Audiohobby.pl

Krytyczny i towarzyski odsłuch TUB WIELKICH

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
11-12-2017, 12:41
Podłączałeś, z ciekawości, inne wzmacniacze w miejsce tych Behringerów?

vector

  • 321 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
11-12-2017, 13:46
Owszem, podłączałem....
Na razie Behringer się broni. To świetny wzmak.
Może jakiś wzmak za 40tys PLN cz USD będzie lepszy ...?....;-) Biorąc pod uwagę cenę i fakt ze docelowo będzie 6 wzmacniaczy to nie ma o czym mówić.... Na razie skonfigurowane na 4 wzmaki.
Raczej do poprawy jest źródło. Są lepsze rzeczy niż Sony za 2 tys..... Aczkolwiek w odsłuchu wypada bardzo dobrze.

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
11-12-2017, 14:51
Oj tak. Trochę za mało tego audiofilskiego złota na Behringerach. Cena też nie jest audiofilska. Stawiam tezę, że to nie może dobrze zagrać ;-)

Porównywałeś "gwiazdkowego" Korga do SONY, czy może Korg jeszcze jedzie?

vector

  • 321 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
11-12-2017, 15:46
Korga podłączyłem do kompa. Gra pięknie na słuchawkach. W temacie muzyki z PC, na razie, jestem zupełnie zielony. Jak wpadniesz to liczę na rozmowę edukacyjną :-)

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
11-12-2017, 16:23
Jeżeli komputer ma nadgryzione jabłuszko na obudowie to problemów z "edukacją" nie będzie.
Jeżeli natomiast komputer niczego nie ma wspólnego z "owocami" i bliżej mu do "okien" to może być problem ponieważ nie zbadane są dla mnie pomysły Billa Gatesa.

Na wszelki wypadek wrzucę do torby "jabłko" gdyby nagle okazało się przydatne.

vector

  • 321 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
11-12-2017, 16:40
Mam tez taki z jabłuszkiem aczkolwiek trochę outdated.... ma już z 8 lat - Mac mini.

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
11-12-2017, 22:21
Mam tez taki z jabłuszkiem aczkolwiek trochę outdated.... ma już z 8 lat - Mac mini.
"Outdated" gra tak samo jak "Updated" (sprawdzałem na innym modelu) i problemu nie widzę o ile tylko dedykowana aplikacja Korg-a pójdzie na tej wersji OS X.

Ape

  • 54 / 4472
  • Użytkownik
15-12-2017, 20:10
O proszę, suby chyba robią swoje, co się zmieniło?
|______Naim MuSo______|

Ape

  • 54 / 4472
  • Użytkownik
15-12-2017, 20:13
Co do komputerów, to polecam Daphile. Sam zainstalowałem na starszym laptopie i jestem zachwycony jakością, prostotą obsługi, szczególnie z tableta....
|______Naim MuSo______|

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
31-12-2017, 16:54
Jako, że nikt inny nie zaczyna opisów i nie zaczyna się zdania od "więc" to ja zacznę i zacznę inaczej :-)

No więc ....chciałbym przede wszystkim podziękować Vectorowi za kolejne ciekawe spotkanie, za ciekawy wieczór, zarówno po kątem audiofilskim jak i towarzyskim. Bardzo dziękuję również żonie Vectora, za cierpliwość w stosunku do tak licznej zgrai (10 osób?) szwendających się tu i ówdzie audiofilów, jaki również za "support" kawowo-kulinarny ;-)

Co ja tutaj będę pisał. Ilość poważnych systemów audio jakimi dysponowaliśmy mogłaby normalnie przyprawić o mały ból głowy przeciętnego audiofila (z moimi ulubionymi Audiovectorami na czele) lecz skoncentruję się tylko na głównym systemie tubowym, będącym tematem tego wątku.

Sprawa pierwsza. System wygląda tak jak "milion dolarów". Kapitalnie wykończone cztery tuby na 1 kanał (czyli razem 8), w tym jedna gigantyczna, której wielkość szczególnie widać oglądając ją z boku. System robi bardzo "poważne wrażenie", porównywalne z takim jakby ktoś obok Twojego samochodu pod marketem zaparkował czołg Leopard II i obrócił w Twoją stronę wieżyczkę z lufą i zapytał "i co mam zrobić z tym pociskiem, he?" :) Jeżeli dodać do tego gigantyczne 2 suby, z dwoma głośnikami 18" każdy, to zaczyna się robić jeszcze poważniej. Jest to konstrukcja DIY ale moim zdaniem na taką nie wygląda, chociaż elementy surowości również występuję. Całość sterowana czterema wzmacniaczami i aktywną + pasywną korekcją. Zdjęcie systemu zamieścił Vector na poprzedniej stronie ale na żywo wygląda to wiele, wiele lepiej.
Noooooo... jest się czym bawić !!! :-)

Z tego względu, że wątek i samo spotkanie miało również charakter "krytyczny" nie będzie tylko samych "ochów i achów" :-)
Przede wszystkim to projekt, który nie jest ukończony i wciąż jest zmieniany i dopracowywany.
Z racji bardzo wielu zmiennych podejrzewam, że będzie to proces rozłożony w czasie ale jestem przekonany, że zdecydowanie warto poświęcić mu sporo tego czasu ponieważ potencjał tego systemu jest gigantyczny. Czasami używam z przekąsem określenia na kiepsko grające systemy, że "system ma potencjał" lecz w tym przypadku jest to stwierdzenie bez podtekstów ponieważ już na tym etapie projektu, rzadko który inny system, w pewnych aspektach dźwięku, opisywanemu systemowi Vectora może "podskoczyć". :-)

To co daje się przede wszystkim usłyszeć na plus to świetna skala i szybkość dźwięków. To coś w rodzaju "dosłowności" bez audiofilskiego pitolenia i silenia się na subtelności. System na razie najlepiej sprawdza się w mniejszych składach lub w muzyce jazzowej kiedy np pojawia się trąbka (ze swoim zróżnicowaniem) lecz przy bardziej gęstych składach (Tool) daje się odczuć pewne zamieszanie. Nie wiem czy sprawcami tego zamieszania nie są czasami te gigantyczne suby, których dźwięk chyba nie nadąża za prędkością tub. Brakuje mi również wypełnienia i barwy średnicy i moim zdaniem ten zakres jest podawany zbyt chudo. Co dziwne jednocześnie same wokale są jednocześnie bardzo sugestywne i bardzo namacalne (Armstrong, Bajor).

Sprawa podstawowa. Projekt tubowy Vectora, jest w mojej opinii, w fazie rozwojowej Beta. Jest to na razie mocna baza do eksperymentów szczególnie z konstrukcją zwrotnicy. Z ciekawością będę śledził losy projektu, szczególnie, że jest to projekt (w skali co najmniej naszego kraju) wyjątkowy.

Vectorowi, oraz innym uczestnikom spotkania, bardzo dziękuję za interesujący wieczór, który spędziłem z prawdziwą przyjemnością.

Korzystając z okazji życzę wszystkim szczęśliwego Nowego Roku 2018.

:-)




« Ostatnia zmiana: 31-12-2017, 20:09 wysłana przez Gustaw »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
02-01-2018, 10:31
Wielkie dzięki dla Vectora za kolejną rundę spotkań przedsylwestrowych.

Jak pisał Gustaw system z wielkim potencjałem. Potęga i swoboda dźwięku w zakresie pokrytym przez zestaw tubowy. Małe braki w energii średnicy choć  czasem mimo to system potrafił zadziwić. Jak dla mnie najsłabszym ogniwem była część basowa (nie tubowa) która bardzo mocno odstawała od reszty. Podejrzewam że gdyby to ogarnąć to mimo nie dogrania reszty toru można było by doświadczyć opadu szczęki. W każdym razie systemu tak jak go zastaliśmy na wejściu można by słuchać godzinami mimo że to dopiero work in progress.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Dominik.M

  • 180 / 4838
  • Aktywny użytkownik
02-01-2018, 18:11
Gustaw strzela w dziesione ze swoimi spostrzezeniami.
Oczywiscie nie sluchalem zestawu Vectora ale mam "małe" doswiadczenie z bardzo podobnym zestawem.
Tak jak pisalem gdzies wczesniej, zestrojenie pod siebie tych  wszystkich tubek zajmie baaaardzo duzo czasu. To nie miesiace tylko lata.
Gustaw pisze o chudym dzwieku na srednicy... niestety, tego sie nie zmieni (szczegolnie tej wyzszej, nizsza mozna troszke "pogrubic" tuba 115hz),  poprostu tak graja glosniki kompresyjne. Zawsze bedzie chudo i nienaturalnie.
Nastepna wielka moim zdaniem ich wada jest to, ze barwy to one nie maja i miec nigdy nie beda. Czern i biel. to wszystko.
Probowalem ten dzwiek "Zabarwic" tanoyami red ale nieststy mi to nie wyszlo...
Jest jeszcza jedna istotna moim zdaniem wada zestawow tubowych (mozliwe, ze to tylko moje odczucie)- kompletna porazka w odtworzeniu WOLNYCH utworow. Sluchajac np. ballad Bena Webstera, nigdy nie moglem zatracic sie w tym klimacie. Zawsze mialem wrazenie jakbuy dzwiek byl na sterydach, jakby sie kotlowal w srodku tych tub zeby tlko wystrzelic z  predkoscia swiatla.
Zestawy tubowe maja tez mnostwo zalet, moim zdaniem jesli ktos w wiekszosci slucha klasyki w stylu Wagnera, Brucknera itd. to nie znajdzie nic lepszego. Dynamika takie godzwieku poraza.
Osobiscie znam tylko dwoch "Audiofilow" i oni za taki dzwiek dali by sie pokroic.
ja lubie wrocic z roboty do domu, odwalic obowiazki, ktore jeszcze zostaly do odwalenia, polozyc dzieciaki spac, usiasc w fotelu, odpalic jakas wolna muze i poczuc jak dotyka mego wnetrza. Tuby (W MOIM przypadku) tego nie potrafily.
Fullrange to juz inna sprawa... ciekawie byloby zestawic go z tuba 115hz, tego jeszcze nie probowalem i nie wiem czy jest to wogole mozliwe. Wiem napewno ze nie kazdy full by sie nadawla do takiego zestawienia, sluchalem tylko jednego w zyciu, ktory mysle ze dalby rade. On jako jedyny, WYPYCHAL dzwiek przed siebie podobnie do tego jak robia to tuby... ale to juz  temat na inny watek.

Aha, Vector, sprobuj basu w  obudowie zamknietej, zestroijenie tego z tubami jest bardzo proste i lepszej opcji w mojej opinii nie ma.
Bas z odgrody to tylko ten najwyzszy (dorownuje jakosciowo tubom 115hz ale odgroda jest wielka i nie ma jak tego skleic fizycznie z reszta kanalow)... co wiecej w dol jako OB to tylko dmuchanie powietrza w jedym tonie i bez zadnego zroznicowania. Slyszysz ale nie czujesz.

Pozdro
D

« Ostatnia zmiana: 02-01-2018, 19:55 wysłana przez Dominik.M »

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
02-01-2018, 21:23
Gustaw pisze o chudym dzwieku na srednicy... niestety, tego sie nie zmieni (szczegolnie tej wyzszej, nizsza mozna troszke "pogrubic" tuba 115hz),  poprostu tak graja glosniki kompresyjne. Zawsze bedzie chudo i nienaturalnie.
Po przeczytaniu powyzszego i ponizszego moge tylko nspisac ze nie nalezy sluchac tub/megafonow na dworcu. Jak dla mnie tuby to dokladnie odwrotnosc tego co napisales.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Dominik.M

  • 180 / 4838
  • Aktywny użytkownik
02-01-2018, 22:15
Ok :) nie mam absolutnie żadnego problemu z tym co napisałeś. Przerzucilem już trochę tego sprzętu u siebie i swoje zdanie na ten temat mam.
« Ostatnia zmiana: 03-01-2018, 09:31 wysłana przez Dominik.M »

vector

  • 321 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
02-01-2018, 22:30
Dziękuję Wszystkim za świetne spotkanie! Było mi bardzo miło gościć tylu wytrawnych hi-endowcòw ;-))
Projekt jest oczywiście in progres. Jak będzie o krok dalej to dam znać. Bądzcie czujni w tym wątku....!
Myślę, że wkrótce ż Lanem zrobimy następną osłonę. :-)

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?