Audiohobby.pl

Oversized 2-way:)

EMiL

  • 531 / 5882
  • Ekspert
15-11-2008, 15:02
W21ex ma ten sam naped co w22ex, bas sie wiec nie zmieni. W22ex to taki duzy sredniotonowiec, w sam raz na odgrode.
W26 ze wzgledu na niski break-up bylby ciezki do opanowania nawet z nisko cietym tweeterem w waveguide. W26 to typowy woofer z duza cewka.  

EMiL

  • 531 / 5882
  • Ekspert
15-11-2008, 15:09
Najfajnieszym glosnikiem do waveguide jest wg mnie seas w22NY, czyli nextelowy 8 calowy woofer. Poprawiono naped, skutkiem jest 7mm Xmax. Niestety cena tego cuda jest wysoka...

mordensiur

  • 934 / 5813
  • Ekspert
15-11-2008, 19:18
Chętnie zrobiłbym 3-way w OB, ale te koszty na dobrych przetwornikach to dopiero coś:) Stąd pomysł na "przejściową" konstrukcję i pytanie o jak najlepszą aplikację dla w22ex, bo to jak wiadomo chyba najlepsza opcja na średniaka do Ob jak sam napisałeś:) Łatwiej będzie "rozwinąć" konstrukcję niż budować wszystko od nowa, choćby będąc o koszt części przetworników do przodu.

Na jakimś francuskim forum widziałem 2-way z w22ny z tweeterem beż WG - jak to znajdę to wkleję, o ile już tego nie zrobiłem wcześniej.

mordensiur

  • 934 / 5813
  • Ekspert
15-11-2008, 19:50

  • Gość
27-02-2009, 11:27
Inspiracje ze strony ART Loudspeakers :
Deco 8       27 mm + 220 mm
Deco 10     27 mm + 260 mm
Emotion     29 mm + 260 mm
Odwagi !

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

lancaster

  • Gość
27-02-2009, 12:01
Jarek, masz przekonanie do takiego rozwiązania - machnij i daj znac jak to hula. Zawsze mozna wstawić dodatkowego średniotonowca....chociaz moze sie pewnie podobac i bez niego.

  • Gość
27-02-2009, 13:25
>> lancaster, 2009-02-27 12:01:02

Jak można nie mieć przekonania, jeżeli ART Emotion kosztuje 45 kzł. ?

A na poważnie to bardzo interesował mnie projekt 3-drożny PMS (by arturp z AS), ale on odpuścił sobie ten projekt. Szkoda ciekaw byłem odsłuchu ...


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

konto_usuniete

  • 0 / 5414
  • Nowy użytkownik
14-04-2009, 20:18
Temat  oversized 2way ostatnio przycichł , choć swego czasu byl to dosc poczytny watek.
W ramach odświeżenia  i przypomnienia , a przede wszystkim praktycznego sprawdzenia słuszności ( lub nie...) tytułowej koncepcji poczyniłem następująca próbę. Na Alledrogo zakupiłem 2 szt 10 calowych głośników ( marki  No name  :-)  ale efektywnosc mierzona na poziomie 93dB )  oraz 2 tubowe głośniki piezoelektryczne wyposażone w duże " horny ". Driver piezoelektryczny obciąłem , tak by moc wykorzystać sam profil . Profil ten  posiada wlot o wystarczająco dużej średnicy "ust" by jako driver zaaplikować 25mm kopułkę . Ja wykorzystałem Seasa 27TBFC/G . Obwód zewnętrzny profilu ( który nie jest typowym , klasycznym hornem i traktować go należy jako waveguide) sugeruje dolna częstotliwość graniczna na poziomie 650Hz  co pozwoli sprobować częstotliwości podziału zwrotnicy na poziomie ok 900  - 1000Hz ( co powinno zadziałać z zastosowanym Seasem).
 
Dość spora obudowa ( 550*300*260mm) wykonana " na szybko" z 25mm płyty wiórowej  z przegroda wydzielającą osobna komorę dla sekcji wysokotonowej oraz wieńcem wzmacniającym komorę basowa . Poki efekty dźwiękowe nie będą satysfakcjonujące nie będę bawić sie w  żadne wykończenie . Glosnik basowy pracuje jako ( fuj , fuj :-) ) bass- reflex . Tunel na tylnej ściance.

Celem całego eksperymentu jest sprawdzenie  poprawności koncepcji oversized 2way z waveguide i niska częstotliwością podziału zwłaszcza w zakresie charakterystyk kierunkowych w okolicach  efektywnej pracy zwrotnicy.

Jutro pierwsze próby pomiarowo - odsłuchowe . Na jakieś w miarę wiarygodne wnioski trzeba będzie poczekać . Myślę ,  ze na koniec weekendu będę mógł sie podzielić pierwszymi wrażeniami .




Pozdrawiam



WaldeK








WaldeK

mordensiur

  • 934 / 5813
  • Ekspert
14-04-2009, 21:08
Daj znać, ile da się wycisnąć z Seasa na dole. WG z Polinka już niedługo będą u mnie:)

  • Gość
29-09-2009, 09:48
Następny przykład ekstremalnego "oversized 2-way". Niejaki Kalinowski zestawił tweeter (wprawdzie bubowy) z wooferem 12" (średnica kosza 317 mm) i podobno to gra. Koluma wygląda, i praktycznie jest subwooferem z postawiamyn na nim gwizdkiem. Podział 2,7 kHz.

Czy ktoś biegły w sztuce budowania kolumn głośnikowych mógłby wyjaśnić dlaczego "to" gra, please ?

http://www.6moons.com/audioreviews/realitycheck2/kalinowksi.html


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

lancaster

  • Gość
29-09-2009, 09:59
A dlaczego miaoby nie grać. Pod pewnymi wzgledami będzie lepse od kazdego monitora czy podlogówi z 15-22cm wooferem potawionym obok. Głośnii od siebie odseparowane....pewnie ze bedzie sie do czego dowalic w kategoriach "audiofilskich"....ale na dobrą sprawę kogo one obchodza skoro zwyczajnei dobrze słucha sie muzyki na takim zestawie. ...podziwiam tylko te 2,7K....hardcorowo :)
....z drugiej strony sluchaem kiedys konstrukcji DIY opartej o podobny uklad i tez na fostexach z podziaem ponizej 2K i tez było calkiem OK.....to juz predzej zadalbym pytanie: czy ktos mi moze wytłumacyc jak to jest ze 12-15cm pierdziawa na srednicy odtwarza perkusje albo fortepian....albo i calą orkiestre ?:)))
Przerysowywuje celowo ale do tego sie to sprowadza. Pewne cechy dźwieku naturalnego są dla tak małych głośników moze nie wykluczone ale bardzo ciezkie do uzyskania i udaje sie to na palcach jednej ręki mógłbym policzyć w ilu słuchanych przeze mnei zestawach....zaś inne cechy bedą ciezsze do uzyskania z konstrukcji do jakiej link podałeś.
Osobiscie preferowabym raczej 12 cali bas+tweeter i o przesiadce w druga stronę przeszkadzalaby mi kompreska....równiez objawiajaca sie w takim porównaniu na niskich poziomach głosności najczęściej/niestety.
Kwestia upodobań z ktora na zachodzi juz od dawna nikt nie dyskutuje....tylko u nas mam wrazenie jeszcze nei wolno ruszac świętych krów....bo....a cholera wie dlaczego. Nie ma zestawów bez wad, a jak ktos ma watliwosć to neich sobie brzdąknie chocby na gitarze elektrycznej przy calym tym high endzie....odpalenia perkusji litosciwie nie proponuje :)))

  • Gość
29-09-2009, 11:58
>> lancaster, 2009-09-29 09:59:42
A dlaczego miaoby nie grać ....

Chodziło mi oto, że w tym wątku próbowano bezskutecznie połączyć tweeter z 8" wooferem (zawsze jakiś aspekt techniczny takiego połączenia był nie tenteges).
A tu tweeter + 12" i gra !

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

  • Gość
29-09-2009, 11:59
>> lancaster, 2009-02-27 12:01:02
Jarek, masz przekonanie do takiego rozwiązania - machnij i daj znac jak to hula. Zawsze mozna wstawić dodatkowego średniotonowca....chociaz moze sie pewnie podobac i bez niego.

a to dla przypomnienia - góra strony


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

lancaster

  • Gość
29-09-2009, 12:01
Jarek, no i ?
Porównaj z średniotnówką dodatkowa i bez niej.