Audiohobby.pl

Subkontra i obecność niskich częstotliwości w muzyce

colcolcol

• 772 / 4033
  • Ekspert
22-11-2020, 17:58
Dobrze, że mu tramwaj do pokoju nie wjechał, miałby dozgonne wrażenia :P

Sprzedawałem kiedyś Dac. Kupujący mieszkał w kamienicy przy Piłsudskiego/Kilińskiego w Łodzi. Tramwaj jeździł co 2 minuty wypełniając pasmo 5 - 50Hz, garnki z filiżankami w zlewozmywaku wypełniały pasmo 50-5kHz a 5-15Khz uzupełniał jakąś kopułką. W pierwszym odruchu miałem ten DAC zabrać do domu, bo i po co facetowi jakiś dodatkowy i zbędny pożeracz prądu? W drugim odruchu zrozumiałem, że on płaci nie za jakość a za marzenia i to jest warte każdej złotówki.

Zaraz zejdę na dół pobuszować w basie, wnuczki wyjechały i powoli znika szum z głowy...

colcolcol

• 772 / 4033
  • Ekspert
23-11-2020, 18:04
Grzegorz Edra
Napisano 13 Czerwca:
Na audiohobby.pl facet założył wątek też o niskim basię i odziwo twierdzi i przekonuję innych że u niego w nagraniach jest bas nawet 23-25hz i podaję na zdjęciach wykres analizy widma z audacity i rzeczywiścię analiza pokażuję że rzeczywiścię on tam widnieję!

He, he, ale dziwy, facet odkrył dwie bakterie w gó...e. czekam na Nobla biologii. :)

Na dole dwie foty. Potwór ten sam - różne realizacje. Co mnie zaskoczyło? Słuchając wersji live Boine, odnosi się wrażenie grania bardzo niskim basem. Faktycznie gumy w 26W mocno pracują :) Wersja studyjna brzmi jak ciepłe kluchy i wejście perkusji  nie robi żadnego efektu na głośnikach i na słuchaczu. Pierwsza myśl: w wersji koncertowej bas oprócz tego, że jest dynamiczniejszy - jest niższy.
A tu zmyłka, częstotliwości są te same.
Konkluzja: głośniejsze i dynamiczniejsze jest odbierane jako niższe niż w rzeczywistości. Tak nas mami słuch. Wystarczy byle g-o rozkręcić na maksa i się robi 16Hz, masaż nerek w gratisie.     

Zmelmag

• 896 / 507
  • Zmelmag
23-11-2020, 20:10
widnieje to malo powiedziane, jego tam jest 50dB wiecej niz  srednicy i 80dB wiecej niz wysokich tonow, takie BBC +,
bo jak plus to zawsze lepsze ;-)

apropos. kawal wczoraj slyszalem, opowiadal Jacek Wilk :

Na swiecie sodoma i gomora, Bog postanowil, że za 2 tygodnie koniec swiata.
Żeby dac czas ludziom na zalatwienie spraw postanowil powiedziec o tym 3 najwiekszym przywodcom na świecie, padło na Trumpa, Putina i Jarosława
Trump wychodzi do Amerykanow i mowi : mam dla Was 2 wiadomosci, dobra i złą...Bog istnieje ale za 2 tygodnie koneic swiata.
Putin wychodzi do Rosjan i mowi : mam dla Was 2 wiadomosci, obie złe...Bog istnieje i za 2 tygodnie koniec świata.
Jarosław wychodzi do Polakow i mowi : mam dla Was 2 dobre wiadomosci : bedziemy rzadzic do konca swiata, rozmawialem o tym z Bogiem.

kawal bez zwiazku z tematem, prosze nie nadwyreżać zwoi mozgowych jakimis teoriami spiskowymi ;-)

colcolcol

• 772 / 4033
  • Ekspert
24-11-2020, 07:43
Ogródek z napisem kawaly" zajął niejaki caszlak, wzniósł się tam na wyżyny dowcipu i nawet nie myśl, że nas zaskoczysz...

Trudno mi oszacować faktyczne różnice w ilości tych 37-39Hz w stosunku do wysokich, ale są faktycznie znaczne.
Boine, Eallin 96` Live, Katrin Who Smiles, zapodaj to u siebie, oceń. W tle ciekawe śmieci aktywności zespołu...