Audiohobby.pl

Kasety Polskie

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
13-07-2022, 14:17
Ostatnio w końcu zakupiłem takie Stilony z końca produkcji. Już od jakiegoś czasu się do tego przymierzałem, bo byłem ciekawy. Obudowa ma formę wprost "zerżniętą" od BASF'a. W przypadku kasety chromowej z tej serii, taśma również była BASFa ten ich charakterystyczny, czysty chrom. Spodziewałem się więc, że w przypadku żelazówki, w środku będzie siedziała taśma BASF Ferro Extra I, ale odkąd wziąłem kasetę do ręki i zobaczyłem odcień taśmy - nie jestem co do tego przekonany. Sama taśma nie wygląda jak typowy BASF z tych lat, który zazwyczaj był mocno brązowy. Ale też nie zawiodłem się. Nagrałem sobie jedną z nich i rzeczywiście jest to taśma na poziomie BASF Ferro Extra.

Jednak gdyby ktoś z Was planował zakup tych kaset, mam jedną uwagę: przed nagraniem przepuściłem ją przez magnetofon i po pierwszym przejściu zostawiła na głowicy odrobinę białego osadu - ale niewiele, więc nie jest źle. Za drugim razem było już czysto, po czym właśnie przystąpiłem do nagrywania. Także przed nagraniem dobrze każdą z nich przepuścić przez magnetofon. To na razie pierwsza - zobaczę, jak będzie z kolejnymi.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

chorazy3

  • 1460 / 1568
  • Ekspert
15-07-2022, 09:17
Mam kilka sztuk tych kaset i faktycznie są ok. Tylko wygląd obudowy i szata graficzna nie powala.
Co do koloru taśmy, to ta ciemniejszej barwy jest w innej wersji XF,  może starszej.

Mnie jeszcze ciekawi jakość taśmy w XFS, która ma być super ferro, ale niestety nie mogę nigdzie takiej znaleźć do kupienia.
Paweł

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
16-07-2022, 20:50
Mnie jeszcze ciekawi jakość taśmy w XFS, która ma być super ferro, ale niestety nie mogę nigdzie takiej znaleźć do kupienia.
Jeśli była by to super Ferro to było by naprawdę bardzo bardzo dobrze. ;-)

Jednak gdyby ktoś z Was planował zakup tych kaset, mam jedną uwagę: przed nagraniem przepuściłem ją przez magnetofon i po pierwszym przejściu zostawiła na głowicy odrobinę białego osadu - ale niewiele, więc nie jest źle. Za drugim razem było już czysto, po czym właśnie przystąpiłem do nagrywania. Także przed nagraniem dobrze każdą z nich przepuścić przez magnetofon. To na razie pierwsza - zobaczę, jak będzie z kolejnymi.

Czyli co Jakubie złe przechowywanie, to jeden z powodów wytrącania się składnika smarnego.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
17-07-2022, 22:59
Mnie jeszcze ciekawi jakość taśmy w XFS, która ma być super ferro, ale niestety nie mogę nigdzie takiej znaleźć do kupienia.

O, to masz jeszcze inną wersję tej XF! Takiej chyba nie widziałem...

A XFS to może faktycznie Ferro Super, tak, jak pisze Wojtek, lub może nawet Ferro Maxima?... Albo przynajmniej coś podobnego, wyprodukowanego na licencji BASFa.

Czyli co Jakubie złe przechowywanie, to jeden z powodów wytrącania się składnika smarnego.

Niekoniecznie. Te taśmy mają ponad 30 lat, więc mają prawo zostawić odrobinę tego białego syfu... To były naprawdę niewielkie ilości i wystarczyło przepuścić je raz - tak, jak napisałem - a po "odtworzeniu" w drugą stronę, tor był już czysty. Jednak zauważyłem, że są one nierówno i trochę luźno zwinięte i to może być powodem wydzielenia się tej substancji.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

m701

  • 355 / 2545
  • Zaawansowany użytkownik
14-08-2022, 15:29
Wczorajszy mały zakup na targowisku, szału nie było bo pogoda paskudna, no ale coś tam się znalazło. PZN pokazana była niebieska z taśmą Basf (pokazana strona wcześniej), przybyła biała z taśmą Agfa, no i kolejne cudo wytworzone u nas w kraju.
« Ostatnia zmiana: 14-08-2022, 17:17 wysłana przez m701 »
Mirek

m701

  • 355 / 2545
  • Zaawansowany użytkownik
28-08-2022, 19:16
Ostatnio udało się dokupić na aukcji kolejne dwie kasetki firmy Koda, tak że znowu coś w kolekcji drgnęło do przodu. Wkładki w pudełkach takie same, kasety inne.
Mirek

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
26-09-2022, 15:03
Ostatnio upolowałem znowu trochę nowych fabrycznie Stilonów.
Pierwsze dwa foto to wersja przejściowa Ferrum Forte C-60. Nadal stara szata graficzna różniąca się od pierwotnej tylko usunięciem logo "CHEMITEX", ale obudowa już z wzorkiem.
Kolejne dwa zdjęcia to już ostatnia wersja Ferrum Forte z nową szatą graficzną etykiety, gdzie jak widać część pakowali jeszcze ze starą wkładką (albo zostało im sporo niewykorzystanych wkładek, albo dopiero po rozpoczęciu produkcji wprowadzili nowe - te po prawej na ostatnim foto).
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
26-09-2022, 15:07
Zwykłe "Niskoszumowe" każdy zna. Ale nigdy nie dorwałem takiej, która miała jeszcze numerek strony na etykiecie. Prawdopodobnie to początek produkcji. Oznaczenie strony na etykietach przestano stosować, bo w późniejszej wersji obudowy (tej w kratkę) numer strony był wytłoczony na obudowie. Ta jest akurat "Pozagatunkowa" (takiej też wcześniej nie miałem) i co ciekawe, ładowali do nich starą wersję wkładki od Ferrum Forte (gdzie to co na niej pisze jest zupełnie niezgodne z "Niskoszumową" - w dodatku "pozagatunkową" :P).
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
26-09-2022, 15:17
No i w zasadzie niespodziewanie, ale w końcu udało mi się dorwać pierwszą wersję Ferrum Maxi! To już całkiem niezła taśma, a w tej zielonej wersji wyszło ich bardzo mało i wątpiłem już, że trafi mi się kiedyś "dziewicza". Łącznie z tą nówką mam 3 sztuki, w tym jedną w czarnej obudowie (ostatnie foto), co tym bardziej jest u Stilonu rzadkością. Za to nigdy nie widziałem 90-tki z tej serii Ferrum Maxi i ciekawy jestem, czy w ogóle wychodziła.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
26-09-2022, 15:22
Tą pierwszą (zieloną) Ferrum Maxi prawdopodobnie zaczęli produkować w czasie, kiedy zmieniała się szata graficzna pozostałych kaset. Wnioskuję to chociażby po obudowie z wytłoczką. Prawdopodobnie niedługo po tym zmieniono jej szatę graficzną na nową, co tłumaczyłoby niewielką ilość egzemplarzy tej wersji.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
26-09-2022, 15:22
Jakubie gratuluje zakupów. ;-)
Kolekcja się stale powiększa!
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
26-09-2022, 15:24
Haha błyskawiczna reakcja na post :D Dzięki ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
26-09-2022, 15:26
Haha błyskawiczna reakcja na post :D Dzięki ;)

Zdaje sobie sprawę, ile czasu trzeba poświęcić na skompletowanie tych zbiorów. ;-)
Tym bardziej, że są to kasety bardzo rzadko widziane na rynku.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
26-09-2022, 15:39
Zdaje sobie sprawę, ile czasu trzeba poświęcić na skompletowanie tych zbiorów. ;-)
Tym bardziej, że są to kasety bardzo rzadko widziane na rynku.

Oj tam, lepiej powiedz, ile czasu poświęciłeś na swoje zbiory TDK hehe :P
A czy Stilony są tak rzadko widziane?... Na Polskim rynku nie tak bardzo. Tylko niektóre wersje. No i w stanie "dziewiczym" ciężko niektóre trafić. Te najbardziej popularne czyli Low-Noise i ich późniejszy odpowiednik "Niskoszumowa" pojawiają się nowe co jakiś czas, więc chyba nie jest źle ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

m701

  • 355 / 2545
  • Zaawansowany użytkownik
27-09-2022, 08:53
Przyłączę się do gratulacji, kasetki super,. gratuluję zdobycia do kolekcji.
Mirek