Audiohobby.pl

Subkontra i obecność niskich częstotliwości w muzyce

colcolcol

  • 925 / 5278
  • Ekspert
21-01-2021, 19:03
Świadoma, konkretna realizacja dla konkretnej grupy docelowej z pogranicza miłośników jazzu i dobrego dźwięku. Duża rozpiętość dynamiki, wykorzystane niemal całe pasmo oraz dbałość o wyciszenie śmieci realizacyjnych, oto Cassandra Wilson w "I'll Be Seeing You" :



Ps no i 25Hz :P

colcolcol

  • 925 / 5278
  • Ekspert
22-01-2021, 20:21
Cudo Sibeliusa Op.47, do którego często wracam. Obraz z Audacity wygląda niemal jak lustrzane odbicie z postu wyżej. W co trudno uwierzyć - oba uznaję za świetnie zrealizowane. Ot zawieruszony jakiś niskotonowy szum. Niiiiski szum, prezent dla maga.
15 minutowe allegro minęło jak z bicza strzelił. Można śmiało rozkręcać wzmacniacz. W 30 sekundzie dostajemy gratis 5Hz. Że nie słychać? Że co? Że siedzę przed kompem i analizuję po kolei swoje 2TB muzy :P ?

Zmelmag

  • 1280 / 1752
  • Zmelmag
22-01-2021, 21:37
Tu mnie masz, wiolonczela jest bezlitosna, potrafi czochrać na dwóch hercach, niżej schodzą tylko soprany i Leonard Cohen.
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5278
  • Ekspert
23-01-2021, 07:33
Leonard

Nie znam człowieka ... może Leopard? ;)

Zmelmag

  • 1280 / 1752
  • Zmelmag
24-01-2021, 15:25
słucham basu i mysle ze jest za malo basu, czy to dobry trop ?
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5278
  • Ekspert
24-01-2021, 15:35
... zły. Słuchaj muzyki! Ale na pocieszenie dodam, że mogłeś gorzej zbłądzić słuchając np kabli, wifi czy kuwety ze żwirkiem dla kota.

colcolcol

  • 925 / 5278
  • Ekspert
01-02-2021, 19:32
Dwie płyty. Jedna zrealizowana w 1983 a druga - uchodząca za wzór realizacyjny - w 2000. Fortepian. Komentarz zbędny.

Zmelmag

  • 1280 / 1752
  • Zmelmag
01-02-2021, 20:23
fortepian moze i ma duza zawartosc basu w basie, ale co z tego skoro nie schodzi nizej niz skrzypce ?
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1752
  • Zmelmag
01-02-2021, 20:29
ze skrzypcami ciekawa sprawa, slyszalem ze te z Podhala grają wyżej a te ze sosny bałtyckiej nizej.


fortepian to kawal skurczybyka jesli chodzi o skale/bryłe, brak basu załatwi go na cacy,
co nie znaczy ze im wiecej basu tym lepiej ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5278
  • Ekspert
02-02-2021, 06:29
Powoli finiszuję :) i to jest być może finisz.

W powyższym nagraniu perełek Satie słychać nieregularne, bardzo niskie częstotliwości. Nie są to drgania LP czy wibracje taśmy, bardziej przypominają odgłosy spoza sali koncertowej. Nagrywanie niskotonowego szumu tła jest częstym błędem i niefrasobliwością realizatorów. Byłem raz obecny przy realizacji płyty a potem obróbce materiału. To była dla mnie męczarnia. Dla wykonawcy najważniejsza była idealna wysokość wokalu. Zmieniono w sposób cyfrowy każdy (!) fragment wokalizy, każde "natarcie" - w punkt a każde odbiegające od średnie podbicie czy osłabienie - uśredniono. Nie było mowy o planach czy wirtualnych punktach, wielkości dźwięku i wielu innych smaczkach. Jak na polu kartofli... A potem audiofil doszukuje się różnic w kablach sieciowych... Niech dalej szuka.

Parę lat temu byłem na spotkaniu "kujawskim". Warszawka z nieżyjącym już "starym" próbowała pokazać w chacie Paltona swój hi-end. Oberwałem po nerach za komentarze. Do dziś nie mam czego szukać w tym światku, bo wyśmiałem próbę udowodnienia wyższość cudu 16 cm średnicy z Japonii nad resztą świata.
W Łodzi również mają drogie systemy, które nie grają a próbuje się udowodnić, że ta część muzyki, której te systemy nie odtwarzają jest zbędna. Wszelkie argumenty są niczym rozmowa o wierze z zatwardziałym "Świadkiem". Znów spaliłem możliwość słuchania chińskich wokalistek na sprzęcie za pół bańki czy więcej, nie odtwarzającym 35Hz. Odsłuch na tych systemach jest krzywdą dla uszu i intelektu.





Zmelmag

  • 1280 / 1752
  • Zmelmag
03-02-2021, 07:15
Jak jestes przyzwyczajony do suba scana 10 cali to wiadomo ze z 6 calowki basu absolutnie sluchc sie nie da, ale nie samym basem czlowiek zyje.
Moim zdaniem krytyka basu w takiej sytuacji i z wyjasnieniem ze papierdułka wrazenia na dole nei robi zadnego (przy 10 calach, nawet jesli jak na 7 cali jest bdb) nie jest niczym dziwnym, natomiast uzaleznianie oceny calosci prezentacji wylacznie od dolu (chyba ze ten jakos specjalnie przeszkadza "jakoscia" lub niedoborem - material muzyczny) jest uwazam prywatnie niesprawiedliwe.

Pomijam ze sluchanie samplerow uwazam prywatnie za strate czasu i psucie sobie przyjemnosci ze sluchania muzyki.
Do oceny sprzetu mozna spokojnie wykorzystac dobre realizacje w dowolnym gatunku, tworzone dla muzyki a nie dla "dxwieku". Taka tam moja prywatna opinia :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1752
  • Zmelmag
07-02-2021, 19:49
tylko nie rob sie wąski colcol z powodu mojego komentarza, masz dobra ideę basu z min 10 inch, jak w filmach dla dorosłych, nie daj sobie powiedziec ze białe jest białe a czarne czarne ;-)


A tak bardziej serio bas to powiedzmy 10-20, 20-40, 40-80, 80-160 - 4 oktawy
ta "gorsza" czasc muzyki miesci sie w pasmie 160-320, 320-640, 640-1280, 1280-2560, 2560-5120, 5120-10240 - 6 oktaw w ktorych zlosliwi mowia "dzieje sie najwiecej"

niech bedzie ze dla nas oldbojuf 10KHz styknie, dla wiekszosci mlodych gniwenych  bez 40KHz nie podchodx bo Ci z kolei "slysza" ze bas bez alikwotuf 40KHz "nie gra".


jest w fotografii kolor szary, dal mi do myslenia.
https://banbye.pl polecam :-)

colcolcol

  • 925 / 5278
  • Ekspert
11-02-2021, 11:50
Nasz mózg - wg niektórych teorii, do których sie przychylam patrz "Świadomość" Dennetta - działa przetwarzając równolegle wszystkie dane i dorabiając brakujące fragmenty układanek. Dlatego ruch na filmie odbieramy płynnie i dlatego mózg uzupełnia braki w dźwiękach.
Oczywistość nie dla wszystkich uświadomiona. Pierwszorzędnym bodźcem jest obraz. Ma w mózgu przewagę. Dla części prymitywów tak wielką, że zachodzące zmiany w wyglądzie przetwarzają na dźwięk :P:P Np takie DAC. Bierzemy pięć dowolnych sprawdzamy i wszystkie grają tak samo, dopóki nie zobaczymy co gra.
Była prośba o wykresy z mojego systemu, którą spełniłem w innym wątku a teraz nagrałem własną gitarę i kilka słów. Gitara to przyzwoity Ovation z "najniższymi" 82Hz a głos, jak głos, mam stosunkowo wysoki i ciężko zanucić 80Hz. Jeżeli wytnę wszystko co poniżej 80Hz ostrymi 24dB, mój głos nie będzie moim głosem a gitara zabrzmi jak jazgot.
Poniżej nagrane w Audacity sample z analizą częstotliwości.

Ten niżej to głos :)
« Ostatnia zmiana: 11-02-2021, 11:53 wysłana przez colcolcol »

colcolcol

  • 925 / 5278
  • Ekspert
16-02-2021, 06:41

W 7:21 pokazane są pomiary po zastosowaniu różnych materiałów w rogach i ja tam większej różnicy nie widzę :) Podbicia w zakresie najniższego basu pozostały w tym samym miejscu i jak buczało tak nie przestanie...

Zmelmag

  • 1280 / 1752
  • Zmelmag
17-02-2021, 17:53
pulapke selektywna trzeba zrobic, taka czarna dziure basrefleksowa strojona na problem.
U kumpla zrealizowane to zostalo to za pomoca scianki z nidy odsunietej od sciany, chodzi o wydzielona objetosc.
Mozna policzyc otwor w przyblizeniu a mozna po prostu ustawic mikrofon i wiercic dziury az problem nie zacznie znikac. czyli znaczy sie trafilismy...albo po bozemu przycinajac tunel basrefleks o ile jest pod reka i wchodzi w konstrukcje :-)
https://banbye.pl polecam :-)