Audiohobby.pl

Różnice w brzmieni kabli optycznych

nygus

  • 217 / 5852
  • Aktywny użytkownik
25-08-2008, 19:24
Moj komp ma tylko wyjscie optyczne cyfrowe, czy ktos na wlasnej skórze odczuł róznice w brzmieniu kabli optycznych?
Nie moge pojsc do sklepu, pozyczyc i sprawdzic, bo nie ma za duzo "audiofilskich" kabli toslink zakonczonych "mini" z jednej strony. I praktycznie jedyna opcja to zamowienie, wiec pytanie czy warto zamienic no-name komputerowy toslink za ok 30zł na coś lepszego. Moze warto kupic przejsciowke mini<->toslink i wtedy wyprobowac "audiofilskie" kable optyczne, tylko czy taka nie zepsuje wszystkiego?

Zeby nie bylo, roznice pomiecy elektrycznymi kablami cyfrowymi potrafie zobie wyobrazic - niepodasowania impedancji, pelte masy, zle ekranowanie, ale w przypadku optycznych? Moje wiedza jest zerowa...

---
"OBEY", "CONFORM", "MARRY AND REPRODUCE", "CONSUME", "WATCH TELEVISION"
"it is just a ride" - Bill Hicks

macrob

  • 74 / 5866
  • Użytkownik
25-08-2008, 20:47
macrob
Jestem w 100% pewien , że znajdą się tacy co słyszą owe różnice. Może to być związane z "przejrzystością pojemnościową ośrodka" lub "impedancją falową" ;) kabli optycznych . Dotyczy to również coaxiali.
Pozdrawiam

Synthax

  • 2323 / 4083
  • Ekspert
01-09-2014, 11:04


ogorek

  • 855 / 5204
  • Ekspert
01-09-2014, 17:02
Syntax - ale 90% obecnie produkowanych toslinków to plastik.

Nie porównywałem ale w PL sklepie internetowym komputerowym (nie pomnę nazwy)

kupiłem takie coś

http://www.vandenhul.com/products/cables/the-optocoupler-mk-ii-halogen-free

jeden z normalnymi wejściami a drugi z mini toslinkiem (z jednej strony). Miały kosztować po 200 PLN ale ponieważ wysyłka opóźniła się o dwa tygodnie to były po 180 PLN. Tylko to jest pojedyńcze włókno szklane i nie wolno za mocno tego zginać
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Synthax

  • 2323 / 4083
  • Ekspert
01-09-2014, 18:42
Tak tak, mam tego świadomość, ale po tym filmiku nabrałem ochoty na prawdziwe szkło :D