Audiohobby.pl

Terminal PC / Thin Client w roli odtwarzacza

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
20-05-2017, 12:11
Co sadzicie o zastosowaniu Terminala PC - jakiegos taniego - w roli odtwarzacza plików o jakosci przynajmniej przyzwoitego CD playera?

Mam w tej chwili parę tanich HP t5720.
Dla niewtajemniczonych jest to płyta formatu m-itx z gniazdem procesora starym jak świat A462. W gnieżdzie siedzi procesor AMD Geode N1500 - oczywiście jednordzeniowy taktowany zegarem 1000Mhz.
Dysk twardy to pamięć flash - DOM flash Disc module SSD IDE PATA na 44 pin czyli na złączu jak dyski z pradawnych laptopów pojemnosć to zwykle 512MB czyli na dzisiaj żadna.
Pamięść laptopowa SO-DIMM DDR1 zwykle 256MB. Działa na tym WinXP Embedded.
Takie coś mozna kupić juz za 40 złotych z zasilaczem Urzadzenia sa zwyke z 2007 roku i przeważnie bardzo dobrze się trzymają - przynajmniej na oko nic nie jest spuchnięte, podczas gdy płyty PC z tamtych lat już dawno wystrzeliłuy kondensatory w powietrze.

W Polskich warynkach niewielkim kosztem mozna rozszerzyć pamięć do 1GB oraz dysk flash do 2GB. Mozna też próbowac załozyć dysk SSD ze starego laptopa np.40GB albo próbowac kupic dysk Flash do 32GB na Aliexpress do urzadzęń przemysłowych jednak cena to około 150zł bez wysyłki. I niekoniecznie jest to zabieg potrzebny przy załozeniu korzystania ze zewnętrzych dysków na USB.

Sam procesor mozna także wymienić na Athlona - mam akurat mobilego XP 2500 jednakże w porównaniu z Geode prawdopodobnie nastapi wzrost temperatury i trzeba bedzie go chłodzić aktywnie oraz wyjac taki PC z jego pierwotnej obudowy.

W moim przypadku dochodzi jeszcze możliwość założenia karty na PCI np. ASUS Xonar DS ponieważ dysponuję obudową podwyższoną z gniazdem kątowym do karty PCI.
Urządzenie takie zamknie sie w cenie 100zł.

W internecie czytałem że urzadzenia te są wykorzystywane w roli odtwarzaczy video - w co jednak szczerze wątpię. Natomiast z muzyka radzą sobie bez problemu.

Jak oceniacie taki pomysł?
Może ktos tego lub zbliżonego rozwiązania używa?

krisabc

  • 9 / 5838
  • Nowy użytkownik
25-05-2017, 20:50
W modelu HP t5720 niestety natrafiłem na problem z działaniem kart SC8000 i Audiotrak PRODIGY HD2.
Karty były widziane przez system XP embeded/Daphile/shadow, instalowały się sterowniki (w XP) niestety dźwięku nie było.
Ciekaw jestem jak będzie z ASUS Xonar DS. Daj znać jak przetestujesz.
 

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
26-05-2017, 22:42
Xonara mam gołego to znaczy musze najpierw jakoś zainstalowac jego sterowniki pod win XP Embedded.
Problemy z karta miałem tez na normalnym XP - była to karta na układzie CMI sprzedawana zreszta przez Media Markt za cene ok. 150 zł. Niestety nie tylko wieszał sie dzwiek ale w ogóle cały komputer w kilka sekund po uruchomieniu jakiegokolwiek odtwarzacza audio.

krisabc

  • 9 / 5838
  • Nowy użytkownik
26-05-2017, 22:49
Xonara mam gołego to znaczy musze najpierw jakoś zainstalowac jego sterowniki pod win XP Embedded.
Problemy z karta miałem tez na normalnym XP - była to karta na układzie CMI sprzedawana zreszta przez Media Markt za cene ok. 150 zł. Niestety nie tylko wieszał sie dzwiek ale w ogóle cały komputer w kilka sekund po uruchomieniu jakiegokolwiek odtwarzacza audio.
Zobacz czy będzie działał na Daphile lub shadow, możesz zainstalować na pendrajwie  Na XP Embedded musisz zalogować się jako administrator i dopiero instalować sterowniki. (podczas LogOff trzymasz klawisz shift i pojawia się okno do logowania user/password: Administrator/Administrator )

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-06-2017, 20:59
Na razie to pipa z tego wyszła.
Loguje sie na XP Ebedded jako Administrator, ale i tak nie widzi pendrive USB na którym mam sterowniki do karty muzycznej i monitora ekranowego.
Słabo mi to wygłąda

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-06-2017, 21:53
Doszedłem juz jak wbic sie na konto admina oraz odblokować funkcje admina.

Menadzer urzadzęń widzi jakies urzadzenie Audio ale nie potrafie podac mu rodzaju sprzętu z z pendrive.
W sumie ni ewiem co dalej z tym zrobić. mam dysk Flash 2GB może więc zmieściłaby sie na nim normalna instalacja XP albo jakas okrojona specjalnie do niego?
Musze zainstalowac w sumie tylko kartę dziwiekową i monitor ekranowy MAG - dość nietypowy, żeby właczał mi od razu natywną rozdzielczość po uruchomieniu. I tego nie daje rady.

Opcja z dokupieniem dysku flash na 16 albo 32 GB jest trochę ryzykowna.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-06-2017, 21:56
Co ciekawe to widzi bez problemu na kazdym koncie klawiaturę combo wi-fi taka klawiaturę z touchpadem jak od laptopa.
Sprawdze jeszcze czy widzi zewnętrzna kartę dźwiekową na USB i na razi enie mam wiecej pomysłów.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-06-2017, 22:02
No i włączany sprzet widzi. Tylko nie może go rozpoznać. Z reki sie nie zainstaluje sprzetu bo na liscie jest tylko jedna opcja dla sterowników audio jakas stnadardowa windows dla układu SiS na płuycie głównej. Może trzeba fizycznie odłaczyc kartę zintegrowaną jakas zwora na płycie? Ale sterowników Audio nadal nie będzie a nie wiem jak je podać.


PS. Zewnętrzna karte przez USB tez widzi ale sterowników do niej nie ma wiec nie mam jej na liście sprzetu. A niestety nie jestem biegły w instalowaniu nowego sprzetu, zawsze albo sterowniki same sie rozpakowywały albo mogłem wybrac jakiś z listy zawartych w win. Nigdy z tym ni emusiałem nadto kombinować.

Tak więc na razie klęska w roli sprzętu do odtwarzania muzyki i kombajnu do pomiarów akustycznych.
« Ostatnia zmiana: 15-06-2017, 19:45 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
17-06-2017, 10:48
Założe mu dysk ze starego laptopa i spróbuję wgrać normalnego WinXPsp3 przez USB. Musze tylko popracowac nad przepisaniem płyty instalacyjnej na botowalnego pendrive'a.
Jeżeli będzie sukces na takim dysku HDD 20GB to wymienię go potem na SDD PATA o troche wiekszym rozmiarze. Koszt jakies 220złotych.

Jeżeli ktos nie potrzebuje karty wewnętrznej to taki HP t5720 kupi za 40zł. pamięć rozszerzona do 1MB za 20zł. no i ten dysk 32GB za 220 (winXP teoretyczni epowinien sie zmieścić na 2GB czyli na pamięci flash DOM disk który mozna także kupic za 20zł.).
W sumie mini komputerek pasywny za 280zł. na którym pójdzie juz pewnie nawet Win7. Niestety wszystkie dane i dźwiek wtedy na zewnętrzych kartach. Jako przenosny sprzęt pomiarowy to raczej odpada, ale może się nadac w roli odtwarzacza plików.

Pewnie energooszczedny PC na AMD z podstawka AM1 i Athlon 5350 spełniłby wszystkie wymagania w tym wzgledzie ale koszt raczej nie spadnie poniżej 1000 i PC bedzie trochę większy.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
09-07-2017, 15:07
No  niestety ten terminalowy windows nie nadaje sie do szerszych instalacji. Proba instalacji sterowników  podanych z USB skończyła sie niczym - brak informacji o sprzecie. Wiec karty dzwiekowej nie zainstalowałem.

Co ciekawe terminal był z kartną graficzna quatro na PCI i także bez sterowników.

Próba zainstalowania normalnego WinXP na dysku flash nie powiodła się. Po założeniu dysku HDD od starego laptopa na taśmie PATA 44pin nic sie nie działo. Lanpka zasilania gasła wiec nie mogłem podać na niego instalacji z podłaczonego CD-Rom.

Wnioski nastepujące - System widzi zewnętrzne dyski ale w ogóle nie widzi kart dźwiekowych ani na PCI ani na USB. Sterowniki do karty USB na Układzie CMI o nazwie AXAGO widzi i rozpoczyna instalacje ale jej nie kończy.
Tak więc zastosowanie terminala w zasadzie jest porażką, przynajmniej jak na razie. Nie zadziałały mi żadne dobre rady wujka dobra rada yutube na których ludzie instalowali XP na terminalach HP t5720 i dyski od starych laptopów.

Mnie sie nic takiego nie udało. Niestetety poniosłem tu całkowitą porażkę.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
09-07-2017, 15:29
Przy okazji dowiedziałem sie takze ze płyty AMD z gniazdem Am1 praktycznie znikaja z rynku. Zostały do nich tylko słabe semprony. Athlonów juz nie ma. Zapewne dlatego że były słabsze od koszujacych ledwie stówke wiecej szybszych rozwiazań Intela, a oszczedność energii (TDP 25W vs. 55W Intela) na tyle niewielka że nie miała wpływu na sprzedaż.