Audiohobby.pl

Listwa Zasilająca

-Pawel-

  • 4724 / 5491
  • Ekspert

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
09-09-2019, 14:29
Myślisz, że jestem debilem i to sobie wymyśliłem?

To kliknij sobie na wątek, który wkleił Paweł i sam sobie odpowiedz na swoje pytanie :-)

Egon@

  • Gość
16-09-2019, 07:27
No tak... Przyznaję rację.
Później Pani Gustawowa nie mogła się doszukać sznura do żelazka :)

gruesome

  • 778 / 5824
  • Ekspert
01-04-2020, 23:15
Co myślicie o tych listwach polskich konstruktorów:

http://tomanek.net.pl/tomanek-tap8-listwa-zasilajaca-do-sprzetu-audio-z-filtre8.html

Cytuj
Tomanek TAP8 Listwa zasilająca 8-gniazdowa do sprzętu audio wyposażona w filtry Schaffnera oraz separację gniazd zasilania.
Listwa zasilająca 8-gniazdowa do sprzętu audio
TOMANEK AUDIO POWER model TAP8
Informacje ogólne
Listwa zasilająca wyposażona w 8 gniazd typu Schuko oraz gniazdo wejściowe typu IEC.
Ochrona przeciwzakłóceniowa urządzeń, zasilanych za pośrednictwem TAP8, zrealizowana jest w postaci ośmiu niezależnych filtrów Schaffnera, które separują każde z urządzeń od źródła zasilania i od siebie nawzajem. Takie połączenie daje bardzo dużą skuteczność tłumienia zakłóceń oraz pozwala na duże obciążenie prądowe listwy (5A na każde gniazdo, nie więcej jednak niż 16A w sumie dla wszystkich gniazd). Listwą możemy zatem zasilać urządzenia o dużym poborze prądu, np. wzmacniacze mocy, jak również wszystkie inne wchodzące w skład systemu audio.

http://www.sonusoliva.pl/akcesoria.html

Cytuj
Listwa sieciowa. Profesjonalna - stosowana w telekomunikacji, studiach nagraniowych, wozach transmisyjnych - ekranowana listwa sieciowa; 8 gniazd schucko (możliwość odwracania wtyczek aparatury audio), wbudowany filtr pojemnościowy w gałęzi poprzecznej; zaopatrzona w ekranowany miedziany przewód sieciowy 5 x 1,5 mm2. Żyły energetyczne połączone w czwórkę symetryczną, solidna wtyczka sieciowa. Na wyposażeniu zdejmowana obejma ferrytowa. Cena 380,- pln. Wersja budżetowa - wyposażenie j.w. lecz 6 gniazd. Cena 299,- pln

Dane ogólne: obciążalność 16 A 250 V suma max 3600 W Producent Bachmann - Niemcy + adaptacja własna dla potrzeb audio. 

Listwa sieciowa z filtremna obciążalność 10 A (2300W). Prawie bezstratny filtr SCHAFFNERA dodany do listwy znacznie podnosi walory brzmienia systemu audio dołączonego do listwy. Dodatkowa niespodzianka: znacząca poprawa obrazu na plazmach i LCD wpiętych do listwy z filtrem zwłaszcza podczas transmisji HD.

Karol

  • 2008 / 4316
  • Ekspert
01-04-2020, 23:31
@gruesome, chyba masz trochę zbędnej gotówki i nie bardzo wiesz, co z nią zrobić. ;)
Ja kupiłem kiedyś za 64 zł listwę zasilającą i przerobiłem ją.
Naprawdę istnieje, obiektywna konieczność zakupu takiej listwy i płyty granitowej? :)
« Ostatnia zmiana: 01-04-2020, 23:37 wysłana przez Karol »

gruesome

  • 778 / 5824
  • Ekspert
01-04-2020, 23:56
Sens taki sam, jak zakup DACa, wzmacniacza czy kabli sygnałowych - w ślepych testach nie od odróżnienia. Więc skoro w audio gra prąd obecny tylko w jawnych odsłuchach, to dlaczego nie zacząć od źródła, czyli od gniazdka?

Karol

  • 2008 / 4316
  • Ekspert
02-04-2020, 00:13
Ty pytałeś co myślę, to tak trochę trochę na okrągło odpowiedziałem.
Natomiast ja nie pytałem o sens, tylko o obiektywną, (może być nieobiektywna) konieczność. :)
Prawie bezstratny filtr SCHAFFNERA dodany do listwy znacznie podnosi walory brzmienia systemu audio dołączonego do listwy. Dodatkowa niespodzianka: znacząca poprawa obrazu na plazmach i LCD wpiętych do listwy z filtrem zwłaszcza podczas transmisji HD.
To Twoja kasa. Sam wydaję na różne dziwne rzeczy, (czasami całkiem bez potrzeby), tym bardziej Tobie nie będę odradzał. :-)
« Ostatnia zmiana: 02-04-2020, 00:19 wysłana przez Karol »

gruesome

  • 778 / 5824
  • Ekspert
02-04-2020, 01:54
Natomiast ja nie pytałem o sens, tylko o obiektywną, (może być nieobiektywna) konieczność. :)

Jakieś argumenty naukowe (tzn. że np. jakieś zakłócenia lepsza listwa może eliminować) pewnie można znaleźć. P. Ryka chyba pisał artykuł o tym, dlaczego listwy czy sieciówki grają (odpowiadając na zarzuty, dlaczego recenzuje kable sieciowe za 30 tys.). A argumenty nieobiektywne są takie, że u siebie słyszę, że zasilanie w audio gra - takie rzeczy jak zasilacze DACa czy zasilanie USB. Nie jestem pewny, czy to się przkłada na pasywne elementy jak listwy czy sieciówki, ale koszt kilku stów, aby to sprawdzić, jest akceptowalny.

Karol

  • 2008 / 4316
  • Ekspert
02-04-2020, 14:51
Uważam, że ciekawość to bardzo ważny i ważki argument! :)
Osobiście wydałem no to całkiem sporo pieniędzy. Zdarzało się, że coś popsułem próbując ją zaspokoić.
Wiele egzemplarzy słuchawek kupiłem, tylko z czystej ciekawości.
Zapytałem nie po to, żeby Cię krytykować, czy coś Ci odradzać.
Na podobne pytania znajomych, którzy wiedzą lepiej ode mnie, jak sensowniej wydać moje pieniądze, odpowiadam z reguły krótko i treściwie. Kupuję, bo chcę, mogę i mnie na to stać! ;-)

Jak już coś mnie najdzie, to trudno mi się czasami od tego uwolnić.
Co niektórzy twierdzą, że to poważna choroba z nawrotami, dosyć kosztowna w leczeniu, o nazwie "Audiofilia Nervosa".
Mnie na szczęście, dopada nie tak często i przechodzę ją powiedziałbym, stosunkowo łagodnie.
Z biegiem lat wypracowałem sobie sposoby, aby koszty zaspokojenia tej swojej, nazwijmy to ciekawości, przynajmniej zmniejszyć. Wyeliminować ich całkowicie chyba nie zdołam, ale znacznie je ograniczyłem.
Jednym ze sposobów, jest wrzucenie na forum pytania w stylu - a co sądzicie, o tym albo o tamtym?
Czasami pojawia się jakaś odpowiedź, która studzi te moje zakupowe zapędy, a czasami wystarczy upływający czas i sam się wystudzę. Pomyślałem, że twoje pytanie jest właśnie tego typu. Zatem kontynuując w tym duchu...

Na kiepski zasilacz DAC-a, wzmacniacza, itp., nie będzie lekarstwem, wstawienie przed nimi listwy z filtrem przeciw zakłóceniowym. W poprzednim mieszkaniu miałem starą i na dodatek skopaną instalację elektryczną.
Żadne listwy niczego nie poprawiły w zadowalającym stopniu, a na kondycjoner nie było mnie stać.
Na zakłócenia lepszym sposobem jest zrobienie pod audio, osobnego obwodu z własnym bezpiecznikiem.
I tak zrobiłem w nowym mieszkaniu, choć tam instalacja była w porządku.
Teoretycznie nie musiałem tego robić, ale uznałem, że tak będzie zgodnie ze sztuką no i wygodniej.
Np. w razie burzy wyłączam cały obwód jednym ruchem dźwigni bezpiecznika.

Ale są jeszcze inne powody takich zakupów, równie ważne jak ciekawość, a nie wiem czy nie ważniejsze.
Chodzi na przykład o tzw. "względy prestiżowe". Pytałem swojego znajomka, po co mu kabel zasilający za ponad 3000 zł.
Odpowiedział jednym zdaniem.
Nie podepnę do prądu wzmacniacza za prawie 100k PLN kablem komputerowym, no bo jakby to wyglądało!??
I przyznałem mu rację, dodając nawet, że byłby to całkiem bez sensu. :)

Łatwo opowiadać o kimś, ale trochę trudniej o sobie. Wiadomo, że moje zakupy są przemyślane i wręcz konieczne. :)
Jak się już chwaliłem, kupiłem swoim Focal Clear zbalansowany kabel z wtykiem 4.4mm.
Dobrze by było mieć do niego przejściówki choćby np. na dużego jacka, na małego jacka, czy na XLR.
Adapter na jacka 6.3mm zamówiłem u producenta kabla i zapłaciłem niewiele mniej, niż kosztuje ta listwa od Tomanka.
Mógłbym taką przejściówkę i to na prawdę przyzwoitą, kupić za góra 120-150 zł z wysyłką, ale jakby to wyglądało!? ;)
A tak, proszę bardzo. Widać, że to komplet a nie zbieranina od sasa do lasa. Na dźwięk, wpływu to nie będzie miało.
Ale ma wpływ na wygląd i na moje samopoczucie. Za tydzień, ma przyjść jeszcze przejściówka na XLR-a. :-)
« Ostatnia zmiana: 02-04-2020, 16:51 wysłana przez Karol »

gruesome

  • 778 / 5824
  • Ekspert
03-04-2020, 00:13
Mi osobiście nie chodzi o prestiż czy chwalenie się przed znajomymi (wręcz przeciwnie, nie mam znajomych, którym imponowałoby audio, raczej trzeba się chować z zakupami, aby nie wyjść na dziwaka :). Nawet nie chodzi mi o zwykłą ciekawość, chciałbym realnie polepszyć jakość systemu audio. Tym, co u mnie przełamało barierę był zakup karty USB JCat, karta USB za 2 tys. to coś, co nawet na forum audio jest uważane za dziwactwo, a u mnie daje 2-3 razy większą poprawę od upgradu kabli sygnałowych. Dlatego mam mniejsze opory, aby zainwestować w inne komponenty zasilania.

To może zaszaleć:

https://www.q21.pl/ifi-audio-power-station.html

https://6moons.com/audioreview_articles/ifi3/

Cytuj
PowerStation korzysta z opracowanej przez iFi technologii Active Noise Cancelation drugiej generacji. aby AKTYWNIE eliminować szumy w całym zakresie częstotliwości, także na tych najniższych częstotliwościach. Każde gniazdo ma dodane filtry pasywne, aby wyeliminować szumy z najwyższych częstotliwości.

Nie pozostaw nic przypadkowi
Każde gniazdo jest niezależnie izolowane we własnej komorze z dodatkiem tłumiącej drgania pianki EVA (etylen-octan winylu), aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu. Używamy PurCopper - odmiany OFHC (miedzi beztlenowej o wysokiej przewodności) odlewanej w sposób ciągły, o czystości 99,9999% - jej przewodność jest doskonała.

Daje Ci Masę...
PowerStation ma wbudowane wykrywanie uziemienia/masy i polaryzacji. Żadne uziemienie/masa nie może prowadzić do irytujących brzęczeń i szumów - zmory audio. Dodaliśmy 4-milimetrowe gniazdo bananowe do PowerStation, dzięki czemu kabel uziemiający może być użyty do stworzenia uziemienia, gdy go nie ma. Bingo, szumy zniknęły!

Zapewnia uziemienie
PowerStation jest inteligentna. Dodatkowe połączenie uziemienia/masy NIE wprowadzi pętli uziemienia, NAWET jeśli system jest już uziemiony. Więcej niż jedno uziemienie stworzyłoby pętlę uziemienia, co doprowadziłoby do większego brzęczenia i szumów, a my tego nie chcemy.

Zaciekła ochrona
Wykrywanie polaryzacji jest niezbędne, jeśli nie chcesz obniżać jakości zasilania sieciowego dla swojego systemu audio. W przypadku PowerStation jest ono wbudowane. I nigdy się nie bój, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe dla max. 30 000 A przy 1000 V / 10 μS również tutaj jest. Jeśli wykryje skok napięcia lub zwarcie w sieci, PowerStation wyłączy się, chroniąc twój sprzęt przed niebezpieczeństwem.

Nazywają tą listwę urządzeniem aktywnym, ponadto ma zabezpieczenie przeciwprzepięciowe którego np. listwa Tomanka nie ma.

Karol

  • 2008 / 4316
  • Ekspert
03-04-2020, 09:29
No to powodzenia w tym "jak szaleć to szaleć...". :-)
Jeżeli nie wyeliminujesz tym, tych słyszalnych zakłóceń, to przynajmniej sprzęt będziesz miał lepiej zabezpieczony. :)
U mnie wstawienie listwy z filtrem schaffnera niczego w dźwięku nie zmieniło, no ale  ja mam dobrą instalacje elektryczną.
Koniecznie napisz, na jaki model ostatecznie się zdecydowałeś i co dało wstawienie takiej listwy zasilającej u Ciebie. :-)

tomekl3

  • 627 / 5889
  • Ekspert
03-04-2020, 09:45
Ja mam Tomanka z filtrem i oddzielnie dc-blocker do wzmacniacza. Można kupić listwę z dc-blockerem np w dwóch gniazdach. Listwa solidnie zbudowana, stabilna. Czy coś do dźwięku wnosi?! Nie pogorszyło się w każdym razie, a moja druga połówka wyczuła różnicę( poprawę) we wzmacniaczu z dc-blockerem.
tomek

royal

  • 369 / 1706
  • Zaawansowany użytkownik
03-04-2020, 14:25
Olać te wzmacniacze i odtwarzacze - one sa nieważnym dodatkiem do listew . Za to co  pół roku warto zlecać przegląd fachowcowi od listew zasilających bo  cenna  listwa leży często w kurzu na podłodze. To rozpacz.

Karol

  • 2008 / 4316
  • Ekspert
03-04-2020, 18:16
:-)
@royal, daj spokój i zajmij się czymś. Zrób sobie może jakiś głośnik... ;-)

royal

  • 369 / 1706
  • Zaawansowany użytkownik
03-04-2020, 20:57
Masz rację - chyba mam juz za dużo dystansu do wszystkiego.