Audiohobby.pl

Wymiana lamp 6J1 na co?

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
26-11-2018, 07:31
Cześć,

Czym można zamienić lampy 6J1 w buforze, ledwo co przedwzmacniaczu FX-Audio Tube-01? Na jakiej podstawie dobrać takie lampy? Dobrze, by było do kupienia, bo trafiałem na propozycje lamp, które są nie do zdobycia. Najlepiej z Polski, choć niekoniecznie. Cena nie gra roli.

Znajduję tylko 6Ż1P w różnych wersjach.

Pozdrawiam żyjących i słyszących.

jjurek

  • 2059 / 5821
  • Ekspert
26-11-2018, 09:54
Zamienniki to: EF95, 6F32,6AK5 i kilka innych.
W tym chińskim wynalazku lampy pracują na bardzo niskim napięciu i nie usłyszysz  żadnej różnicy.
Każda będzie generatorem harmonicznych.

Jeśli musisz wymienić kup tanie ruskie.

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
26-11-2018, 12:25
Zamienniki to: EF95, 6F32,6AK5 i kilka innych.
W tym chińskim wynalazku lampy pracują na bardzo niskim napięciu i nie usłyszysz  żadnej różnicy.
Każda będzie generatorem harmonicznych.

Jeśli musisz wymienić kup tanie ruskie.

Chcę wymienić, gdyż nie jestem do końca zadowolony z brzmienia. Część poprawy wynika z tego, że trochę DACa odciążyłem prądowo, co wg danych katalogowych obniża mu THD, ale z drugiej strony te lampki są podobno kiepskie jakościowo. Góra na ucho jest bardzo zrolowana, zero holografii i efektu 3D. Blisko dźwięk się odsunął od ucha, daleki się przybliżył, ogólnie skala uległa spłyceniu. Średnia i bas pobarwione, ale na przyjemne. Chciałbym przywrócić rozdzielczość, bo bardzo dużo informacji ginie.

Proponujesz tanie ruskie, żeby była poprawa, a żeby nie wychodzić poza próg, który jest stworzony przez pracę na niskim napięciu?

jjurek

  • 2059 / 5821
  • Ekspert
26-11-2018, 19:39
Ruskie są tanie i bardzo porządnie zrobione.

W tym układzie zniekształcenia są spore, holografii nie będzie, natomiast milusie, przytłumione granie kapiące od parzystych harmonicznych- owszem.

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
26-11-2018, 20:57
Ok, spróbuję od nich. Zamówię i zobaczę. Parzyste i tak lecą, bo na wyjściu jest po 10 sztuk tranzystorów bipolarnych na kanał w klasie A, więc teoretycznie lampki nie są jedynym elementem wyraźnie zniekształcającym.

Dzięki za informacje. W ten sposób dotarłem do informacji, że pierwowzorem tych lamp jest EF95 i w ten sposób najlepiej szukać.

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
15-12-2018, 21:35
Sprawdziłem 6Ż1P-EW i RTC 5654RT.

Przesiadka z 6J1P na 6Ż1P-EW. Zniknął koc na wysokich tonach, jeszcze dużo detali i pogłosów czeka na odkrycie. Pojawiły się lekko słyszalne zniekształcenia na średnicy w postaci wyraźnie słyszalnych harmonicznych. Ogólnie lepiej, choć jeszcze daleka droga, by nie psuło. Mam 8 lampek, ale dwie losowo wrzucone i jedna grała trochę ciszej.

Po kilkunastu minutach przesiadka na RTC 5654RT. W barwie nie słyszę zmiany, ale zaczęła się pojawiać holografia, 3D, pogłosy. Mimo tego na sybilantach najbardziej traci na rozdzielczości. Nieco zniekształca na innym paśmie, ale cóż, może to wina zasilania tego preampa, bo jako jedyny idzie z sieci i na wyjściu śmieci w niesłyszalnym paśmie. Ogólnie najlepiej się spisała jako całość. Mimo tego jeszcze dużo gubi po drodze.

Leoncio

  • 8 / 1902
  • Nowy użytkownik
25-08-2020, 14:22
Odświeżam wątek.

Zetknąłem się z podobnym pre-buforem, tyle że z limitowaną wersją FX-Audio Tube-00J wersja LIMITED.
Po włożeniu radzieckich 6Ż1P (6J1P) uwydatniły się wysokie i niskie, a środek cofnął się.
Nie zauważyłem by się polepszyło, a wręcz przeciwnie. Może to dlatego, że w opisie podano:
- w zestawie lampy militarne 6J1 o lepszej jakości, dobierane w pary pod względem parametrów;
- wszystkie elementy dobierane z najniższą tolerancją i strojone indywidualnie, pod lampy o specyfikacji militarnej 6J1.
Czy zamiana na RTC 5654RT spowoduje poprawę, jak opisano wyżej, wcześniej, w tym wątku?
Lampy te 5654 są chwalone przez użytkowników wzmacniaczy Yaqin.
« Ostatnia zmiana: 25-08-2020, 14:25 wysłana przez Leoncio »

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
03-09-2020, 09:42
To są tak tanie lampy, że lepiej po prostu spróbować.