Audiohobby.pl

D-900

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
20-12-2019, 19:59
W temacie HITACHI nie może zabraknąć tego pięknisia. Rocznik 78, 3 głowice i Dual Capstan. W tamtych latach w Polsce nikt nawet nie marzył o takim magnetofonie ;) Do tego niezniszczalne, ferrytowe głowice... Gra ciepłym, analogowym brzmieniem i jak na tamte lata ma bardzo ładne górne pasmo i ogólnie szerokie pasmo przenoszenia. Trochę mnie tylko boli ten jeden silnik, ale... Daje radę.

Type: 3-head, single compact cassette deck

Track System: 4-track, 2-channel stereo

Tape Speed: 4.75 cm/s

Heads: 1 x combination record/playback, 1 x erase

Motor: DC servo motor

Tape Type: type I, CrO2, FeCr

Noise Reduction: B
Frequency Response: 20Hz to 20kHz  (Cr02 tape)
Signal to Noise Ratio: 63dB  (dolby B)
Wow and Flutter: 0.05%
Total Harmonic Distortion: 1.5%
Input: 60mV (line), 0.3mV (mic)
Output: 0.5V (line)
Semiconductors: 19 x IC, 57 x transistors, 62 x diodes, 3 x zener diodes
Dimensions: 182 x 435 x 254mm
Weight: 8.5kg
Year: 1978
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
20-12-2019, 20:01
Jeśli tak brzmi jak wygląda to już 100% sukcesu :) Piękny magnetofon.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5872
  • Ekspert
20-12-2019, 20:10
Mam czarnego D900, przyznam, że nie włączałem go kawał czasu. Trochę mnie umęczył kiedyś, ale wszystko skończyło się dobrze. Tradycyjnie jak to u Hitachi, nie jest zbyt przyjazny w dłubaniu.
A dźwięk, to chyba przykład magnetofonowej szkoły Hitachi, gładki, trochę ocieplony, przyjemny dla ucha, ale bez utraty szczegółów. Taki fajny lampowy trochę, analogowy bardzo.
« Ostatnia zmiana: 20-12-2019, 20:18 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
20-12-2019, 21:12
Jeśli tak brzmi jak wygląda to już 100% sukcesu :) Piękny magnetofon.

Dokładnie tak :) Choć pamiętam swoje pierwsze wrażenie, kiedy odpaliłem go po wymianie pasków. Zagrał jednak lepiej, niż się spodziewałem ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Radmar

  • 1138 / 5889
  • Ekspert
20-12-2019, 21:18
Trochę mnie tylko boli ten jeden silnik, ale...

Oj tam, Jakub. Nieważne, ważne, że kręci. :) A dźwiękowo to już sam wiesz najlepiej. :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
23-03-2020, 23:35
Zdecydowałem się dzisiaj zabrać za wymianę pasków, które czekały zakupione już od około 2 miesięcy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
23-03-2020, 23:38
Żeby nie poszło tak łatwo, po założeniu nowych pasków zauważyłem, że prawy talerzyk słabo ciągnie przy na play'u. Więc pomyślałem sobie, pewnie idler zasyfiony... Ale nie! Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że tam nie ma już gumowych idler-ów, tylko zębatki!
Napęd słabo ciągnął przez pękniętą nasadkę na osi. Podkleiłem i teraz jest już OK.
Martwi mnie tylko fakt, że te zębatki są dość miękkie i za jakiś czas, magnetofon podzieli los większości Grundigów...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
23-03-2020, 23:48
Okaże się niedługo Jakubie że podczas tej kwarantanny ponaprawiasz większość magnetofonów.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
23-03-2020, 23:53
Po sprawdzeniu prędkości przesuwu taśmy (nawet nie musiałem jej poprawiać), chciałem zabrać się za sprawdzenie/ustawienie poziomów odczytu i czegoś nie rozumiem... W serwisówce podane jest, aby najpierw ustawić wskaźniki, generując sygnał 400 Hz 0,775 V (nie rozumiem, czy tyle ma być na wyjściu magnetofonu?) i ustawić wskaźniki tak, aby wskazały poziom Dolby (w tym przypadku +3 dB - też trochę dziwne), a następnie poziom odczytu ustawić tak, aby wskaźniki również wskazały poziom Dolby. Żeby było śmieszniej, to w parametrach magnetofonu Output Level jest podany: "500 mV or more"...
I jeszcze na "dobranoc" przepaliła się żarówka od prawego wskaźnika... ;) Jutro może uda mi się taką kupić.

Okaże się niedługo Jakubie że podczas tej kwarantanny ponaprawiasz większość magnetofonów.

Hehe chciałbym ;) Poza tym jednak mnie samego kwarantanna nie obejmuje :) Tak, jak mówiłem w sobotę, dotyczy tylko moich rodziców :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

siwy

  • 658 / 2599
  • Ekspert
24-03-2020, 07:51
Ale ładny ten Hitachi Jakubie i do tego srebrny, jeszcze jak gra tak jak piszesz to już wogóle sam " miód " 

Jak to się gusta zmieniają ? Kiedyś tylko chciałem wszystko czarne, a od jakiegoś czasu wzięło mnie na sreberko, ale ponoć nie można mieć wszystkiego.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
24-03-2020, 14:37
Zgadza się, gra właśnie tak, jak opisuję go ja i też Artek :)
A co do koloru, to myślę, że niektóre sprzęty lepiej wyglądają w kolorze czarnym, inne w srebrnym. No i też oczywiście kwestia gustu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
24-03-2020, 15:14
Jakubie serwisówka podaje że :
Potrzebne będzie generator z sygnałem 400Hz  i kaseta testowa z sygnałem 400Hz (MTT-150 czyli 200mWb/m).
1. Najpierw wpuszczamy sygnał 400Hz z generatora na wejście magnetofonu (przełącznik monitor w pozycję SOURCE) i regulujemy poziom sygnału w generatorze by na końcówkach 8 (kanał L) i 9 (kanał R) układu IC5 pojawiło się napięcie 0,775V. Jak maja być ustawione regulatory na przedniej ściance i przełączniki podaje serwisówka na stronie 7.
2. Dalej idąc to, mając już ustawiony sygnał wejściowy przełączamy przełącznik wskaźników w pozycję PEAK i regulujemy podkówkami RT8 L i R tak by wskazania były na znaczek Dolby.
3. Kolejna regulacja to przełącznik wskaźników w pozycję VU i podkówkami RT7 L i R ustawiamy poziom na znaczek Dolby.
4. Teraz przełącznik w pozycję TAPE, kaseta z sygnałem 400Hz do magnetofonu i wrzucamy PLAY i podkówkami RT10 L i R ustawiamy wskazania wskaźnika na poziom znaczka Dolby.

Ot cała regulacja z tej strony.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
24-03-2020, 16:28
Ok, dzięki za wyjaśnienie, Wojtku :) Wezmę się za to wieczorkiem, jak będę miał chwilę spokoju...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Radmar

  • 1138 / 5889
  • Ekspert
24-03-2020, 19:15
Jak to się gusta zmieniają ? Kiedyś tylko chciałem wszystko czarne

Jakbym siebie słyszał. :) Ale tak faktycznie było. U mnie jednak srebrne są pożądane wyłącznie jeśli chodzi modele z wczesnych roczników. :)

Jakub, piękny ten Hitachi, mimo, że "ślepy" na jedno oko. ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
24-03-2020, 19:31
Więc tak: wskaźniki ustawiłem, oczywiście dla obu wartości - Peak i VU. Przy obu wystarczyło je tylko minimalnie cofnąć, aby wskazówka pokrywała się z +3 dB (na którym jest oznaczony poziom Dolby).
Następnie zabrałem się za odczyt. Sytuacja wyglądała tak, jak na drugim i trzecim foto. Różnica między kanałami była dość spora, przy czym prawy również był minimalnie za słabo. Ustawiłem oba tak, aby wskazały poziom Dolby (tak, jak w serwisówce), ale w celu dokładniejszego ustawienia, wspomogłem się jednak miernikami.
Jak to się gusta zmieniają ? Kiedyś tylko chciałem wszystko czarne

Jakbym siebie słyszał. :) Ale tak faktycznie było. U mnie jednak srebrne są pożądane wyłącznie jeśli chodzi modele z wczesnych roczników. :)

Jakub, piękny ten Hitachi, mimo, że "ślepy" na jedno oko. ;)

Właśnie niestety dalej "ślepy" na to jedno oko, bo jednak nie byłem dziś w mieście, żeby móc kupić tą żarówkę :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub