Audiohobby.pl

Technics RS-B465

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
03-09-2020, 20:09
Ładniutki, czysty, kaset widział może pare.
Ale odpaliłem i odtwarza ok.
Nagrywa ok, wręcz powiem  lepiej niż dobrze.
Wada ? jak nagrywam to mi się wyłącza record po paru minutach 1-3, włączam ponownie  i już ok idzie.
Pasek główny jest w sumie dobry, ale czy są tam jeszcze jakieś gumki czy idlerki ?
Nie mam pdf ów i nie widzę bez rozbierania .

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
04-09-2020, 17:29
w tym mechhanzmie jest zebatka znana z problemoe....pisze z glowy

Gelu_Kendall

  • 4 / 1240
  • Nowy użytkownik
11-11-2023, 19:17
Witam! Mam ten magnetofon już bardzo dawno i wielki sentyment do niego. Wiem że to zwykła dwugłowicówka, ale zastanawiam się czy któryś z "czarodziejów" nie zechciałby mu ew. wymienić głowicy i podregulować? Sam jestem amatorem nieelektronikiem, lutuję "jak spawarką" (jak się ktoś wyraził), na Nim i na Radmorze nie chciałbym się uczyć. Z serwisami jest różnie, myślę że fascynat posiadający kasety serwisowe i duuuże doświadczenie byłby bardziej odpowiedni do kaseciaka niż miejscowy serwisant RTV.
Traktuję go jak przyjaciela ;-).
   Nie miałby któryś z was ochoty i czasu? Jestem ze styku opolskiego, łódzkiego i śląskiego , ale mogę go dowieźć daleko...
I czy to jest sens?
Pozdrawiam!
Wojtas
Ps czytałem o umieszczaniu postów w temacie konkretnego typu ale jeśli źle umieściłem, proszę o przeniesienie.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
11-11-2023, 21:37
Jakbyś mógł to zrób foto głowicy tak aby było widać czy jest wytarta.
Jeśli chcesz go reaktywować to podstawą jest sprawdzenie paska, rolki gumowej ich umycie czy tez wymiana po prostu na nowe a elektronika potem do sprawdzenia.

Gelu_Kendall

  • 4 / 1240
  • Nowy użytkownik
12-11-2023, 11:33
Ogólnie nie tyle reaktywować a wyregulować tak aby grał jak powinien. Jest w ciągłym użyciu, ale ostatnio jakby mu ktoś poobcinał wysokie tony. czyszczenie głowicy pomaga na krótko. Może demagnetyzacja potrzebna - nie wiem. Ale po przejściach z pilotem do TV jakoś nie ufam gościom z miejscowych serwisów.
   Jeśli zdjęcia za słabe - odpalę Canona i zrobię w makro ale muszę po baterie skoczyć. Na razie wrzucam z telefonu (kapkę wykadrowałem).

Gelu_Kendall

  • 4 / 1240
  • Nowy użytkownik
12-11-2023, 11:34
To się nie zmieściło w poprzednim - wielkość plików.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
12-11-2023, 12:40
Jakbyś se odkurzył toto wszystko delikatnie pędzelek z miekkim włosiem ze szczególną uwagą na prowadnice w głowicy kasującej bo potrafią się urwać. umyć głowice obie, rolke i ośkę rolki, a zdjęcie najlepiej wykonać pod lekkim kątem aby widać było przytarcie na środkui.
Jeśli pod paznokciem nie czujesz na głowicy przeskoku na czole to jest ok, ale nawet delikatne odczucie też nie powodowałoby zaniku wysokich.
Dobrze po umyciu sprawdzić na świeżej dobrej taśmie na jakimś utworze gdzie występują ostre wysokie.
To kaseciak niskiej klasy i nie można wymagać od niego cudów jak u topowych.
Można też sprawdzić go nagrywając wysokie  same, sinusem, jest tego do wyboru na YT sporo np 
  z poziomem nie więcej niż -20 dB, no może -15 dB Ale na razie nie więcej, testowo, możesz spróbować potem na 0dB - ostrożnie z głośnością na wzmacniaczu.
W tym przypadku zbyt duży spadek na odtwarzaniu może sugerować że coś nie tak z oryginalnymi ustawieniami ewentualnie elektroniką.

Oczywiście można wybrać wyższe lub niższe potem sygnały testowe testując na poziomach -20 dB co pokaże mniej więcej charakterystykę pasma.
To takie amatorskie sprawdzenie sobie sprzętu bez mierników na razie.

Warto zainstalować sobie takie skromne jakieś bezpłatne programy co też wiele pokażą.... testowo, zwłaszcza oscyloskop Zeitnitza.

http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=library
http://www.techmind.org/audio/#mustun
https://www.zeitnitz.eu/scope_en

No i przyda się kaseta od prędkości ustawienia oraz kaseta serwisowa z poziomem odniesienia kalibracji typ odpowiadające modelowi w serwisówce opisany.

Programy - mierniki komputerowe nie dają nam idealnie prawidłowego ustawienia poziomów, karta muzyczna nie jest tak idealna jak mierniki...... które znowuż też ostatnio nie są zbyt drogie - multimetry.
« Ostatnia zmiana: 12-11-2023, 12:43 wysłana przez Hammer »