/7-serwis-i-uslugi-kalibracyjne
Reasumując, kupno używanego leciwego przyrządu pomiarowego choćby nie wiem jak kozackiego bez wykonania wzorcowania mija się z celem. Pomiary na 100% będą obarczone błędem, większym czy mniejszym.
« Ostatnia zmiana: 01-03-2021, 22:04 wysłana przez tomek05 »

tomek05

  • 176 / 1618
  • Aktywny użytkownik
01-03-2021, 22:13
Aaa i jeszcze jedno co najważniejsze w takich multimetrach. Klasa dokładności i rezystancja wejściowa.
V640 ma 1,5% klasę a rezystancje wejściową 100MΩ !!!!  Porównajcie sobie inne mierzydła.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
01-03-2021, 22:28
Właśnie czytałem przed chwilą jak tą hybrydę co jest w v640 zamienić jak padnie na płytkę z elementami normalnymi......

czyli nawet uszkodzony może żyć .....dalej
Sratatata, tylko oryginał hybryda, te hand made to już w życiu mierniczek nie będzie działał jak należy. Czemu? zadzwoń to Ci wytłumaczę.
Ten V640 wbrew pozorom to bardzo wysokiej jakości przyrząd. Tak jak Ci mówiłem, ŻADEN przyrząd zwłaszcza tej klasy bez wzorcowania nie nadaje się do pomiarów. Możesz sobie w markecie kupić chiński multimetr za 20 zeta i na to samo wyjdzie.
Firma co robi wzorcowanie to NDN, sprawdzona. Niestety tanie to nie jest.
https://ndn.com.pl/pl/content/7-serwis-i-uslugi-kalibracyjne
Reasumując, kupno używanego leciwego przyrządu pomiarowego choćby nie wiem jak kozackiego bez wykonania wzorcowania mija się z celem. Pomiary na 100% będą obarczone błędem, większym czy mniejszym.
Hybryda - jest jej schemat i robili to samo dokładnie ale ja się nie znam na niczym.
To normalna procedura, hybryda z dupy sie nie wzięła, tam są zalane takie same elementy jakie my możemy zastosować i też zalać.
a co do kalibracji to nic nie pisałem, kupie se i postawie na półkę KPW i będę się jarał ? 
Poza tym zawsze pomiary miernikiem analogowym miały "błędy" i jakoś ludzie mierzyli i żyją dalej.
A propo kosztów to opłaca się kupić V649 działający i wysłać go do kalibracji, wystarczy popatrzeć na oferte mierników dobrej klasy i okazuje się że kosztują krocie ..... więcej.

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
01-03-2021, 22:41
Kiedyś pisałem o tych kosztach i o wymaganej kalibracji przyrządów co jakiś czas. Właśnie w temacie co wkleiłem wcześniej. Koszty kalibracji mierników są niestety dość wysokie, bo wykonują je tylko specjalizowane firmy wyposażone w odpowiedni sprzęt. Ja jakiś czas temu kalibrowałem główny miernik jaki używam najczęściej i kosztowało mnie to 250 pandów. No cóż to są tanie rzeczy, jak to mawia mój kolega z pracy hahahaha ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

tomek05

  • 176 / 1618
  • Aktywny użytkownik
01-03-2021, 23:14
Hybryda - jest jej schemat i robili to samo dokładnie ale ja się nie znam na niczym.
To normalna procedura, hybryda z dupy sie nie wzięła, tam są zalane takie same elementy jakie my możemy zastosować i też zalać.
Co się irytujesz, nie doczytałeś o tych hybrydach albo nie tam gdzie trzeba czytałeś :-)
Działać będzie tylko nie tak jak oryginał. Cała filozofia to taki FET podwójny. Właśnie on pada a nie cała hybryda.
Po za tym były wersje V640 bez hybrydy ale też z tym FETem.
Poza tym zawsze pomiary miernikiem analogowym miały "błędy" i jakoś ludzie mierzyli i żyją dalej
W sam raz to chyba jak mierzyli LAVO3 albo tym Twoim UMem :-)
Ja nigdy nie używałem multimetrów zwłaszcza cyfrowych do pomiarów tylko oscyloskopu, albo jak już to takich jak V640
Mam sporo multimetrów cyfrowych, ale zazwyczaj służą jako testery ciągłości ew, diody sprawdzam. Czasem wstępnie coś "pomacam" czy jakieś napięcia są i to tyle.
Reszta oscyloskop.
Tylko na co amatorom mierniki z górnej półki ???
Ja jakiś czas temu kalibrowałem główny miernik jaki używam najczęściej i kosztowało mnie to 250 pandów
Wojtek, cie pierdzielee ale ceny w UK.

Jan61

  • 204 / 3724
  • Aktywny użytkownik
04-02-2022, 20:28
Proszę Was o opinię w sprawie usterki w Technicsie RS-B405. Jestem poza domem jeszcze przez jakiś czas i nie mam dostępu do przyzwoitego miernika i innego sprzętu a jest tu u znajomego taki nieborak w którym brak dźwięku na wyjściu w lewym kanale. Prawy gra dobrze, w słuchawkach grają oba kanały, wyświetlacz również pokazuje lewy i prawy poprawnie. Po pobieżnej analizie schematu pobranego z sieci wychodzi, że sygnał na końcu toru wychodzi z nóżek 3 (line) i 4 (słuchawki) AN6203 i na drodze do gniazda jest tylko elektrolit i rezystor. Dostępny na miejscu marny miernik pokazuje jakieś podobne wartości na pinie 3 obu wzmacniaczy oraz na dodatniej nóżce elektrolitów. Elektrolit C453 i R451 wylutowałem i są ok.Czy jest zatem możliwe że uszkodzony jest AN6203 lewego kanału skoro na wyjściu słuchawek jest ok?
Janusz

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
04-02-2022, 22:10
Czy na nogach 3 układu IC103 i IC104 jest to samo napięcie? Jeśli tak to wewnętrzny wzmacniacz wyjściowy jest sprawny w IC103. Obstawiał bym konda C453 lub C455 zwartego do masy.... Albo jakieś zimne luty... w okolicy gniazd i układu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2264
  • Ekspert
04-02-2022, 22:17
Obstawiam sprawdzenie czy masz dolutowane dobrze końcówki gniazda wyjściowego, to częsty przypadek, zwłaszcza w tańszych soniakach miałem sporo przypadków, a ostatnio nawet trzeba było przelutować też stabilizatory napięci,a bo były przytwierdzane do tyłu obudowy.
Może akurat to.

Jan61

  • 204 / 3724
  • Aktywny użytkownik
05-02-2022, 23:51
Dzięki panowie za pomoc. Rzeczywiście, problem był z gniazdem. Nie brałem tego pod uwagę gdyż gniazdo siedziało stabilnie styki chinch wyczyszczone. W desperacji postanowiłem wyjąć gniazdo w celu dokładnych oględzin i okazało się że pad lewego kanału był jednak odklejony i pęknięty w miejscu łączenia ze ścieżką punktu pomiarowego za rezystorem. Oglądałem bardzo dokładnie pod lupą te miejsca i tego nie zauważyłem gdyż sporo było tam cyny.
Ech, człowiek ciągle się czegoś uczy przy tych magnetofonach :)
Janusz

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
06-02-2022, 00:03
Tutaj kolega Hammer trafił w sedno. Ja tylko podpowiedziałem kierunek. Januszu to tylko się cieszyć :)
Naprawa na wyjeździe bez narzędzi, wykonana. Sprzęt cieszy znów ucho. Tak ma być.
« Ostatnia zmiana: 06-02-2022, 02:17 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.