Audiohobby.pl

Oversized 2-way:)

EMiL

  • 531 / 5842
  • Ekspert
01-09-2008, 19:34
Yotomeczek,
trzeba poczekac na niezalezne testy tego glosnika, na papierze to obecnie prawie wszystko wyglada ciekawie...
Troche dziwny, asymetryczny front ma ten glosnik.

Yotomeczek

  • Gość
01-09-2008, 19:39

Rafaell

  • 5033 / 5852
  • Ekspert
01-09-2008, 23:30
Jeśli robicie kolumny dla siebie to przypominam że jeszcze dochodzi coś takiego jak konkretne pomieszczenie i wtedy kolumny można zrobić jeszcze lepsze choćby np. dedykowane do konkretnej wysokości pomieszczenia pochyłą ściankę przednią- w myśl zasady że kolumna współpracuje a nie walczy z pomieszczeniem. Kolumna bez pomieszczenia to może góra 50% sukcesu. Nie chodzi tu wcale o dodatkową adaptację akustyczną pomieszczenia tylko o dostosowanie kolumny do sytuacji zastanej. Sądzę że dobrze przemyślana kolumna niekoniecznie z najlepszymi przetwornikami może lepiej zagrać u Was niż te cudeńka za ciężkie pieniądze na Audio Show które to totalne klapy dżwiękowe mieliśmy okazje słyszeć
 
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bartek_z

  • 404 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2008, 01:36
Emil:

1. pochylenie przedniej ścianki w bardzo niewielkim stopniu odfiltruje wysokie częstotliwości.

2. Filtr 3-go rzędu to jest coś, co często jest odpowiednie dla 18stki, taka Vifa PL 18 WO tylko teoretycznie dobrze chodzi na pierwszym rzędzie, dźwięk jest zmulony "żyje" dopiero na 2-gim, a jeszcze lepiej na 3 rzędzie i to z 1" albo większym tweeterem. 21ki to sobie nie wyobrażam kleić do jakiegokolwiek tweetera.

3. Nie MTM a TMM na pochyłej ściance, raczej o czymś takim myślałem. MTM to moim skromnym zdaniem jeden z najbardziej problematycznych układów ale wcale nie ze względu na kierunkowość, a przynajmniej nie w płaszczyźnie poziomej. Nie czytałem n ten temat żadnych opracowań - robiłem eksperymenty.  Jeśli chodzi o bas to rozciągnięcia rzeczywiscie nie osiągniesz, ale też nie ma sensu, dobre 18stki schodzą poniżej 40 Hz i to w zupełnosci wystarczy. Za to dynamika to spokojnie będzie większa, dwie 18stki maja większą powierzchnię drgającą a do tego dwa napędy. Otworzy się nie tylko dół ale i środek.  4 ohmy impedncji - fakt, rzeczywiscie problem, ale wszystko zależy od ampa jaki masz.

4.  Z Seasów to tak, słyszałem o tym, że W22NY i CA22RNX się niby nadają do 2d, ale to że się nadają to jeszcze nie znaczy, że sprawują sie lepiej niz 3 drożniak z wyspecjalizowana sredniotonówką, albo nawet 18stka. Charakterystyka SPL to i owszem wygląda ładniuśnie, ale tak naprawdę wszystko by wylazło na wodospadzie. Cudów nie ma, ten głośnik ma spore wychylenie a do tego niski rezonans, to akurat troszkę przeszkadza w osiąganiu odpowiedniej szybkosci w wyższych rejestrach. Oczywiscie mozesz się z tym nie zgadzać, to twój projekt. Na pewno jednak źle jest się nagrzewać na jedno konkretne rozwiązanie i zamykać się na wszystkie inne. Ofkoz - jak chcesz, zwracam tylko uwagę, ze możesz w ten sposób łatwo wdepnąć w slepą uliczkę.

==============================================

Ktoś napisał, że Gerhard zalozył Sonics i robi monitory ze ścianką 25 cm. A bo ja wiem co mu do łba strzeliło? Napisałem tylko, ze on kiedyś cos takiego powiedział i potwierdzają to moje doświadczenia własne. Nie znaczy to, że AP albo Sonicsy uważam za dzieło absolutne i skończone, podoba mi się kilka patentów w tych kolumnach, ale tyle samo mi się nie podoba. JG po prostu w paru aspektach miał rację i tyle. A co spowodowało, że sprzedał AP i założył Sonics i mocno zmienił swoje podejście do budowania kolumn w ogóle to ja już nie wiem i szczerze mówiąc nie interesuje mnie to. Nie napisałem tez nigdzie, ze kolumny o szerokosci 25 cm nie będą znikać - ba, nawet przykład takiego czegoś stoi u mnie w domu (monitory Beta, szerokośc 23,5 cm, trudno wpowiadać sie o swoich kolumnach, ale praktycznie każda opinia jest taka, ze znikanie wychodzi im wyjątkowo dobrze) ale robiąc doświadczenia z różnymi głosnikami i obudowami wnoski są takie, że z frontem o takiej właśnie szerokości jest najtrudniej dojść do "porozumienia".  Są metody na ratowanie się, ale z węższą skrzynką życie jest łatwiejsze. Tylko tyle i aż tyle.    

bartek_z

  • 404 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2008, 08:57

EMiL

  • 531 / 5842
  • Ekspert
02-09-2008, 18:44
Bartku,
pochylenie nie wplywa na charakterystyke tweetera, gwizdek odciazony bylby ze wzgledu na zastosowanie trzeciego rzedu.

To nie jest tak, ze jestem nastawiony na konkretne rozwiazanie. Kolumny trzeba dopasowac do danego pomieszczenia, nie za bardzo potrafie sobie wyobrazic 3way w niewielkim pokoju...

O ile typowa 18stka wymaga okolo 15litrow objetosci wewnetrznej (spory monitor), 8 cali juz 35litrow (typowa podlogowka) to przecietne 3way 60 - 70 litrow. To czyni roznice, prawda?

Na komentarz dotyczacy spraw technicznych typu: mozliwosc prawidlowego sklejenia tweetera z 8 calowym wooferem, musimy poczekac na wypowiedz misiomora:)

bartek_z

  • 404 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2008, 23:17
>>To nie jest tak, ze jestem nastawiony na konkretne rozwiazanie. Kolumny trzeba dopasowac do danego pomieszczenia, nie za bardzo potrafie sobie wyobrazic 3way w niewielkim pokoju...


Dlaczego mozesz sobie wyobrazić 2d na głosniku 8" a nie możesz sobie wyobrazić 3d z takim samym wooferem? Taka kolumna gdby umieścić woofer z boku byłaby zgrabniejsza i łatwiejsza do ustawienia.

>>O ile typowa 18stka wymaga okolo 15litrow objetosci wewnetrznej (spory monitor), 8 cali juz 35litrow (typowa podlogowka) to przecietne 3way 60 - 70 litrow. To czyni roznice, prawda?

Przeciętne 3 way ma 60-70 litrów? A kto mówi że masz robić przecietne 3-way? 8-calowy woofer - obudowa 30 -35 litrów, mid - obudowa 5 litrów max. Jeśli wejdziesz w OZ lub w membranę bierną (mozna wykorzystać dowolny tani głośnik) to można w ogóle zejsć z objętością.

>>Na komentarz dotyczacy spraw technicznych typu: mozliwosc prawidlowego sklejenia tweetera z 8 calowym wooferem, musimy poczekac na wypowiedz misiomora:)

Możliwość prawidłowgo sklejenia to jak pisalem zawsze jakaś się znajdzie.  "Prawidłowo skleić" to jednak mimo wszystko nie oznacza "optymalnie wykorzystać budżet i możliwości pomieszczenia". Jeśli zalezy Ci na swobodzie i dynamice to 3d zawsze będzie lepsze niż 2d. W 2d niezależnie jaki woofer użyjesz to zawsze będzie występował problem modulacji. Zupełnie inaczej gada głośnik, który nie musi w ogóle przetwarzać basu, własnie dlatego jak już "widzisz" 8" w swoim pokoju to spokojnie zmieści sie tam też jakiś 6-calowy mid...

EMiL

  • 531 / 5842
  • Ekspert
03-09-2008, 22:07
Bartku,
piszesz jakbys posiadl glosnikowa prawde objawiona, badz łaskaw nie przesadzac z tym mentorskim tonem;)

Temat jest o konstrukcjach dwudroznych opartych na 8 calowych wooferach a nie o 3way. O 3way jest juz sporo tematow;)
Gdybym mial robic 3way to wlasnie takie "przecietne". Po co mam schodzic z objetoscia? Jezeli glosnik ma nisko schodzic to wybor jest prosty, wieksza objetosc i niskie zejscie przy przyzwoitej efektywnosci albo niskie zejscie w malej budzie kosztem efektywnosci (glosnik subwooferowy).

Woofer z boku, jak pewnie wiesz, wymaga ciecia ponizej 200Hz a to sie wiaze z roznymi problemami...

Pozdr.    

Krs47

  • 1037 / 5855
  • Ekspert
03-09-2008, 22:23
Zgadzam się z eMilem, misomor pisał o problemach z bocznymi wooferami i osobiście również nie przepadam za tym rozwiązaniem. Z tym 3way nie zawsze sprawa jest tak oczywista, po to wybiera się do "oversized 2way" głośniki pokroju Seasa W22NX żeby uzyskac nawet lepszy efekt niż 3way na byle czym. Takie przetworniki jak wspomniany Seas mają tak zoptymalizowane napędy, że zachowują liniowośc nawet przy sporych wychyleniach, zresztą woofer o Sd rzędu 220cm2 nie musi się wcale tak dużo ruszac dla uzyskania sensownego SPL w nieduzym pomieszczeniu. Dodatkowo niski podział z gwizdkiem minimalizuje efekt doplera związany z wychyleniami woofera w 2way.

Reasumując do pewnych i to podejrzewam całkiem sporych głośności takie "oversized 2way" może grac naprawdę nie gorzej od niejednego 3way, a dodatkowym plusem jest mniejsza odległośc potrzeba dla prawidłowego zsumowania się zaledwie 2 przetworników.

marivs

  • 220 / 5688
  • Aktywny użytkownik
03-09-2008, 22:23
Jest taka konstrukcja którą można podpatrzeć: Qba Batory 2 na 22cm EATON-ie z membraną HEXACON oraz 25mm tektylnym tweeterze również od EATONA.

bartek_z

  • 404 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
04-09-2008, 16:18
>> eMiL, 2008-09-03 22:07:21
>Bartku,
piszesz jakbys posiadl glosnikowa prawde objawiona, badz łaskaw nie przesadzac z tym mentorskim tonem;)

Jestem łaskaw, choć nie zauważyłem żebym z czymkolwiek przesadzał. Przykro mi, że interpretujesz  to jak bym uraził twoją dumę i stawiał się w roli mentora. po trzecie nawet gdyby tak było to wydaje mi się, że to jest jeden z pierwszych Twoich projektów (strasznie dużą wagę przywiązujesz do najróżniejszych, nie zawsze prawdziwych teorii, ale o tym za moment) i chyba nie byłoby źle gdybyś chociaż przemyślał to co zasugerowałem. Mniemam, że chyba nie po to założyłeś tan temat, żeby wszyscy przyklasnęli i pochwalili jaki zajebisty masz pomysł, tylko po to, zeby się czegoś dowiedzieć. No chyba że się mylę w takim razie nie ma sprawy - świetnie to sobie wymyśliłeś, rób, na pewno będzie wypas, koniecznie wklej fotki jak będziesz miał gotowe to powtórzę po raz wtóry ten mój zachwyt.  

>>Temat jest o konstrukcjach dwudroznych opartych na 8 calowych wooferach a nie o 3way. O 3way jest juz sporo tematow;)

Temat jest o kolumnach, które chcesz robić. Usiłuję powiedzieć, że nie ma sensu upierać się przy tej koncepcji, która nie bez powodu nie zawojowała świata. Ona rozwiązuje jeden problem, ale przysparza kilka kolejnych. Tak samo nie ma sensu też upierać się przy stolarzu, który przetrąci 2 koła za same skrzynki. Co zrobisz z tą wiedzą to już twoja sprawa. Jak uważasz, że wiesz lepiej no to cóż - powodzenia.
 
>>Gdybym mial robic 3way to wlasnie takie "przecietne". Po co mam schodzic z objetoscia?

Jak to po co , sam pisałeś ze takie "przecietne" to będą za duże i odniosłem wrażenie, że jest to jeden z kluczowych argumentów przeciwko 3-way.

>>Woofer z boku, jak pewnie wiesz, wymaga ciecia ponizej 200Hz a to sie wiaze z roznymi problemami...

To i owo wiem o wooferach z boku, po pierwsze wcale nie koniecznie trzeba schodzić z podziałem poniżej 200 hz (fakt, że nie można pójść tak wysoko jak w przypadku głośnika umieszczonego z przodu, ale można głośnik odciąć znacznie wyżej niż napisałeś. Nie powiem ci jak wysoko, bo nie sprawdzałem, powiem tylko tyle, 300 Hz nie stanowiło najmniejszego problemu. Po drugie nawet to nie wiąże się z żadnymi istotnymi problemami. Mitów na ten temat krązy wiele, ja większosci nie czytałem, wiec nawet nie spcjalnie orientuję się co tam ludzie nie nawymyślali, mogę tylko powiedzieć, że niski podział jest o wiele mniej problematyczny niż wysoki, nie trzeba  aż tyle móżdżyć nad spójnoscią fazową woofera i mida, w efekcie dużo łatwiej "skleić" ze sobą pasma głośników. 500 - 3000 Hz to najlepiej słyszalne pasmo i jeśli tam przypada jakiś podział to trzeba się troszkę napocić, żeby "zszyć" wszystko idealnie. Ten problem częsciowo odpada jak zjedziesz niżej z podziałem (calkowicie to nie, ale jest naprawdę dużo łatwiej), odpada też problem jakości woofera, możesz spokojnie wziąć połowę tańszy od tego Seasa głośnik i bas w dalszym ciągu będzie dobry,  jakość wooferów sprowadza się do ich możliwosci w wyższych podzakresach. Tyle wniosków z praktycznej aplikacji wooferów w kolumnach 3-drożnych, jeśli to jest zbyt trywialne a ton znów zbyt mentorski to przepraszam...

Pozdr.

EMiL

  • 531 / 5842
  • Ekspert
04-09-2008, 17:34
Bartku,
mojej dumy wcale nie uraziles:)

Na wiekszosc spraw patrzymy inaczej, z ta roznica ze ja nie krytykuje Twoich pomyslow a wiele wydaje mi sie troche dziwnych np. ciecie woofera na bocznej sciance przy 300Hz. To jest pionierskie skale swiatowa rozwiazanie;)

Pomysl na oversized 2way na papierowym glosniku nadal uwazam, ze jest ciekawy. Oczywiscie trudniejszy w realizcji niz kolumna na mniejszych wooferach, ale tez nie taki szalony jak projekt (ktory bardzo chwali) Marka K:
http://www.audioheuristics.org/projects_gallery/RS225_RS28A_updates/dayton_reference_rs225.htm

Pozdrawiam

Ps. Gdybym dysponowal odpowiednimi warunkami lokalowymi to na prawde stanelaby u mnie konstrukcja trojdrozna.

bartek_z

  • 404 / 5857
  • Zaawansowany użytkownik
04-09-2008, 18:27
Może i moje pomysły są dziwne, nie przeczę. Może i sam jestem trochę dziwny. Pewnie gdyby nie to, to pewnie nie robiłbym odlewanych z kompozytu obudów do kolumn i nie uważałbym MDFu za jeden z najgorszych materiałów do budowy kolumn. Ja po prostu mówię co wynika z moich doświadczeń. Nie musisz mi wierzyć, nie musisz się ze mną zgadzać. Twój cyrk, Twoje małpy.

Co do cięcia woofera na ściance bocznej jak masz na czym to sobie sprawdź. Nie czytałem tych wszystkich teorii dlaczego nie należy takich numerów robić, ale też nie stwierdziłem żadnych anomalii poza normalnym spadkiem wynikającym z kierunkowości głosnika, który to spadek zresztą można ładnie wkomponować w całosć. Tak naprawdę wszystko zalezy od możliwości konkretnego głośnika.

P.S. No i własnie tego nie trybię - skoro dysponujesz odpowiednimi warunkami lokalowymi dla 2-drożniaka z 8-calowym wooferem to co stoi na przeszkodzie, żeby zrobić 3-drożniaka na takim wooferze? Energia promieniowana przez głosnik jest taka sama, a wooofer umieszczony z boku znacznie ogranicza ryzyko wzbudzania się fal stojących - to też mam przećwiczone. Dla mnie taka konstrukcja ma same plusy w porównaniu do oversized, lepsza dynamika średnicy, łatwiejsze do ustawienia, wąska przednia scianka, więcej tweeterów do wyboru...

EMiL

  • 531 / 5842
  • Ekspert
04-09-2008, 19:33
Z malych 3way przemawia do mnie konstrukcja Troelsa Gravesena na CA22rnx+MCA12RC+27TFFC:
http://www.troelsgravesen.dk/3WClassic.htm

to jest chyba to o co Ci chodzi:)

  • Gość
04-09-2008, 19:34
http://audiohobby.pl/topic/1/1056#koniec

wlm pasuje to tego tamatu właśnie z nim walcze