Audiohobby.pl

SONY TC-K750ES

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
28-02-2022, 20:41
Myślę, że scalenie będzie ok. Zastanawiam się tylko czy od razu czy po rozwiązaniu problemu. Ale tu zdaje się na Wasze doświadczenie.

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
28-02-2022, 20:52
Tymczasowo kontynuuję wątek konserwacji i przesmarowania mechanizmu w wątku wskazanym przez @AUDIOTONE.
Kiedy to zakończę zobaczymy jakie będą efekty i spodziewam się, że to nie skończy tego tematu.
Informacyjnie początkowo kupiłem nieodpowiedni smar, mam zamówiony inny, więc póki co rozłożony mechanizm czeka.

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
28-02-2022, 20:58
Ten teflonowy TF jest już w drodze do mnie. Zamówiłem wczoraj.

Zasięgnąłem też języka na TH i tam polecono mi całkiem ciekawy Molykote EM-30L jako biały.
Wnosząc z opisu aukcji - jak znalazł "Smar syntetyczny o zwiększonej adhezji (przyczepności do powierzchni smarowanej) z doskonałą zdolnością tłumienia hałasu przeznaczony do smarowania aplikacji plastik/plastik i plastik/metal oraz metal/metal. Charakteryzuje się kompatybilnością z większością tworzyw sztucznych, elastomerów i plastików (w tym poliacetale i poliamidy). Skutecznie usuwa hałas plastikowych części. DC EM30L nie zawiera silikonu i jest opracowany na bazie syntetycznego węglowodoru i mydła litowego (olej bazowy - polyalphaolefine, zagęszczacz - mydło litowe).

Zastosowanie - w aplikacjach takich jak elektromechanicznych małych silników i części ruchomych w drukarkach, magnetofony i odtwarzacze, napęd CD-ROM."

Myślę, że jego użyję w miejscach, w których był biały.

Jako czarny polecają Molytone. Nie wiem co to za cudo. Chyba molibdenowy. Czekam na uściślenie jaki typ.

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
28-02-2022, 22:38
Troszkę się teraz te tematy "wymieszały...." ale wszystko co dotyczy 750ES jest w jednym miejscu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
14-03-2022, 22:06
Trochę czasu mi zeszło na doborze odpowiedniego smaru dla części metalowych - tam gdzie oryginalnie jest czarny. To faktycznie smar molibdenowy, bo dodatek molibdenu zapobiega korozji ciernej i zapiekaniu. Na TH polecali Molytone Grease No. 1. Molibdenowy, ale z bentonitem jako zagęszczaczem. Bentonit ma słabą kompatybilność ze smarami na mydle litowym, w szczególności na jego kompleksach i formie hydroksylowej. A właśnie kompleks litowy mam w białym Molykote EM-30L. Nie chciałem więc ryzykować jak będą na siebie reagować, bo w kilku miejscach się mieszają. Poza łączeniem zwracałem jeszcze uwagę czy nadaje się do pracy w zakurzonym środowisku. Przykładowo powszechnie dostępny CX-80 "bezwzględnie" się do tego nie nadaje.
Koniec końców specjalista z firmy MC Polska pomógł mi dobrać odpowiedni i bezpieczny w połączeniu z EM30L smar molibdenowy Smarmax 9611-M.

Świetnie zebrana teoria dot. smarów:
http://www.smaryspecjalne.pl/pl/teoria.html

W piątek miałem go u siebie i przez weekend przesmarowałem wszystko i poskładałem. Efekt słychać w cichszej i bardziej kulturalnej pracy napędu. Wyczułem też, że zauważalnie łatwiej przesuwa się metalowa część dosuwająca głowicę.

Do naprawy pozostają przełączniki listkowe - uszkodziłem przy ściąganiu te mikrobolce plastikowe trzymające osłony. Może uda się wydrukować z żelu.

Wałek przy dociskaniu doń rolki ani drgnie. Oś stabilna. O ile po samej wymianie rolki raczej było stabilnie, to teraz nie mam już wątpliwości.

Na jednej z kaset, na której brakowało mi wysokich w lewym kanale zauważyłem, że taśma jest wzdłuż nieco załamana  w kierunku od głowicy. Najpewniej efekt wcześniejszego skoszenia przez prowadnicę przy głowicy. Na drugiej stronie już tego problemu nie ma i wysokie są ok. Sprawdzę na innych. Może to ten sam efekt.

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
14-03-2022, 22:58
Ja jakieś czujniki kasety mam jakby co to pisz.

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
16-07-2022, 16:38
Kolega pomógł mi naprawić przełączniki listkowe - zaprojektował i wydrukował z żywicy ten drobny element z mikrobolcami, na których mocowane są osłony. Przy okazji zrobił je nieco grubsze, tak by były trwalsze.
Wyczyściłem styki Kontaktem S i byłoby pięknie, gdybym nie odgiął tego łamanego. Najwyraźniej źle go odgiąłem, bo nie kontaktuje przy włożonej kasecie i rzecz jasna mechanizm nie rusza.

Zastanawiam się jak to było fabrycznie - można było włączyć odtwarzanie przy braku kasety i przy załadowanej, ale nie przy wpółzaładowanej (ja tak miałem) czy może jednak przy braku kasety nie można było włączyć odtwarzania?

AUDIOTONE

  • 9395 / 5835
  • Ekspert
16-07-2022, 20:24
Zastanawiam się jak to było fabrycznie - można było włączyć odtwarzanie przy braku kasety i przy załadowanej, ale nie przy wpółzaładowanej (ja tak miałem) czy może jednak przy braku kasety nie można było włączyć odtwarzania?

Górne mikro-styki, ale żebym pamiętał który trzeba podtrzymać to by Ci podpowiedział. Musisz spróbować, dużego wyboru niema ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
18-07-2022, 21:39
Który mikro-styk to wiem. Nie widziałem tylko czy ten od wykrywania obecności kasety był fabrycznie zgięty. Kupiłem ten magnetofon właśnie ze zgiętym tym stykiem.
Po sprawdzeniu zdjęć tego mechanizmu z TC-K850ES w sieci oraz sprawdzeniu, że ten sam mikro-styk jest w TC-K570, którego mechanizm, akurat miałem "pod ręką", okazało się, że powinien być prosty.
Wyprostowałem, złożyłem całość, "gra i buczy".

Jan61

  • 206 / 3755
  • Aktywny użytkownik
02-04-2024, 22:31
Panowie, co oznacza migająca dioda w klawiszu pause ? Zaraz po włączeniu mruga trzy razy i gaśnie, deck w ogóle nie reaguje na przyciski klawiatury, nie otwiera kieszeni kasety. Dzieje się tak zarówno z podłączonym jak i odłączonym napędem. Mechanizm rozebrałem i złożyłem zgodnie ze wskazówkami kolegów @Hammer i SAnd, wymieniłem pasek funkcyjny oraz sprawdziłem baterią 9v silniczki. Na nóżkach układów sterowania silnikami (IC803,804) napięcia w stanie spoczynku są zgodne z serwisówką. Po wciśnięciu przycisku kieszeni pojawia sie napięcie ponad 6V na silniczku funkcyjnym, ale nic nie kręci, kieszeń nie otwiera się. Tak samo silnik od dowijania, mimo zapalenia się diody play nie reaguje. Napęd DD kręci zaraz po włączeniu zasilania.
Janusz

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
03-04-2024, 00:03
Trzykrotne mrugnięcie LED w przycisku pauzy po włączeniu zasilania jest normalne. Podobnie to, że napęd zaczyna się kręcić.
A bez zasilania, z odłączonym przewodem zasilającym od silnika (ważne) możesz ręcznie kręcąc silnikiem otworzyć kieszeń? Innymi słowy jesteś pewien, że coś nie blokuje mechanicznie otwierania?

Jan61

  • 206 / 3755
  • Aktywny użytkownik
14-04-2024, 22:48
Ponownie przejrzałem mechanizm. Okazało się, że swicze od zębatki kieszeni (s1003, s1004) są nieco przesunięte i nie zwierają. Po ponownym wlutowaniu otwieranie kieszeni działa. Czyli teraz po naciśnięciu klawisza open/close kieszeń otwiera się, kaseta i i jej typ są wykrywane i na tym koniec. Po wciśnięciu play na biegunach silnika funkcyjnego pojawia się na chwilę napięcie 6,7 i 0,1v, ale silnik nie kręci przekładni funkcyjnej. Ręcznie daje się ona przekręcić bez jakichś oporów i mostek podnosi się. Jak ręcznie ustawię koło w pozycji play to po włączeniu napięcia i klawisza play silniczek opuszcza mostek do pozycji stop. Może ten rotary encoder s1001 jest uszkodzony?
Janusz

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
15-04-2024, 06:45
Żeby uszkodzić to trzeba by go otworzyć i uszkodzić, sam z siebie nie, może jest zabrudzony..... ale jak otwierałem pokazowo  jak to wygląda, to czysto było w środku, dosyć szczelnie jest zamknięty.