Audiohobby.pl

Opera, muzyka poważna w filmografii

Egon@

• 957 / 1172
  • Ekspert
05-08-2018, 05:05
Amadeusz (Amadeus) 1984

Farinelli. Ostatni Kastrat (Farinelli Il Castrato) 1994

Nannerl, Siostra Mozarta (Nannerl, La Soeur De Mozart) 2010

Wieczna Miłość (Immortal Beloved) 1994 (Bethoven)

Egon@

• 957 / 1172
  • Ekspert
05-08-2018, 05:16
Wprawdzie teatr, ale nie można pominąć - Kolacja na cztery ręce (Mögliche Begegnung)
- czyli spotkanie, którego nie było :) Handel i Bach w Lipsku ad 1747

Teatr Telewizji - reżyseria Kazimierz Kutz [Janusz Gajos (Bach), Roman Wilhelmi (Händel), Jerzy Trela (Schmidt)] 1990

Obaj urodzeni w 1685 roku, nawzajem bardzo dobrze znają twórczość kolegi po fachu, dla obu jest to bardzo ważne spotkanie, choć do tej pory to Bach kilkakrotnie próbował o nie zabiegać, natomiast Händel skutecznie unikał okazji do poznania genialnego kantora z Lipska, a o jego talent był nawet nieco zazdrosny. Händel to zresztą światowiec nieco rozczarowany własnym krajem. Jego sława zdaje się bowiem docierać do Niemiec jedynie w niezbyt wielkim procencie, który nie gwarantuje mu rozpoznawalności w ojczyźnie. Tymczasem w Londynie nawet niepowodzenia jego dzieł odbijają się szerokim echem. Toteż kompozytor może sobie pozwolić na dostatnie i wystawne życie. Podejmując Bacha, próbuje zresztą to wykorzystać. Ilość i wykwintność dań potwierdzające pozycję najlepiej opłacanego muzyka ówczesnego świata, jaką zajmuje Händel, mają wprawić skromnego kantora z leżącego nieco na uboczu Lipska w zakłopotanie. Początkowo zresztą Bach, choć pewny wartości własnej muzyki, jest pod wrażeniem stylu życia Händla. Sam osiadły w Lipsku nigdy nie był za granicą, za swoje genialne kompozycje nie dostaje żadnych dodatkowych pieniędzy, a za skromne w porównaniu z Händlem uposażenie musi utrzymać liczną rodzinę. Może on jednak, w przeciwieństwie do zamożnego Saksończyka, przyjaciół wybierać sobie niezależnie od różnorakich politycznych układów, a muzyka jest dla niego azylem. Stopniowo jednak przewaga Jerzego Fryderyka zaczyna topnieć, okazuje się, że w głębi serca boi się on starości, samotności, utraty pozycji oraz tęskni za rodzinnym życiem, wolnym od zależności od możnych, jakie prowadzi Bach. (za wiki)

Ten post dedykuję naszemu Przyjacielowi Magusowi, który był wielkim admiratorem tej sztuki i kazał mi ją obejrzeć, za co jestem Mu dozgonnie wdzięczny

Egon@

• 957 / 1172
  • Ekspert
05-08-2018, 05:42
To tyle za świeżej pamięci - ale na pewno są filmy dziejące się w operze (właśnie w tej chwili sobie odpowiedziałem :))),
które dołożycie i polecicie.

No przecie:

Upiór w Operze (Phantom Of The Opera) w reż. Ruperta Juliana z genialnym Lonem Chaneyyem z 1925 (wspaniale odrestaurowany i zremasteringowany, z muzyką mn. Czajkowskiego)

Upiór w Operze (The Phantom Of The Opera) - cudowny musical w reż. Joela Schumachera z Geraldem Butlerem z 2004

Upiór w Operze (The Phantom Of The Opera At The Royal Albert Hall) 2011 - kolejny genialny musical wg Andrewa Lloyd Webbera na 25 rocznicę wystawienia musicalu. Film wyreżyserował Nick Morris

Wszystkie pozycje w dużej rozdzielczości i warte obejrzenia - palce lizać

Egon@

• 957 / 1172
  • Ekspert
05-08-2018, 05:58
No i oczywiście opery - filmy w reżyserii Ponnelli'ego, Mitteranda, Jacquota, Sweete'go, Koltayi'ego, a przede wszystkim mistrza nad mistrzami, Zeffirellego.
Carmen, Rigoletto, Cyganeria, Madama Butterfly, Tosca, Romeo i Julia, Traviata, Rycerskość wieśniacza, Pajace, Król Stefan, że przypomnę tylko najważniejsze.
« Ostatnia zmiana: 05-08-2018, 06:01 wysłana przez Egon@ »

Egon@

• 957 / 1172
  • Ekspert
05-08-2018, 06:21
I jeszcze - Schadzka z Wenus, Istwana Szabo 1991
Chopin. Pragnienie miłości, Antczaka 2002
Kopia Mistrza, Holland z Edem Harrisem i Diane Kruger 2006
Pan od muzyki, Barratiera 2004
Pianista, Polańskiego 2002
Mahler, Kena Russella 1974

Wiem, że był film o Bachu, Scarlattim, Schubercie, serial o Mozarcie - ktoś pamięta?

Egon@

• 957 / 1172
  • Ekspert
05-08-2018, 06:32
W Warszawie grzmi i leje - idę połazić po deszczu :)

Jacek_8

• 68 / 2665
  • Użytkownik
06-08-2018, 09:34
Jest taki film Aria (1987). Składa się z 10-ciu epizodów reżyserowanych przez różnych reżyserów (m.innym Altman, Rusell, Godard). Każdy jest autorską wizją/historyjką związaną z wybraną arią operową - praktycznie same hity (Rigoletto, Nesum dorma, itp.).
Akcje są kompletnie od czapy - nie mają nic wspólnego z akcją opery. Oglądałem to w TVP2 na samym początku lat 90-tych. Wciągneło mnie: fajna muzyka, historyjki niektóre szalone, inne poruszające-wzruszające, pięknie sfotografowane.
Zacząłem szukać tej muzyki i tak poznawałem świat opery - zostało do dziś.

Egon@

• 957 / 1172
  • Ekspert
07-08-2018, 00:44
Dzięki Jacek8 - znalazłem

Dziesięcio-częściowy "przegląd" arii operowych. Każda część jest wyreżyserowana przez innego reżysera, również arie wykonywane są przez wielu artystów opery. W role bohaterów poszczególnych segmentów wcieliła się grupa znanych aktorów [m.in. John Hurt, Bridget Fonda i Theresa Russell]