Audiohobby.pl

Budowa kabla.

josef

  • 536 / 5898
  • Ekspert
26-05-2009, 18:19
cyna ołowiowa ma pewien minus a mianowicie z czasem się utlenia powierzchniowo (lut robi się szary i po ponownym roztopieniu tlenki pływają sobie po powierzchni co nie wygląda estetycznie i czasem utrudnia kolejny lut) - ale oczywiście w przypadku relutu (jest takie słowo???) wystarczy kalafonia + odsysacz i nowe czyste lutowie

yolaos

  • 605 / 5895
  • Ekspert
27-05-2009, 11:50
Wracając do tematu kabli.
Jak napisałem wcześniej tak zrobiłem czyli kabel \'kierunkowy" i zwykły i nie słysze zadnej róznicy i tyle mam do powiedzenia w temacie.
pozdro

  • Gość
27-05-2009, 22:16
Połączenia pseudozbalansowane polegają na tym że kabel ma dwie żyły w ekranie. Jedna żyła na bolec gorący, druga żyła na kołnierz wtyku RCA (żyła powrotna) oraz ekran lutowany tylko z jednej strony – do kołnierza jednego wtyku RCA – ten wtyk należy podłączać do wzmacniacza. Czy ma to sens – nie wiem. Ale tak jest budowana większość konektów RCA nazywanych kierunkowymi.

Podłączenie ekranu wraz z żyłą powrotna na obu końcach RCA spowoduje że żyła powrotna będzie miała kilkukrotnie większy przekrój niż żyła gorąca. Efektem tego może być pozorne powiększenie sceny dźwiękowej (oczywiście nie w każdym sprzęcie zapewne to nastąpi). W taki sposób kable buduje Eichman. Ja próbowałem takie połączenia wykorzystując Taskera 209 który niejako już firmowo ma różne pola przekroju i materiały ekranu i żyły gorącej. Efekty które uzyskałem były zbliżone do tego co opisywali recenzenci w przypadku kabli Eichmana. Jeśli więc to nie była autosugestia, to musze stwierdzić, że takie odtwarzanie nie było naturalne ani neutralne. To połączenie asymetryczne coś wyraźnie nieciekawego robiło ze wzmacniaczem.

Kable niezbalansowane - czyli właśnie typowe RCA można zbudować z kabli instrumentalnych. Np. Gotham GAC 2/1 albo Klotz 109 czy jego odmiany. To sa kable koncentryczne - wewnątrz żyła w izolacji i warstwie węglowej otoczona podwójnym ekranem z oplotu i czasem dodatkowo ekranem z folii. Połączenie klasycznie żyła środkowa do bolca gorącego a ekran łączony z obu stron do kołnierza wtyku RCA. Niektórym tak łączone kable się podobają innym nie

Ja mam GAC 4/1 gdzie są cztery żyły - dwie gorące i dwie powrotne ustawione naprzeciw siebie. Jest to geometria przypominająca opisana dawno temu w kablu Zoller Mamba. Ekran mam połączony z jednej strony do żyły powrotnej. Na upartego można też w ogóle zrezygnować z podłączania ekranu i nie roztrząsać problemu ;)

almagra

  • 11514 / 5550
  • Ekspert
27-05-2009, 22:43
Kabel połączeniowy (interkonekt dł. 40cm) naprawde nie zbiera z "eteru" zbyt wiele.Może nie być ekranowany.Korzyść to mały wpływ nieliniowości izolatora w pasożytniczym kondensatorze "gorący-ekran".Ważne to jest niedopuszczenie śmieci z zakresu w.cz. ze źródła do wzmacniacza.Idą masami jak ta lala!!!Jak je zatrzymać?Pytanie do wszystkich.

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
03-07-2009, 09:16
Grubsze lepsze ?
Bo w razie potrzeby bez obawy przepłynie duży prąd ? Ale wytworzone większe pole elektromagnetyczne to większy wzrost zakłóceń pomiędzy biegnącymi żyłami .

WOY

  • 585 / 4648
  • Ekspert
01-10-2023, 15:48
Mam takie pytanie.
Co oznacza biała linia biegnąca wzdłuż płaskiego kabla po jednej z jego krawędzi ?

MinTax

  • 179 / 632
  • Aktywny użytkownik
01-10-2023, 22:13
Jeśli to przewód fabryczny, a nie 'home made' - to może oznacza żyłę 'fazową' (w niektórych urządzeniach zasilanych prądem przemiennym ma to znaczenie)?

WOY

  • 585 / 4648
  • Ekspert
02-10-2023, 09:25
Ooo wielkie dzięki MinTax. Tak coś przypuszczałem że nie jest to przypadkowe. Przewód jest oczywiście oryginalny i na stałe zamontowany w odtwarzaczu Onkyo.

Pozdrawiam😊 👍

MinTax

  • 179 / 632
  • Aktywny użytkownik
02-10-2023, 10:20
To teraz jeszcze 'próbnik w dłoń', aby określić piny fazowe w gniazdkach, bo znając elektryków, wcale nie musieli zwracać uwagi na kolory żył, w czasie zakładania instalacji ;)
Pozdrawiam :)

WOY

  • 585 / 4648
  • Ekspert
02-10-2023, 12:11
Tak tak, lekcja została natychmiast odrobiona po Twoim poście😎