Audiohobby.pl

Forumowa kaseta serwisowa 1 edycja (2016).

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
26-02-2017, 15:19
Dopiero teraz skończyłem nagrywać pierwsza kasetę łączny czas zapisu to 15 min. 20 sec.

14 częstotliwości o wartościach podanych we wcześniejszym wpisie. Orientacyjny czas nagrania jednej kasety 3 godziny, 15 minutowego materiału z częstotliwościami... ale jazda.. hehehe :) Wiedziałem że nie będzie łatwo i prosto, biorąc pod uwagę ze jest to magnetofon 2 głowicowy. Z każda częstotliwością jest sporo roboty:
Skalibrować kasetę w magnetofonie. Potem ustawić na generatorze wybrana częstotliwość jak najdokładniej (miernik ma 2-4 cyfr po przecinku w zależności od częstotliwości) ruchy gałką w generatorze np. godzina 12.03 a godzina 12.04 to już po przecinku robią się hocki -klocki .Potem ustawiamy poprawne napięcie wyjściowe z generatora ( 0dB napięcie odniesienia) bo -20dB jest na przełącznikach. Po czym ustawiamy w magnetofonie poziom zapisu według serwisówki odpowiadający poziomem 0dB lub innym np. (-20dB 338mV poziom odniesienia w Harmanie TD4600) mierząc napięcia na wyjściu magnetofonu. Następnie wykonujemy próbny zapis danej częstotliwości i sprawdzamy cofając ja i odtwarzając jakieś uchybienia w poziomie kalibrujemy. I nagrywamy próbnie powtórnie. I tak kilka razy, aż do otrzymania wyniku gdy poziom i częstotliwość odpowiada naszym założeniom . Każda częstotliwość wymaga innego poziomu zapisu by uzyskać żądany poziom nagranego sygnału.
Tak to wygląda w wielkim skrócie....    :)
Jest na razie jedna kaseta. Sprawdziłem na innych dostępnych magnetofonach. Na razie pobieżnie. Teraz wziąć się za TDK D 60 i nagrać to samo. Po czym dwie kasety wylądują w Technics-ie 979 na 48 godzin ciągłego odtwarzania. Następnie do magnetofonu np. Sony 6ES z podłączonym oscyloskopem i miernikiem poziomu. I zbadamy która z kaset lepiej znosi użytkowanie. I na taka kasetę będę nagrywał już docelowo.


A miało być tak prosto... nagrać kasety z sygnałami testowymi...... hahahaha :)


Sprawdzenie w kilku używanych non-stop magnetofonach częstotliwość: 333Hz poziom 0dB.

1. AIWA XK-S7000
2. SONY TC-KA6ES
3. Technics RS-B100

cdn...

« Ostatnia zmiana: 26-02-2017, 19:08 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
26-02-2017, 15:46
i ostatnie
SONY TC-K555ESR
Technics RS-B905
Technics RS-TR979


Zabieram się za kolejną kasetę co pisałem TDK D 60.

nagram ją i wrzucam obydwie kasety do 979 i jazda.. do wtorku...
Każda z kaset będzie odtwarzana non stop przez 24 godziny na przemian...
Zobaczymy co z tego wyjdzie.
« Ostatnia zmiana: 26-02-2017, 16:06 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4984
  • Ekspert
26-02-2017, 17:15
no tez jestem ciekaw

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
26-02-2017, 18:55
ale jazda Wojtek :)
Tak na marginesie pięknie masz swoje decki ustawione.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
26-02-2017, 19:10
Ja tylko ustawiam je tak jak pisze w serwisówkach , nic poza tym :)

Kończę już nagrywać kasetę TDK D 60. tylko posprawdzam i będzie gotowa do maratonu :)


Edit....
Przy okazji dowiemy się ile razy Technics RS-TR979 może odtwarzać kasety w pętli non-stop.
Maraton rozpoczęty :
« Ostatnia zmiana: 26-02-2017, 22:16 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
26-02-2017, 22:24
Wojtek od kiedy pamiętam babram się w magnetofonach. Urządzenia do pomiarów zacząłem zbierać pod koniec lat 80 tych. Mam dostęp do Kalibratorów laboratoryjnych i powiem szczerze, robotę wykonujesz na 6+. Bo to co robisz w domu, to istny szok ze stresem.
Służę swoją wiedzą i trzymam kciuki za to co robisz.
ArturP.

jmaciek

  • 389 / 4834
  • Zaawansowany użytkownik
26-02-2017, 22:42
Wojtek - ja nawet nie wiem co powiedzieć ale to co Ty robisz to pełny profesjonalizm - dobrze że są jeszcze tacy ludzie jak Ty którym się chce! Z przyjemnością się śledzi postępy Twojego Projektu - od pomysłu poprzez wykonanie do finalnego rezultatu - dzięki!
M.

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
26-02-2017, 23:05
Arturze i Macieju.
Staram się wykonać jak najlepiej potrafię dostępnymi środkami coś co powinno być wykonane troszeczkę inaczej .
Miałem dziś bardzo miłą rozmowę z kolegą który dał mi kilka wskazówek odnośnie nagrywania kaset tego typu.
Ale ze względu na to że nie posiadam odpowiedniego urządzenia do zapisywania pełnego śladu ( na całej szerokości taśmy) a tylko zaadoptowaną głowicę mono to jakby ( pół śladu ). A już dowiadywałem się że było by możliwe wykonanie takich głowic do magnetofonu 3 głowicowego z wykorzystaniem pełnego śladu. Próby były wykonane w firmie JRF Magnetics i niema problemu , ale koszty zakupu takich głowic by pasowały do odpowiedniego magnetofonu (np. TC-KA6ES lub XK-S7000) to głowica kasująca pełny ślad około 400$ i zestaw głowic zapis-odczyt 680$. Były by to głowice nie do zdarcia . Ale wtedy musiałbym się zając nagrywaniem takich kaset na ilości hurtowe, a to nie oto chodziło. Lub było by taniej kupić używaną Nagrę 3 lub 4 z prędkością 4,76cm/s one mają ful-track w oryginale i było by po problemie . Koszt zakupu takiej Nagry to rząd 400-600 funtów. Ale znów kłania się produkcja hurtowa i konfekcjonowanie samemu kaset C-0, bo same obudowy ze szpulkami są dostępne i taśmy do kaset także. Czyli znów ilości by musiały być duże żeby cokolwiek się zwróciło ...


Więc już sam nie wiem. A nie chcę się w coś władować bo to by już musiał być robota czysto profesjonalna i koszty dożo większe. To raczej w moim wypadku odpada bo brak miejsca w domu. A nie chcę się stać producentem kaset testowych... hahahah


Chłopaki dziękuje za dobre słowa. Jak to ktoś już napisał kiedyś ..."robim co możem".....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
28-02-2017, 21:59
Kasety po maratonie :)

Technics RS-TR979 przeżył może odtworzyć w maratonie tylko po cztery razy jedną kasetę... Było trochę zabawy , a że moja lepsza połowa jest w domku to ona włączała powtórnie start jak mnie nie było...

Jutro usiądę jak wrócę z cegielni i pomierzę kasety co z nich pozostało. Jakie wykazują wartości.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

paluch.

  • 277 / 2759
  • Zaawansowany użytkownik
01-03-2017, 09:49
Wojtku także obserwacje Twój projekt kaset testowych i widzę że zbliżasz się ku końcowi :) oczywiście zapisuję się w kolejkę .

Nano a jakiego programu używasz do ustawiania ...  :)
« Ostatnia zmiana: 01-03-2017, 09:51 wysłana przez paluch. »
Tomek

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
01-03-2017, 22:42
Więc tak kasety pomierzone.
Kasety przeszły maraton 48 godzin. Każda była odtworzona ciągle przez 24 godziny, więc nagranie jakby było odtworzone 96 razy. Trwałość parametrów na oryginalnych taśmach testowych jest określona na okolicę 30-50 odtworzeń. Czyli zafundowałem im więcej...
Co zaobserwowałem po takim maratonie spadek poziomu nagrania.
Przy zapisie xxxHz 0dB spadek wyniósł około 1,5 dB TDK D,  około 0,5dB TDK AM.
Przy zapisie xxxHz -20dB spadek wyniósł w okolicach 5-10 dB  TDK D i około 2 dB TDK AM...


Spadek jest widoczny na wskaźnikach wysterowania.

Wniosek:

Kasety które przetestowałem to TDK AM60  i TDK D60. Taśma TDK AM ma mniejsze zniekształcenia i nie ma aż tak dużego spadku poziomu, lepiej także układa się w samej obudowie (równiej nawinięta). Moim zdaniem kaseta TDK D raczej nie nadaje się wcale do naszych celów biorąc pod uwagę to że będzie ona używana dość często. Do rzadszych czynności można uznać TDK D za możliwą ale niezbyt trwałą .
Także kasety testowe nie są wieczne ilość odtworzeń TDK AM bym ocenił na okolice 40-50 odtworzeń. Bez widocznej zmiany w parametrach.

Poniżej wybrane częstotliwości i obydwie kasety. Odtworzony materiał na technics-ie RS-B905.

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
02-03-2017, 21:27
Wojtek,
zatem wszysto jasne, czekamy cierpliwie :) Oczywiście jak zwykle full profeska :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
02-03-2017, 22:22
W tygodniu ciężko mi się jest zabrać za dłuższa prace na czymkolwiek ze względu na późne powroty z "cegielni".
I tak długo to trwa... :(
Pozostają tylko weekend-y, wtedy mogę usiąść na spokojnie do działania.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

roban

  • 41 / 5293
  • Użytkownik
03-03-2017, 21:47
Wojtek, chyle czola, naprawwde profesjonalne podejscie. Znalazlem takiego sprzedawce:
http://www.ebay.com/sch/theworldismyoyster11/m.html?item=201840496195&hash=item2efea18e43%3Ag%3ABNwAAOSwTM5YuVk5&rt=nc&_trksid=p2047675.l2562
Moze od niego jakies kasety by sie nadaly?

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
03-03-2017, 21:59
Robercie ale tam są tylko jakieś trzy kasety oryginalne chyba że on już coś ciekawego sprzedał... :(


Przydały by się na pewno do naszych celów kasety o podwyższonej wytrzymałości.
TDK AM spisuje się idealnie. Ale jest ich mało na rynku.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.