Jedyne z czym popłynąłem to 2M, pokręciłem z wkładkami ze sztywnym mocowaniem SME z serii PnP.
Słyszalność ustawień jest względna, zależy od typu igły (sferyczna będzie bardziej odporna niż jakieś microline, shibaty czy gygery), jakości systemu i miejsca na płycie (zazwyczaj łatwiej usłyszeć problemy przy końcu płyty na co składa się kilka czynników), a nawet do pewnego stopnia podatności wkładki i antyskatingu.
Oczywiście że rowek jest spiralą, koło to uogólnienie ale nawet dla spirali w danym punkcie można wyznaczyć styczną.
Jeżeli tylko overhang się liczy to to ustaw wkładkę na ukos z zachowaniem overhangu i posłuchaj. Z drugiej strony w takim razie po co w ogóle overhang, niektórzy dj'e jadą na underhangu?
Każde z tych ustawień ma jakiś cel a nie jest świętością samą w sobie i trzeba by na początek rozumieć po co zostało wprowadzone. Overhang i odpowiedni offset angle mają za zadanie minimalizować błąd śledzenia ścieżki i w miarę go uśrednić na powierzchni płyty co przekłada się na konkretne zniekształcenia.
Przyrząd Technicsa miał za zadanie umożliwić zwykłym użytkownikom proste ustawienie wkładki. Z optyczną oceną tego jak wkładka jest ustawiona do headshella daje to przyzwoite rezultaty ale można lepiej. Czy to będzie słyszalne efekty, kwestia dyskusyjna ale skoro można ustawić dokładniej to czemu nie. Na tej zasadzie to wszystkie ramiona 12 czy 14 cali albo tangencjalne były by kompletnie nie potrzebne.
A przekrzywienie igły nie musi wynikać z uszkodzenia wkładki. Śruby i otwory mocujące wkładkę nie są spasowane na sztywno, tolerancje otworów powoduje że nawet jak łebki śrub od góry wyglądają na równo ustawione to wkładka wcale nie musi być. Na prostokątnej wkładce łatwo ocenić czy jest równolegle do headshella (w wypadku gdy rozpatrujemy standard Technicsa), na wkładkach o bardziej skomplikowanym kształcie nie jest to już tak proste.
Np Goldring 2500 czy już nawet OM10, natomiast na klockowatej DL103 żadnego problemu z tym nie będzie.
A przy stosowaniu różnych niż Stevenson geometrii już na równoległości wkładki do h/s polegać nie można bo ona wtedy nie ma być równoległa.
Na obrazku zniekształcenia śledzenia rowka w zależności od odległości od środka płyty.
- Pomarańczowy Stevenson Technicsowy (JIS).
- Niebieski Stevenson przesunięty o 2 mm do przodu (tragedii faktycznie nie ma, na środku nawet jest lepiej od innych geometrii)
- Czerwony Lofgren A o overhangu jak na niebieskim (offset angle jest większy o 1 stopień w stosunku do Stevensona)
- Zielony to Stevenson z popsutym o 2 stopnie offset angle. Dwa stopnie to malutki kąt, ciężki do zaobserwowania na krótkiej igle gołym okiem.
Obszar biały to na wykresie miejsce gdzie wg danej normy znajdują się rowki (tu wg JIS czyli jak w Technics)
Oczywiście to wyliczenia teoretyczne do tego w zależności od podatności wkładki i ustawienia antyskatingu będą nakładać się dodatkowe błędy związane z kątem śledzenia na plus lub minus oraz pewnie coś jeszcze.
Podsumowując chcesz ustawiać na 1210 tylko przyrządem Technicsa geometrię Stevensona wolna droga. Da się nim dobrze ustawić? Da się, czy perfekcyjnie to już może zależeć choćby od kształtu wkładki . Czy to jedyne poprawne z teoretycznego punktu widzenia ustawienie? Nie.