Audiohobby.pl

MDS 442

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
08-10-2020, 11:14
zamówić Ci taki ? może się trafi  . . . hehehe , ciężko będzie taki stan znaleźć.

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
08-10-2020, 13:04
nie dziekuje  za propozycje
a z sentymentu mam  brazowy technics m45    to mi wystarczy

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
20-10-2020, 15:58
Czyli w podobnym stanie jak mój. O dziwo nawet nie wymagał kalibracji. I fakt, te szuflady fajnie nagrywają. Tylko wskaźniki chodzą beznadziejnie :/
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
16-04-2021, 21:49
Ostatnio niepokoiła mnie praca rolki w moim egzemplarzu. Niektóre taśmy zaczęły schodzić na boki, dźwięk zaczynał falować itp. Stwierdziłem, że zamówię nową, ale cena około 50 zł za oryginał, to mimo wszystko trochę dużo za kawałek gumy na plastikowym wałku. Zauważyłem, że ktoś wystawił SAMĄ GUMĘ do rolki, z bieżącej produkcji. I tak zamawiałem inne rzeczy od tego sprzedawcy, więc stwierdziłem, że zaryzykuję te kilka zł. Nie zawiodłem się. Guma równa, matowa, po zamontowaniu pracuje bez zarzutu i ma dobrą przyczepność, w przeciwieństwie do wielu dorabianych rolek. A jak przetrwa próbę czasu?... Pozostaje tylko używać i obserwować. Myślę, że w tym przypadku zakup samej gumy na taką rolkę jest najbardziej przystępnym rozwiązaniem, gdyby ktoś miał podobny problem.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
16-04-2021, 22:47
Dolna część tej rolki jest jakby innego koloru, czy tak po prostu pada światło...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
16-04-2021, 23:09
Chyba tylko taki efekt na foto, w realu wygląda normalnie.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
16-04-2021, 23:43
Sprawdź pod światło mi też wygląda jakby taśma szła dołem a nie po środku rolki.
U góry widać że tam taśma nie idzie, czasem właśnie babole wychodzą na dużym zoomie na foto, no ja tak wykrywałem mikropęknięcia w ramach rowerowych koło spawów, duży zoo i flesh i wtedy było to widoczne.
Taśmy Ci schodziły bo może ramię z rolką jest za nisko ? albo cały mostek z głowicą.
« Ostatnia zmiana: 16-04-2021, 23:47 wysłana przez Hammer »

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
17-04-2021, 17:56
Racja, taśma idzie dołem. Dziś zwróciłem na to uwagę. Ale nie schodzi z rolki, więc jest OK. Ramię z rolką może rzeczywiście być trochę za wysoko, ale nie ma tam żadnej regulacji. Mostek jest dobrze, nie był ruszany. Po prostu stara rolka zrobiła się trochę beczkowata i stąd miałem problem. Ta chodzi ok.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
17-04-2021, 19:20
Ale to źle bo idzie od beczki na bok a nie środkiem i za chwile będzie znowu problem......popatrz tam dobrze co się da zrobić, ja zobaczę u siebie jak do roboty wrócę w poniedziałek i czas znajdę.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
28-10-2021, 14:36
No i ta nowa rolka jednak dała d... Wczoraj zauważyłem, że ściąga mi taśmy na bok. Już od jakiegoś czasu coś mi się nie podobało, bo na niektórych kasetach magnetofon grał, jak na nieprawidłowo ustawionym skosie głowicy. Więc wczoraj wydarłem go spod wieży i w akcie desperacji przeszczepiłem rolkę z drugiego MDS 442, który od paru lat leży w szafie i czeka na "lepsze czasy" (i se jeszcze poczeka, bo dwóch sprawnych na razie nie potrzebuję, a w kolejce są inne taśmociągi). Rolka z tamtego jest w zasadzie w idealnym stanie, bez pęknięć, nie stwardniała i nie jest wyeksploatowana. Po tym "przeszczepie", jak ręką odjął. Wszystkie taśmy idą równiutko - zarówno te grubsze, jak i te najbardziej delikatne.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
28-10-2021, 14:49
Czyli "szuflada" śmiga.
A widzisz Jakubie, ja miałem dziś podobny przypadek ale z uszkodzeniem rolki w Rotelu. Miała mały odcisk od wałka i "flater" szalał jak głupi nie dało się niczym tego ustabilizować. A po wymianie jak ręką odjął hehe :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
31-01-2023, 15:32
Ostatnio kupiłem 6 szt nowych potencjometrów TELPOD z podwójną osią, stosowanych właśnie m.in. w tym magnetofonie. Wczoraj zabrałem się za wymianę, ponieważ stary pracował bardzo nierówno, oraz w jednym punkcie był uszkodzony, na skutek czego przerywał jeden kanał.
Z tych 6 sztuk, potencjometr widoczny na foto miał najbardziej zbieżne rezystancje w obu kanałach. Najgorszy z nich miał w jednym kanale około 120-125 kOhm, a w drugim 145 kOhm :O (gdzie teoretycznie są to potencjometry 2 x 100k...)
Po zamontowaniu go w magnetofonie oczywiście reguluje nierówno i im dalej jedziemy, tym większa różnica w poziomie między lewym a prawym kanałem :/ A że dokładność tych wskaźników wysterowania jest żadna, to przy takich potencjometrach jakie tam ładowali, nie sposób jest równo wybalansować nagranie :/ A szkoda, bo lubię ten magnetofon i mimo tego jakoś lubię na nim nagrywać.

Pracę tego potencjometru zaprezentowałem na poniższym filmie:
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
31-01-2023, 15:37
Ale też nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Przy okazji rozebrałem i wyczyściłem płytkę sterowania, bo niektóre przyciski już lekko szwankowały i zdarzało się, że trzeba było naciskać je kilkukrotnie, żeby załączyć daną funkcję.
Wykonanie tej płytki też trochę woła o pomstę do nieba (zwłaszcza te przyklejane taśmą klejącą blaszki, które pełnią funkcję przycisku), ale to jeszcze można wybaczyć, bo ostatecznie nie jest to bardzo awaryjne (przynajmniej ja nigdy nie miałem z tym większych problemów, a kilka tych szuflad już w rękach miałem) i po ponad 30 latach przecież mają prawo wymagać wyczyszczenia.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
31-01-2023, 19:40
Jakubie współczuje, z tymi potkami z Telpodu to jest tragedia ;-(
Człowiek chce dobrze a wyjdzie jak zawsze.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
31-01-2023, 19:43
No niestety, te z podwójną osią to jest niewypał totalny :/ Z jedną osią najczęściej były OK, chociażby w deckach ZRK z serii ZM 9000. Tam masz osobno balance i dziękuję - czy i tutaj nie mogli zrobić podobnie znając rozbieżność tych potencjometrów?.. :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub