Audiohobby.pl

FORUMOWE KOLUMNY

bawolek

  • 152 / 5787
  • Aktywny użytkownik
28-05-2009, 01:02
pomysl janka już mi sie sporo bardziej podoba

qubric hmm nie lepiej by bylo 1 wiekszy niz 2 mniejsze....?


mi się jeszcze bardzo podoba 3way-owy pomysl misiomora na seasach ..
tylko nie wiadomo czy go pociągnie :D

pozdrawiam

bawolek

  • 152 / 5787
  • Aktywny użytkownik
28-05-2009, 01:04
zapomnialem dopisac ze na AS jest taki bardzo fajny projekt aktywnej 3 way ...

zawsze mozna by pomysl podpatrzec, skontrolowac  czy rozbudowac

pozdrawiam

  • Gość
29-05-2009, 06:09
>> mordensiur, 2009-05-28 00:21:15
>Użytkownicy 22scx stawiają go na równi z 20/80 więc nie warto chyba przepłacać.<

Nie robi im różnicy możliwość uzyskania o 10Hz niższego zejścia na basie z podobnej wielkości obudowy, którą daje GDN20/80/2?

Może Hansena, Voice Krafta albo 888 – będą jeszcze tańsze, nie warto chyba przepłacać  :)))

Na średnie był dobry głosnik, GDN11/35, ale go już nie można dostać bo wycofali z produkcji Focusy. Pasowałby do GDN20/100/3 w 3 drożnym projekcie.

lancaster

  • Gość
29-05-2009, 10:15
Panowie, tak sie jeżycie na Tonsile o to calkiem calkiem glośniki....i to za calkiem "zdrowa" kaske.
Qubric ten 20/80/2 jak rozumiem z polipropylenowa memmbraną ?
Tej 20-ki nie balbym sie laczyc nawet przy 3K....aczkolwiek suchalem i papierowe 20-ki Tonsila wydawaly się szybsze.
Natomiast bas z 20/80/2 gabarytowo był jak dla mnie nawet za bardzo "zadowalajacy".
22cm stx raczej sobie głowy nie zawracajcie. Z serii scx papierowych mogę olecić 17-kę(sluchalem wszystkich)
....ludzie maja takie podejscie do Tonsilu jakby zastosowanie ich głosnikow z gory skreślało projekt i akos go makabrycznie ograniczaalo nawet w ramach "koncepcji".
Prawda jest bolesna :)
Swego czasu klon Totem Mite postawiony obok audofilskiej legendy za +10Kzl okazał sie mieć lepszą góre pasma i ...przestrzeń(z ktorej słynie ponoć AudioPhysic - żeby nie bylo dociekan ;))
Ponadto 13cm Tonsil miał lepiej kontrolowany i - LOKALIZOWANY bas.
Wiadomo, ze nie schodzil tak nisko, ale w taim przypadku wystarczy dorobić 3 droge i po sprawie.
Dla asnosci. Mialem w domu kolecję Seasow akurat w okresie w ktrym mogłem je porwnać z Tonsilem i tweeter 27TBFC/G jest lepszy - OK. Średniotonowka nie pod kazdym względem(13/40 nie ejst tak rozdzielczy i szybi ale jest nieco bardzej plastyczny)
Same glosniki wiosny nie czynią. Podstawa to zgrać je w udany zespól głośnikowy....serio tani Tonsil może dac wiele frajdy.

Jedyny problem jak dla mnie z Tonsilem i powod dla ktorego dalem sobie spokój z tym projektem to info o upadłości zakladu.

  • Gość
29-05-2009, 20:31
Nie słyszałem o upadłosci tylko o zamiarze likwidacji.

poza tym nie będę kupował STXów nawet jesli w Polsce nie zostanie żaden inny producent głosników a to dlatego że chłopaczki lansują się przez pryszczatych cieciów w Internecie którzy próbują zastraszac kazdego kto wyraża odmienne od ich zdanie. STX TO JEST PRODUKT DLA CIECI i NIEDOROZWINIĘTYCH NASTOLATKÓW. Pomijając to że pod kazdym wzgledem ich głośniki są gorsze nawet od Tesli, nie mówiąc o Tonsilu.

Lanserzy STXa rozlali się na Forum Diuaudio.pl (dawne forum igoda) oraz na Audiomania.pl. Oba fora założone przez ludzi z firmy FAS - sprzedajacej kiedyś głosniki STX i części do DIY, a ich najaktywniejszy niegdys user i chyba przez jakiś czas też moderator pracuje w STXie.

janko

  • 186 / 5502
  • Aktywny użytkownik
29-05-2009, 22:09
a Qubric_ chyba pracuej dla Tonsila...
A STX ma w swojej ofercie sporo produktów godnych uwagi - porównywalnych do Tesli czy przepłaconego Tonsila (oczywiście diabeł tkwi w odpowiedniej aplikacji jak ktoś wcześniej mądrze napisał, a z czego wielu nie zdaje sobie sprawy).
Technologia z lat 80-tych z jakiej korzysta Tonsil mnie natomiast w ogóle nie przekonuje i wiele razy naciąłem sie na ich produktach, które kupiłem bazując na dobrych opiniach krążących po polskich forach..

  • Gość
29-05-2009, 22:13
Układ na GDN20/80/2 w 36 litrowej obudowie. GDN13/40/2 w 4 litrowej obudowie zamkniętej i GDWK10/80/19 podziały jak widać 600hz i 4000hz... Jest to mój stary pomysł, podobną konstrukcję robiłem kilkanaście lat temu, nie wyszła z fazy prób, a jej resztki wylądowały w garażu... Nie brzmi zachęcająco? :)))

  • Gość
29-05-2009, 22:21
>> janko, 2009-05-29 22:09:30
Chyba, to się kaczka na wodzie :)

Na sąsiednim forum AS wykazałem że AKX nie nadaje się do niczego - a dokładniej mówic albo rezygnujemy z basu albo kasznimy impuls. A cenę na 135 złotych za nawtykanie chińskich bajerów które niczego nie wnoszą, a mam wrazenie że wręcz przeciwnie, powodują że powstaje coś czego brzmienie jest ledwie namiastką jego wyglądu. O wiekszych głosnikach STX nawet nie ma co dyskutować, bo to stuff dla fanów bazarowych audiomeg...

jeśli kogoś zadowala ładny wygląd niech kupuje STszit. Mnie odstrasza sposób w jaki producent lansuje się w Internecie, co juz jest dowodem że sprzedaję produkt watpliwej jakości... I jeszcze jedna sprawa - nie spotkałem opinii zadowolonych uzytkowników stxów... Jest to nad wyraz ciekawe zjawisko, że konstruktorzy którzy chwalili swoj ekonstrukcje na Monacorach, Tonsilach, Visatonach ni ebyli zadowoleni albo w ogóle ni epodjeli tematu konstrukcji na STXach mimo początkowych zachwytów i szumnych zapowiedzi na forum zwłaszcza Audiomania.pl ...

  • Gość
29-05-2009, 22:32
>> janko, 2009-05-29 22:09:30
>Technologia z lat 80-tych z jakiej korzysta Tonsil mnie natomiast w ogóle nie przekonuje<

Tonsil ma tecghnologię z lat 40-tych, 50-tych, 60-tych, -70tych, 80-tych, 90-tych, 2-tysięcznych... Ja proponuję tę z 90-tych, bo jest dostępna i sprawdzona... Wolałbym tę z 2-tysięcznych - czyli to samo ale na GDN20/100/3 i GDN11/35 oraz jakiegoś tkaninowego Seasa 27FTT... Cenowo wyszłoby podobnie - ze stówkę drożej na Seasa, obudowa mogłaby być mniejsza...

poza tym technologia głośników dynamicznych nie zmieniła się od 30-40 lat. Wszystkie stosowane rozwiązania były już w dalszej i bliższej przeszłości - nawet membrany metalowe i kompozytowe... Zmieniała się tylko chwilowa moda na ich stosowanie, głównie zapewne z powodu opanowywania produkcji komponentów i obniżki ich cen.

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
29-05-2009, 22:50
Własnie pozyczyłem moje garazowe kolumny koledze i nie chce ich oddac malo tego nie poszedł do pracy)

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
29-05-2009, 22:53
20 tonsil plus taf22 i jest punkt odniesienia dla dalszych Diy, w tych nie siedzi tonsil ale 20tka swietnie sie spisuje w tej obudowie chociaz w wiekrzej jesze lepiej, tylko glosnik musi byc 4omowy

  • Gość
29-05-2009, 23:17
Zakładając że GDN20/100/3 gra dobrze na średnicy bo ciecie z TAF22 i tak trzeba przeprowadzić powyżej 3kHz.
GDN20/100/3 jest 4 omowy. Podobno najlepiej brzmi w obudowie 28 litrów strojonej do 42Hz... Czyli wyszedłby z tego taki dość duży monitor

yolaos

  • 605 / 5896
  • Ekspert
30-05-2009, 09:27
A byłbym zapomniał zwrotnica nie zawiera ani jednego rezystora wiec taf 22 laduje bez ograniczeń.

  • Gość
30-05-2009, 22:04
Forumowicze! (ale mam wejście nie?)
Ponieważ wszystko wskazuje na to że katowickie przekrętasy z wdzięczności do Edwarda Gierka jednak rozłożą podpoznańską firmę, doszedłem do wniosku ze nadszedł czas abyśmy naszym DIY objęli już nie tylko kolumny ale także głośniki.

Oczywiście nie namawiam nikogo na budowę głośnika bo nie o to chodzi. Ale raczej na opracowanie głośnika, którego montaż będzie można zlecić :)))

Firmy zdolne to zrobić to STX, Umifon (o ile jeszcze istnieje) oraz być może PMP. Co o tym myślicie??? Może na początek jakieś zalecenia dla STXa żeby wreszcie zbudował jakiś sensownie grający głośnik? Jak nie potrafią z chińskich części niech sięgną po krajowe ;)


  • Gość
30-05-2009, 22:10
>> yolaos, 2009-05-30 09:27:13
A byłbym zapomniał zwrotnica nie zawiera ani jednego rezystora wiec taf 22 laduje bez ograniczeń.

to akurat nie jest az tak wielką zaletą.