Audiohobby.pl

Dlaczego technika audio-stereo umiera ?

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
12-09-2019, 01:09
Rozrysowałem sobie ten typ zwrotnicy w Boximie na Visatonach.

Jak widać na schemacie pomiędzy gałąż niskotonową 2rz dolnoprzepustową a gałąż wysokotonową 2rz górnoprzepustową wpieta jest gałąź średniotonowa (tak jak było w opisie kolumny z Magazynu Hi-Fi) . Na drodze głosnika średniotonowego mamy w szeregu kolejno: cewka - kondensator - głosnik - cewka.

To wpięcie głosnika średniotonowego "pomiędzy gałaż wysoko-tonową a nisko-tonową" to pewnego rodzaju fikcja rysunkowa. Gałąź średniotonowa jest wpięta pomiędzy plus i minus wejścia wzmacniacza i nie jest istotne w jaki sposób oznaczymy miejsce wpięcia tej gałęzi filtra szeregowego bo wpinamy go zawsze między plus i minus wejścia wzmacniacza.

Nietypowość połaczenia którą widać ze schematu to wykorzystanie cewki toru niskotonowego do filtrowania  toru średniotonowego. Ale to jakaś oszczędność na cewkach miała być ? Albo ja nie rozumiem tego schematu ? Tam jest typowy filtr pierwszego rzędu elektryczny na głośnik średniotonowy? Może należy do tej konstrukcji zastosować głosnik szeroko-pasmowy na pasmo średniotonowe i wtedy maksymalnie odsunąć od siebie pasma podziału filtra dolno-przepustowego i górno-przepustowego ?

Z powodu niskiej efektywności filtrowania średniotonowego  przebieg impedancji szaleje na symulacji Visatona. Duży spadek na tonach średnich więc zapewne głosnik nisko-tonowy musi zrobić większość roboty. Reverse-null praktycznie nierozróżnialne choć szczyty impedancji na tonach średnich bardzo wyraźnie zaznaczone.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
12-09-2019, 01:52
Drugie podejście z głosnikiem szerokopasmowym na tony średnie - B80 . Tak jak przypuszczałem ten typ zwrotnicy wymaga głosników o szerokim i równym pasmie przenoszenia działających dobrze z filtrami pierwszego rzędu. Choc i tak musiałem dodac pułapke na  rezonans podstawowy głośnika szeroko-pasmowego. Udało się zrobić wyrównany spl i dobre parametry kierunkowe do najwyższej oktawy.

Niestety mozna zapomnieć o tanich rozwiązaniach przy takiej konstrukcji. Dobre szerokopasmowce są także drogie.

Widoczne problemy z filtrowanie dla tej zwrotnicy przypominają te które wystepowały w altusach i konstrukcjach altusopodobnych na prostych filtrach I rzędu - czyli duże nierównomierności przebiegu spl i brak widocznego odcięcia w reverse null sugerujace problemy ze zgraniem fazowym głośników.

royal

  • 369 / 1684
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2019, 10:10
Super  -  wskazało  trudność że  kluczowy dla równomierności  jest tu ten niepozorny głosnik średniotonowy którego skutecznośc jest problemem  - (jak pewnie zauważyłeś ten glośnik ma 4 omy)  W "oryginalnej"  wersji on miał wspomaganie klasycną  czwartą gałęzią średniotonową.  Potem się okazało że rowiązanie bardziej prawidłowe jest jednak możliwe. Na tą gałąź   mamy najmniej wpływu bo jego zasilanie wynika z oddziaływania wszystkiego.  Tak tak - wystarczy tu tylko " przyłożyc" palec do głosnika niskotonowego żeby zmienił się głos średniotonówki. Stłumienie mechaniczne środka wpływa na wysokie i niskie.  To jest właśnie  główna zaleta  - rezonanse jednej gałęzi są naprawiane w drugiej. Żeby to umożliwić  pasma   zachodzą  na siebie dość głęboko -.  Obawiam się ze program ktory by tą filozofię brał pod uwagę   nie może  istnieć. Byłby horrednalny.  . Jak spojrzysz na zdjecie ostatnich wersji to tam jest tuba na tym "średniotonowym" W wersji z Visatonem optymalnie musiała  mieć nawet dwa rezonanse. .Poszukiwanie idealnego głosnika  na "środek"  ma małe szanse. Powyżej pewnych dokładności mamy do dyspozycji tunning akustyczny i z nim można sobie szybciej radzić.

royal

  • 369 / 1684
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2019, 10:26
Pytsz dlaczego tam na niskich jest autotrafo zamiast trafo jak dla wysokotonowego  . Chodzi o rezonans cewki niskotonowca   a własciwie nie tylko cewki ale całego układu elektromechanicznego  niskotonowca z bocznikujaca go pojemnoscią To jest w pasmie słyszalnym i dzieki "w polowie  równoległemu"  połaczeniu gałęzi ten zakres bocznikuje mu średnotonowy. Ten problem nie występuje w gałęziach wysokotonowych bo tam driver jest bocznikowany indukcyjnością więc nie ma skoku impedancji. Ani  średniotonowych bo tam nie ma koniecznoiści bocznikowania w ogóle. .

royal

  • 369 / 1684
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2019, 10:43
Ups - znowy się pomyliłem - na tym zdjęciu nie ma tuby. Tu załączam  z tubą dla Visatona

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
12-09-2019, 11:02
Sprzęgnięcia magnetycznego  cewek nie zasymuluję, w Boximie to niemozliwe. W ogóle niemozliwe bez założenia rodzaju i wymiarów cewki. Dlatego musiałem pominąć.
Widac natomiast wpływ właczenia gałęzi średniotonowej za pierwsza cewkę w gałęzi niskotonowej. Wtrącenie cewki o takiej samej wartosci w gałąż średniotonową ale łaczoną do plusa wzmacniacza zmienie przebieg spl.

Mnie wyszły na razie dwie cechy takiej konstrukcji - bardzo szerokie pasmo przenoszenia sredniotonowego.  Głosnik średniotonowy gra na tle pasma nisko i wysokotonowego od 600hz do 6000hz, a jego oddziaływanie widzać jeszcze powyżej 10kHz. Dobre charakterystyki kierunkowe pod kątami do 30 stopni w płaszczyźnie poziomej - nie widać znaczących spadków aż do najwyższej oktawy. Przy tym przyjąłem klasyczny kształt obudoway z układem głosników w kolejnosci od góry WMT, co jeszcze utrudnia zachowanie szerokich kątów.

Tak przy okazji łatwo jest teraz zrozumieć trudności konstrukcyjne przy takich np. Altusach 140 i konieczność podnoszenia spl pasma wysokotonowego.
« Ostatnia zmiana: 12-09-2019, 11:06 wysłana przez tetejro »

royal

  • 369 / 1684
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2019, 11:45
Te mieszania mają prawdopodobnie wpływ korygujący na zmiany faz. jak wiadomo wypadkowy przebieg ma fazę gdzieś pośrodku. .  Ja tu wygrzebałem przebiegi porównania fazy między wejściem na zaciskach całej kolumny a przebiegiemm na zaciskach drivera średniotonowego. Pierwsza to układ klasyczny zwrotnicy typu m a drugi to układ tego filtra. Z koniecvzności dla wybranej czestotliwości - tu dla około 6 kHz A że korzystałem z byle jakigo generatora to to nie jest ta sama - dla "mojej" jest 5,85 dla "konwencjonalnej 6,74. Nie pamiętam czy zielona to głośnik czy zacisk ale chodziło o przesunięcie. To oczywiście bez skali jest takie sobie szacunkowe.

royal

  • 369 / 1684
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2019, 12:02
Sprzęgnięcia magnetycznego  cewek nie zasymuluję, w Boximie to niemozliwe. W ogóle niemozliwe bez założenia rodzaju i wymiarów cewki. Dlatego musiałem pominąć.

Tam na schemacie masz są  indukcyjnści cewek i  też wypadkowe indukcyjności Ltr1 i Ltr2 zasprzęglonych cewek.

royal

  • 369 / 1684
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2019, 12:19
Mnie wyszły na razie dwie cechy takiej konstrukcji - bardzo szerokie pasmo przenoszenia sredniotonowego.  Głosnik średniotonowy gra na tle pasma nisko i wysokotonowego od 600hz do 6000hz, a jego oddziaływanie widzać jeszcze powyżej 10kHz.

Podziwiam że ci to tak wyszło. Dokładnie takie wartości kiedyś uznałem za granice dla tej średniotonówki. Tak mi to zresztą wychodziło z analizy spektralnej. .

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
12-09-2019, 13:43
Nie ma czego podziwiać, wystarczy siągnąć Boxsima. Co prawda ma właczona standardowo tylko baze głosników Visaton i to tez nie wszystkich. Ale biorac pod uwagę ich dostepność i parametry to konstrukcje na Visatonach sa obecnie dobrym wyborem.
Projektując taki zestaw dazyłem do uzyskania najlepszego wyrównania. reverse null wygłada w tej konstrukcji słabo - prawie ni ewidać. Ale tak jest w wiekszoci nawet konstrukcji Visatona analizowanych na tym programie.

Dla wyjasnienia samo pasmo głosnika średniotonowego do przeciecia charakterystyk składowych jest węższe - 1000-4000 Hz. Ale z powodu łagodnej fitracji, pasma zachodzą na siebie w szerokim paśmie. To jest tak naprawdę problemem, a nie zaletą, by uzyskać równomierne opadanie spl poszczególnych głośników.

Ostatnio modne staja się takie konstrukcje na szerokopasmowych głosnikach podpieranych od dołu i od góry wąskopasmowymi przetwornikami.

rockboys

  • 141 / 1668
  • Aktywny użytkownik
18-09-2019, 17:49
Dlaczego technika audio -stereo umiera? Może nie do końca , ok takie sprzety jak z lat 80-tych czy 90-tych już nigdy nie powrócą , to mocne niezdarte maszyny , obecnie ludzie idą na łatwiznę mp3 , jakieś FLAC , internet , oraz sprzęt który w Biedronkach można kupić aby posłuchać kilka piosenek w jakości takiej że lepiej nie słyszeć tego -  made in china . Tak , a nazywają to rozwojem techniki .......... może na zachodzie jest inaczej ale u nas każde już dziecko chce tylko smartfona aby odtwarzał mp3 dobrze itd ........ dobrze że  jestem z tych 90-tych lat  i  ja  jeszcze  żyję !!!
Sprzęt Technics - Fan Rocka

Ludwiczek

  • 10 / 3224
  • Nowy użytkownik
18-09-2019, 17:54
Dla zwykłego obywatela w tym kraju, już dawno temu umarła. Jeśli w ogóle wie, co to jest audio. To zbyt mądre i wymaga zbyt dużo wysiłku. Po co? A jeszcze jak taki ktoś ma ADHD i nie może "usiedzieć w miejscu", to tym bardziej... tylko smartfon i pchełki do uszu, albo głośnik mobilny w plecaku.

rockboys

  • 141 / 1668
  • Aktywny użytkownik
18-09-2019, 17:57
Dokładnie ...........tylko  lepsza  bryczka i  upsa upsa  upsa  .......... fura  mega  wypas  a z głośników leci  piosenka  że  jest  tak  źle .....
Sprzęt Technics - Fan Rocka

Bacek

  • 2363 / 5860
  • Ekspert
18-09-2019, 21:49
u nas każde już dziecko chce tylko smartfona aby odtwarzał mp3 dobrze itd ........ dobrze że  jestem z tych 90-tych lat  i  ja  jeszcze  żyję !!!
No faktycznie Bambino było szczytem audiofilskiego wykwintu.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

-Pawel-

  • 4720 / 5469
  • Ekspert
18-09-2019, 21:57
W tym temacie jedni piszą o umierającej idei słuchania i poznawania muzyki, a inni o sprzęcie audio, który jednak bardzo mocno poszedł do przodu i jedno z drugim nieco się rozmija. Takie odnoszę wrażenie czytając kolejne wpisy. W tym momencie kupimy "pchełki" u Chińczyka za jedyne 150zł (bez stania w kolejce) grające na poziomie nieosiągalnym dla hi-fi za kilkukrotność pensji z lat 80'tych.