Audiohobby.pl

Słuchawki popularne, czyli chłyt marketindody

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
21-01-2017, 13:39
Pamiętam jeszcze takie piekne czasy (choć słabo) kiedy słuchawki były względnie tanie. Kiedy to mogło być? Na pewno jeszcze w erze popularnosci magnetowidów VHS (przez chwile nawet musiałem sie zastanowić jak nazywano te dawno zapomniane urządzenia). Był to może początek lat 90.tych.

Potem zainteresowanie słuchawkami jakby opadło było ich niewiele u dystrybutorów,. Trwało tak może rok czy dwa, a potem pojawiły sie niemal te same modele w aurze (czyli cenie) wyrobów hi-endowych. Taki epowiedzmy AKG 501 za 700 złotych w czasach kiedy najniższa pensja wymosiła moze 400 czy 450 złotych.

Dzisiaj tego badziewia są pełne sklepy - słuchawki za 500-1500 złotych to mozna powiedzieć że obecnie taki "standard". Wyroby tańsze tak do 500zł powiedzmy, okupuja stoiska hipermarketów audio. Ilość nowych marek i modeli świadczy o tym ze wszystkie tłuczone są na tym samym "stemplu" w Chinach tylko zmieniaja znaczki firmowe i kolory... No i oczywiście ceny w większosci z palca wyssane. Mozna wiec wnioskować ze ich produkcja kosztuje smieszne grosze a sprzedaż jest niespotykanie opłacalna.

Proponuje tutaj przykłady słuchawek "popularnych" ale takich swego rodzaju "rodzynków" w swojej cenie. Oraz słuchawek z pewnych wzgledów niezwykłych - czyli na przykałd "słabych" marek które okazują się lepsze niz wskazuje na to nazwa lub cena, albo mają w sobie coś interesującego - niekoniecznie z uwagi na brzmienie.

Do słuchawek tej kategorii z dawnych lat zaliczyłbym, dwa modele Phillipsa:

SPH8900
http://www.philips.pl/c-p/SHP8900_00/sluchawki-hi-fi

(mozna je było kupić w cenie do 250 zł. choć cena regularna była chyba o sto zł wyższa).

SPH5401
http://www.philips.pl/c-p/SHP5401_00/sluchawki-stereofoniczne

były do 150 zł. ale bardzo krótko - jesli nie pomyliłem modelu z tej serii.
Oczywiście legendarne na swój sposób słuchawki Creative Aurvana Live! Krążyły pogłoski, że ich przetworniki dynamiczne wykonane z celulozy bakteryjnej są przepakowanymi przetwornikami ze słuchawek Fostex o dwa razy wyzszej cenie. Trudno mi stwierdzić czy to prawda. Słuchawki weszły na rynek jakis czas temu za 200 złotych i chyba dostępne są nadal za 300zł. więc już nie tak atrakcyjne jak kiedyś.
http://pl.creative.com/p/headphones-headsets/aurvana-live

Dorzucę do tego porównania jeszcze dwa produkty diametralnie od siebie różne ale o podobnej stylistyce.
AKG K142HD w cenie ok. 400 złotych - dzisiaj dostepne niestey juz za 480zł.
http://akg.waw.pl/sluchawki-domowe-hifi-akg-k142hd.html

Szybkie porównanie wymienionych powyżej na FrazPC.pl z 2011 roku
http://www.frazpc.pl/artykuly/919546-3/Niezbednik_kazdego_gracza

oczywiście pod kątem słuchawek dla graczy ale zainteresowani bez trudu znajdą za pomoca wyszukiwarek recenzje i oceny wymienionych modeli z forów i pism o tematyce audio.

Dwie najdroższe pozycje z wymienionych mogły sobie poszaleć cenowo ponieważ przez ostatnie szesc lat na rynek napływaja coraz tańsze słuchawki, a stare produkty - o ile nie zostały wycofane lub zmodernizowane - przesuwane są na droższe pozycje cenowe.

I na tym tle dorzucę jeszcze pewien ciekawy wyrób - nie słuchałem, ale wstawiam go ze względu na podobieństwo stylistyczne do AKG K142, dziesiec razy niższą cene i "interesujacy" sposób reklamy :)
Unitra SD-30CH (tak naprawdę sa mniejsze niż AKG i na zywo słabo są podobne - nie da się ich pomylić)

http://www.sklepunitra.pl/sluchawki-unitra-sn-30-czarno-srebrne,3,565,7398

- w sklepach dostepne za ok. 45zł. Oprócz stylistyki retro (bardziej retro niz AKG K142 które też zachowują ten wygląd) uwagę zwraca specyficzny sposób marketingu.
Cyt. z opisu " Model SN-30 nie bez powodu wreszcie wzbudza duże zainteresowanie młodych kobiet." i "Wszelkie zastrzeżenia do działania przedmiotu należy zgłaszać do kierownika placówki sklepowej lub wpisywać do księgi skarg i zażaleń."
Jak brzmią te słuchaweczki, nie wiem i chyba sie nie dowiem z powodu krótkiego kabla i mikrofonu do smartfona, nie są to raczej słuchawki do zastosowań domowych.

PS. Zapomniałem dodać, ze chętnie poznałbym parametry i budowę tych Unitra zarówno SN-30 jak i SN-40 oraz jakies recenzje. Ale producent postawił w tym przypadku na wersje "z uśmiechem do klienta" i nie zamieszcza żadnych parametrów.
« Ostatnia zmiana: 21-01-2017, 15:11 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
28-01-2017, 17:03
Kolejna nowa marka na rynku o nazwie niczym podróbki z bazaru na stadionie dziesięciolecia w połowie lat 90. XXw.
Czyli Superlux HD681 (F) - wizualna i tym razem "podróba" AKG242 MkII do kupienia poniżej 100zł za wersję B i 140 za wersję F - różniące sie prawdopodobnie tylko wykończeniem. Czyli w cenie 4 razy nizszej od AKG.
Nie zdziwliłbym sie gdyby słuchawki obu marek wychodziły z jednej chińskiej fabryki (tajwańskiej)

Duże przetworniki - 50mm w rozmiarze jak z Philipsów SPH8900 oraz podawane bardzo szerokie pasmo przenoszenia wyglądają obiecująco.

https://audeos.pl/pl/p/Superlux-HD681/160

Kolejny Superlux HD681 EVO Mk I lub Mk II za 130zł. Mniej tradycyjny wygląd chyba nienaśladujący konkretnego modelu. Parametry takie same

https://audeos.pl/pl/p/Superlux-HD681-EVO-Black-v2-dodatkowe-pady/199?gclid=CNWI4OaW5dECFRqUsgodPgAKoA

Recenzja (raczej za bardzo audiofilska)

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-superlux-hd681-evo/

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-superlux-hd681-evo-mkii/

Oraz recenzja zbiorcza - w towarzystwie innych słuchawek, tym razem z rynku komputerowego
http://www.frazpc.pl/artykuly/927729-2/test-sluchawek-unitra-superlux-akg-snab-oraz-takstar

Na uwage po tej recenzji zasługują Takstar Pro 80 V2 . W cenie 300zł czyli zblizonej do Phillipsów SPH8900. ale produkt już niedostępny.
Dysponują wielkimi przetwornikami 53mm średnicy i wg recenzenta utrzymuja bardzo dobre zrównoważenie tonalne.

http://forum.mp3store.pl/topic/113670-test-sluchawek-takstar-pro-80/





« Ostatnia zmiana: 28-01-2017, 21:34 wysłana przez tetejro »

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
28-01-2017, 20:24
Te Philipsy SPH5401 kupilem swego czasu jak byla 'wrzawa' na ich temat, graly glownie srednica, niezwykle przejrzysta, z szeroka scena pozbawiona glebi, ledwie istniejacycm basem (gorny jego zakres sie owszem pojawial i byl dosc szybki). Przypominaly troche sluchawke telefoniczna swym charakterem grania, tylko na wyzszym poziomie. Podarowalem je dosc szybko komus z forum, nawet nie pamietam kto to byl. Wolalem jednak Kossy Porta Pro, rownie tanie a calosciowo bardziej kompletne sluchawki, a przynajmniej na nich dawalo rade sluchac muzyki, bo Philipsy byly moim zdaniem idealne do nauki jezyka obcego, glosy podawaly bowiem bardzo wyraznie i to ich zasadnicza zaleta.

Taka ciekawostka.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
28-01-2017, 21:33
Na ahy i ohy internetowe nad jakimkolwiek produktem należy bardzo uważać, bo 99% z jest marketingiem robiony przez ludzi, którzy te produkty sprzedają.
Akurat Phillipsy SPH5401/00 były krótko na rynku, nie zdazyłem się z nimi zapoznac ledwie raz je widziałem w sklepie. Ich cena zaczynała rosnąć wraz z szumem robionym w Internecie na ich temat. Były poniżej 100 a skończyły w okolicach 200.

Co do słuchawek tego typu, kupiłem dawno temu SPH8900 (mało używam słuchawek, choć miałem kiedyś kilka okazji odsłuchać jednoczesnie kilkanaście modeli od popularnych do topowych, uznanych producentów).
W przypadku Philipsów SPH8900 cena doszła do 400zł (czyli nadal poniżej progu który tu zakresliłem). Kupiłem je kiedy schodziły z rynku za mniej niż 200zł.
Powiem ze dupy nie urywały na tle oczekiwań rozbudzonych zachwytami internetowymi. Ale i tak brzmiały bardzo dobrze jak za te cenę w porównaniu ze słuchawkami n-razy droższymi. Miały też taką ceche ze grały bardzo różnie w zależności od źródła, ale potrafiły zagrać poprawnie nawet z telewizorem i małym odtwarzaczem mp3. Przede wszystkim były dobrze zrównoważone, a niedostatki wysterowania objawiały sie różnym stopniem wyostrzenia sybilantów.

Oczywiście każdy fan basowej nap...lanki powiedziałby o nich, że sa "jak słuchawka telefoniczna" :-D
Słuchawki łojace basem łatwo jest kupić.
Miałem takie białe Vivanco SR200 nauszne z Media Marktu - chyba z 50zł. kosztowały - sam bas i nic poza tym. Zresztą producent sie tym specjalnie chwalił - a jaka głeembia była :-D
Mam też takie dokanałowe Vivanco (SR nie wiadomo ile - ładne srebrne metalowe i one również nap..dalaja basem.
To są typowe produkty do telewizorów i gier gdzie sprawdzaja się bardzo dobrze.
Zrobione wg zasady że im mocniej dudni tym lepiej, a tak naprawde to żadna sztuka i nieporozumienie przy komfortowym słuchaniu muzyki.

Ponieważ trudno jest sprawdzić jakość brzmienia słuchawek bez przesłuchania jednoczesnie wielu modeli na jednym żródle, kieruję się selekcją jakosci do ceny patrząc na wielkość przetwornika. W dokanałowych jest zawsze ok 10mm średnicy, ale w słuchawkach wokółusznych takie podejście ma uzasadnienie na pierwszym etapie wyboru. Także ocena dosć banalnych cech jak - rozłaczany przewód sygnałowy, wielkość muszli usznej, pozbawienie regulatorów, długosc kabla i  zasób podawnych informacji technicznych.
Mowa oczywiście o słuchawkach marketowych tak do 500 złotych, których sie nie da zwykle posłuchac a przeważnie nawet załozyć na głowę żeby sprawdzic czy dobrze leżą i plastiki nie trzeszczą.
Wtedy mozna ocenić czy spodziewać się dudniącego basu dla nastolatków uzywającyh go w roli zamiennika dopalaczy, czy mozna już wymagać poprawnego odtwarzania muzyki.
« Ostatnia zmiana: 29-01-2017, 15:44 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
28-01-2017, 21:55
I taki dowcip.
W necie pojawiały sie artykuły, w duzych ilosciać, o wymianie kabli w Phillipsach SPH8900, na jakies super ekstra, które miały podnosić brzmienie na poziom Overture. Pojawiały sie nawet specjalne "hi-endowe" zamienniki kabli to tych Phillipsów - sprowadzane z Chin.
Przyczyna wymiany kabla okazała się jednak banalna. Był on tak badziewnie zrobiony że pękał przy wtyczce od strony słuchawki. U mnie rozpadła sie izolacja zewnętrzna, którą sklejałem taśmą, klejem wzmacniałem oplotem i koszulka trmokurczliwą. Najgorze co może sie stać w eksploatacji takich słuchawek to kiepski przewód obarczający przekaz efektem mikrofonowania.

Niedługo chyba sie szarpne na Superluksy. Posłucham trochę, a jak sie nie spodobaja podaruję rodzicielce, która z racji lekkiego niedosłuchu uzywa słuchawek podczas oglądania telewizji :-D
« Ostatnia zmiana: 28-01-2017, 21:58 wysłana przez tetejro »

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
28-01-2017, 22:00
Wspomniane wczesniej Creative Aurvana Live!, te idealnie wpisywaly sie w charakter tzw. 'najebki basowej', dodatkowo dosc syntetyczna barwa utrudniala sluchania muzyki innej niz pop lub elektronika. Ostatecznie, rowniez powedrowaly do ludzi po dosc krotkim czasie ;'))

Z drugiej strony wiem ze wielu sie takie granie podoba, dosc dobrze maskujace mankamenty jazgotliwych realizacji mainstreamowych ;')

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
29-01-2017, 09:27
Ale wybredny :-D

A słuchałeś może owych Superluxów na przykałd w porównaniu z AKG242, których sa podróbką? Nigdzi enie znalazłem takiego porównania i pewnie nie da się tych słuchawek porównać nigdzie bezpośrednio.

Ciekawią mnie też owe Tekstery Pro 80, choć słuchawki zamknięte o ile pamiętam jakos bardziej mnie męczyły.

frank

  • 527 / 5867
  • Ekspert
29-01-2017, 17:27
Kiedyś nabyłem taki wynalazek:
http://www.jts-polska.pl/produkty/sluchawki-naglowne/379,hp-535/szczegoly
Nawet niezłe, ale liczyć na to, że zagrają jak kilkukrotnie droższe to złudzenia

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
29-01-2017, 17:34
Przyznam ze tego typu sluchawki (Superluxy i inne Luxy) juz raczej omijam, one nie sa projektowane, a jedynie pakuje sie wedlug cennika hurtowego czesci i sklada aby zgrabnie wygladalo i na tym sie to konczy. Takie podejscie czasem skutkuje przyzwoitym graniem (jak niezlej jakosci czesci zaskocza), ale rzadko jest tu uzyskiwana wybitnosc i balans w calym pasmie bo takie rarytasy uzyskuje sie juz metoda licznych prob i bledow, a to kosztuje.

W sumie, lepiej napisz jakiego brzmienia szukasz, nie ma co grac w loterie, za duzo tych firm sie natworzylo na polu 'sluchawkowych skladakow', no chyba ze masz mase czasu i uwielbiasz badania rynku ;')

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
29-01-2017, 17:43
A czy ja pisalem ze jakiegos brzmienia szukam? Kluczowe słowo to neutralnosc i szerokie pasmo.

Obecnie wszystkie słuchawki składane są wg tej samej zasady z chińskich cześci. Dlatego taki jest wysyp róznych dziwnych producnetów. A ceny słuchawek dynamicznych powyżej 1500zł., to juz czysty marketing.
No chyba ze sztab inżynierów pracuje wyłącznie nad tym jak spieprzyc brzmienie tych masowo produkowanych przetworników żeby uzasadnić niższą cenę wyrobów w sklepie.
« Ostatnia zmiana: 29-01-2017, 17:45 wysłana przez tetejro »

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
29-01-2017, 19:41
Nie pisales dlatego zapytalem, zeby nie bladzic ;') Czyli jednak szukasz brzmienia; neutralnego i o szerokim zakresie pasma ;'))

Kupilbym tutaj DT880 250Om od Beyera, zero efekciarstwa, jak masz jakis sensowny wzmacniacz sluchawkowy (milo byloby uzyc lampki do nich), i to tyle w temacie poszukiwan. Zmiescisz sie w 750PLN za nowe sluchawki.

ps. same przetworniki niczego nie gwarantuja, stad tyle padaki na rynku mimo tych samych teoretycznie czesci.

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
30-01-2017, 12:05
pastwa możesz wymienić kilka dobrych słuchawek z niższej półki cenowej?

pastwa

  • 3815 / 5864
  • Ekspert
30-01-2017, 12:25
Tzn do jakiej kwoty, 150-300PLN ?

Chyba tylko zestawy podrozne, jak Senki PX100 (wersja pierwsza - MKI).

Z takich stacjonarnych to nic mi nie utkwilo w pamieci godnego polecenia, moze od biedy AKG K240 (sa akurat w wyprzedazy, wiec sie lapia cenowo).

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
30-01-2017, 12:36
Tzn do jakiej kwoty, 150-300PLN ?

Tak, mogą być też troch droższe.

Jak oceniasz Koss Portapro?

aulait

  • 1365 / 5524
  • Ekspert
30-01-2017, 14:07
W takich cenach można upolować naprawdę super fajne używki: Sennheisery HD 520, 530, 540, 560 i Beyery DT 880 Vintage a w widełkach do 350 trafiają się DT 990 Vintage DT 990 PRO, DT 150 czy Sennheiser HD 580 czyli HD 600 z plastikowym grillem. Całkiem niedawno za 350 ustrzeliłem HD 540 Reference Gold 600 om. Ja zdecydowanie wołałbym coś z takich używek niż nówki z marketu, jeśli miałbym wydać 300-350 PLN, choć te Koss Porta Pro całkiem spoko są.


« Ostatnia zmiana: 30-01-2017, 14:13 wysłana przez aulait »