Audiohobby.pl

Sky Song - konwerter USB/SPDiF

Gustaw

  • 3852 / 3306
  • Administrator
29-04-2019, 13:44
Kilka miesięcy temu jeden z naszych kolegów z Warszawy przywiózł na odsłuchy u kol. Backa malutkie pudełeczko pełniące rolę konwertera z USB na sygnał SPDiF. Konwerter o dumnej nazwie" Sky Song" wpłynął na dźwięk testowanego systemu na tyle istotnie, że postanowiłem wspomóc Chińską Republikę Ludową swoimi skromnymi (w stosunku do ich budżetu na myśliwce V-generacji) środkami i zaryzykować instalację tego ustrojstwa pomiędzy moim amerykańskim Makiem Mini i równie amerykańskim Benchmarkiem DAC1 Pre.
Logistykę tej skomplikowanej operacji wspomógł swoim autorytetem, nasz nadkontruktor i nadadministrator w jednej osobie, noszący nicka kojarzonego z ciężkim bombowcem brytyjskim z okr. II wojny światowej. Patronat medialny objęli prezydent USA Donald Trump. Kaczor Donald, Donald Tusk oraz prezydent CHRL Xi Jinping. (Takie tam przedsięwzięcie "ponad podziałami")

Samo urządzonko (nie można powiedzieć "urządzenie" bo jest ono zbyt małe i tanie) jest zrobione bardzo prosto a jednocześnie estetycznie. Płytka osłonięta przeźroczystym pleksi jest na serio czymś miłym dla oka. Z jednej strony znajduje się wejście USB oraz gniazdo zasilania. Przełącznik pozwala na zasilanie zarówno z zewnętrznego zasilacza jak i bezpośrednio z USB komputera. Z drugiej strony są wyjścia Coax oraz optyczne. Na razie wykorzystywałem zasilanie USB i po włączeniu Maka
Sky Song zaświecił kilkoma ultra "oczejebn...mi" diodami LED informującymi o parametrach pracy urządzenia. "Oczeoj...ość" tych diód LED stanowi spory problem natury użytkowo-estetycznej, chyba, że ktoś lubi słuchać muzyki w profesjonalnych okularach spawacza.

Podpiąłem z jednej strony tego "Sky-a" kablem USB, z drugiej podłączyłem RCA Van den Hul The Name jako cyfrówkę (producent przewiduję pracę The Name również w roli cyfrówki) i wpiąłem go do wejście Benchmarka. W midi setup "Sky song" jest widoczny bez problemu i bez żadnych dodatkowych sterowników. Można wybierać zarówno częstotliwości próbkowania jak i "bity".

Recenzję piszę na chłodno. Po dłuższym (chyba 2 miesięce) okresie użytkowania więc nie ma efektu "łał" z powodu  inności dźwięku i nagrzania na coś nowego.

Recenzję zacznę od standardowego słowa jakim zawsze ją zaczynam :-)

Niestety ale po wpięciu tego urządzenia w mój system znacznie rzadziej słucham muzyki z gramofonu niż to robiłem wcześniej. Skala pozytywnych zmian jest duża. Żle! Wróć! Jest bardzo duża. Bardzo poprawiła/powiększyła się przestrzeń, zarówno na boki jaki i w przód/tył. Poprawiło się "znikanie" kolumn, co w przypadku dużych Focali w pomieszczeniu o pow. 22m2 nie jest kwestią prostą. Poprawiła się separacja i pozycjonowanie źródeł dźwięku. Wychodzą z nagrań szczegóły, których wcześniej zwyczajnie nie słyszałem. Poprawiła się barwa. Wszystko nabrało "kolorów" i naturalności. Minimalnie siadła dynamika. Po wpięciu Sky Song poprawiło się również różnicowanie basu.

Nie jestem elektronikiem i nie wiem co tam siedzi w środeku ale nie przypominam sobie aby w ostatnich latach pojawiało się w moim systemie coś takiego co by spowodowało tak istotne i pozytywne zmiany. Bawiłem się ostatnio znowu różńymi programami w roli nakładek na iTunes ale skala zmian to było 5% tego co daje ten konwerter i to bezpośrednio z iTunes.

Z tego względu, że, co prawda gentlemani o pieniądzach nie dyskutują a ja na szczęście nie jestem gentlemanem, napiszę - ok 250 zl z przesyłką. Dla mie to "hit sezonu", best buy", "five stars" i " absolute spitzenklasse" :-) 

Zdecydowanie radzę spróbować. Ryzyko "wtopy" jest stosunkowo małe, a prawdopodobieństwo, że Sky Song pozostanie w systemie - bardzo duże. U mnie zdecydowanie pozostaje na stałe,


http://essabre-90xx-rpi.sfb2.com/2018/01/skysong-xu208-first-expressionsexperiences-win10/

http://essabre-90xx-rpi.sfb2.com/2017/12/skysong-xmos-xu208-usb-part-ii-sample-frequencypcmdsd-leds/
« Ostatnia zmiana: 02-05-2019, 20:22 wysłana przez Gustaw »

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
29-04-2019, 15:43
Czy po optyku zmiany były równie znaczące co po Coax?

Gustaw

  • 3852 / 3306
  • Administrator
29-04-2019, 19:52
Czy po optyku zmiany były równie znaczące co po Coax?

Czyli input USB a output Optyk ?
Nie sprawdzałem.

Łączyłem jednak kiedyś optykiem Maca z Benchmarkiem zamiast USB i o takiej skali zmian nie było mowy. To nie ten poziom.
« Ostatnia zmiana: 29-04-2019, 19:54 wysłana przez Gustaw »

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
30-04-2019, 08:35
Czyli input USB a output Optyk ?

Zgadza się, na zdjęciach widzę wyjście toslink, akurat mam leżący bezczynnie światłowód więc jeśli jest sens upgrade z USB poprzez Sky Song to z chęcią się zaopatrzę w to urządzonko.

Gustaw

  • 3852 / 3306
  • Administrator
02-05-2019, 20:32
Wklejam jeszcze opis kombinacji świecenia tych "oczojeb..ych" diód LED.

tymek

  • 187 / 5888
  • Aktywny użytkownik
03-05-2019, 11:23
Przekonałeś mnie do inwestycji w oczojebną maszynę. To będzie przeskok mojego systemu na kolejny poziom.

tymek

  • 187 / 5888
  • Aktywny użytkownik
04-05-2019, 07:29
Na dzień dzisiejszy mam podłączonego macmini optykiem do Daca Regi, gra to przyzwoicie jak na moje ucho. Ciekawi mnie czy będzie lepiej jeżeli puszczę sygnał usb przez oczojebna maszynę do daca.

lancaster

  • Gość
04-05-2019, 08:45
w przypadku tego urzadzonka dobrze slychac wplyw konfiguracji, najczesciej slucham z yt o dziwo jak dla mnie 16/44100 nie brzmi najlepiej, jak potrzebuje "dolampić" idzie 24/96000 :-)

przydatna rzecz, rowniez polecam.

majkel

  • 7476 / 5885
  • Ekspert
04-05-2019, 09:11
Zamówiłem coś podobnego, w sensie na tym samym XMOSie, tylko z CPLD i obsługą DSD do 512 oraz PCM do 384k/32 bit, sama płytka. Jak obrośnie DACem, bo taki był cel zakupu, to się zobaczy, a raczej posłucha. ;) Możliwości DACa znam z odsłuchów po S/PDIF.

Gustaw

  • 3852 / 3306
  • Administrator
06-05-2019, 17:53
Uwaga. Aby nie było pretensji i rzucania pomidorami w mojego awatara. Działanie tego ustrojstwa może być (i na pewno jest) mocno uzależnione od DAC-a. Przypominam, że mój Benchmark DAC1 Pre jest konstrukcją leciwą, jedną z pierwszych posiadających wejście USB ale i tak polecam. Nawet właściciele DCS-ów mogą spróbować :-)

« Ostatnia zmiana: 06-05-2019, 22:18 wysłana przez Gustaw »

wstach1

  • 7 / 5728
  • Nowy użytkownik
08-05-2020, 00:44
Witam wszystkich,
Postanowiłem napisać w tym wątku kilka słów ponieważ przez długi czas sam nie znalazłem potwierdzenia czy SkySong zagra z Raspberry pi. Aż sam spróbowałem... Może komuś rozwieje wątpliwości.

Z Raspberry pi 2B grał ok.
Z Raspberry pi 4B  SkySong działa także bezbłędnie. Początkowo wykorzystywałem Spdif i DAC Kustagon MK II (DIY).

Teraz poprzez I2S (6 króciutkich kabelków) do AK4495. Bez żadnych zakłóceń czy przerw.
Działa do DSD128 przy DSD256 "śwista i gwiżdże". (mam długi kabel usb od drukarki)

Nie dziwię się Gustawowi, że coraz rzadziej włącza gramofon...

Przydałoby się jakoś wykorzystać wyjścia f0-f3 do prezentacji częstotliwości próbkowania odtwarzanego materiału.

Pozdrawiam
wstach1
« Ostatnia zmiana: 08-05-2020, 00:59 wysłana przez wstach1 »
Pozdrawiam

majkel

  • 7476 / 5885
  • Ekspert
08-05-2020, 08:38
Na DACa wchodzisz po S/PDIF czy I2S? Jeśli po S/PDIF, to DSD jest przepakowywany w format DoP i tu się więcej niż DSD128 nie wyciśnie. Na wyższe bitrate trzeba XMOSa w towarzystwie FPGA, albo w ogóle inny konwerter. Niemniej - po co to komu? W swoim DACu zamontowałem aplikację samodzielnego XMOSa U208 i w teorii pokrywa on ten sam zakres bitrate co kość DAC, czyli do DSD512, PCM do 32 bitów 384kHz, a i tak słucham wyłącznie 16 bitów 44,1kHz.

Gustaw

  • 3852 / 3306
  • Administrator
08-05-2020, 09:59
No OK ale czy to ustrojstwo mocno poprawia dźwięk w Waszych systemach czy nie poprawia?
Pytam, bo nie wiem czy tylko ja mam takie "zwidy" słuchowe i czy to tak mocno działa tylko w moim systemie.

majkel

  • 7476 / 5885
  • Ekspert
08-05-2020, 16:26
Po ogarnięciu laptopa poprzez optymalizację ustawień foobara, dodanie mu filtra sieciowego oraz podrasowanie swoimi sposobami płytki XMOSa, twierdzę iż jest to nieco wyższej jakości sygnał cyfrowy niż z dobrze ogarniętego transportu stacjonarnego. Nie umiem natomiast powiedzieć, ile w tym zasługi samego XMOSa, a ile faktu, że dane są podawane bardziej przepustowym standardem, bez pakowania ich w S/PDIF.

wstach1

  • 7 / 5728
  • Nowy użytkownik
08-05-2020, 22:56
Na DACa wchodzisz po S/PDIF czy I2S?
W obecnej konfiguracji tak jak na obrazku - po I2S.
Pozdrawiam