Audiohobby.pl

Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl

Lutek

  • 535 / 5854
  • Ekspert
21-12-2018, 21:18
Tu cała kolumna zasilana jest 1mm, dlatego mi to nawet na piśmie nie gra. Uważam 4mm kw.

No co Wy - niektorzy koledzy - z tymi przekrojami przewodow (to sa przewody, a nie zadne kable - te sa przeznaczone do ukladania w ziemi) glosnikowymi wymyslacie, nie rozumiem... Zapraszam Arturze na posluchanie do mnie, gdzie moje kolumny zasilane sa przewodami o przekroju 0,2 mm kw - czyli srednicy 0,5 mm i uwazam, iz ten przekroj jest jeszcze i tak z zapasem. Pomierzcie sobie jaka wartosc skuteczna pradu i przy jakim napieciu pobiera w rzeczywistosci kolumna nawet przy dosyc glosnym sluchania i zobaczcie jakiej mocy pobieranej to odpowiada  - u mnie ok. 0,3 W, a 0,5 W, to juz naprawde glosno. Wiec czemu maja sluzyc te wszystkie 2,5, a nawet 4 mm kw ? Zobaczcie sobie tabele z przekrojami przewodow i pradami jakie przez te przekroje moga plynac przy ich ciaglym obciazeniu. Przy okazji dodam, ze oryginalny
przewod glosnikowy DNM Reson - jesli sie nie myle - ma srednice 0,6 mm, co odpowiada przekrojowi zyly zaledwie 0,28 mm kw !!!  A jesli przekroj zyly w przewodach zasilajacych te kolumny - jak podaje lancaster -  ma 1 mm kw, to jest i tak z bardzo duzym zapasem na obciazenie pradowe.
Fakt, ze moje kolumny maja skutecznesc 92 dB i impedancja minimalna nie spada ponizej ok. 6-ciu omow, ale sadze, ze ten 1 mm kw to i tak max do kolumn klosnikowych. Chyba, ze ktos zastosuje sobie 1,5 mm kw, biorac tez pod uwage wieksza wytrzymalasc mechaniczna takiego przewodu.
(cos z cytowaniem nie tak...To cytat Artura, a nie lancastera jak sie wkleilo)
« Ostatnia zmiana: 21-12-2018, 21:32 wysłana przez Lutek »

lancaster

  • Gość
21-12-2018, 21:30
Lutek glosnikowy 1mm2 dxwiga pod 10A, wzmacniacz ktory mam teraz w domu nie ma nawet takich mozliwosci, z tego co pamietam 4A :-)

przekroje typu 2,5 czy 4mm2 sa popularne w PAudio bo ciagna tam dziesiatki metrow i rezystancja mb zaczyna stanowic.

rowniez do kolumn typu wilson audio gdzie impedancja kreci sie w okolicach 2 ohm a naglosniane sa nimi pomieszczenia spore wiekszy przekroj moze sie przydac. w 90% przypadkow 1mm2 jest uwazam zaryzykuje nawet optymalny. Jak ktos naprawde musi to 1,5mm. poza tym moge uzasadnic grubosc geometria przewodu itd. ale na pewno nie koniecznoscia wysterowania glosnikow domowych.

a w domowych warunkach coz, w tym roku na narodwym podczas szolku na wlasne oczeta widzialem jak jeden z wystawcow do zasilenia systemu uzyl zlacza trojfazowego a biegnacy do niego przewod zasilajacy byl cienszy od ...glosnikwoego a byc moze nawet sygnalowego :-)

Lutek

  • 535 / 5854
  • Ekspert
21-12-2018, 21:44
>lancaster
No i mi zgadza sie to co piszesz. Poza tym w PA czesto przewody takie leza bezposrednio na posadzkach - miedzy estrada a operatorem siedzacym gdzie widownia i ludzie nawet po nich chodza, a wiec sa szczegolnie narazone na uszkodzenia mechaniczne, wiec musza miec tez spora wytrzymalosc mechaniczna, a za tym idzie tez spory przekroj. Ale my tu przeciez mowimy o domowym audio !

>ArturP
Jak bys mial ochote do mnie wpasc i przywiezc kabelki (niech bedzie: kabelki, bo o takim przekroju i odpowiedniej izolacji moze by i w ziemie sie nadaly) o przekroju te 4 mm kw... Zapewniam, ze nie uslyszysz zadnej roznicy w dzwieku jak beda wpiete te, czy moje o tych 0,2 mm kw przekroju.
« Ostatnia zmiana: 21-12-2018, 21:50 wysłana przez Lutek »

ArturP

  • 1300 / 2784
  • Ekspert
21-12-2018, 21:51
Cała odpowiedź jest w tym poście:


08-12-2018, 13:41
Wracając do kabli głośnikowych, to parę dni temu koledzy zrobili testy kabli głośnikowych, u mnie w studio na uaktywnionych klonach JBL4429 z oryginalnymi głośnikami .
Mieli rzeczony Oyiade, Bitner i Klotz. Wszystkie fi 4mm2, żaden nie był najlepszy.
Testy przeprowadzone w jednakowych warunkach. Wzmacniacze basowe 200W/4R mosfet toshiba, średnie 50W/8R bi-mos sanken i wysokie 20W/8R bi-pol toshiba. Przełącznik na mocnych 50Amp. przekaźnikach. Wtyczki speakon neutric. Jest to ważne.
Żaden z kabli nie wprowadzał zauważalnych zmian, nawet na poziomie mentalnym. Za to po zmianie na cieńszy kabel 1mm2 do basu, kontrola nad nim kończyła się na poziomie 50W.
Wniosek jest jeden, grubość ma znaczenie.
« Ostatnia zmiana: 21-12-2018, 22:38 wysłana przez ArturP »

lancaster

  • Gość
21-12-2018, 22:11
tez uwazam ze to istotne biorac pod uwage ze od lat nie uzywam wzmacniacza powyzej 50W (zdarza sie 2,5W o zgrozo) gdyz nie naglasniam nim sali gimnastycznej ani pubu ani nie mam kolumn potrzebujacych pompowac amperaz.




ArturP

  • 1300 / 2784
  • Ekspert
21-12-2018, 22:17
Dobra OK, sorry już nie będę mieszał w temacie kabli. Koniec, kropka.

Ape

  • 54 / 4494
  • Użytkownik
09-01-2019, 17:21
Czy temat kolumn zmarł? Są gdzieś dostępne jeszcze jakieś opinie nt tych głośników?
|______Naim MuSo______|

tetejro

  • 2745 / 2978
  • Ekspert
14-01-2019, 20:55
No jezeli nikt wiecej ich nie zrobi to raczej nie spodziewaj sie licznych opinii. A są to zestawy specyficzne uzytkowo, wiec juz z tego względu nie bedie to rozwiązanie "dla każdego", tak jak były klony Totemów Mite.

PS. chodziły mi po głowie takie MTM na GDN 13/40/9 i Vifie DX ale Tonsil nie wykazał sie za bardzo polityką marketingową, amnie sie juz troche znudziło wieczne dłubanie w zestawach, zmieniłem kompa, musiałbym odtwarzać na nowo symulacje zwrotnic w nowym programie, mierzyć od nowa itp. ... Z pomysłu na krosownice cyfrową tez chyba zrezygnuję z powodu kosztów. Jestem na etapie rozgladania się za monitorami aktywnymi - Pewnie Behringer, po odsłuchach z KRK i Yamachą wydaja mi się najbardziej uniwersalne, tanie - to sie zobaczy...
Zmierzam do tego ze mało kto poszukuje obecnie dużych zestawów pasywnych - w ogóle.

Ape

  • 54 / 4494
  • Użytkownik
20-01-2019, 20:59
sam ostatnio zauroczony jestem JBL -ami 305P MKII, ale...
ja jakiś czas temu porzuciłem zupełnie tzw "stacjonarne audio" mam tylko komputer i słuchawki.
Niestety w domu pojawił sie GC na LM3875 i korci mnie znowu coś, :-) więc cos łatwego do grania by się przydało.
|______Naim MuSo______|

Ape

  • 54 / 4494
  • Użytkownik
24-01-2019, 19:44
ma ktoś wiedzę gdzie drogą zakupu nabyć taki oto materiał maskujący?
|______Naim MuSo______|

Synthax

  • 2323 / 4106
  • Ekspert
06-02-2019, 22:19
Jak projekt g&h ma się brzmieniowo do Totem Mite?

ISOPHON

  • 23 / 3801
  • Użytkownik
07-02-2019, 16:37
Nie miałem(G&H) ale na pewno nijak..30cm(w G&H) robi swoje.

lok

  • 432 / 5890
  • Zaawansowany użytkownik
07-02-2019, 20:59
ma ktoś wiedzę gdzie drogą zakupu nabyć taki oto materiał maskujący?

Tutaj dostaniesz taki materiał.

https://critesspeakers.com


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Synthax

  • 2323 / 4106
  • Ekspert
08-02-2019, 07:39
Nie miałem(G&H) ale na pewno nijak..30cm(w G&H) robi swoje.
Dzięki za zaangażowanie ale 30cm w zamkniętej obudowie wcale nie musi we wszystkim bić na głowę półkowców z br. Interesuje mnie szersza opinia. Bo ijedno i drugie rozwiązanie ma kompromisy

lancaster

  • Gość
08-02-2019, 11:35
kazde rozwiazanie ma komromisy.

na dole pasma w ogole nie ma czego porownywac na korzysc 30cm, konstrukcja jest 8ohm vs 4ohm w mitte, wyzej skuteczna pomimo wyzszej impredancji - do lampy na pewno lepsza. mialem klony mitte ale nie pamietam zbyt dokladnie jak ma sie jedno przy drugim, moge tylko powiedziec ze wole gore pasma z gdwt niz z piankowego kopulkowca, srodek w obu ukwazam OK, technicznie lepiej podzial przebiega w gh, mitte pomimo "rozjazdow" brzmia ladnie. skala bez porownania na korzysc gh, oczywista sprawa patrzac na kaliber glosnika.