Audiohobby.pl

FORUMOWE KOLUMNY

bawolek

  • 152 / 5784
  • Aktywny użytkownik
19-06-2009, 00:42
yolaosie wogole bysmy jej nie laczyli ;p ...,mam tą vife nie wyobrazam sobie zupelnie jej gry ponizej 2.5kHz ...zaph tez cos o tym wspomninal...a z drugiej stronyu nie wyobrazam sobie by tonsil 20 ciagnal realnie do 2.5k.....



pozdrawiam

yolaos

  • 605 / 5893
  • Ekspert
19-06-2009, 16:18
TAk tak sie zgadzam, ale głosniki sa i maja grac ze soba chodzi oto aby w miare sensownie je zszyc fazowo dziura bedzie ale to nie maja byc wyczynówki tylko warsztatówki, bez zbędnych elemtów dla gładzenia chrakterystyki
Co powiecie na takie coś:

Vifa
szeregowo kond. 8.2
równolegle cewka 0,33mh

Tonsil
cewka szereg 2mh
kond równolegle 6,8?

ewentualnie L-pad na vifie lub w szereg przed kondem rezystor, ale moze sie obejdzie.

bawolek

  • 152 / 5784
  • Aktywny użytkownik
23-06-2009, 00:03
wiecie co ..bylem dzisiaj u znajomego przy okazji jego projektu przedwzmaka na PGA który równiez sobie poskładam no i przy okazji utwierdziłem się tylko w przekonaniu ze nie maja snesu jakies dwie drogi gdy na rynku mozemy tak przebierać ;p ...


znajomy ma aktywnie popedzane beymy 10br60 i na nich stoją monitorki na 13/50/9 + 27tbfcg :D  ...(swoja droga tego seaska wybrał za moją namową hehe ).....

dla smukłości obudowy chciałem beymy dac na bok obudowy ... tak by zrobic monitory o tej samej szerokości
zastanawiałem się nad 12br70 (co o niej sadzicie ? ) ....wręcz smieszne pieniadze tak jak mniejsza 10br60
(troche mnie zalecane objetosci odstraszaja ale zamiast standu mozna przeciez zrobic bude :D a na niej zgrabny monitorek) .....

co do góry ..może coś na RS125+22taf/g ....albo RS150+27tdfc ....
albo i ten tonsilek 13/50/9 z 27tbfcg (ale jakos mnie nie zauroczył nie wiem czemu taki jakis monotonny troszke)...



albo RS52a +22taf/g ....tyle ze z tym rs52 to juz wtedy nie za bardzo dalo by sie dac beymy na boku i jakies smukle budy zrobic :D....


beymy mozna spokojnie Irkowym UniAmpem popedzać ...
cena baardzo niska :) .... misiomora pomysl z L26tez super ale w cenie 1 L26 mamy 2 beymy ... fakt w innej budzie ale w tym wypadku da sie to ladnie pogodzic :D....

podsumowując w bardzo atrakcyjnej cenie mielibysmy naprawde ciekawy zestaw....

wezmy się w koncu za obranie kierunku .... by cos ruszyc do przodu wakacje jak najbardziej temu sprzyjaja  :) ..

prosze o jakies komentarze do tego pomyslu :D

pozdrawiam

abuq1

  • 51 / 5895
  • Użytkownik
23-06-2009, 13:29
juz mówiłem, że 2way + aktywny dół, to dobre i proste rozwiązanie.
, misiomorowy projekt L18+27tbfcg na pochyłej ściance plus aktywny dół, tu dobór przetwornika jest bardzo luźny, nie ogranicza nas efektywność ani impedancja.

 

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
23-06-2009, 16:02
noo beyma git, pod warunkiem, ze bedzie w linii transmisyjnej.

bawolek

  • 152 / 5784
  • Aktywny użytkownik
06-07-2009, 23:08
co by temat nie umarł kolejny kontrowersyjny zestaw ;p zapraszam do komentowania hehe

http://www.humblehomemadehifi.com/Classic.html

pozdrawiam

lancaster

  • Gość
07-07-2009, 15:20
Nie chce byc uierdliwy, ale :)
Miałem 22rnx i na co jak na co ale na śrenice to on sie nie za bardzo nadaje(nie mierzylem znieksztalcen, ale w tym zakresie za bardzo mi sie nie podobał"na ucho".
Scan patrzac na stronę Zapha przy niskim podziale nie bedzie niczym brylował w stosunku do Seasa....no moze poza cena 280$ vs 40.

Serio uwazam ze taki np 27tbfc/g+RNY(nie slyszalem ale tak na czuja cos mi mowilo jak tylko RNY zobaczylem ze bedzie OK:))
Łatwe to to do wysterowania(8ohm, ok 90dB), niski podział....ale projet qubrica na Tonsilowskim hornie + 20cm też mis ie wydaje sensowniejszy niz ten Scan + RNX.

bawolek

  • 152 / 5784
  • Aktywny użytkownik
07-07-2009, 20:08
heh przyznam szczerze ze ten projekt podrzucilem dla podtrzymania ;p ....

sam jestem bardzo sceptycznie nastawiony do takich eskerymentow w tej cenie zlozyl bym sobie 3 Way ;p ktoro raczej zmiotlo by te 2 way ktos tu pare stron wczesniej wrzucil cos bardzo podobnego..


pozdrawiam

lancaster

  • Gość
07-07-2009, 20:12
JAk na taki na podtrzymanie to moze byc :)
Ale do realizacji to juz sam nie wiem - dla twardzieli :)))

Sam mialem  3 way i w sekcji basowej wlasnie RNX stad moje ale do średnicy z tego glośnika....15cm Seas jest na srednice już calkeim spoko.....aluminiowy na gorę też :)

bawolek

  • 152 / 5784
  • Aktywny użytkownik
07-07-2009, 20:29
wiesz Lan ja bym sie w tym projekcie martwil o cos innego ...patrzac na "wykonanie" to jest po prostu przez maniaka "kondów" itp zrobiony ....
sam glosnik 22cm odpowiednio zaaplikowany z dobrze dobranym tweeterkiem  moze grac w 2 way
ten seas tez ;p

pozdrawiam

Molibden

  • 1906 / 5896
  • Ekspert
07-07-2009, 20:33
Może znowu nieco monotematyczniena piszę, ale kto zrobi zwrotnicę? Co głośnik to inny pomysł, 2 drogi, 3 drogi... Niedawno poruszony był temat chipampów, m.in. na TDA 1554Q (4x11W).
Może tak na próbę zestaw aktywny z najprostrzymi filtrami I rzędu (II rz. dla wysokotonówki można łatwo dorobić - wystarczy zmniejszyć pojemność dla kondensatora sprzęgającego do kilku uF zastępując elektrolita foliowcem). Filtry pasywne na wejściu ampa RC i CR (liczone ze wzoru f=1/(2*Pi*R*C) ) i to wszystko.
A i oczywiście 22cm głośnik można wtedy lekko z kopółką połączyć np. przy 1.5-2kHz (Seas) lub niżej - duży basior z małym szerokopasmowcem.
Ja się już ze zwrotnic pasywnych wyleczyłem.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
07-07-2009, 22:17
TDA1554 jest za lichy w konfiguracji 4x11w. Malo mocy, kondesatory na wyjsciu, wiecej elementow, brak pracy w mostku. Lepej uzyc TDA7386 4x40 przy dalej bajecznie prostej aplikacji. Co do filtrow aktywnych oczywiscie jestem zaaa.

Molibden

  • 1906 / 5896
  • Ekspert
07-07-2009, 23:30
Oczywiście, co komu pasuje, w tańszej wersji testowej może być TDA1554, nie myślałem o tym układzie jako docelowym, są nowsze końcówki mocy. Miał być użyty jako proste zastępstwo np. 4 monobloków by dało się to złożyć szybko, tanio i prosto i od razu sprawdzić działanie czy też głośniki. Moc na początek do testów wystarczająca. Można też użyć pary T-ampów na układach Tripath lub też jednego z innym jeszcze wzmacniaczem (nawet KD by mogło być).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

meloV8

  • 1552 / 5862
  • Ekspert
08-07-2009, 00:13
no pewnie, docelowo mozna kupic gotowce na TDA7294 za naprawde grosze, moze nie jest to najwyzsza jakosc ale przy tri ampingu z aktywna zwrotnica jakosc moze byc bardzo obiecujaca.

Molibden

  • 1906 / 5896
  • Ekspert
08-07-2009, 20:07
Jeżeli kogoś interesuje to podaję przykładowy projekt.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!