Audiohobby.pl

Nakamichi BX-300E

LD

  • 64 / 3005
  • Użytkownik
02-12-2020, 11:20
Spytam przewrotnie a co może jeszcze piękniej zagrać, oczywiście nie za kosmiczne pieniądze? :)

BX-300 brzmieniowo zmiata sporo konkurencyjnych wysokich modeli... Ale żeby było podobnie to może jakiś Tandberg ale tutaj ceny już się robią z kosmosu... ten Nak (BX-300) ma chyba najlepszy stosunek cena jakość do tej pory. I ciężko znaleźć coś co mu zagrozi. Nad tym BX-300 to szukał bym może 482/Z, lub 582/Z... ale cenowo to już inna liga. Dlatego zawsze powtarzam, jak szukamy dobrego grania i nie chcemy wydać fortuny to bierzemy BX-300. I "banan" nam nie schodzi z buzi :) Bo nie spodziewamy się tak "dużego " dźwięku z tak niepozornego magnetofonu. I teraz ceny BX-300 wystrzelą w górę jak oszalałe :( ....
Pociągnę cię za język jeszcze raz:) A co do czegoś spoza Nakamichi, innych firm?

LD

  • 64 / 3005
  • Użytkownik
02-12-2020, 11:30
Dzięki pomocy Mateusza i nano udało mi się naprawić dyskotekę na klawiszach czyli pad silniczka pozytywki. Wyjęty został oczyszczony i nasmarowany. Wstępnie puszczony na wolnych obrotach przy 7V. Pochodził z godzinkę. Chodzi cichutko, moc dobra (pomiar na palce jak końcówka wizyty u urologa :). Zamontowałem wszystko i rozpacz bo coś dziwnie zaczął chodzić. Dopiero podpowiedź Mateusza przywróciła go do życia. Prosta sprawa w trakcie praz przesunął się Memory Stop z Off na On. Nie zauważyłem tego. Najgorsza robota to upierdliwe wyciąganie i wkładanie mechanizmu. Wycięcie w płycie za małe o około 2cm. Konstruktorzy chyba nie przewidywali wyjmowania mechanizmu. Przy wyjmowaniu ciągle są przeginane kondensatory i trafienie z mechanizmem tak aby coś nie blokowało graniczy z cudem. Jedynym, chyba, bezinwazyjnym sposobem było by wyjęcie płyty. Może ktoś jednak zna sposób aby zrobić to tak prosto jak robi się w KX9010. Tam wyjęcie i włożenie to czysta przyjemność.

Hammer

  • 4685 / 2291
  • Ekspert
02-12-2020, 12:01
Zasadniczo czołówkę można było odkręcić .

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
02-12-2020, 19:58
Spytam przewrotnie a co może jeszcze piękniej zagrać, oczywiście nie za kosmiczne pieniądze? :)

BX-300 brzmieniowo zmiata sporo konkurencyjnych wysokich modeli... Ale żeby było podobnie to może jakiś Tandberg ale tutaj ceny już się robią z kosmosu... ten Nak (BX-300) ma chyba najlepszy stosunek cena jakość do tej pory. I ciężko znaleźć coś co mu zagrozi. Nad tym BX-300 to szukał bym może 482/Z, lub 582/Z... ale cenowo to już inna liga. Dlatego zawsze powtarzam, jak szukamy dobrego grania i nie chcemy wydać fortuny to bierzemy BX-300. I "banan" nam nie schodzi z buzi :) Bo nie spodziewamy się tak "dużego " dźwięku z tak niepozornego magnetofonu. I teraz ceny BX-300 wystrzelą w górę jak oszalałe :( ....
Pociągnę cię za język jeszcze raz:) A co do czegoś spoza Nakamichi, innych firm?

Z poza Naków, żeby grało nieźle i nie za górę kasy.... hm jest coś takiego?
Trudno powiedzieć. Ciężko dogonić Naki "w miarę niską ceną".
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2291
  • Ekspert
02-12-2020, 20:46
Onkyo,Nad, Denon  . . . .

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
02-12-2020, 21:21
Onkyo,Nad, Denon  . . . .
Tylko żeby było w miarę konkurencyjnie do Nakamichi to będą to drogie modele tych firm... ;)
Przykładowo:
Nad 6300 to jedyna konkurencja dla Naków. Zresztą to drogi, bardzo dobry magnetofon i poszukiwany.
Onkyo 2900 także jako jedyny się wpisuje do tego rejestru, także drogi i poszukiwany.
A Denon wydaje mi się że to nie konkurencja dla Naków. Chyba że są takie Denon-y które mogą zagrozić Nakom.

Ja to tak widzę.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
02-12-2020, 22:11
BX-300 to naprawdę bardzo udany magnetofon i żeby coś zagrało na jego poziomie, trzeba trochę wydać. Jeśli chcesz iść w stronę innego charakteru brzmienia, to może dałoby się coś znaleźć nie za miliony monet.
A jeśli ma być zdecydowanie lepiej pod każdym względem, trzeba sporo dołożyć. No wielokrotność takiego BX300 raczej.
Myślę, że dla większości z nas nie posiadających zapędów kolekcjonerskich i zdrowych na umyśle, BX300 jest magnetofonem, na którym można się zatrzymać na dłużej.
« Ostatnia zmiana: 02-12-2020, 22:15 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

LD

  • 64 / 3005
  • Użytkownik
02-12-2020, 22:19
Pytanie odnośnie dowijania taśmy do lewej szpulki w momencie wkładania kasety lub po włączeniu. W moim gdy na lewa szpula jest prawie pełna dowijanie idzie z trudem gdy jest prawie pusta dowija energicznie. Systucja nie zależy od wkładanej kasety.
Czasy przewijania kasety w lewo i w prawo są identyczne. Nie ma problemów przy przewianiu ani odtwarzaniu. Mateusz pokazał mi film jak to działa na jego magnetofonie. W jego trochę lepiej to dowija. Dodam że oponka wymieniona na nową.
Ma ktoś pomysł na takie zachowanie?

LD

  • 64 / 3005
  • Użytkownik
02-12-2020, 22:22
BX-300 to naprawdę bardzo udany magnetofon i żeby coś zagrało na jego poziomie, trzeba trochę wydać. Jeśli chcesz iść w stronę innego charakteru brzmienia, to może dałoby się coś znaleźć nie za miliony monet.
A jeśli ma być zdecydowanie lepiej pod każdym względem, trzeba sporo dołożyć. No wielokrotność takiego BX300 raczej.
Myślę, że dla większości z nas nie posiadających zapędów kolekcjonerskich i zdrowych na umyśle, BX300 jest magnetofonem, na którym można się zatrzymać na dłużej.
Pytam z ciekawości bo oprócz KX9010 i BX300E nie słuchałem innych a wielu z Was miało tą okazję "posmakować" czegoś innego. Mam jeszcze inne hobby (też analogowe) na które też trzeba coś wydać.

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
02-12-2020, 22:27
Ma ktoś pomysł na takie zachowanie?

Możesz spróbować regulacji momentu dowijania. Jeśli nie masz kasety dynamometrycznej, więc mozesz delikatnie skorygować obserwując efekty. Zaznacz sobie przed tem oryginalne położenie potencjometru na PCB.
« Ostatnia zmiana: 02-12-2020, 22:45 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

LD

  • 64 / 3005
  • Użytkownik
02-12-2020, 23:29
Ma ktoś pomysł na takie zachowanie?

Możesz spróbować regulacji momentu dowijania. Jeśli nie masz kasety dynamometrycznej, więc mozesz delikatnie skorygować obserwując efekty. Zaznacz sobie przed tem oryginalne położenie potencjometru na PCB.
A czy nie piszesz o momencie dowijania dla Play? Mi chodzi o dowijanie lewego talerzyka. Czy zmiana tych wartości zmieni też moment lewego talerzyka?
« Ostatnia zmiana: 02-12-2020, 23:59 wysłana przez LD »

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
03-12-2020, 00:04
Dokładnie, piszę o momencie dowijania w czasie odtwarzania.

Faktycznie, nie doczytałem, że piszesz o naciąganiu taśmy przy wkładaniu kasety do magnetofonu, które nazwałeś dowijaniem (czy teraz dobrze zrozumiałem ?), przez co z automatu napisałem o regulacji momentu dowijania, a to zupełnie coś innego, mój błąd.



« Ostatnia zmiana: 03-12-2020, 00:09 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

LD

  • 64 / 3005
  • Użytkownik
03-12-2020, 07:44
Dokładnie, piszę o momencie dowijania w czasie odtwarzania.

Faktycznie, nie doczytałem, że piszesz o naciąganiu taśmy przy wkładaniu kasety do magnetofonu, które nazwałeś dowijaniem (czy teraz dobrze zrozumiałem ?), przez co z automatu napisałem o regulacji momentu dowijania, a to zupełnie coś innego, mój błąd.
Dokładnie o to mi chodziło.
Dalej nurtuje mnie co jest odpowiedzialne za siłę, a właściwie moment, tego dowijania.
Nic, przynajmniej ja nie zauważyłem, nie napisane jest w serwisówce.

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
03-12-2020, 08:45
Dalej nurtuje mnie co jest odpowiedzialne za siłę, a właściwie moment, tego dowijania.
Za to odpowiada silnik od idlera. Który napewno masz oryginalny i nigdy już nie bedzie tak dowijał taśmy jak nowy. U mnie było identycznie,  jak był stary silnik to taśmę dowijał niemrawo lub wcale. Po wymianie silnika zawsze dowija. I niema w 300-tce żadnej innej regulacji dowijania lewego talerzyka. Tylko wymiana silnika da jakiś efekt.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

LD

  • 64 / 3005
  • Użytkownik
03-12-2020, 08:58
Dalej nurtuje mnie co jest odpowiedzialne za siłę, a właściwie moment, tego dowijania.
Za to odpowiada silnik od idlera. Który napewno masz oryginalny i nigdy już nie bedzie tak dowijał taśmy jak nowy. U mnie było identycznie,  jak był stary silnik to taśmę dowijał niemrawo lub wcale. Po wymianie silnika zawsze dowija. I niema w 300-tce żadnej innej regulacji dowijania lewego talerzyka. Tylko wymiana silnika da jakiś efekt.
Dzięki za odpowiedź. Jak by co to silniczki mam :)