Audiohobby.pl

Melek-Tha & Nazxul – Develish Purtification

-Pawel-

  • 4597 / 4076
  • Administrator
24-05-2019, 14:05
 Szczerze mówiąc nie wiedziałem czego mogę się spodziewać po tym albumie gdy tylko się dowiedziałem, że taki split powstał. Francuski Melek-Tha tworzący dark ambient/industrial na jednym krążku z australijskim Nazxulem grającym na co dzień black/death metal. Naprawdę nie miałem pojęcia mogło z tego wyjść, ale domyślałem się, że czeka mnie na pewno intrygujący kawałek muzycznego dzieła.


Album rozpoczyna się utworem autorstwa Melek-Tha o jakże wymownym tytule – Welcome to Hell. Utwór ten stopniowo wprowadza nas w mroczny, piekielny nastrój, który utrzymuje się do końca trwania albumu. Po tym prawie 13-minutowym wstępie do akcji wkracza Nazxul z utworem Gaanzir i w tym momencie wiadomo już czego możemy się spodziewać po kolejnych kompozycjach. Nie będę tu opisywał każdego utworu z osobna, to trzeba po prostu usłyszeć. Należałoby jednak podkreślić, że cały album tworzy spójną całość, między utworami następują płynne przejścia przez co ani na chwilę muzyka (jeśli można w tym przypadku mówić typowej muzyce z melodią) nie przestaje grać. Cały split trwa ponad godzinę. Przez cały ten czas mamy do czynienia z mrocznym, niekiedy silnie działającym na psychikę dark ambientem z wieloma industrialnymi naleciałościami. Najbardziej mnie zaskoczyło to jak Nazxul poradził sobie z tym zadaniem. Praktycznie nie da się wychwycić znaczącej różnicy w tworzeniu muzyki, a przecież Lord Evil z Melek-Tha ma do czynienia z takim typem muzyki o wiele dłużej niż Nazxul. Jak można doczytać we wkładce to ostateczne mixy były wykonane właśnie przez niego. Ciekawie też jest zaprojektowana oprawa graficzna tego wydawnictwa. Mimo iż bardzo nie lubię żółtego koloru to tutaj świetnie się on komponuje z postaciami szkieletów i demonów co daje bardzo dobry efekt płaskorzeźby i przybliża nam niecodzienny klimat albumu.


Mimo kilka ładnych lat od wydania Devilish Purtification, jednak do dziś jest on dla mnie jedną z lepszych pozycji w zakresie elektroniki. Spora dawka mroku w bardzo dobrym wydaniu. Pozycja bardzo dobra do czytania książek z zakresu horroru i dark fantasy.

 
« Ostatnia zmiana: 24-05-2019, 14:08 wysłana przez -Pawel- »