Audiohobby.pl

kolumny omnipolarne

lancaster

  • Gość
27-10-2018, 19:26
wlasnie sobie testuje pierwsza taka konstrukcje, fote Wam daruje, jako bazy uzylem basretleksu z 65 calowym wooferem grajacym ku gorze, obok glosnika w "4 katach" stoja rury basreflex a na nich lezy mdf z wycietym prowizorycznie otworem na tweeter grajacy w dół.

Łatwo sobie wyobrazic prawda ? ;-)

W kazdym razie wrazenia jak dla mnie przynajmniej bardzo ciekawe, zwrotnica jest jak sie domyslacie prowizoryczna a przestrzen i tak zaskakujaca w sensie bdb, do tego tak sie poskladalo ze mikrofon widzi wiecej niz powinien gory prezentacji nie nazwalbym kameralna a dxwiek nie meczy. Ponadto dxwiek jest duzy, wiekszy niz z klasycznego 2 way z glosnikami na frontsciance.

Mieliscie jakies doswiadczenia z tego typu konstrukcjami ? Duevel zdaje sie firma robi tego typu kolumny, u mnie ze wzgledu na to ze decyzja o budowie zapadla w 5minut nie ma zadnych soczewek itd.

Oglnie łądne granie dziwne ze tak malo firm produkuje tego typu zestawy.

Alexander

  • 248 / 5862
  • Aktywny użytkownik
27-10-2018, 20:18
Mieliscie jakies doswiadczenia z tego typu konstrukcjami ?
Visaton sprzedawał kit - Fontana się to nazywało, przestrzeń bardzo efektowna i po przesiadce z głośnika szerokopasmowego gdzie trzeba było siedzieć we właściwym (i jedynym miejscu), to przy Fontana można było chodzić po pokoju i wszędzie było ok. Niestety nie koniecznie odpowiadało mi brzmienie głośników Visatona.

lancaster

  • Gość
27-10-2018, 20:48
fontanna z tego co widze nie realizuje idei omnipolarnego xrodla punktowego, jest to spelnione tylko horyzontalnie, mi na razie bardzo sie podooba (bez dogrania) slucha sie jeszcze lepiej jak ktos trzyma cukiernice miedzy glosnikami, niestety nie ma chetnych do trzymania nawet glupie pol godziny ;-)  bryly sie skupiaja juz do poziomu dobrze robiacego na wyobraxnie. Nie ma wrazenie skrzynki choc bas gra z najnormalniejszego basrefleksu.

z tego co slysze temat bedzie przeze mnie badany :-)

jjurek

  • 2058 / 5795
  • Ekspert
27-10-2018, 21:25
« Ostatnia zmiana: 27-10-2018, 21:28 wysłana przez jjurek »

lancaster

  • Gość
27-10-2018, 21:37
trzeba by zmierzyc,  lisc moze namieszac ;-) nie jaram sie omnipolarnoscia choc machnalem temat pod wplywem wywiadu z sp Siegfriedem Linkwitzem i jestem pod wrazeniem

lancaster

  • Gość
27-10-2018, 21:50
jjurek na filmie ktory zalinkowales slychac ze jest w tym dxwieku taka jakas wolnosc, sporo HE paczek gra dxwiekiem wymuszonym lub wrecz slychac z jakim trudem przetworniki reprodukuja ;-)


Slucham wlasnie Elvisa, na omnipolarach jest królem bez 2 zdan.

lancaster

  • Gość
27-10-2018, 22:35
dla ciekawskich charka, efektywnosc zestawu jest szacuje na poziomie 85dB albo ponizej, niemniej slucha sie pelnym pasmem tematow typu Time Zimmera czy jak w tej chwili Bilinskiego :-)

w poziomie pomiar niezaleznie od kata bez zmian w pionie zmiany niewielkie - na gorze

lancaster

  • Gość
27-10-2018, 22:38
hardcorowo :-)

Yotomeczek

  • Gość
28-10-2018, 10:30
Dla mnie chyba najlepsze omni to Mirage - trochę badań robili i wyszło im że najlepiej ok. 30% direct i 70% omni.
Chwalone kolumny więc coś w tym musi być.
Jako nieliczne omni miały przyzwoitą efektywność (wyższe modele)...
Szkoda że zdaje się firma podupadła :(
« Ostatnia zmiana: 28-10-2018, 10:36 wysłana przez Yotomeczek »

lancaster

  • Gość
28-10-2018, 10:46
sprawdze rozwiazanie  z pochyleniem calego systemu pod katem w przod, problem z laczeniem w konfiguracji z tweeterem 1cal ze nie dolatuje wystarczajaco nisko a midbas w tym czasie juz nieco odpuszcza, mowa o 1-2KHz

Pochylenie woofer przy zachowaniu pozycji tweetera nie jest problemem ale musze to poskrecac ;-)
takie polozenie woofera na pewno pomoze

efektywnosc nie ejst mocna strona kolumn, ale w pomieszczeniu ok 20m2 da sie sluchac calkiem glosno wiec uzytkowo nie problem. Mnie tu rozwala najbardziej efekt braku skrzynki i wypelnienie pomieszczenia dxwiekiem, nie wiem czy w dipolu na desce cos takiego mialem.

lancaster

  • Gość
28-10-2018, 17:24
sprawdzilem temat pochylenia midbasu, moim zdanie lepiej nie jest. Mozna to przy zastosowaniu tego konkretnie glosnika ktory mam rowniej dograc ale splyca sie efekt znikania, dxwiek zaczyna byc wiazany ze skrzynka. Probowalem dluzej pokombinowac ale slucha mi sie tego z pochylonym midbasem slabiej.

lancaster

  • Gość
28-10-2018, 18:16
nie bylbym soba gdybym nie sprawdzil tuby ;-)
wzialem ja tractrixa 900 i 1100 kolejno zostal ten drugi, driver 4550 bms-a roznica w spl z midbasem jebutna ale co sobie bede zalowal. tuba lezy obok midbasu nad nia na stelazu pilka tenisowa i bardzo ladnie to gra :-)

Aczkolwiek jak przydybalem ofiare do trzymania konstrukcji i umiescilem driver z tuba bezposrednio nad midbasem jest jeszcze lepiej. W takiej konfiguracji driver kompresyjny ciagnie w w gore lepiej od  28mm bylo nie bylo audiofislkiego tweetera. d
la mnie bez znaczenia ale wiem ze prawdziwy audiofil slyszy alikwoty do 100KHz wiec moze byc to info cenne ;-)

lancaster

  • Gość
28-10-2018, 18:19
PS. ładnie to gra po wyrownaniu spl - stlumieniu drivera do poziomu midbasu. lubie gore ale nie az tak

lancaster

  • Gość
28-10-2018, 18:25
i jeszcze tylko pomiar omni z kompresyjnym os pozioma zawsze to samo, nuda i os pionowa 30 stopni

Yotomeczek

  • Gość
28-10-2018, 19:14
Chodziłeś po pokoju i wszędzie scena była dobrze odbierana? Brak sweet spotu?