Audiohobby.pl

Subwoofer zamiast adaptacji pokoju?

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
06-12-2019, 20:42
@Wuelem nie wiem, jak to wykombinowałeś, bo niczego takiego nie pisałem, ale myślałeś, że w tym pomyśle wykorzystuje się te satelitki.
...
jak w praktyce można wykorzystać jego potencjał uwzględniając mikro-minisatelity (jak nisko one mogą zagrać...?) będące w komplecie.

Jego potencjał wykorzystuje się inaczej.
To jest ten pomysł, na który trudno wpaść, żeby zamiast takich malutkich głośniczków, podłączyć do niego kolumny.

...
Napisałeś, by nie sugerować się tym, co piszę.

Napisałem, żeby nie sugerować się tym co piszesz, bo po Twoich wywodach powstało wrażenie, że te "mikro-ministaelity" są do czegoś potrzebne. Nie są i właśnie to, wyjaśniłem w przytoczonym niżej cytacie.
...
Wyjaśnię tylko, tym którzy zdecydują się na coś takiego, (choćby z czystej ciekawości), że nie ma co sugerować się tym, co pisze @Wuelem. Najwyraźniej nie doczytał lub źle zrozumiał moje wpisy. Do suba nie podłączamy żadnych satelitek, tylko własne kolumny. Satelitki nie są do niczego potrzebne, nawet jakby były w komplecie.
Sygnał prosto z DAC-a, czy wbudowanej karty muzycznej, doprowadzamy do suba, a do niego podłączamy własne kolumny i tyle. A sub może stać gdziekolwiek miedzy kolumnami, lub gdzieś z boku. Ja postawiłem go między kolumnami.

Co do dalszej części Twojego wywodu tj.:
...Piszę, aby ludzie nie wydali na darmo kasy. Uczynny jestem :-)
to pewnie tak jest, skoro tak twierdzisz.
Przyjmuję do wiadomości, że są to główne powody, Twojego pisania w tym wątku.

Nadinterpretujesz. Mam tylko uwagi, że...
Ufff, to mi użyło. Kamień z serca! :)
Jeżeli tak to w porządku, bo już myślałem (nie wiedzieć czemu), że zarzucasz mi kłamstwo.

Co do samego pomysłu, to trzeba jakoś rozwiązać sterowanie głośnością.
Ja to zrobiłem wykorzystując do tego interfejs M-Audio ProFire 610.
Do niego doprowadzałem sygnał ze źródła, a z niego szedł on na suba i na kolumny.
Myślę, że już nic więcej nie trzeba wyjaśniać. Widomo o co w tym pomyśle chodzi oraz co i jak podłączyć.
Z mojej strony, to wyczerpuje temat.
EOT.
« Ostatnia zmiana: 06-12-2019, 21:06 wysłana przez Karol »

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
08-12-2019, 18:38
Odczytuję wpis pojednawczo. To z mojej strony również w tej intencji - instrukcja:

https://www.manualslib.com/manual/403676/Bose-Acoustimass-Powered.html#manual

Warto wiedzieć, że wszyli tam automatyczny układ korekcji dla niskich poziomów odsłuchu.
Gdzie przebiega podział sub/sat - nie podają. Nie widzą potrzeby - każą traktować jako całość.
Głośnik subniskotonowy o średnicy (pewnie z koszem...) 15,2 cm.
Dwa, aby zwiększyć maksymalne obciążenie mocowe.

Mnie się jednak podobają najbardziej satelitki - można ukierunkowywać dźwięk.
Każda daje możliwość ustawienie proporcji bezpośredni/odbity.
Pytanie konkursowe: jaka jeszcze inna firma przyjęła takie rozwiązanie :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
24-12-2019, 20:37
Tonsil :-)
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5252
  • Ekspert
11-01-2020, 16:33
Tak, niskie potrafią być narkotyczne.
Sub jak największy, jak najniżej schodzący, może dwa. Adaptacja będzie niezbędna. Wyczaruje nieznane i przysporzy kłopotów. Jak z kobietą. Odwrotu nie ma.

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
01-02-2020, 00:14
nieznane wkrotce stanie sie znane, bedzie lepiej niz na zywo, bedzie Pan zadowolony. co za geniusz wpadl na ten pomysl ? pewnie eu-geniusz.
https://banbye.pl polecam :-)

arturs

  • 15 / 1363
  • Nowy użytkownik
04-07-2020, 13:06
Chyba nie zdarzyło mi się słyszeć poprawnie brzmiącego Bose. Do komputera może być ok.

Jak to będzie w stereo?

Jeżeli mam jeden sub o efektywności 88db i do tego dwie satelitki zasilane przez fltr pasywny w subie to one powinny mieć po 85db każda czy po 82db każda żeby utrzymać zrównowazony poziom całości? Ustawię oczywiście suba i satelity w tej samej odległości.

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
04-07-2020, 14:30
Co do tematu wątku, to u mnie skończyło się na "Room Equalization zamiast adaptacji pokoju". Efekt bardzo dobry, cudów nie ma, powyżej 2kHz pasmo wygląda jak grzywa lwa, choć na ucho tego nie słychać. Za to na basie pasmo wynikowe całkiem równe, z equalizją rzędu +/- 10-15dB na kilku pikach poniżej 200Hz.

arturs

  • 15 / 1363
  • Nowy użytkownik
04-07-2020, 19:38
czym taki rum equalizować?

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
04-07-2020, 21:57
czym taki rum equalizować?

rum equalizerem: https://www.roomeqwizard.com/, do tego mikrofon pomiarowy (najpopularniejszy - UMIK-1 za 500zł). Wada dla niektórych taka, że trzeba jakoś tą equalizację mieć aktywną w torze, nie trzeba specjalistycznego equalizera ale jakiś parametryczny musi być, więc np. sprzętowy prosty equalizer raczej nie wystarczy (w praktyce: komputer albo zaawansowany streamer lub DAC profesjonalny).

Dodam jeszcze że pomimo że głośniki przenoszą bas bez spadku od 45Hz, aktualny pomiar pokazuje mi brak spadku nawet na 35Hz - te podbite 10Hz musi pochodzić z odbić w pokoju.

Acha, i dodam jeszcze że jak się trochę posłucha z tym room-eq, to potem bez eq nie da się słuchać - bas tak dudni.
« Ostatnia zmiana: 04-07-2020, 22:00 wysłana przez gruesome »

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
14-07-2020, 20:37
gruesome, ładna dziewczyna z Ciebie, ale z dsp do uzdatniania pomieszczenia bym nie szalal, chyba ze jest to popularny ostatnimi laty salóóón z wyspa i kuchnia, w kuchni kotlet lepiej idzie jak sie dsp wyrowna ;-)

masz fajny mic, mam kontakt z B&K i gras(nie to co pomyslala wiekszosc ;-)) roznica miedzy berecikiem za 200minus jest taka ze trzeba zapamietac jaka, a zapamietac nie problem, do 5KHz z grubsza zadna.

Do Adremu, jak to mowia lepiej zapobiegac niz gasic, czyli lepiej oszacowac strzleczki i modziki nawet micem za stowke niz robic dsp micem za 2eurokola :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag
14-07-2020, 20:39
a rum , np. bacardi to sie nadaje zeby go do piwa dolac :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
18-07-2020, 20:12
Ja tam wolę z kornikami niż z rumem.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

arturs

  • 15 / 1363
  • Nowy użytkownik
24-07-2020, 00:10
czym taki rum equalizować?

rum equalizerem: https://www.roomeqwizard.com/, do tego mikrofon pomiarowy (najpopularniejszy - UMIK-1 za 500zł). Wada dla niektórych taka, że trzeba jakoś tą equalizację mieć aktywną w torze, nie trzeba specjalistycznego equalizera ale jakiś parametryczny musi być, więc np. sprzętowy prosty equalizer raczej nie wystarczy (w praktyce: komputer albo zaawansowany streamer lub DAC profesjonalny).

Dodam jeszcze że pomimo że głośniki przenoszą bas bez spadku od 45Hz, aktualny pomiar pokazuje mi brak spadku nawet na 35Hz - te podbite 10Hz musi pochodzić z odbić w pokoju.

Egualizer parametryczny w karcie dźwiekowej kształtującej sygnał DA zanim dotrze do  przetwornika ?

Nie rozumiem tej technologii. Słyszałem kiedys taki egualizer pomieszczenia TaCt. Egualizacja zjadała bardzo dużo z basu. Dlatego kolumny musiały stac blisko ściany by wykorzystac room-gain. W dodatku ich obudowy były zamknięte więc same z siebie nie dudniły. Słuchało się przyjemnie jak w pomieszczeniu adaptowanym ale mam wrażenie ze to był kit. Nie dawali posłuchac brzmienia tych kolumn bez equalizacji. Nie było do czego porównać.
Skąd pewność ze OZ w pomieszczeniu lepiej umeblowanym nie dadzą takiego efektu mniejszym kosztem.

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
24-07-2020, 01:04
Egualizer parametryczny w karcie dźwiekowej kształtującej sygnał DA zanim dotrze do  przetwornika ?

Nie rozumiem tej technologii.

Jeśli to komputer to equalizer (np. program Equalizer APO) będzie działać jeszcze zanim dane dotrą do karty dźwiękowej/DACa, czyli: program odtwarzający (np. Foobar2000) czyta plik z muzyką -> dane trafiają do sterownika systemu operacyjnego -> dane przechodzą przez equalizer programowy -> dane trafiają do fizycznego urządzenia karta dźwiękowa/DAC. Wszystkie etapy poza ostatnim są czysto softwareowe, po prostu przetwarzanie danych w pamięci RAM przez system operacyjny.

Cytuj
Słyszałem kiedys taki egualizer pomieszczenia TaCt. Egualizacja zjadała bardzo dużo z basu. Dlatego kolumny musiały stac blisko ściany by wykorzystac room-gain. W dodatku ich obudowy były zamknięte więc same z siebie nie dudniły. Słuchało się przyjemnie jak w pomieszczeniu adaptowanym ale mam wrażenie ze to był kit. Nie dawali posłuchac brzmienia tych kolumn bez equalizacji. Nie było do czego porównać.

Nie rozumiem, skoro to equalizer pomieszczenia to musiał być jakiś mikrofon żeby zmierzyć pasmo w konkretnym pomieszczeniu przy konkretnym ustawieniu kolumn? Czyli dosunięcie kolumn do ścian nie powinno nic zmienić - przy założeniu że pomiar pasma wykonamy ponownie - bo pomiar wykaże zwiększony bas i equalizacja go zbije jeszcze bardziej.

Z tego co widzę u siebie w niezaadaptowanym pokoju ciężko uniknąć choć jednego piku rzędu 15-20dB na basie więc na pewno po wyrównaniu będzie początkowo wrażenie braku basu.

Cytuj
Skąd pewność ze OZ w pomieszczeniu lepiej umeblowanym nie dadzą takiego efektu mniejszym kosztem.

OZ? Generalnie na pewno lepiej mieć dobrze grający pokój niż polegać tylko na room-eq. Choć ja i tak chciałbym zmierzyć w dobrym pokoju jak pasmo wygląda, choćby aby poszukać najlepszego ustawienia kolumn, wątpię też, aby bas mieścił się w paśmie 5dB bez profesjonalnej adaptacji (koszt kilku tys. zł + zepsucie wyglądu).