Audiohobby.pl

Kenwood KX-9010

artekk

  • 1694 / 5872
  • Ekspert
16-06-2020, 01:07
Niestety nie działałem jeszcze w temacie Kenwooda, ale doczeka się mam nadzieję :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Piccard

  • 81 / 1822
  • Użytkownik
21-06-2020, 17:41
tu talko  moj 9010  i kable  przy glowicy  bo kiedys byl ten tamat

W moim nowo nabytym KX-9010 głowice są poprawnie podłączone.
Ale była inna wada fabryczna, która ujawniła się po uruchomieniu - źle osadzony potencjometr montażowy.
Za to pamiętam, że w jednym z KX-7030, jakieś rok temu miałem niezgodnie fazowo polutowaną jedną z głowic.

O moim Kenwoodzie KX-9010 pisałem w innym wątku, ale napiszę tylko, że kupiłem niesprawnego z objawami - nie świeci silnik kręci. Okazało się, że był zwarty jeden z kondensatorów w zasilaczu i nie było 5V, wiec procesor nie wstawał. Standardowo wymieniłem paski, lub dołożyłem np. ten od hamulca bo po nim zostały tylko lepkie ślady. Skręciłem, zacząłem nagrywać i ujawniła się kolejna usterka. ATCS a w zasadzie rozjechane nagrywanie. Po ponownym rozebraniu znalazłem taki właśnie źle obsadzony, nie do końca potencjometr montażowy od poziomy zapisu gdzie po latach ukawniły się zimne luty. Po jego przelutowaniu zapis i sam ATCS zaczął poprawnie działać. Oczywiście sam układ wymagał skalibrowania. Teraz jest perfekcyjnie, ale jak zauważyłem zdarzają się Kenwoodowi pomyłki montażowe.

Co mnie jednak zaciekawiło, może nawet zaskoczyło to, że w Kenwoodzie KX-9010 jest zamontowany mechanizm praktycznie ten sam co w większości widzianych przeze mnie Nakamichi. Oczywiście podstawowa różnica to brak mechanizmu do korekcji azymutu głowicy ale w reszcie konstrukcji dostrzegłem tylko różnicę dotyczącą idlera.
W Nakamichi jest guma a w Kenwoodzie przewijanie na trybach.

Poniżej zdjęcia z naprawy mojego Kenwooda.
Oświetlenie fatalne, ponieważ do mojej jaskini nie dociera światło słoneczne.
Pracuję przy dwóch lampkach halogenowych. Mnie wystarcza.

Piccard

  • 81 / 1822
  • Użytkownik
21-06-2020, 17:43
I jeszcze sam delikwent i w zestawie:

PhantomLord

  • 420 / 2263
  • Zaawansowany użytkownik
21-06-2020, 20:22
Super!
Gratulacje z reanimacji Kena. Ciekawa sprawa, żeby na fabryce mieli schrzanić montaż potencjometru, a przede wszystkim, że przez tyle lat nikt tego nie zauważył i nie naprawił... niebywałe, ale jak widać się zdarza i tak.

Ciekaw jestem teraz Twojego zdania odnośnie automatycznej kalibracji (w kontekście wymiany zdań w wątku o automatycznych kalibracjach).

PS Fajnie wygląda ten EQ na szczycie :-D, nie wiem czy akurat bym coś koregował (choć nie wykluczam), ale fajnie wygląda :-).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Piccard

  • 81 / 1822
  • Użytkownik
21-06-2020, 22:00
Super!
Gratulacje z reanimacji Kena. Ciekawa sprawa, żeby na fabryce mieli schrzanić montaż potencjometru, a przede wszystkim, że przez tyle lat nikt tego nie zauważył i nie naprawił... niebywałe, ale jak widać się zdarza i tak.

Ciekaw jestem teraz Twojego zdania odnośnie automatycznej kalibracji (w kontekście wymiany zdań w wątku o automatycznych kalibracjach).

PS Fajnie wygląda ten EQ na szczycie :-D, nie wiem czy akurat bym coś koregował (choć nie wykluczam), ale fajnie wygląda :-).

Dzięki :)
W sumie to stary jestem i trochę korygować już muszę :) Jeszcze nie wymagam aparatu słuchowego, ale trochę wysokich i niskich dołożyć trzeba. Tym bardziej, że warunki odsłuchowe mam kiepskie. Pokój 2,5 x 4m za walony gratami, kolumny zasłonięte i kiepskie. Ale ja purystą nie jestem, zawsze lubiłem podkolorowany dźwięk. Wychowany w latach osiemdziesiątych, na Italo Disco i dyskotekach, z cykającymi Altusami i tubowymi głośnikami wysokotonowymi.

A tak na prawdę to lubię takie skaczące słupki, jak i fajne wyświetlacze z długaśnymi wskaźnikami wysterowania.
Dlatego ten Kenwood tyle radości mi przyniósł. Co do automatycznej kalibracji to jednak pozostanę sceptyczny.
Nie co do jakości jej działania w Kenwoodzie, bo ta się sprawuje super.
Ale tak jak przed zapisem tak i po taśmie to mam w DAT'ach i MD, więc tu w magnetofonach CC chciałem trochę pokręcić i nadać dźwiękowi innego, nowego , lepszego (?) wymiaru. Bo do kopi 1:1 to właśnie MD i DAT mi wystarczą.
Abstrahuję od kompresji stratnej w MD i trzymam się tylko poziomów. Dlatego kaseciaki analogowe to dla mnie poszukiwanie innych wyzwań. Ale jeżeli chodzi o samą autokalibrację w TYM Kenwoodzie 9010 to jestem pod wrażeniem.

A odnośnie tej wieży Kenwooda. Jej posiadanie nie było moim celem nigdy. Wręcz przeciwnie, Kenwood mnie nie pociągał.
Ale pewnego pięknego dzia kupiłem DATa Kenwooda DX-7030 i postrzeganie mojego świata cyfrowego się zmieniło. Sprzedałem Soniaki i teraz mam dwa DATy Kenwooda, co widać. Po prostu te DATy mnie urzekły swoim dźwiękiem, obsługą, jakością wykonania i wyświetlaczami. I jak wiedziałem, że ich się już nie pozbędę to pomyślałem, ze może bym wzmacniacz do nich dokupił i kupiłem KA-7020 (wbrew temu co o nim piszą nie jest dual mono i nie jest nawet dual power, po prostu ma dwa trafa i tyle)całkowicie wewnętrznie zbalansowany z trzema pętlami magnetofonowymi. Potem doszedł CD DP-7030 tak jakoś samoistnie i ten korektor bo chciałem aby coś mrugało. Oczywiście ten wzmacniacz ma za mało wejść na moje potrzeby to jeszcze dokupiłem przedwzmacniacz Sonego TA-E1000ESD i teraz mam nawet zapas :)
Ale jeżeli chodzi o historię Kenwooda to tak mniej więcej wygląda.

artekk

  • 1694 / 5872
  • Ekspert
24-07-2020, 23:12

Krotkie video z pomiaru W&F mojego KX-9010.
Magnetofon praktycznie tylko po czyszczeniu toru przesuwu taśmy i ustawieniu prędkości :

Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
24-07-2020, 23:53
Wyniki godne pozazdroszczenia :) Drift jest wręcz minimalny, widać że elementy gumiaste (rolki) w bardzo dobrym stanie.
 
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5872
  • Ekspert
25-07-2020, 00:34

Wychodzi, że całkiem blisko fabryki. Powinno być 0,025% WRMS (JIS) lub 0,055% DIN pewnie WTD.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

PhantomLord

  • 420 / 2263
  • Zaawansowany użytkownik
26-07-2020, 10:49
O rany Artur, ale stabilnie!

Czegoś takiego to tylko pozazdrościć, ale pewnie pasek i rolki oryginały.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

LD

  • 64 / 2999
  • Użytkownik
20-12-2020, 12:37
Padło mi podświetlenie kasety. Na elemencie tym jest oznaczenie GE- 4194HB ale w serwisówce nie ma takiego oznaczenia. Znalazłem (str.43) FL1   BG-591 GK Fluorescent Indicator Tube. Czy to jest to? Czy ma ktoś może niepotrzebny albo czym to zastąpić ?

Tmarecki

  • 104 / 1115
  • Aktywny użytkownik
18-03-2022, 13:07
Witam. Mam problem, który pojawił się po roku użytkowania Kenwooda KX 9010. Pierwszy symptom był taki że niedawno czasami (teraz już za każdym razem) po włączeniu play magnetofon nie ruszał. Przewijanie w przód i w tył działało normalnie. Po wyłączeniu zasilania i ponownym włączeniu wszystko działało normalnie. Sprawdziłem i w czasie tej zwiechy capstany się nie obracały. Kiedy obróciłem je palcami startowały i wszystko działało normalnie .Teraz zwiechy są za każdym uruchomieniem decka. Po ruszeniu ich palcami deck działa normalnie tzn. odtwarza, nagrywa przewija. Tylko zauważyłem jednorazowo, że podczas dłuższego nagrywania ok 2 godz. Deck się zatrzymał. Po ręcznym ruszeniu pracował dalej ale po około 15 minutach znowu się zatrzymał. Dałem mu odpocząć godzinę i po starcie znowu przez godzinę nagrywałem bez problemów. Dłużej nie sprawdzałem, bo już nie miałem czasu. Może ktoś potrafi zidentyfikować problem. Dzięki

nano

  • 9079 / 4978
  • Ekspert
18-03-2022, 13:19
problem jest znany
na poczatek
odkrec obudowe
popatrz od tylu  na  plytke  przy  capsatnie    ta pionowa
w gornym prawym rogu jest  potencjomter,,,tzn otwor   
przeczysc go 
« Ostatnia zmiana: 18-03-2022, 13:22 wysłana przez nano »

Tmarecki

  • 104 / 1115
  • Aktywny użytkownik
20-03-2022, 23:48
Dzięki nano za pomoc. Nie wiem czy to rozwiązało problem, ponieważ po wyczyszczeniu potencjometru nie mogę ustawić obrotów. Albo jeszcze potencjometr nie wysuszył się do końca albo jest walnięty, bo przy ustawianiu z sygnałem 3150hz głupieje obroty są stabilne ale nie osiąga wartości nagranej na taśmie. Maksymalnie udało mi się ustawić 3110hz. Sprawdzę jutro jak postoi trochę czy coś się zmieniło i czy przyniosło efekt.

AUDIOTONE

  • 9387 / 5825
  • Ekspert
21-03-2022, 19:54
Wodzik powinien dotykać do warstwy oporowej. Może Ci się podgiął do góry podczas czyszczenia. A kaseta ma na pewno 3150Hz bo gdyby miała np. 3000Hz to był by taki objaw gdybyś chciał podjechać zbyt wysoko. Ale jak ma na pewno 3150Hz to podkówka do sprawdzenia lub wymiany na nową.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
21-03-2022, 22:06
Oastatnio jak robiłem jakiegoś decka to psikałem na podkówki od biasu i efekt był zajebisty...podkówki do wymiany....taka przypadłość ......