Audiohobby.pl

Zwrotnią aktywna - dylematy

mordensiur

  • 934 / 5297
  • Ekspert
01-09-2008, 19:11
Witam?Kilka kwesti do wyjasnienia:?- w pasywkach robimy mase pomiarow i przy odtwarzaniu projektow trzeba sie pilnowac wymiarow frontu, aktywne zas czesto maja tylko plynna regulacje odciecia, fazy i glosnosci na kanal. Jak w takim przypadku uwzglednic rozmiary frontu i czym sie kierowac przy ich ustalaniu.?- czy mozna zaufac softwarowym zwrotnicom, programujacym pasmo dla kazdego kanalu karty, jak chocby plugin do foobara - teoretycznie cholernie upraszcza to sprawe

mordensiur

  • 934 / 5297
  • Ekspert
01-09-2008, 19:22
Pisze z telefonu, wiec przepraszam za bledy.?I dalej:?- czy nierowne wzmocnienie roznych wzmacniaczy jest takim problemem ze trzeba stosowac identyczne koncowki mocy? 100 watow dla tweetera i woofera wydaje mi sie przesada. ?- podzial staly czy plynny? Czym kierowac sie przy doborze filtrow??- jak samodzielnie zbudowac plynna regulacje odciecia na zadanej czestotliwosci. Bede wdzieczny za linki i schematy.?- wplyw uzytych komponentow na dzwiek - z pasywnymi sa rozne historie - jak jest w tym przypadku.

Lenny

  • 70 / 5348
  • Użytkownik
01-09-2008, 21:12
1. Przy aktywnej też wypada mierzyć. Jeśli nie wiesz jak wygląda dokładnie charakterystyka głośnika to skąd będziesz wiedział jak go filtrować ?
2. Wzmocnienie wzmacniaczy nie musi być jednakowe. Można to wyrównać poziomem na wyjściu zwrotnicy. Podobnie jest ze skutecznością głośnika.
3. Wzmocnienie  wzmacniacza a jego moc to dwie różne sprawy.
4. Jak lubisz sobie "pokręcić" to można zrobić płynny podział :)
5. Czym się kierować ? Charakterystyką głośnika, wytrzymałością, zniekształceniami...
6. Poszukaj w necie a znajdziesz płynne odcięcie.
7. Podstawowy link - wujek google
8. Wpływ komponentów na dźwięk - polecam opcję szukaj: na tym forum, na AS, diyaudio.com a jak mało to też wujek g.


pozdro,
L.
Lenny

mordensiur

  • 934 / 5297
  • Ekspert
01-09-2008, 22:01
Przeczytam caly internet i to 2 razy:-) Poki co moja koncepcja zw. aktywnej sprowadza sie do regulacji glosnosci, fazy i odciecia dla kazdego z kanalow i wspolnego potka dla wszystkich kanalow, ale dalsze poszukiwania pewnie zweryfikuja jej zasadnosc.
Punkty odciecia dobieralby na podstawie opini i pomiarow z netu i nie przewidywalem dodatkowych filtrow wyrownujacych pasmo. Odciecia planowalbym o nachyleniu 24db/oct. Dobor przetwornikow to wstepnie DXT, al130 i L22rn4xp. Taki jest poki co ramowy zarys.

Lenny

  • 70 / 5348
  • Użytkownik
02-09-2008, 17:17
Przeczytaj dwa razy linkwitzlab.com to zobaczysz jak się zabrać za aktywny podział :). Nic innego nie trzeba.
Jak chcesz jednym potkiem robić odcięcie dla wszystkich kanałów to potrzebujesz potka o duużej ilości sekcji :). Zwłaszcza dla 24/okt. Jedyne rozsądne wyjście to użycie "cyfrowych" potencjometrów w tym przypadku. Tylko po co regulacja odcięcia ? Zrobić raz, dobrze (pomiary sialalalala...) i nie kręcić już gałami.

Lenny