Audiohobby.pl

Wymiana tweeterów - B&W Matrix 3 ( seria 1 )

darekD16

  • 10 / 2410
  • Nowy użytkownik
31-03-2018, 12:38
Witam,

kupiłem niedawno B&W Matrix 3 (seria 1 ), gdzie w jednej kolumnie jest nieoryginalny tweeter ( nie wiem czemu wyrzucili bez próby naprawy ) niby dopasowany ... ale słyszę, że jest różnica między nimi.
Myślałem, że uda mi się kupić ori, ale niestety okazuje się, że na pewnej stronie jest błąd i tweeter jest jednak niedostępny.

I tu jest pytanie ... Czy powinienem w takim razie pomyśleć o wymianie obu tweeterów ? Problem taki, że nie znam parametrów oryginalnego ( oem nr ZZ08125 ).
Akurat pomiary wymiarów da się zrobić. Nie jest problem z jego wyjęciem.
Co do wysokich tonów pasowało mi ich brzmienie w B&W, które już miałem, bo jak grało głośniej to ich dźwięk nie denerwował mnie.



PS. Gorzej z tym nieoryginalnym... ktoś się pobawił silikonem i klejem z pistoletu ... Na szczęście nie zachlewił za mocno.
« Ostatnia zmiana: 31-03-2018, 12:46 wysłana przez darekD16 »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
31-03-2018, 12:59
Nic innego niz część zamienna nie wstawisz bez przeróbek. jest jeszcze szansaze głosnik znajdziesz pod oznaczeniem oryginalnego producenta, ale musiałbys wiedzieć kto nim był i o jaki jego model chodzi.

ps. a w series 2 nie było tego samego głosnika?
« Ostatnia zmiana: 31-03-2018, 13:03 wysłana przez tetejro »

darekD16

  • 10 / 2410
  • Nowy użytkownik
31-03-2018, 13:10
Hmm nie wiem jak to nazwać niestety, W moim kopułka jest miękka jakby z gumowanego materiału, a w series 2 twarda coś jakby metalowa. Zwrotnice wyglądają na nienaruszone, porównywałem obie.

Matrix 3 seria 1



Matrix 3 seria 2

« Ostatnia zmiana: 31-03-2018, 13:12 wysłana przez darekD16 »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
31-03-2018, 13:27
Ta, seria 2 miała kopułkę metalową na zawieszeniu poliamidowym. Z tego co pokazałeś wynika że seria 1 miała kopułke poliamidową. 
Kity naprawcze do serii 2 mozna kupic na e-bay, ale tego który pokazałeś z serii 1 nie spotkałem.
Prosta zamiana nie wchodzi w grę, jedyne co ewentualnie mógłbys zrobic to nabyc parę kitów naprawczych do serii 2 - o ile pasują w magnesy głosnika series 1 - i zdobyć schemat zwrotnicy żeby wprowadzic przeróbki. Tak nie uzyskasz pierwotnego brzmienia.
Druga wersja to poszukac samych chińskich kopułek poliamidowych o analogicznych wymiarach cewki i kształcie. Wtedy czeka Cie dłubanina z przeklejeniem samych kopułek na element ze złączami - co jest jeszcze mniej prawdopodobne.

Bądź cierpliwy i poluj na aukcjach internetowych na głosnik lub kit naprawczy z series 1.

darekD16

  • 10 / 2410
  • Nowy użytkownik
31-03-2018, 14:05
Cierpliwy i głośnik .... Poprzednik wyrzucił ori tweeter ( "na śmietnik" ) i wstawił zamiennik.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
31-03-2018, 14:22
Z tego co widziałem w necie to ludzie czesto kombinuja z wymiana na Hi-Vi Swans D28 albo na jakieś małe Daytony neodymowe ND25FA. Ale to jedynie daje mozliwość dopasowania do obudowy ewentualnie, bo brzmieniowo i elektrycznie to już nie ma szans.

darekD16

  • 10 / 2410
  • Nowy użytkownik
31-03-2018, 16:44
Zobaczymy ... może jakimś trafem się uda. Aczkolwiek wątpię, że ktoś takie coś wystawi.
Miało być fajnie, ale przekombinowałem :D Za bardzo okazje chciałem łapać :)

A to strona, którą się sugerowałem http://bwgroupsupport.com/parts/partslist-bw
U góry była data z tego roku, więc byłem pewny, że skoro przy tweeter jest cena to jest dostępny.
No ... następnym razem najpierw napiszę e-mail... a potem kupię, a nie odwrotnie :)

IronMaiden

  • 1 / 1976
  • Nowy użytkownik
01-11-2018, 12:50
Witam wszystkich, odświeżam temat. Wymieniać tweeterów nie chcę, za to mojej parze przydałby się przegląd. I tu pojawia się pytanie: jak rozebrać te kolumny? Śruby na froncie ukryte są pod zaślepkami, jednak nie bardzo wiem, jak te zaślepki zdemontować, nie uszkadzajac ich. A tak poza tym: może ktoś wie, czy warto pozbywać się obwodu APOC? Na zagranicznych forach często się to poleca.

pozdrawiam!