Audiohobby.pl

Monitory bliskiego pola

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
09-10-2019, 16:23
Wizualnie? Jak dla mnie wyglądają na niemieckie (bo takie są) :), tzn. utylitarnie i surowo.
Zarówno wizualnie jak i w opisie. Wnioskuję, że to byłby mój dźwięk.
A dlaczego ten wątek został przeniesiony do "Studia", kiedy jego ideą było omawianie kolumn bliskiego pola do odsłuchu "audiofilskiego", a nie studyjnego?
Temat dotyczy sprzętu studyjnego, właśnie dla takich wątków powstała ta zakładka. Zauważ, że Karol pisał tutaj również o interfejsach pro w odsłuchu "audiofilskim".

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
09-10-2019, 19:38
Temat dotyczy sprzętu studyjnego, właśnie dla takich wątków powstała ta zakładka. Zauważ, że Karol pisał tutaj również o interfejsach pro w odsłuchu "audiofilskim".

Ok, ale z drugiej strony w tym wątku chyba nie rzadziej niż kolumny studyjne były wspominane kolumny audiofilskie (albo komputerowe), jak Edifier, Dynaudio, Harbeth, Pylon, Swan.

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
09-10-2019, 19:44
Jesteś autorem wątku - Twoja decyzja. Ja przeniosłem intuicyjnie. Jeśli uważasz, że niesłusznie - przesunę w dawne miejsce ("Kolumny" jeśli dobrze pamiętam?). Nie ma problemu ;-)

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
09-10-2019, 20:04
Duży plus to bas refleks z przodu.

W bliskim polu to raczej wada niż plus, a już na pewno nie duży.

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
09-10-2019, 23:49
Z tego, co widzę dużo kolumn bliskiego pola ma BR z przodu, np. Neumann, Adam, KRK. U siebie w porównaniu do kolumn z BR z tyłu zauważyłem poprawę przy ustawieniu blisko ściany (mniej wysokiego basu ok. 150hz), i nie mam dziury w niższym basie w miejscu odsłuchowym jaką miałem wcześniej. Więc jak dla mnie to rozwiązanie wygląda że działa, nie jest to ogromna różnica ale zdecydowanie odczuwalna.

Karol

  • 2002 / 4294
  • Ekspert
09-10-2019, 23:51
@gruesome, gratuluję zakupu. Niech Ci dobrze i długo służą. :)

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
10-10-2019, 08:32
Z tego, co widzę dużo kolumn bliskiego pola ma BR z przodu, np. Neumann, Adam, KRK. U siebie w porównaniu do kolumn z BR z tyłu zauważyłem poprawę przy ustawieniu blisko ściany (mniej wysokiego basu ok. 150hz), i nie mam dziury w niższym basie w miejscu odsłuchowym jaką miałem wcześniej. Więc jak dla mnie to rozwiązanie wygląda że działa, nie jest to ogromna różnica ale zdecydowanie odczuwalna.

Zgadzam się. Bardzo często takie głośniki stoją przy samej ścianie, lub są nawet na niej powieszone. BR z tyłu jest w tym względzie najzwyczajniej niepraktyczny. U mnie również z przodu gra zdecydowanie lepiej, gdy miałem BR z tyłu to bas było słychać w kuchni, a w miejscu słuchania tylko dudniło.

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
10-10-2019, 09:53
To zależy, przy bass-refleksie szczelinowym w moich XEO2 nie ma z tym problemu, poza tym jest przełącznik DSP - Wall jak głośniki są nawet zawieszone na ścianie.

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
10-10-2019, 09:58
Jak one mi się podobają!

Wizualnie? Jak dla mnie wyglądają na niemieckie (bo takie są) :), tzn. utylitarnie i surowo.

A dlaczego ten wątek został przeniesiony do "Studia", kiedy jego ideą było omawianie kolumn bliskiego pola do odsłuchu "audiofilskiego", a nie studyjnego?
Mi się totalnie nie podobają :D, ale ważne jak grają. Polecam podstawki Isoacoustics do nich.
http://www.isoacoustics.com/iso-155-isolation-stands/

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
10-10-2019, 15:12
Z portami BR sa glownie trzy problemy:
-rezonans falowy portu
-turbulencje powietrza
-promieniowanie harmonicznych z wnetrza obudowy

Kazdy z nich bedzie spotegowany jesli port znajduje sie na froncie obudowy. Oczywiscie producenci stosuja rozne sztuczki aby oslabic kazdy z tych problemow. Stosuja rozne rozwiazania ale nawet takie firmy jak ADAM mialy wielkie wtopy z monitorami, ktore promieniowaly bardzo slyszalne turbulencje z portow BR.

Podbicie basu przy bliskim ustawieniu kolumny wzgledem sciany i tak beda wystepowac, bez wzgledu na to czy obudowa ma port z przodu czy z tylu. Porzadny monitor aktywny ma system korekcji takich sytuacji. Najwiekszym problem sa dziury w pasmie basu i niskiej srednicy, na ktore wplyw ma odleglosc monitorow od sciany.

W wiekszych monitorach producenci nie stosuja portow na tylnych sciankach, poniewaz uytkownik moze skorzystac z opcji wbudowania glosnikow w sciane, a w takim przypadku port z tylu obudowy nie mialby zadnego sensu.

Genelec ten problem bardzo ladnie wyjasnia w swoich materialach.

https://www.genelec.com/sites/default/files/media/Studio%20monitors/Catalogues/monitor_setup_guide_2017.pdf

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
10-10-2019, 23:08
Mi się totalnie nie podobają :D

Taki urok sprzętów pro :). Np. skrzynki są drewniane co by ładniej wyglądało, ale zostały powleczone jakimś winylem celem większej trwałości. Byłby problem estetyczny wstawiać je do eleganckiego salonu, ale na biurku komputerowym wyglądają OK.

Cytuj
Polecam podstawki Isoacoustics do nich.
http://www.isoacoustics.com/iso-155-isolation-stands/

Nie wiem, czy one nie będą za wysokie nawet w minimalnym położeniu (mam dość niski fotel). Dobrze izolują od biurka, tzn. nie przenoszą drgań?

Kupiłem takie podkładki: https://allegro.pl/oferta/podkladki-pod-monitory-studyjne-glosniki-4szt-maty-6909330327 i moim zdaniem nie spełniają swojej funkcji, są zbyt twarde, przenoszą wibracje na biurko i w efekcie bas jest za duży i rozlazły.

Korzystam ze swojego rozwiązania low-tech DIY, a mianowicie żelowych podkładek wyciętych z nakładki amortyzującej na siodełko rowerowe :). Gra to naprawdę dobrze, bas jest dużo lepszy niż z tymi padami z Allegro, niewiele wibracji jest przenoszonych na biurko. Nie wiem, czy potrzebuję coś lepszego, chyba tylko ze względów estetycznych.

gruesome

  • 778 / 5802
  • Ekspert
10-10-2019, 23:31
Stosuja rozne rozwiazania ale nawet takie firmy jak ADAM mialy wielkie wtopy z monitorami, ktore promieniowaly bardzo slyszalne turbulencje z portow BR.

Widziałem to w jakiejś recenzji Heddów 07, ktoś je kupił jako zastępstwo Adam A7X właśnie ze względu na te turbulencje.

Cytuj
Genelec ten problem bardzo ladnie wyjasnia w swoich materialach.

https://www.genelec.com/sites/default/files/media/Studio%20monitors/Catalogues/monitor_setup_guide_2017.pdf

Nic tu nie widzę o BR z przodu vs z tyłu, jest tylko o tym że odległość od ściany przy BR z tyłu ma być w zakresie 5-60cm.

Nie wiem co mówi teoria, ale w moim konkretnym przypadku przy kolumnach z BR z tyłu (odległość od ściany 10-50cm) chodziłem po pokoju słuchając basu i najgorszy miałem w miejscu odsłuchowym (dużo wysokiego i mało niskiego). Przy kolumnach z BR z przodu (ustawione w tym samym miejscu) mam dobry bas w miejscu odsłuchowym. Może to specyfika pokoju albo różnica między kolumnami, ale umiejscowienie BR wydaje się najrozsądniejszym wyjaśnieniem.

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
11-10-2019, 08:02
Nie wiem, czy one nie będą za wysokie nawet w minimalnym położeniu (mam dość niski fotel). Dobrze izolują od biurka, tzn. nie przenoszą drgań?

Bardzo dobrze izolują, są znakomite ! Można lekko skierować głośniki w dół - są w zestawie odpowiednie kołki.
« Ostatnia zmiana: 11-10-2019, 08:08 wysłana przez zyzio »

zyzio

  • 960 / 5758
  • Ekspert
11-10-2019, 08:05
Korzystam ze swojego rozwiązania low-tech DIY, a mianowicie żelowych podkładek wyciętych z nakładki amortyzującej na siodełko rowerowe :). Gra to naprawdę dobrze, bas jest dużo lepszy niż z tymi padami z Allegro, niewiele wibracji jest przenoszonych na biurko. Nie wiem, czy potrzebuję coś lepszego, chyba tylko ze względów estetycznych.

Jak masz takie niezłe rozwiązanie to niekoniecznie potrzebujesz Isoacoustics - musiałbyś je wypożyczyć, ale chyba się nie da :( Z drugiej strony raczej byłbyś zadowolony, bo mają aż 14 wariantów wysokości i kąta nachylenia, monitory naprawdę na nich oddychają ;-)
https://audiotechpro.pl/produkt/isoacoustics-iso-155/   - tutaj zresztą widać jak to wygląda. To nie jest snake oil jak kabelek usb za 5$ sprzedawany w ładnym oplocie za 1000 $ :D  Tu słychać namacalną różnicę in plus ! Te standy do monitorów studyjnych Isoacoustics są jeszcze w dość normalnych cenach, bo izolatory dla audiofili przygotowano już w chorych, sufitowych cenach specjalnie dla nich :D
« Ostatnia zmiana: 11-10-2019, 08:28 wysłana przez zyzio »

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
11-10-2019, 09:05
Nic tu nie widzę o BR z przodu vs z tyłu, jest tylko o tym że odległość od ściany przy BR z tyłu ma być w zakresie 5-60cm.

I o tym wlasnie mialo byc, ustawieniu monitorow.

Nie wiem co mówi teoria, ale w moim konkretnym przypadku przy kolumnach z BR z tyłu (odległość od ściany 10-50cm) chodziłem po pokoju słuchając basu i najgorszy miałem w miejscu odsłuchowym (dużo wysokiego i mało niskiego). Przy kolumnach z BR z przodu (ustawione w tym samym miejscu) mam dobry bas w miejscu odsłuchowym. Może to specyfika pokoju albo różnica między kolumnami, ale umiejscowienie BR wydaje się najrozsądniejszym wyjaśnieniem.

Czy to były dokładnie te same kolumny, tylko w dwóch wersjach rozniacych się jedynie miejscem BR?