Audiohobby.pl

Glosniki szerokopasmowe - sondaz :-)

lancaster

  • Gość
22-01-2017, 14:09
tetejro, o czyms takiem pisalem, TS do basrefleksu po prostu. TAkie jak Melo podal albo moze nawet wezej 0,33-0,38
-6dB 45-50 niech bedzie dla 6,5 cala i 40-45Hz dla 8 cali jest mysle spoko. opxnienie mozliwie nisko w monitorze też powinno sie upchnąć
Przebieg fizjologczny by nie bylo koniecznosci stosowania filtrow   Masz noramalne życzenia.

Podejde do tematu nie wiem kiedy, kolega tak jak pisalem zaproponowal ciekawy kompaktowy uklad magnetyczny ale na neodymie wiec tez nie budzetowy. W kazdym razie glosnik bedzie koncypowany w tzw. miedzyczasie i na final ena na pewno ponizej 1Kzl mam na mysli 500-800.
Dam znac w wtaku komercyjnym obok.

Tutaj oczywista mozna pogadac na temat jak macie wene, postaram sie odpisywac regulanie.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
22-01-2017, 15:06
Neodym poza tym ze drogi to w głosnikach nie ma za wiele sensu. Stosuje sie go głównie do głosników przenosnych. Z małego magnesu jest silne pole. W rozwiązaniu stacjonarnym duzy ferryt  Y35 powinien wystarczyć i bedzie miał wieksza pojemnosc termiczną. A cena nie jest bez znaczenia.

W tej chwili neodym pierscieniowy 75x49x10 mm lub 100x60x4 to coś około 70 w detalu ale to sa tylko N38. Robia na takich pierścieniowych neodymach obwody z długa szczeliną bo sam pierscień jest bardzo cienki i cewka nie miałaby sie gdzie ruszać - chyba żeby dać takie dwa do pięciu pierścienie, ale to juz cena wychodzi spora - jakieś 130za mały i ponad 300 za duży magnes.
Jak mocny magnes to i stal powinna być lepsza niż zwykła miękka.

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
22-01-2017, 15:12
A względem przebiegu SPL moim zdaniem nie stanowi problemu jakieś szerokopasmowe podniesienie charakterystyki na tonach średnich, byle ten przebieg był maksymalnie gładki do samego końca pasma. Przyklepać go jakims RLC zawsze można. Zwłaszcza ze ludzie maja rozne gusty i założe się ze wielu chetnie przyklepie przebieg SPL nawet w głośniku, który miałby wykres pod linijke.

lancaster

  • Gość
22-01-2017, 15:45
A względem przebiegu SPL moim zdaniem nie stanowi problemu jakieś szerokopasmowe podniesienie charakterystyki na tonach średnich, byle ten przebieg był maksymalnie gładki do samego końca pasma. Przyklepać go jakims RLC zawsze można. Zwłaszcza ze ludzie maja rozne gusty i założe się ze wielu chetnie przyklepie przebieg SPL nawet w głośniku, który miałby wykres pod linijke.

tak jak mowisz, jak juz o przebiegach mowa to o ile mozna taki zabieg zrobic w fullu to w przykladowo mylriway nie ma mocnyc na kierunkowe i zwlaszcza powyzej 3 drog sie po prostu nie ukladaja. optymaizujesz 1 kąt a reszta swoje, dlatego lepiej zandto sie nie przejmowac pomiarem tylko poskuchac
« Ostatnia zmiana: 23-01-2017, 01:57 wysłana przez lancaster »

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
23-01-2017, 22:55
Lan, nie da sie zrobic czegos na wzor starych cube f180? Ogolnie przyzwoicie tlumiona membrana, nieco nizsza efektywnosc dla nizszego rezonansu i przyjaznego pasma czestotliwosci. Przyjazne i uniwersalne T-S.

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
23-01-2017, 23:30
Słuchałem mniejszego F-155. Coś nie tak było z whizerem bo wysokie tony przypominały odgłos pocieranego papieru. Lancaster jak masz możliwość to posłuchaj niefiltrowanych piętnastek SBA bo jest w nich potencjał szerokopasmowców. Moim zdaniem wysokie brzmią prawie jak z kopułki.

lancaster

  • Gość
24-01-2017, 00:59
melo, spokojnie sie da, brakowalo mi tam nieco otwartosci jak na fulla, ale byl to dxwiek uniwersalny uwazam, moze wlos zbyt bezpieczny gdybym mial cos poprawiac. Zreszta by w tym keirunku przeze mnei ruszany. T-S zrobic normalne nie jest problemem, ulozenie pasma większym ale nikt nie mowi ze samo sie robi :-)

cadam podoba Ci sie SBA jako full to juz masz swoj budzetowy full. znam sluchalem lata temu, juz chyba nawet o tym rozmawialismy

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert

lancaster

  • Gość
24-01-2017, 21:56

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
25-01-2017, 23:41
sba satori Nie jest głośnikiem szerokopasmowym. To jest typowu błąd fascynatów którzy patrzą na cos i widzą to co chcą zobaczyć.
Szeroko rozciagnięte i wyrówane pasmo przenoszenia wraz z wygładzonym przebiegiem impedancji słuzy temu by głosnik dało sią lepiej filtrować elektrycznie. To jest raczej coś dla zwolenników filtrów pierwszego rzędu.

lancaster

  • Gość
26-01-2017, 09:13
:-)

topowe fulle sa underhung nie przypadkiem

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
26-01-2017, 11:57
hund?

lancaster

  • Gość
26-01-2017, 13:53
po lewej bebe po prawej aja. oczywiscie jak mowimy o fullach

tetejro

  • 2745 / 2984
  • Ekspert
26-01-2017, 15:16
aaaa.... czyli chodzi po prostu o długą szczelinę - czyli szczelinę dłuższą od cewki Kiedyś juz o tym pisałem. Nawet chyba podawałem przykład takiego midbasa Tang Banda W5-1685 z midbasów a z szerokopasmowych jest chyba taki W6-2144

To sa obwody magnetyczne z długą szczelina na ferrytach więc sa wymiarowo nienaturalnie wielkie. Bo Scan Speaki z długimi szczelinami są już na pierścieniowych neodymach.

Głosniki z długa szczeliną sa bardzo liniowe w zakresie pracy Xmax. Ale przy wychodzeniu sewki poza szczelinę zniekształcenia rosną gwałtownie. W sumie to rzadki przypadek bo np. podany Tang Band miał szczeline chyba 22mm i wychyleni Xmax rzędu 10mm.

A co do pierścieniowych magnesów neodymowych chodziło mi po głowie rozebranie starego wysokotonowca GDWK 9/80 (one miał dość niskie magnesy ferryt 70*30*10 ) i zastąpienie pierścienia ferrytowego takim neodymowym. Do tego kopułka z normalnego tonsila np. z GDWK 10/80/26 powinna pasować.
Tylko nie wiedziałem jak sie do tego zabrac to znaczy rozkleić "higienicznie" zam obwód moze jeszcze by sie dało, ale potem trzeba go składac na jakims wzorniku i na takim samy sklejac kopułkę z korektorem, bo te głosniki nie maja elementu wymiennego z kopułką.