Audiohobby.pl

Luxman KX-101

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
09-12-2019, 23:26
Tytułowy 101 to nazywany za granicą "suckface".
Powód prosty panel przedni jest zmechanizowany i chowa się w głąb magnetofonu o jakieś 10mm. Wygląda to niesamowicie, po wyłączeniu zasilania panel powoli wraca do pozycji pierwotnej. Niestety w moim egzemplarzu jest uszkodzona mechanika panelu i magnetofon nadaje się do gruntownego serwisu. Teraz leży sobie i czeka na swój czas i naprawę. I kilka zdjęć posiadanego egzemplarza :
« Ostatnia zmiana: 19-12-2019, 14:35 wysłana przez AUDIOTONE :) »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5869
  • Ekspert
10-12-2019, 01:15
Zapomniałem o tym, że nie skończyłeś z nim jeszcze. Trochę już leży :)
Jaki mechanizm tam siedzi, Alpine, czy jakiś inny wynalazek ?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
10-12-2019, 09:47
Dokładnie Arturo ten sam (Alpine) co w niektórych NAD-ach. Znak rozpoznawczy to białe koło pasowe od idlera z tyłu mechanizmu. A leży już dość długo bo zawsze jest coś ważniejszego do skończenia, sam wiesz jak to jest z czasem na nasze hobby. :(
Jak będę w domku to wytargam go z "ukrycia" i zrobię foto mechaniki .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
10-12-2019, 21:31
Oto kilka dodatkowych zdjęć dziś uczynionych :
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5869
  • Ekspert
10-12-2019, 22:16
Dzięki Wojtku. Faktycznie wygląda to niemal jak w Alpine AL-80.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
23-01-2020, 20:05
Małe video które uczyniłem jak sprawdzałem go pierwszym razem:

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4975
  • Ekspert
23-01-2020, 23:12
ech ja sie nie umiem doczekac jak pokazesz jak sie galki chowaja ...to bedzie hit


no zwawo wyswietlacz pracuje

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
24-01-2020, 09:57
ech ja sie nie umiem doczekac jak pokazesz jak sie galki chowaja ...to bedzie hit


no zwawo wyswietlacz pracuje

Na pewno pokaże całą naprawę, bo to bardzo ciekawy i bardzo rzadki magnetofon. Na chwilę obecną czeka sobie grzecznie w kolejce na serwis.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4975
  • Ekspert
24-01-2020, 11:15
no ja sie mimo tego nie moge doczekac  :-)
ZART
czyli jak megnetofon jest wylaczony  to  wsio ma jedna plaszczyzne  jak znow
wlanczasz ON  wycofuje sie caly korpus  i 1 cm w tyl
tak ?

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
24-01-2020, 11:20
czyli jak megnetofon jest wylaczony  to  wsio ma jedna plaszczyzne  jak znow
wlanczasz ON  wycofuje sie caly korpus  i 1 cm w tyl
tak ?

TAK :)
Jest kilka filmów na YT jak to działa i wygląda musiałbyś poszukać.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
24-04-2020, 19:34
Jako że musiał zrobić sobie przerwę od moich "zgniłków typu jamaszka i teac" zabrałem się za Lux-a. Wstępnie musiałem ocenić co jest w nim do zrobienia.
I nasuwa się kilka rzeczy:
- naprawa wysuwanego panelu
- wymiana żarówki 12V od podświetlania kieszeni
- naprawa "brumu" który jest słyszalny podczas odtwarzania.
- sprawdzenie stanu kondów
- wymiana idler-a, (paski już nowe założyłem, mechanizm wyczyszczony i przesmarowany)
- pełna kalibracja

Zabrałem się wiec za poszukiwanie schematu do tego modelu. Czyli KX-101, niestety nic darmowego w necie nie znalazłem, zaś schematy od KX-100 i 102 nie pasują. Całkiem inna topologia układu elektronicznego. Napięcia inne, elementy także. Wobec tego na początek zabrałem się za sprawdzanie stanu kondów w zasilaczu by choć wiedzieć czy całość jest zasilana. Po sprawdzeniu okazuje się że kondy wszystkie w zasilaczy są sprawne. Uwagę przykuła tylko dioda zenera najprawdopodobniej na 24V ze względu na brak numeracji na samej diodzie (na płytce jako ZD106) , która rozleciała mi się w ręce. Niestety żadnej na podmiankę już nie mam i musiałem zamówić, czyli następne oczekiwanie. I teraz się zastanawiam czy uległa ona uszkodzeniu teraz czy już była uwalona. Magnetofonu nie włączam bez niej, nie chcę narobić tzw. "bigosu" w zasilaczu.
W oczekiwaniu na diodę zabrałem się za wymianę paska w mechanizmie od chowanego panela. Trzeba zdjąć przednią ramkę, następnie odkręcić plastikowy panel po prawej stronie. Dalej odkręcić metalowy panel od mechanizmu z tłokiem, odkręcić mocowanie na płycie głównej. I wyjąć sam mechanizm z tłokiem.
cdn....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
24-04-2020, 19:44
Jak już mamy mechanizm wyciągnięty musimy go rozpołowić na dwie części. Część ze sprężyną i tłokiem nas nie interesuje, ale druga z silnikiem i przekładnią już bardziej. Tam jest pasek który należy wymienić. Poza tym trzeba wyczyścić cały mechanizm ze starego smaru i go delikatnie przesmarować.

cdn...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
24-04-2020, 19:58
Po poskładaniu mechanizmu w całość i sprawdzeniu silnika okazuje się że jest brak wymaganego napięcia 12V na tylko jakieś 4.5V. To kolejna rzecz to zrobienia czyli sterowanie tym panelem. Ale jak podałem z zewnętrznego źródła napięcie do silnika to panel ładnie się chował :)  Kilka zdjęć dodatkowych poniżej.
Zamówiłem także prócz diody zenera, żarówkę do podświetlenia kieszeni kasety 12 60mA.
Jak dostanę całość to będę dalej działać.
Sprawdziłem ten "brum" podczas odtwarzania, bo myślałem że jest on od silnika. Ale niestety nie, ponieważ po podmianie na inny silnik "brum" jest dalej w niezmienionej formie. Musze to także zlokalizować, co jest problemem.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

matwiej72

  • 255 / 3014
  • Zaawansowany użytkownik
24-04-2020, 22:45
Super wątek.
Super foto-relacja z naprawy.

-pozdrawiam M.

AUDIOTONE

  • 9386 / 5822
  • Ekspert
25-04-2020, 00:42
Super wątek.
Super foto-relacja z naprawy.

-pozdrawiam M.
Dziękuję, sporo jeszcze pracy przed mną. Ale pomału idę do przodu. Kolejne efekty prac będę wklejać, jak tylko coś się ruszy w temacie.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.