Audiohobby.pl

BASF

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
16-01-2021, 22:15
Co Ty opowiadasz, jakie ostre końcówki itd nigdy nie widziałem uszkodzonej kasety z systemem SM, a co chwile takie kupuję, może po prostu tor taśmy w Twoim magnetofonie niszczy taśmy.

JaKub92

  • 1822 / 5451
  • Ekspert
16-01-2021, 23:39
Kochane Basfy i ich "języczki"
Wyciągnąłem je :)
Cassette Comeback twierdzi że niszczą taśmę

No to załóż je z powrotem, bo bez nich taśma prędzej się spieprzy, a nie zdarzyło mi się, żeby uszkodziły taśmę, a mam sporo BASFów z nimi. One właśnie zapobiegają nierównemu układaniu się taśmy, a co za tym idzie - jej uszkodzeniu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
17-01-2021, 01:07
jezyczki maja byc w srodku..  i koniec
a uwierz ja lubie eksperymentowac...mialem je tez w skrzynce...potem zalozylem ponownie..tak ma byc

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
17-01-2021, 01:33
tak ma byc
Dokładnie ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Bercik

  • 57 / 1302
  • Użytkownik
17-01-2021, 10:22
Obejrzałem akurat film na temat tego i połączyłem wątki z dokładnie takim samym rozwarstwieniem się taśmy, jaka zakupiłem kiedyś. Był to BASF Chromodioxide. Stwierdziłem, że w takim razie to przez to.
Z drugiej strony, skoro takie świetne rozwiązanie, to dlaczego nie stosowano w późniejszych kasetach tej firmy?
Nie wiem. Kaset z tym systemem nie posiadałem dużo, może dlatego.
Producentom też zdarzają się wtopy i czasem zachwalają coś, z czego sami się później wycofują.

Skoro Nano i Wojtek mówią, że tak ma być, ok założę na powrót.

Nie zauważyłem, by deck źle nawijał taśmę bez tego. Nie zaobserwowałem żadnych skutków ubocznych...

No i jakby co, to nie chciałem nikogo urazić, czy tam coś, to po prostu moje spostrzeżenia :)

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
17-01-2021, 11:17
Ktoś kiedyś napisał teorie ze te języczki stosowano dawno temu bo wiele magnetofonów nie miało hamulca w lewej szpulce i one pomagały układać taśmę.

Prawda o tym systemie jest napisane na wkładce do takich kaset.

Audiotone będzie uprzejmy to dokładnie przetłumaczyć z angieleskiego na nasze?
« Ostatnia zmiana: 17-01-2021, 11:23 wysłana przez Hammer »

Opionek

  • 57 / 1268
  • Użytkownik
17-01-2021, 11:38
Z drugiej strony, skoro takie świetne rozwiązanie, to dlaczego nie stosowano w późniejszych kasetach tej firmy?
Z oszczędności?  Żeby obniżyć koszty?

Jan61

  • 204 / 3725
  • Aktywny użytkownik
17-01-2021, 13:10
Tu masz kawałek jak to wygląda :)
Dołożę swoje dwa grosze: w posiadanych przeze mnie agfach i basfach z SM ( a mam ich sporo) w żadnej nie wystąpił problem z tym systemem. Taśma jest dzięki niemu zawsze idealnie nawinięta. Same elementy są doskonale wykonane i nie ma mowy o jakichś "ostrościach" krawędzi.
Jest tak jak mówią koledzy: ważna jest kondycja samej taśmy. Jeżeli była źle przechowywana, dotyczy to zwłaszcza NOS (bo nie była w ogóle przewijana) to wyjmowanie tych elementów w niczym jej nie pomoże. Zaprzestano w Basfie stosowania tego systemu z uwagi na koszty (rosnąca konkurencja z JAP i Azji) oraz bardziej precyzyjne napędy w deckach.
Ten filmik to, moim zdaniem, przykład na rozlewającą się głupotę w internetach i bezkrytyczne ufanie takim i innym  treściom. Klasyka: facet rozpakowuje cennego NOSa i wyjmuje "niebezpieczne elementy" (niezbyt precyzyjnie posługuje się śrubokrętem :) , a więc to musi być prawda!. Obok oczywiście najlepsza kaseta typu III, ta przecież nie ma tych niebezpiecznych dla taśmy rzeczy.
Janusz

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
18-01-2021, 10:18
taki miedzy nami
fotki  to wicej niz 100 slow


juz tutaj widac  co w mmechanizmie  BASF AGFA  jest lepsze
delikatne tarcie  tasmy o jezyczek plastiku   a  poniewaz jezyczek jest ruchomy  jest to b b   deliketne teracie
dlatego  jako pierwsze  czyscimy go  jelsi mamy  jakis problem

a rozwiazniu    innych  tdk   itd  tarcie  wrednie jest na tym  trzpieniu  ktory nie jest ruchomy
na poczatku tasmy   czyli pierwsze   4 min   kat    tasmy  / trzpien  jest  bardzo ostry ...
czyli  tasma sie niszczy szybciej


to takie filiozofowanie
mylse ze nikt tego  nie testowal 40 lat
jaki mechanizm jest lepszy do tasmy  he he


glowny cel do  rowne nawijanie tasmy na rolki
to co ja wiem
przede wszystkim  na poczatku  rolki
« Ostatnia zmiana: 18-01-2021, 10:26 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5804
  • Ekspert
18-01-2021, 10:24
Audiotone będzie uprzejmy to dokładnie przetłumaczyć z angieleskiego na nasze?
Miałem trochę pracy w niedzielę...
W tym czasie kolega Jan61 wyjaśnił to dokładnie na czym polega praca tego "mechanizmu" SM. Dodatkowo mechanizm SM  powstał przed wprowadzeniem mechanizmów "duble capstan" , to  także wiele tłumaczy. Dodam tylko ze swojej strony ze dostepny jest biuletym Basf-a dla tych ktorzy chcą pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Poniżej w załączniku.
« Ostatnia zmiana: 18-01-2021, 10:27 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
18-01-2021, 10:29
tam coś jest specjalnie o 120 min taśmach opisane

Chyba nakupuje tych SM i poprzekładam lepsze taśmy.....heheheheheh

Bercik

  • 57 / 1302
  • Użytkownik
18-01-2021, 11:00
No powiem wam Panowie, że rozjaśniliście mi wszystko co dotyczy tych kaset :)
Poczytałem i czuję się mądrzejszy.

Mam kilka właśnie takich, z tym mechanizmem.
Dziękuję za wyjaśnienia :)

Jan61

  • 204 / 3725
  • Aktywny użytkownik
18-01-2021, 12:30
Chyba nakupuje tych SM i poprzekładam lepsze taśmy
Oj, uważaj co piszesz. Fejsbukowi eksperci ogłoszą, że SM to sposób na przedłużenie życia taśm! Ceny zaczną rosnąć do poziomu metali ):
Janusz

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
18-01-2021, 13:53

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
18-01-2021, 17:51
Chyba nakupuje tych SM i poprzekładam lepsze taśmy
Oj, uważaj co piszesz. Fejsbukowi eksperci ogłoszą, że SM to sposób na przedłużenie życia taśm! Ceny zaczną rosnąć do poziomu metali ):

Aha..... no tak experci, nie spodziewałbym się innej teorii, nie łażę tam niestety bo mnie nie ma w systemie FB I, ale poleciłbym im jeszcze smarowanie taśmy wazeliną, mniejsze tarcie na głowicy...........ahahahaaałć...   

Nano tam jest stronka o tym  https://www.hifi-archiv.info/BASF%20Kataloge%20und%20Prospekte/BASF%20Dynamik%20und%20Praezision/15.jpg           

Czy kaseta ma SM czy nie ważne jest aby była przechowywana w odp warunkach.
Przeglądając katalog Basfa jeszcze się natknąłem na info ze lepsze są ośki stalowe niż plastykowe, a to słyszałem już w latach 80/90 tych  i jeszcze coś z kasetami Video miało to wspólnego też jakieś lepsze ośki.                                                                       
« Ostatnia zmiana: 18-01-2021, 18:03 wysłana przez Hammer »