Audiohobby.pl

Sonic Studio Amarra 4 Luxe

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
02-07-2019, 14:18
    Amarra Sonic Studio to chyba najstarszy program do odtwarzania muzyki na komputery Apple. Był, swojego czasu, jedyną rozsądną alternatywą w stosunku do iTunes.

    Sonic Studio to firma z branży "pro audio", specjalizująca się różnego rodzaju plug-inach pomocnych w masteringu .
    Amarra jest linią kilku programów, których adresatami są zdecydowanie audiofile więc rynek zupełnie inny niż pro-audio.

    Pierwsze wersje programu Amarra były raczej tylko nakładką na iTunes ponieważ nie były wyposażone we własne indeksowanie i nie posiadały odpowiedniej struktury bibliotek. Zaletą tego rozwiązania był jednak własny "silnik" audio, który zastępował systemowe procedury CoreAudio.  Jakie były praktyczne zalety stosowania Amarry w stosunku do iTunes? Otóż, w porównaniu do lekko ostrego i suchego dźwięku serwowanego przez muzyczny kombajn Apple, Amarra oferowała dźwięk znacznie bardziej zrównoważony, z lepiej artykułowanym środkiem. Inną cechą była zdecydowanie lepsza obsługa plików muzycznych w gęstych formatach. Otóż np. w przypadku odtwarzania pliku 24bit/96kHz przy korzystaniu z iTunes, użytkownik musiał ręcznie przestawiać parametry w tablicy systemowej "Midi Setup" aby osiągnąć bit-perfect oraz po to aby ominąć systemowe procedury związane z re-samplingiem, up-samplingiem itp. Amarra, natomiast robiła to automatycznie, wypuszczając dane do przetwornika w optymalnym formacie. Podstawową wadą oprogramowania Amarra była wtedy cena - 500 USD za nakładkę na iTunes to było i jest sporo. Na szczęście najnowszą wersję można kupić za dużo mniejsze pieniądze.

    Na przestrzeni lat powstało sporo różnych rozwiązań do odtwarzania muzyki na komputery Apple - Można tutaj wymienić
    takie programy jak Audirwana, Roon i inne. W tym czasie powstało również sporo wersji Amarry o różnych możliwościach i adresowanych do trochę innych grup użytkowników. Roon jest dla mnie rozwiązaniem zbyt drogim natomiast Audirwana była zawsze bardzo "systemo-żerna' obciążając komputer do granic możliwości i często, zwyczajnie, go zawieszała. Dlatego, pomimo pewnych niedociagnięć, Amarra była dla mnie zawsze "mniejszym złem" :-)

    Obecnie Ammara to trzy programy:

    - Amarra 4 Luxe - rozbudowany program muzyczny na MacOS
    - Amarra SQ+ - program na MacOS do korekcji muzyki  "w locie" m.in. z takich źródeł jak Netflix, Spotify,
    - Amarra Play - program muzyczny na urządzenia przenośne Apple i system iOS


    http://www.sonicstudio.com/amarra/index.php

    Używałem Amarry od lat, w różnych jej wersjach. Obecnie korzystam z wersji Amarra 4 Luxe.
    Swoje wrażenia opiszę niebawem, w następnym odcinku :-)[/list]
    « Ostatnia zmiana: 02-07-2019, 15:06 wysłana przez Gustaw »