Audiohobby.pl

Jak porównać 2 pliki audio pod kątem jakości - programy komputerowe.

Mcin

  • 9 / 2594
  • Nowy użytkownik
26-08-2018, 19:06
Cześć,

Znowu ja z prostymi pytaniami. Jeśli to zły dział, to przepraszam/proszę o przeniesienie.

Tak się złożyło, że mam 2 takie sam albumy na CD (jedno kupione oddzielnie, drugie w ramach "antologii") i FLAC na HDD zostawiłbym sobie tylko jeden :) Chciałbym sprawdzić, najlepiej jak najbardziej zautomatyzowanymi metodami, które z wydań jest lepsze (spłaszczanie brzmienia, podbijanie głośności itp. powinno być, przy obecnym poziomie rozwoju techniki, wykrywalne). Na razie wiem, że pliki nie są identyczne (konwertowane tym samym programem mają różny rozmiar na dysku i różny średni rozmiar strumienia bitów), próbowałem porównywać organoleptycznie w Audacity, z czego nic nie wywnioskowałem... i tu moja wiedza się kończy. Jeżeli znacie jakieś programy i metody, które pozwalają na takie analizy, poprosiłbym o podpowiedzi i wytłumaczenie. Interesuje mnie głownie oprogramowanie darmowe lub z wersją trial, niekoniecznie mam ochotę płacić za drogi, profesjonalny soft, z którego i tak nie umiem korzystać, do analizy jednego albumu :)

Egon@

  • Gość
26-08-2018, 21:18
Dla mnie najlepszym programem jest... własne ucho.

Mcin

  • 9 / 2594
  • Nowy użytkownik
26-08-2018, 21:46
Świetnie, ale zapomniałem dopisać, że nie mam aktualnie warunków na dokładne odsłuchy... nie żebym kiedykolwiek miał idealne, ale teraz jest gorzej niż było.
Do tego wchodzi jak wyuczone jest "ucho", warunki chwilowe (stan zdrowia, wilgotność atmosfery itp.) czy nawet głupia autosugestia.
Spodziewałem się takiej odpowiedzi i nie na nią czekam, po to mam konkretne dane w formie cyfrowej, żeby się na nich opierać i je sobie analizować. Tym bardziej, że jestem trochę komputerowym geekiem i o wiele bardziej mi to odpowiada niż rzemieślnicze wyczucie :F

Egon@

  • Gość
26-08-2018, 22:52
A nie zdarzyło ci się, że mp3 320br czy vbr brzmiała lepiej niż flac 24/96?

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
27-08-2018, 18:35
Audacity ma narzędzie do znajdowania obciętych wierzchołków sygnału.
« Ostatnia zmiana: 27-08-2018, 18:47 wysłana przez cadam »

Egon@

  • Gość
27-08-2018, 22:36
Dobrej zabawy!

pink56

  • 4 / 2012
  • Nowy użytkownik
24-09-2018, 14:40
na ucho slychac najlepiej

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
01-10-2018, 21:03
na ucho slychac najlepiej

A jak nie słychać to po co szukać dziury w całym?

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
01-10-2018, 21:04
Cześć,

Znowu ja z prostymi pytaniami. Jeśli to zły dział, to przepraszam/proszę o przeniesienie.

Tak się złożyło, że mam 2 takie sam albumy na CD (jedno kupione oddzielnie, drugie w ramach "antologii") i FLAC na HDD zostawiłbym sobie tylko jeden :) Chciałbym sprawdzić, najlepiej jak najbardziej zautomatyzowanymi metodami, które z wydań jest lepsze (spłaszczanie brzmienia, podbijanie głośności itp. powinno być, przy obecnym poziomie rozwoju techniki, wykrywalne). Na razie wiem, że pliki nie są identyczne (konwertowane tym samym programem mają różny rozmiar na dysku i różny średni rozmiar strumienia bitów), próbowałem porównywać organoleptycznie w Audacity, z czego nic nie wywnioskowałem... i tu moja wiedza się kończy. Jeżeli znacie jakieś programy i metody, które pozwalają na takie analizy, poprosiłbym o podpowiedzi i wytłumaczenie. Interesuje mnie głownie oprogramowanie darmowe lub z wersją trial, niekoniecznie mam ochotę płacić za drogi, profesjonalny soft, z którego i tak nie umiem korzystać, do analizy jednego albumu :)

Ale skoro nie słyszysz różnicy to po co ten cyrk?