Audiohobby.pl

FORUMOWE KOLUMNY

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
30-05-2009, 22:31
Tak a to niby dlaczego?Rezytor to zło konieczne w załączonej kolumnie nie wymagał zastosowania

bawolek

  • 152 / 5787
  • Aktywny użytkownik
30-05-2009, 22:58
Qubric będzie naszym polskim Troelsem Gravesenem ;p ....pomysł ok !
tylko kto będzie te zalecenia ...."komponował" liczymy tu Qubric na Ciebie na Misiomora... no i jak ktoś jeszcze się czuje na siłach to kto wie ... a noż widelec będzie git..


yolaos ... ten rezystorek zawsze w jakimś stopniu jest zabezpieczeniem ....a tak nie trudno o ..upalenie ;p


pozdrawiam

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
30-05-2009, 23:24
tak , Seasy maja pożadne kopólki i nie obawiam sie spalenia, zreszta to nie moja pierwsza para, oczywiście nalezy sie sprostowanie z Tonsilem 20cm nie da sie zachowac równowagi tonalnej nie wkladajac lpada.Chyba gdyby cos w nim pogrzebac.

  • Gość
31-05-2009, 00:12
>> bawolek, 2009-05-30 22:58:23
>Qubric będzie naszym polskim Troelsem Gravesenem <

Oraz Bartolinim Bartłomiejem i szpegiem z krainy deszczowców :)))

A swoją drogą co STXowi stoi na przeszkodzie żeby zrobił wreszcie dobry głosnik? Wszystkie jaa jakieś takie bez basu... Małe BL wysokie FS. Nauczyli się robić małe Qts bo jak pamietam kilka lat temu im droższy mieli głosnik tym wyższe parametry Qts :)))

Ale nadal konkurencja wyciska lepsze osiągi z głosników o mniej imponujacym wyglądzie... To jak to jest? Mają kiepskie cewki i za szerokie szczeliny magnetyczne?

misiomor

  • 2094 / 5898
  • Ekspert
31-05-2009, 00:16
>> Qubric_, 2009-05-30 22:04

Podstawowe parametry to dość prosta sprawa może poza B w szczelinie - to zależy od materiału nabiegunników, technologii ich wykonania, magnesu oraz dokładności szlifu kontaktu magnes - nabiegunniki.

Tym niemniej takie rzeczy jak faraday, klejenie membrany z cewką, materiał membrany, balans mas cewki i membrany, liniowość zawieszeń itd. to dość skomplikowana sprawa, która zresztą odróżnia głośniki dobrych firm od kiepskich. Żeby to wszystko zrobic dobrze, trzeba mieć lata doświadczeń w temacie albo dużo kasy na kolejne prototypy i eksperymenty nad nimi.

  • Gość
31-05-2009, 10:18
Przepraszam ale na stronie STX jest dużo fajnych kolorowych membran i innych chińskich części do głośników w cenach takich że kompletacja 18-cm głośnika kosztuje może 30 – 40 złotych. Więc za kilka set złotych mogą zrobić tyle eksperymentów że powinni się stać firmą hi-endową w ciągu jednego kwartału :)))

Tylko jak widzę 18-cm średnicy głośnik z magnesem o średnicy 14-cm i malutka cewką o BL na poziomie 5-6 to się zastanawiam nad celem takiej realizacji??? Magnes o tej średnicy jest dwa albo trzy razy droższy od magnesu 10-11-cm. A właśnie z obwodów o takiej średnicy inni producenci bez problemu osiągają BL 7-8. Wiec o co chodzi??? Czy przypadkiem nie jest to celowe granie na koszty? Żeby pokazać nabywcy tzw wysoką wartość materiałową nie przejmując się uzyskanym efektem... To mi przypomina dłubanie samoróbek w zaciszu domowym przez nawiedzonych majsterkowiczów po lekturze książki Adama Słodowego...

Artuh

  • 39 / 5556
  • Użytkownik
31-05-2009, 11:03
Cześć! Widze gorącą dyskusję :)
Nie wiem jak by tu zaczać bo jakoś z jednego korzenia wyrosło dużo gałęzi :)
Jak zwykle problemem jest zastartowanie z jakimś konkretem.
Qubrica pomysł z lepieniem głśników nie jest wg mnie wcale bez sensu.
Oczywiście zapewne najlepiej jak napisał byłoby to zlecic konkretnej firmie no i zapewne po czesci na ich komponentach.
Myśle że nalezałoby wyjść z nastepujących założeń i nie komplikować sobie na wstępie sprawy.
- Poszukujemy w ofertach różnych producentów/importerów (nie z firmy krzak lub nie wiadomo od kogo z allegro) membrany która odpowiada nam brzmieniowo ( trzeba zakupic odpowiednio szeroką ofertę - mimio wszystko tak najwygodniej ) i sprawdzamy dołączając do posiadanego już w miarę dobrego napędu ( sprawa dołączania na mój gust do rozwiązania nie skomplikowanymi środkami ) . Wybieramy produkt który zapewnia opowiednia dynamikę brzmienia , brak kompresji , charczenia , wypełninie dźwięku, najlepiej brak ostrych kłopotliwych rezonansów przy górnym krańcu pasma ( ułatwienie przy konstruowaniu i dla dalszych osób wykorzystujących projekt). Wg mnie najważniejsza jest jakośc samej membrany bo bez tego nie uzyskamy dobrego brzmienia w zakresie od 100Hz -  ok. 3kHz.
- Dobór napedu - biorac pod uwage dziwolagi bedące na rynku w cenie do 100zł/szt. i ich średnią jakość skomponowanie dobrego napedu dającego  odpowiednie parametry ( a kit z parametrami ) odpowiednia jakość basu nie bedzie chyba zbyt wymagajace technicznie.

Najgorszy jest chyba tylko problem że na rynku jest dużo shit-u i no name-ów
No i wymagałoby to kilku ładnych godzin żeby ustrojstwo skomponowac.
   

Artuh

  • 39 / 5556
  • Użytkownik
31-05-2009, 11:06
Najgorszy jest chyba tylko problem że na rynku jest dużo shit-u i no name-ów - tu odnośnie częsci do głośników czyli niestałość ofert , nieznani producenci etc

Artuh

  • 39 / 5556
  • Użytkownik
31-05-2009, 11:14
Zaznaczam że dla mnie najważniejszym punktem jest tu efekt docelowy( jakość brzmienia,techniczna ) danego produktu czy też gotowego czy też jako  część składowa . Nawet gdyby się okazało że którys z komponentów jest z Chin lub okolic (chyba wszystko z częsci zamiennych na rynku oprócz Tonsila ) a jest dobry to oznacza że komuś sie tam chciało i dlaczego nie mam kupić tego jego chcenia.  

misiomor

  • 2094 / 5898
  • Ekspert
31-05-2009, 11:24
>> Qubric_, 2009-05-31 10:18

BL jako taki nie jest celem samym w sobie, liczy się zbalansowany zestaw parametrów.

W przypadku głośnika GDN-18-130-8-AKX konstruktorowi najprawdopodobniej chodziło o osiągnięcie niskiego Mms, a więc funkcjonalnie - zdolności poprawnej pracy w dużych obudowach, bez problemów ze strojeniem BR. Ponieważ nie mógł dać odpowiednio dużo drutu na uzwojenie, to i BL wyszedł umiarkowany. A zwiększanie go na siłę sensu nie miało, bo Qes by się obniżyło tak, że o basie można by zapomnieć.

Fakt że głośniki innych producentów robione według takiej recepty (Seas CA18RLY, Vifa XT18WH) mają mniejsze magnesy, ale STX ma spore Sd, do tego jednak nieco większe od w.w. przetworników BL a niewykluczone że i materiałowo (B_sat materiału nabiegunników) i technologicznie (jakość połączenia magnes - nabiegunniki) trochę od nich odstaje. Tym niemniej jest znacznie tańszy mimo większego magnesu.

janko

  • 186 / 5502
  • Aktywny użytkownik
31-05-2009, 11:47
Czyli co, chcecie stworzyć głośnik idealny, tak? Dobre sobie..:D
Znów widzę wracamy do koncepcji bezkompromisowej...a tego nie da się zrobić zrobić na dwóch drogach!!
Qbrick powiedz chociaż jaki zestaw parametrów chciałbyś uzyskać i dla jakiego pasma to ma być głośnik?

Każdy przetwornik to kompromis między szerkością pasma, liniowością i sprawnością w ramach danej technologii więc nie wiem czego się spodziewacie..

  • Gość
31-05-2009, 12:30
Nic podobnego Janko. Po prostu rozważam różne możliwości. Tonsil zlikwidowany, Perlessy knocone i się rozklejają, STX robiony nie wiadomo do czego - wygląda na to że nie ma już dobrych głośników za normalną cenę... Moje pomysły na 20cm tonsilach i 2 i 3 drozne się wam ni epodobaja bo to materiał nie taki albo nabiegunnik mało ładny itp. ... To sobie zrobić trzeba. Każdy będzie miał taki jaki lubi :)))

Zestaw parametrów myślę nie będzie jakiś nadzwyczajny. Qts na poziomie ok. 0,4 lub mniej  Vas około 20 i Fs jakieś 45 Hz lub mniej. Do tego fajna nowoczesna membrana aluminiowy kosz 17-18cm średnicy magnes tak z 10-11cm wentylowany cewka 35-40cm średnicy z kaptonu i ze 100W mocy wg IEC... Oczywiście zakładam że pasmo przenoszenia będzie w miarę gładkie ale nie musi być poziome jak stół... Czy ja wymagam zbyt wiele??? Cos takiego pomiędzy  Peerless HDS 164 Nomex i GDN 17/100...

STX ma trochę bajeranckich części wiec jakby takie ładne coś zrobić to i posłuchać i popatrzeć byłoby na co :)))



PS. Misiomor mówisz ze niskiego Mms??? Ale to Mms jest takie jak np. w Tonsilu GDN16/50/6 też niskie.... Tonsil akurat nie pracuje dobrze w dużych obudowach... W ogóle nie pracuje dobrze przy próbie wyciśnięcia z niego niskiego Basu. Jakoś nie widzę żeby AKX-18-130 miał pod tym względem zachowywać się lepiej.... A jakby mu tak cały naped z cewką wymienić na lepiej spasowany? Wyszlifować powierzchnie nabiegunników albo dorobić je od nowa?

  • Gość
31-05-2009, 12:33
Zastanawiam się też dlaczego STX ma wyłącznie cewki z aluminium i jak sa one spasowane bo nie podają szerokości szczeliny magnetycznej...

Patrzyłem na Umifon i tamten człowiek chyba robi cewki samodzielnie bo ma znacznie wiecej zakresów wymiarów. Robi też na kaptonie nomexie włóknie szklanym w zasadzie do wyboru.

lancaster

  • Gość
31-05-2009, 12:42
Panowie, mialem okazje psouchac STX-ów o ktorych piszecie i serio GDN-17-140-8-SCX     bardziej mi sie podobal pd tego kewlarowego(czy z czego on tam jest ?)
wiecej życia, wiecej powietrza i lepszy impuls.
Porownywalem go do 21cm Vify ze Snella i serio to nie jest zły gośnk(STX). 22-ka STXa już sie tak ładnie nie spisuje, wiec jakby co to spróbujcie 17-ke.
Jedyny drobny minus tego glośnika to lekka twardość srednicy, ktra powinna rozmienic sie na drobne przy filtrowaniu.

...a mi i tak najbardziej podoba sie oncepcja Qubrica(20cm tonsil+horn)
...pamietam jak 2 lata temu na AS wystawiala sie jakas polska manufaktura(zreszta bardzo mi sie podobalo w ramach koncepcji) Prezentowali cos ala AN na  głośnikach tonsilu właśnie i drugi model na weglowym Scanspeaku...i tweeeterze chyba też Scana.
Gdyby rozbijac pasmo na detale to monitor na SS byl rzeczywiscie technicznie lepszy....ale życia i naturalności/swobody to tam takiej jak w tonsilach nie było...prawdziwsza barwa, dynamika przestrzeń....tak...tak....no ale jak ktoś ma ompleksy zeby uzyc glośnikow firmy x bo to "obciach" to życzę powodzenia :)
Jedno co to do monitora wolalbym chyba papierowy woofer zamiat pp.
3-cia droga ma plusy ale pamietajcie że liczy sie efekt koncowy i jest to rozwiazanie trudniejsze w realizacji.
Zwlaszcza focus i odwzorowanie lokalizacji basu bywa w 3 drogach klopotliwe....ale o czym ja tu gadam...wiekszosc se cieszy jak na dole zdrowo lupnie :))))
...w razie czego suba można zawsze dostawić...albo ja wiem...ze cztery ;)

misiomor

  • 2094 / 5898
  • Ekspert
31-05-2009, 13:07
>> Qubric_, 2009-05-31 12:30

Mms liczy się w relacji do Sd.

Omawiany STX GDN-18-130-8-AKX  ma Sd dość spore - 150cm2, w ramach tej wielkości 12g Mms to niedużo. Tonsile 16cm mają Sd w okolicach 120cm2 a więc jest to jednak wielkościowo zupełnie inna klasa.

Strojąc BR dla STX-a możemy uzyć nawet modelu SBB4 - dostajemy Vb=21.5dm3, Fb=40Hz i f3 w okolicach 60Hz z łagodnym spadkiem poniżej. Rura - żaden problem, 7cm średnica wymaga długości 28cm a więc zmieści się w budzie bezproblemowo. Scany z "napakowanymi" napędami i wysokimi Mms miewają problemy nawet ze średnicami rur na poziomie 5cm.

Tak czy siak wydaje mi się że w przypadku tego 18cm STX-a jedynym zyskiem z dopracowania (szlif, materiały, spasowanie) napędu mogłaby być możliwość zastosowania bardziej przezroczystego akustycznie (dla promieniowania tyłu membrany) magnesu o mniejszej średnicy. Bo zestaw parametrów TS jest optymalny i nie wydaje mi się żeby zwiększanie B w szczelinie - a więc obniżanie Qes miało jakikolwiek sens. W głośnikach budowanych wedługo podobnej filozofii (mała średnica cewki, niskie Mms a więc chociażby CA18RLY) BL jest zresztą jeszcze niższe.