Audiohobby.pl

Tanie kondensatory AUDIO - Miflex, Jantzen, Mant-Tesla czy jeszcze coś innego?

tetejro

• 1369 / 697
  • Ekspert
07-01-2018, 12:02
Moze wprowadzaja podbarwienia, ale niezalezne od gustu? I taka między nimi różnica.

Wolałbym jednak wiecej konkretów z porówanań.

Dla zachęty powiem ze ja nie słyszałem istotnych różnic między kondensatorami w zwrotnicach. Moim zdaniem głośniki same wprowadzają znacznie wieksze problemy i zniekształcenia, których poprawę łatwiej uzyskać w samym głośniku i przez daleko idące kompromisy. Dlatego wielu producentów stosuje zwrotnice na elementach biernych nie większych od pudełka zapałek.

W moich działaniach tylko raz miałem wrażenie uzysakania przyjemnej zmiany brzmienia przy pomocy kondensatora w głośniku wysokotonowym. Kiedy zbocznikowałem kondensator Mant MKP (polipropylenowy) 3,3uf przy pomocy malutkiego kondensatorka IT MKT (foliowego) 1uF.
Ale nie wiem czy zmiana wynikała z połączenia dwóch różnych kondensatorów czy tylko z samego zwiekszenia pojemnosci filtrującej do 4,3uF. W każdym razie zmiana na plus była wyrażna, co jakby przeczy twierdzeniom, że kondensatory muszą być jak najbardziej wypasione żeby dżwiek był lepszy.
« Ostatnia zmiana: 08-01-2018, 09:32 wysłana przez tetejro »

Copper_Lucas

• 2 / 2824
  • Nowy użytkownik
07-01-2018, 13:36
No i jeszcze dla porównania:

Kondensatory Mant MKP które stosowałem, obenie mozna jeszcze podobno kupic tutaj
http://www.rezystory.net/
6,8uF na 400VDC tol. +/-5% koszt 9,85zł.

I droższe kondensatory  Monacor MKP ale na 250V - nadal drugie najtańsze po Mant
https://www.poweraudio.pl/monacor-mkpa-68-kondensator-6-80-uf-p-499.html

To naprawde robi róznicę. Mant jest o połowe tańszy od najtańszego Miflexa MKP, który przeciez też nie jest jeszcze w górnych granicach cen. W dodatku jeszcze bardziej obniżałem koszty stosując w połączeniach równoległych  kondensatory MKS Mant lub Iskra.
Przy skomplikowanych zwrotnicach - a takie zazwyczaj buduję - cena jest już znaczaca więc ta róznica o połowę tez daje się odczuć, czesto to wartosć głośnika.

Czy to naprawdę robi róźnicę adekwatną do ceny? Czy ktos łączył typowego Seasa, Vifę, Ushera przy pomocy takich Mant i dla porównania Miflexów, Jantzenów nie mówiąc juz o porównywaniu z np. Mundorfami Supreme?

Te kondensatory Mant najtaniej można kupić w sklepie internetowym krakowskiego Monstera(http://www.sklep.monster.pl), tylko trzeba pytać o dostępność. Na zdjęciach widać że niektóre mają napis jantzen, wymiary te same. Mam te kondensatory w torze woofera w kolumnach Seas Curv(TG), ale nic więcej nie napisze bo nie mam porównania z droższymi.

tetejro

• 1369 / 697
  • Ekspert
09-01-2018, 00:09
Dobrze wiedzieć bo kondensatorów u DIYdżersa nigdy nie jest za dużo.

A ja ze swojego doświadczenia polecam bocznikowac nawet takie kondensattory polipropylenowe. Nawet foliowymi czy bardzo małymi styrofleksowymi.
Niedrogo a może coś poprawić. Ewentualnie nie powinno zaszkodzić.

lancaster

• 26024 / 3609
  • Administrator
11-01-2018, 21:39
zawsze lubilem rosyjskie kondensatory papierowo olejowe, takie szare K40Y9 dobrze im tez robilo rownoleglenie 0,1uF teflonami ft cośtam, bo same militarne teflony nieco jasnawe a szaraki nieco romantic czasami za bardzo.
Z kondów ktorych nie docenilem wymienic nalezy Black Gate zwlaszcza seria N. Jedno co mialy super to taka jakas pastelowosc w grzmieniu, ale tylko jako odsprzegajace, proba wrzucenia tego nonpolara szeregowo w sygnal konczy sie nieszczegolnie, chyba ze ktos poszukuje zmulerki w niektorych kregach zwanej gladkoscia. Zwykle czarne crosscap polinku mniej kolorowe od mundorfa silver oil, jak ktos liczy na cud to nie tym razem, ale kombo ruskich szarakow z teflonem ze tak przynudze ma w sobie cos ciekawego nawet przy tej polce capów.
kondensatory mant brzmialy mi niegrzej od crosscapow, znajomy wybiera je zdecydowanie dla mnie na dwoje babka wrozyla, manty mniej polyskuja do jasniejszego systemu tez bym bral manta, nie chodzi o ilosc gory w zasadzie tylko jej charakter, niech bedzie ze crosscap ma lepiej rozseparowana i bardziej zwracajaca na siebie uwage.
dawno nie robilem testow kondensatorow a cos czuje ze mam do tegp gen, weno przybywaj. Po 2 browarach jestem w stanie napisac o kondensatrach trylogie conajmniej. Jak macie jakies brzydactwa na wysokie napiecia najlepiej slijcie, popsujemy Gustawowi preamp lampowy :-)))