Audiohobby.pl

Głśniki do komputera 2.0 lub 2.1

Mcin

  • 9 / 2594
  • Nowy użytkownik
31-03-2017, 10:31
Cześć,

Poszukuje sprzętu, nie audiofilskiego, tylko normalnych, komputerowych głośników dla lepszych doznań przy słuchaniu muzyki, podczas pracy, przeglądania internetu i generalnie siedzenia jako no-life przy kompie. Budżet, który zamierzam przeznaczyć, to myślę, około 500 zł. Aktualnie posiadane przeze mnie głośniki Creative Gigaworks T20 Series II, podoba mi się, jak brzmią w nich wysokie tony, ale niestety, pasmo przenoszenia to 50-20000 Hz, więc najniższe tony idą do piachu.

Zależałoby mi na głośnikach, które brzmiałyby równie fajnie w wysokich tonach, ale przy okazji miałyby niższe pasmo przenoszenia basu (najlepiej 20 Hz). Bez przesady, nie sprzęt z gigantyczna mocą (potańcówek nie kręcę) żeby nie pozabijać domowników, ani nie sprzęt audiofilski który nie brzmi bez dodatkowych sprzętów i kombinacji. I żeby mnie źle nie zrozumieć - nie jestem techno-basofilem, który z marszu ucina wysokie, nie zależy mi na głośniejszym basie od reszty pasma, tylko pełniejszym spektrum.

Głośniki mają współgrać w następującym środowisku:
Windows 7 x 64
Winamp 5.666 z wtyczką WASAPI
Neutralne ustawienie brzmienia, żadnych equalizerow itp.
Pliki, głownie FLAC 16/44,1 zgrywany z płyt CD, okresowo mp3 niższej jakości, żadnych cudów 24/96 nie posiadam.
Karta dźwiękowa Asus Xonar DX
Biblioteka to głównie wszelakiej maści rock, poprzetykany muzyką klasyczną, elektroniką i popem.

Jakby co, to do porównania mam też takie słuchafony
http://www.audiotechnica.pl/sluchawki-otwarte-hi-fi-audio-technica-ath-tad300.html
No i porównując 1 do 1 słuchać różnicę w brzmieniu basów.
Tutaj utwór, po którym hcyba najbardziej słyszę braki w skali dźwięku (zwracam uwagę na początek):
https://lukhash.bandcamp.com/track/poison

To tyle, jakbym zapomniał dodać jakiegoś szczegółu, to pisać. Propozycje sprzętu tak samo ;)

Karol

  • 2002 / 4295
  • Ekspert
31-03-2017, 11:30
@Mcin,
chyba trochę przesadziłeś z tymi 20Hz w głośnikach komputerowych. O coś takiego trudno nawet w kolumnach. :)
Jeżeli nie audiofilskie, to może coś takiego, jak głośniki aktywne INTEX FM MP3 USB firmy "Lechpol".
Jeżeli "Lechpol" nic Ci nie mówi, to syn właściciela wypromował markę "Kruger&Matz". To w sumie ta sama firma.
Kolumny mają 8" głośnik niskotonowy, 4" średniotonowy i 2" tweeter, możliwość regulacji basów i sporo innych funkcji przy okazji.
Wyglądają okazale no i na pewno nie są audiofilskie. :)

Moc wyjściowa:                  2x42W
Pasmo przenoszenia:            50 Hz - 20 kHz
Czułość:                            < 500 mV
SNR:                                 > = 60 dB
Separacja:                         > = 40 dB
Impedancja:                       4 Ohm
Odbiornik FM:                     TAK
Zakres częstotliwości FM:     88 - 108 MHz
Port USB:                           TAK
Czytnik kart SD:                  TAK
Wejścia:                            AUX, 2xRCA
Zasilanie:                           AC 200 - 240 V / 50 Hz
Wymiary (jedna kolumna):     150 x 300 x 660 mm
Waga:                               17 kg

Można je znaleźć w cenie 460 zł + wysyłka.
Widziałem je w dwóch wersjach kolorystycznych, jak na zdjęciach.

Ps. Ja mam głośniki 2.0 Modecom MC-HF10. Gra to wystarczająco, ale basu takiego jakbyś chciał, na pewno nie ma. :)
« Ostatnia zmiana: 31-03-2017, 12:36 wysłana przez Karol »

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
31-03-2017, 15:25
nie wiem, czy twoje oczekiwania w założonym budżecie są w ogóle możliwe do spełnienia.

Liniowe 20 herz`ów w basie to w ogóle mało co robi. Naprawdę duży i naprawdę mocny subwoofer  mógłby zapewnić  ci tego rodzaju doznania. Muzyki, która posiłkuje się tego rodzaju basem, też dużo nie ma.

Bas, który byłby "równie fajny jak góra" to jest w ogóle trudna sprawa, którą aby uzyskać, oprócz budżetu, potrzeba jeszcze trochę wiedzy o akustyce, tj. modach pokoju, zgodności fazowej, częstotliwościach podziału..

zasada na basie jest prosta - im większy głośnik i buda, tym lepiej.

Tak, że ty sobie wydasz 500 zł i będziesz miał bas jak z dobrych słuchawek, to nie będzie.

Odsłuchałem załączony przez ciebie kawałek. Ot, skoczne disco.

jak chcesz komplet do kompa, to poszukaj Klipsch ProMedia 2.1 - to potrafi już "nap..", w budżecie się zmieścisz, klipsch to marka sama w sobie i lipy nie robią.

albo taki zestaw, i np. słuchać tylko w stereo, po odłączeniu głośników tylnych:
http://allegro.pl/zestaw-5-1-canton-subwoofer-kolumienki-zobacz-i6765472263.html

Możesz też, choć to ryzyko wejścia na drogę uzależnienia zakupoholizmu, zwanego "audiofilią", kupić używany, duży, drewniany, mocny, aktywny, subwoofer z regulacją 3 rzeczy: głośności, odcięcia i fazy, np. ten:
 

http://allegro.pl/elac-sub-203-esp-subwoofer-aktywny-high-end-i6650759470.html

i spróbować zintegrować go z posiadanymi już głośniczkami Creative. Nie jest to aż tak trudne, choć pewnie będziesz się musiał czegoś nauczyć. Lubisz się uczyć ?

Lity drut, first watt, full range.

Mcin

  • 9 / 2594
  • Nowy użytkownik
01-04-2017, 19:05
@Mcin,
chyba trochę przesadziłeś z tymi 20Hz w głośnikach komputerowych. O coś takiego trudno nawet w kolumnach. :)

Bo ja już tak mam, że zazwyczaj chciałbym lepiej, niż się da :)

nie wiem, czy twoje oczekiwania w założonym budżecie są w ogóle możliwe do spełnienia.
"Nie da się" to też konkretna wiadomość. ;)

Liniowe 20 herz`ów w basie to w ogóle mało co robi. Naprawdę duży i naprawdę mocny subwoofer  mógłby zapewnić  ci tego rodzaju doznania. Muzyki, która posiłkuje się tego rodzaju basem, też dużo nie ma.
Nie zrozummy się źle. ja na sprzęcie muzycznym się za bardzo nie znam. Słyszę po prostu, czego mi brakuje i gdzie "czegoś nie ma". Na chodzi mi o perfekcyjne odwzorowanie niskich tonów. Bardziej o to, żeby cokolwiek tam było.

Odsłuchałem załączony przez ciebie kawałek. Ot, skoczne disco.

Nie chodziło mi ani trochę o wyszukane doznania artystyczne - kwestia gustu. Kawałek jest dobry jako przykład, bo rozpoczyna się od mocnego kopnięcia basem. I tam, gdzie na słuchafonach faktycznie słyszę niski dźwięk, tam na głośniorach mogę posłuchać ciszy. Ewentualnie szumu, jak przygłośnię. Nie trzeba być znawcą, żeby zrozumieć, że czegoś tu brakuje.
Także nie chodzi o perfekcyjne brzmienie, raczej o pewne poszerzenie spektrum w niższym zakresie, bez popsucia tego, co już działa dobrze. A jak patrze, ze niektóre zestawy z subem, w cenie niepowodującej krwawienia serca, mają wyższe deklarowane pasmo przenoszenia niż to, które osiąga mój zestaw:
https://www.morele.net/glosniki-komputerowe-creative-sound-blaster-x-kratos-s3-2-1-51mf0475aa000-1070526/
Lub nie podają go w ogóle, to trochę czuje się, hm, dziwnie.
Tak na marginesie, - to chyba standard współczesnego kapitalizmu, że kupując produkt, widzę tylko marketingowe nazwy bajerów i chwytliwe statystyki typu "100 megapikseli w komórce!", a dokopać się do specyfikacji to nie idzie.

jak chcesz komplet do kompa, to poszukaj Klipsch ProMedia 2.1 - to potrafi już "nap..", w budżecie się zmieścisz, klipsch to marka sama w sobie i lipy nie robią.
Szkoda, że przez internet nie mogę sprawdzić, jak brzmią. ;)

Możesz też, choć to ryzyko wejścia na drogę uzależnienia zakupoholizmu, zwanego "audiofilią"
Odwrotnie, cierpię raczej na skąpstwo.

, kupić używany, duży, drewniany, mocny, aktywny, subwoofer z regulacją 3 rzeczy: głośności, odcięcia i fazy, np. ten:
 

http://allegro.pl/elac-sub-203-esp-subwoofer-aktywny-high-end-i6650759470.html


i spróbować zintegrować go z posiadanymi już głośniczkami Creative. Nie jest to aż tak trudne, choć pewnie będziesz się musiał czegoś nauczyć. Lubisz się uczyć ?
Jako tako lubię. Kwestia czasu, możliwości i motywacji, niekoniecznie w tej kolejności. Uszkodzony tranzystor i wgnieciona membrana nie brzmi przyjaźnie. A i z fizyką czy elektroniką nigdy nie byłem szczególnie zaprzyjaźniony, plus ryzyko uszkodzenia tego co mam...

Nie koniec, pytał będę dalej. Taki zestaw:
https://www.morele.net/glosniki-komputerowe-edifier-s330d-2-1-toslink-black-407792/
Dla przykładu. Niby Sub deklaruje 20-120 Hz. Ile w tym prawdy i jak się odnosić do takich statystyk?
Satelitki deklarują 140-20000 Hz. A co z pasmem 120-140 Hz? Słychać jakoś taką przerwę, czy to tak sobie wpisali? Rozumiem, że mają na siebie nie nachodzić?

No i właśnie opcja do posiadanych głośników dokupić oddzielny subwoofer. Przyznaje się bez bicia, dopiero co mi przyszło do głowy, że w ogóle takie coś byłoby możliwe. Ale doświadczenia nie mam, żeby to podłączyć i zgrać. Sterowanie głośnością oddzielnie nie byłoby problemem, bo i tak zazwyczaj reguluję z kompa.

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo, bo co czytam, to co innego mi wychodzi :>

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
01-04-2017, 22:42
o uszkodzonym tranzystorze nie doczytałem, myślałem, że sub jest 100% sprawny. Aż tak daleko nie chciałem, abyś się musiał "uczyć" :-)

ogólnie, jeżeli podoba ci sie dźwięk z twoich dotychczasowych głośników (bo do takiego się przyzwyczaiłeś), a brakuje ci basu, to trzeba tylko dołożyć subwoofer.

Sub ogólnie im większy, tym "lepszy".  Masz tutaj ofertę polskiej firmy STX:

http://allegro.pl/subwoofer-aktywny-stx-s-250n-bas-32cm-3-kolory-fv-i6696961086.html?bi_s=ads&bi_m=p2,1&bi_c=258089

nowy, na gwarancji, w kartonie, niecałe 600 zł, z głośnikiem 32 cm, niewiele droższy od wersji z głośnikiem z 27 cm.

Sub to uniwersalna sprawa, można zintegrować ze wszystkim co gra, może poza tym najmniejszymi głośniczkami bluetooth rzędu 10cm3. 

Po dostarczeniu sygnału muzycznego, musisz sobie "na ucho" ustawić głośność, częstotliwość odcięcia i fazę. Im niżej schodzą głośniki główne (stereo), tym łatwiej to "zszyć" z subem.

Fazę ustawiasz tak, że ustawiasz odcięcie tak wysoko jak się da (tzn. że sub gra do swojej najwyższej częstotliwości), z kompa zapuszczasz z darmowego generatora częstotliwości np. 200 albo 400 hz jednocześnie na głośniki i suba i kręcisz fazą tak, aby łączny dźwięk był najgłośniejszy.

Jak już ustawisz fazę, to następnie ustawiasz odcięcie "do smaku", tj. już na muzyce kręcisz regulacją odcięcia tak, aby twoja satysfakcja muzyczna była jak największa. Ogólnie im niżej tym lepiej, (ale bez dziury między głośnikami a subem) i lepiej aby sub nie "brudził" muzyki.

na końcu ustawiasz głośność "do smaku" i voila!.

Żaden mały plastikowy sub z gotowych zestawów 2.1 do komputera nie zagra tak jak duży i mocny sub "profesjonalny".

Na bazie takiego suba dokupisz sobie kiedyś np. takie Klipsch B2 i do tego mały wzmacniaczyk na TDA i masz pełnowymiarowe stereo z obsługą imprez do 50 ludzi.

tym nie mniej ten podany przez ciebie zestaw Sound Blaster X Kratos "na oko" wygląda, że zagra głośno i radośnie. I tak wziałbym Klipsch Promedia 2.1 gdybym gdzieś go w sprzedaży znalazł.
Lity drut, first watt, full range.

Haka

  • 2996 / 5152
  • Ekspert
02-04-2017, 00:53
Trzeba wybrać, albo sub z dwoma pudełkami,  albo dobre,  vintydżowe  monitory.
Np.:  3 drożne, Grundig Box 650b ( 250 zł. ) + Lepy LP-2020A 100 zł. na Aliexpress, 160 na Allegro.

Albo zamiast  gotowego wzmacniacza, dwa moduły  na TDA 2030 z PR do regulacji wzmocnienia .
Na Allegro  ( 8 zł. szt. )  Zasilacz 12V 2A.  Impulsowy  7 zł. transformatorowy  15 - 60 zł.

Te wszystkie plastikowe zabawki, nie mają startu do monitorów z dawnych lat.
Jedyną ich przewagą są  mniejsze gabaryty, ale za to potrzebują suba.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
04-04-2017, 19:39
50hz w głosników komputerowych to by juz był bardzo konkretny baasss. przypuszczam ze nawet takie komputerowe grajki z subem nie maja tak głebokiego basu. Prżedej to będzie 80 Hz. Z tym ze w małych zestawach aktywnych w tym także w drodze obróbki w samym komputerze sa liczne metody na podbijanie średniego basu - co czasem daje duuuży efekt ale przeważnie jest wk..wiające.

ja mam logitech Z1 - moim zdaniem takiej samej klasy jak Creative T20 Gigaworks tylko po USB i z bajeranckim panelem dotykowym do sterowania. Jestam z nich napradę zadowolony. Zwłaszcza ze ich cena pierwtna była własnie ok 400 a ja je kupiłem ponizej 300.

PS. nawiazując do Krueger&Matz to oni mają kolumny aktywne nawet podłogowe które tez co prada nie dojda do 20 Hz - zreszta to w typowym pokoju wymaga aparatury jak w demonstracyjnych instalacjach car audio do robienia najwiekszego hałasu i wypychania szyb fala dźwiekową. No i jednak kosztują więcej niż 500zł.

Karol

  • 2002 / 4295
  • Ekspert
04-04-2017, 23:04
...
No i jednak kosztują więcej niż 500zł.

Zgadza się, prawie tysiąc. :)

50Hz z głośników komputerowych jest nie do uzyskania. Zazwyczaj to małe głośniki, a jeszcze częściej głośniczki.
Jeżeli chce się mieć mięsisty, nisko schodzący, wyrazisty bas, to do głośników komputerowych trzeba dokupić subwoofer.
Może być używany. Trafiają się prawdziwe perełki za 300-400 zł.
W podobnych, lub niewiele większych pieniądzach, można kupić komplet 2.1 (trafia się i 5.1).
W takich zestawach vintage, solidny, drewniany subwoofer to norma.
Coś takiego, np. firmy Bose, naprawdę brzmi i potrafi zagrać.
I wszystkie super nowoczesne, plastikowe zabawki przy tym, to karykatura dźwięku.

Mcin

  • 9 / 2594
  • Nowy użytkownik
18-05-2017, 12:09
Okej. Długo się zastanawiałem i finalnie kupiłem tego Suba w wersji mniejszej, tzn STX-200.

Sub działa.

Nie działa za to zupełnie moja znajomość tematu. podstaw tematu. W karcie dźwiękowej mam ustawienia 2.0 i 5.1, nie ma czegoś takiego jak 2.1.
W internetach nie znalazłem sensownej porady, jak to podłączyć.
Przy 5.1, wiadomo, dostaje się głośnikom po uszach. Gdzieś widziałem komentarz, że wyłączyć można z poziomu Windowsa 3 nieistniejące głośniki - problem w tym, że korzystam z WASAPI, więc wszystko pewnie weźmie w kij.
Przy 2.0 Sub nie dostaje sygnału.
Naturalny odruch mówi, żeby kupić rozdzielacz minijack -> 2x minijack, ale przed przebieżka do sklepu wolę teraz spytać, czy nie popsuje to czego innego, czy dźwięk nie będzie trochę z pupy itp.

Więcej pytań.
Do generowania dźwięków używam tego:
http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Audio/Other-AUDIO-Tools/Digital-Signal-Generator.shtml
jak ktoś ma polecić lepszy, dajcie znać.

Do strojenia fazy/odcięcia/głośności jakieś macie polecane narzędzia, jakieś pliki do odsłuchu które powinny odpowiednio brzmieć, czy pierwszy artykuł z sieci i będzie git?

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
18-05-2017, 16:58
z tyłu masz 4 gniazda RCA, oznaczone po dwa: IN i OUT.

Jeżeli twoje głośniki komputerowe biorą sygnał z mini-jacka`a w karcie dźwiękowej, to kup własnie rozdzielacz minijack

http://allegro.pl/gm-rozdzielacz-mini-jack-m-2xf-kabel-adapter-3-5mm-i6640818716.html

i dodatkowo długi kabel z wtykiem minijack zakończony 2x RCA (męskim, z bolcem w środku). Ważne aby był dostatecznie długi, inaczej będziesz klął:

http://allegro.pl/kabel-przewod-jack-3-5-2-rca-cinch-wireway-5m-i5660264688.html

i dać sygnał na IN. Ewentualnym pogorszeniem dźwięku sobie nie zawracaj głowy ani nerwicy nie wkręcaj.


Sub lepiej aby nie stał w narożniku pokoju, i najlepiej aby stał w różnych odległościach od każdej ze ścian. Jak by co, narysuj sobie prostokąt o wymiarach swojego pokoju i wylicz sobie 4 punkty złotego podziału obu ścian.

Jak masz generator sygnału (ściągnij z neta), to puść sobie tak z 150 Hz - 200 Hz, albo po prostu muzykę z basem.

1. ustaw głośność, gdzieś poniżej środka, aby bas tak w ogóle chociaż był jakoś w liniowej korelacji z muzyką z głośników
2. Ustaw odcięcie częstotliwości na maksa wysoko (chyba w prawo)
3. Przełączaj fazę - ta która jest głośniejsza, jest właściwa - tak zostaw
4. Zmniejszaj odcięcie - im niżej tym lepiej, ale! z drugiej strony ma nie byc "dziury", ma być gładkie przejście między głośnikami a subem
5. ustaw głośność i odcięcie do smaku - jak masz wrażenie że sub brudzi muzykę, to zmniejsz odcięcie lub zmniejsz głośność, tu już trzeba na ucho i dla własnej muzycznej satysfakcji.

W miarę dostrojeń, ostatecznie głośność suba powinna już zostać na stałe, a punkt odcięcia to na indywidualne odczucie, choć może być też tak, że twoje 2.0 są tak małe, że sub musi cały czas grać na maksymalnym odcięciu (maksymalnie wysoko).

dużo zależy od materiału muzycznego, na jednym kawałku będzei ci basu mało, a na drugim będziesz ściszał.

Po iluś muśnięciach pokręteł odcięcia i głośności przestaniesz tam grzebać.. ;-)
Lity drut, first watt, full range.

Mcin

  • 9 / 2594
  • Nowy użytkownik
18-05-2017, 19:23
Dokładnie to :> dzięki :>

Kabel minijack ->2x RCA już mam dobry i cośtam, przy podpięciu zamiast głośników albo przy ustawieniu na 5.1 słychać, tylko tego rozdzielacza brakuje.

Miejsce na sprzęt już wyznaczone pozycją biurka z kompem. Tego przestawiał nie będę.

W ciągu tygodnia ^^ powinienem znaleźć czas to nastroić, dam znać co i jak poszło.

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
25-05-2017, 11:10
zapomniałem dodać, że jeżeli już skorelujesz głośność głośników stereo z subem, to regulację głośności ogólnej możesz już dokonywać tylko z poziomu źródła (karty, programu), inaczej przy każdym pokręceniu pokrętłem na głośnikach stereo, musisz kręcić też głośnością na subie.

Najlepiej ustaw mechaniczne regulatory głośności na głośnikach i subie tak, aby przy maksymalnym ustawieniu w programie / na karcie, było własnie "maksymalnie" jak chcesz, a następnie zmniejsz głośność na karcie/programie tak jak potrzeba do odsłuchu i wtedy spróbuj na samym subie skorelować głośność i odcięcie z głośnikami głównymi. Ostatecznie zmieniaj zaś głośność tylko w kompie.

użytecznym "trikiem" jest, jeżeli znajdziesz optymalny punkt odcięcia (inaczej "podziału", między sub i główne), np. na 100 Hz, to spróbuj w ustawienia EQ programu/karty zmniejszyć głośność na tej właśnie częstotliwości, coby odciążyć mózg od zwracania uwagi na "dziwne" zjawiska w miejscu zszywania.

Ogónie, to jak powinien brzmieć bas, decydujesz TY i to jest piękne w regulowalnym osobnym subie. Tu nie chodzi o obiektywną poprawność, tu chodzi o osobistą, indywidualną satysfakcję! ;-}
Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
27-05-2017, 09:22
w wracając do twoich 20 Hz z pierwszego postu, to może system poniżej robi liniowo 20 Hz

Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
27-05-2017, 10:23
ja jednak za najbardziej satysfakcjonujący od lat odsłuch mam w pracy, gdzie ktoś dawno temu wstawił owalnego full-range do małej odgrody, przypominającej małego podstawkowca pozbawionego tylnej ścianki, kurcze, jak to GRA ! Drama, koherencja, narastanie i falowanie całości przekazu. Mimo,że gra to cicho, to ilość endorfin produkowanych w moim mózgu zostawia w tyle bardzo bardzo drogie zestawy słuchane w przeszłości.
Lity drut, first watt, full range.

Haka

  • 2996 / 5152
  • Ekspert
27-05-2017, 10:30
 Cashlack, podaj rozmiary skrzyni i nazwę głośnika ...  będziemy mieli następny forumowy projekt by Kaszlak and company :)