Audiohobby.pl

Kolumny ELAC 105

Dudeck

  • 5101 / 5858
  • Ekspert
29-08-2008, 18:40
Producenci tak szybko wszystko "udoskonalają" , że także ten model jest już historią .

Parametry:
trzy głośniki w konfiguracji d'Appolito ( 2 x 140 mm , 1 x 24 mm )
2-drożne z bassreflexem ( podział przy 3 800 Hz )
moc nominalna 80 W , muzyczna 120 W
impedancja 4 Ohm
pasmo 40 - 22 000 Hz
efektywność 86 dB
zalecana moc wzmacniacza 20 - 150 W
900 x 180 x 252
11,4 kg

Charakterystyka:
Kolumny podłogowe zaopatrzone w nóżki , dwa tylne wyloty systemu bassreflex i pojedyńczy terminal przewodów głośnikowych .
Dostępne w różnych wariantach okleiny ( na zdjęciu : wiśnia ) .
Zdejmowalna maskownica kryje pod spodem dwa głośniki polipropylenowe z membranami nie posiadającymi charakterystycznego środka z kopułką oraz jedną metalową kopułkę .

Plusy i minusy:
+ staranne wykonanie
+ klasyczny wygląd bez żadnych artystycznych smaczków umożliwiający wkomponowanie się w każde otoczenie
- przydały by się terminale Bi-Wiring ( a tak dla samego poeksperymentowania  )

Ocena:+4
Elac 105 zalicza się do grona najliczniej reprezentowanej klasy kolumn czyli klasy popularnej . Polecam je dla  osób chcących rozpocząć przygodę z dźwiękiem stereo na poważnie ( czyli wyrośnięcie z etapu boomboxów czy miniwież o mocy małej elektrowni ) .
Gdy je rozpakowałem nurtowało mnie pytanie czy one jednak coś konkretnego mi zagrają . Niespecjalnie duże obudowy i wąski front z głośnikami , powiedzmy że basowymi , wielkości małych spodków do filiżanek .
A tu miła niespodzianka . Zagrały poprawnie .
Na niskie tony nie mam co narzekać - było dobrze . Średnica też nie jest wcale natarczywa a nawet mam wrażenie , że w tym miejscu pasmo na wykresie będzie miało mały "dołek" .
Może to i dobrze - wiele urządzeń ma podbite te częstotliwości - a tak można ich długo słuchać i nie męczyć słuchu .
Wysokie są takie jakie mają być - nie dominują nad całością i nie mają tego nie lubianego ( oczywiście chodzi o mnie ) szorstkiego wybrzmienia .
Oto kolumny godne polecenia - ale uwaga dla bardziej wymagających , to klasa popularna .

Dudeck

  • 5101 / 5858
  • Ekspert
04-06-2009, 12:20
Jednak coś na dokładkę jeszcze : kolumny te niespecjalnie nadają się do nocnego , cichszego słuchania . Ile razy tak słucham tyle razy odczuwam dyskomfort - klasa basu -  coś na podobę głosników w jamniku . Brak jego prawdziwości . Nawet namiastki tejże . Jednak .